Gdańsk atrakcje imprezy zdjecia relacje o piłce nożnej

BROD2610

Strona główna Relacje Słuchowiska wiecznie żywe!

Słuchowiska wiecznie żywe!

Czytagramy-00

Słuchowiska to zjawisko coraz rzadsze na radiowych falach, a inicjatywa nazwana Czytagramy to z jednej strony ożywienie dogorywającej formuły przekazywania opowieści, z drugiej wyjście poza media ku bezpośredniemu kontaktowi z widzem. W świecie dominacji kin IMAX 3D, konsol z kontrolerami wykrywającymi ruch i rozrywki angażującej każdy zmysł odbiorcy, słuchanie odczytywania tekstu może wydawać się skrajnie nudnym archaizmem. Wystarczy jednak zaufać, że mamy jeszcze pokłady fantazji aby natychmiast odnaleźć się w świecie stymulowanych dźwiękiem wizji.

Podobnie jak film animowany, słuchowisko często postrzegane jest jako rozrywka przeznaczona dla dzieci. Nic bardziej mylnego - jednym z najbardziej znanych przedsięwzięć tego typu jest radiowa wersja "Wojny światów" w reżyserii Orsona Wellesa, której realizm był tak dalece posunięty, że część mieszkańców wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych w popłochu przed inwazją obcych opuszczała swoje domy. Wydawać by się mogło, że społeczeństwo oparte o szybki i obszerny dostęp do informacji nie sposób nabrać na podobne chwyty. Wystarczy jednak podać kilka współcześniejszych przypadków wzbogaconych obrazem - "The Blair Witch Project" lub "Wyjście przez sklep z pamiątkami" - aby zrozumieć jaką siłę faktoidalną potrafiły generować dawne słuchowiska.

Ze zmieniającymi się trendami w pojedynkę nie można wygrać. Zamiast więc walczyć ze współczesnym - coraz bardziej pozbawionym słowa - radiem, duet Piotr Łyczkowski i Kinga Kosik podjął się zarażania swoją pasją wychodząc do ludzi. On reżyseruje, przygrywa na niewielkiej gitarze i steruje brzmieniem całego spektaklu. Ona oczarowuje niesamowitym głosem o ogromnej plastyczności. Całość różni się od audiobooka tym, że nie jest zwyczajnym odczytem, ale grą aktorską pozbawioną ruchu. Kinga emituje głos elastycznym tempem, o różnych wysokościach i pełen (modyfikowanych wraz z tokiem scenariusza) emocji. Piotr dodaje jej echa gdy np. opowiada o metafizycznym świecie, zmienia padające na jej twarz światło niczym dekoracje w kolejnych aktach, odpowiada gdy potrzebny jest bardzo niski ton. Przez godzinę siedzą niemal bez ruchu, a mimo to scena przepełniona jest dynamizmem.

Jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia Piotr przybliżył jego kontekst historyczny - tragiczną historię Mariny Cwietajewej, rosyjskiej poetki rozdartej przez polityczne wydarzenie Europy połowy wieku XX, która popełniła samobójstwo skrajnie wyczerpana otaczającym ją światem. Czytagramy nie jest projektem zajmującym się recytowaniem liryki, z dorobku Cwietajewej skorzystał w zakresie dla niej nie charakterystycznym - adaptując opowiadanie "Diabeł". Już pierwsze zdania zdradzają, że i w tej formie Rosjanka nie szczędziła rozległych metafor i werbalnego przepychu. Słucha się tego doskonale, lecz można nabawić się kompleksów jeżeli tworzy się także samemu.

60 minut z Czytagramy i "Diabłem" to zdecydowanie zbyt mało, można słuchać tego samego tekstu w jego rewelacyjnym wykonaniu na okrągło. Na szczęście duet zapowiedział, że już niedługo skorzysta z dobrodziejstw internetu i taką możliwość dla zainteresowanych stworzy. Szczerze polecam i sam wpisuje się na listę zagorzałych fanów projektu, który odtąd będę bacznie śledzić.

Jarosław Kowal
fot.Jarosław Kowal

.


This domain was registered by Youdot.io