Gdańsk atrakcje imprezy zdjecia relacje o piłce nożnej

BROD2610

Strona główna Sporty walki Kolejna wygrana gdańskiej mistrzyni MMA!

Kolejna wygrana gdańskiej mistrzyni MMA!

375862 10151155607782458 1275266713 n

8 września w sobotę w Stepnicy nad zalewem Szczecińskim odbyła się gala sportów walki: MMA, K-1, boks.

To co ja wyróżniało z wielu podobnych, to walka wieczoru. Po raz pierwszy w Polsce była nią walka MMA kobiet. Na ringu ustawionym nad brzegiem zalewu (gala miała miejsce na otwartym powietrzu) spotkały się dwie utytułowane zawodniczki, Kamila Bałanda z Gdańska i Marta Waliczek.

Obie to podwójne mistrzynie świata, Bałanda w Muay Thai i Kickboxingu, Waliczek w Kickboxingu i Karate. Tytułów mistrzyni Polski razem mają około trzydziestu. Walka odbyła się na pełnym dystansie, zakontraktowanym na dwie pięciominutowe rundy. Była twarda i zacięta, a obie zawodniczki pokazały duże umiejętności we wszystkich płaszczyznach walki. Ostatecznie zwycięstwo na punkty odniosła Bałanda.

Gdańszczanka celnie trafiała mocnymi ciosami w stójce, obalała i dominowała w parterze atakując tak dźwigniami i duszeniami, jak i uderzeniami. Kamila tym zwycięstwem przypieczętowała swoja pozycję numeru jeden kobiecego MMA w Polsce. Dyscypliny, którą zapoczątkowała przed niespełna czterema laty pierwsza walka kobiet w Polsce rozegrana na gali Bałtycki Sztorm 4 w Sopocie.

Pierwsza walka wieczoru jest kolejnym, najnowszym „kamieniem milowym” tego sportu. Bałanda swoją przygodę ze sportami walki zaczęła od kickboxingu w klubie GKS Champion pod kierunkiem Bogdana Bliźniaka. Dziś jest w tym klubie drugą instruktorką i współautorką jego licznych sukcesów. Od 2006 roku nieprzerwanie w kadrze Polski, łącznie ma na koncie w sportach uderzanych po dwa mistrzostwa świata, puchary świata i mistrzostwa Europy, oraz szesnaście mistrzostw Polski. W 2009 roku została mistrzynią Polski w boksie, jednak wobec braku jej kategorii na Igrzyskach Olimpijskich zdecydowała nie kontynuować kariery w tym sporcie.

Zamiast tego wybrała MMA. Podjęła treningi w klubie Akademia Sarmatia, zaliczanym do krajowej czołówki. Co ciekawe to właśnie główny trener Akademii, Paweł Ziółkowski zorganizował pierwsza walkę kobiet w 2008 roku. Na pierwsze sukcesy nie trzeba było długo czekać. W 2011 roku po raz pierwszy odbyły się amatorskie mistrzostwa Polski kobiet MMA. Był to równocześnie pierwszy kobiecy turniej kobiet w naszym kraju. Do tej pory odbywały się tylko pojedyńcze walki. Kamila stoczyła tam trzy walki. W pierwszej zarządzono remis i dogrywkę, ale przeciwniczka odmówiła wyjścia do niej. Druga poddała się po przyjęciu paru kopnięć.

W finale pierwsza akcja i Bałanda łamie przeciwniczce kość ramieniowa kopnięciem. Zdobywa tytuł pierwszej mistrzyni polski MMA i reputację, która bardzo utrudni znalezienie dla niej przeciwniczki w naszym kraju. Kilka miesięcy później Kamila odnosi pierwsze zawodowe zwycięstwo. Pod koniec trzeciej rundy zmusza duszeniem do poddania się Hatice Ozyurt, Holenderkę tureckiego pochodzenia na gali Respect FC w Niemczech. W międzyczasie zdążyła jeszcze wystartować w Pucharze Polski Północnej Bjj i zająć drugie miejsce.

Teraz przed Kamilą kolejne wyzwania. Na przełomie października i listopada mistrzostwa Europy w kickboxingu, a potem prawdopodobnie kolejna zawodowa walka MMA.Strona Kamili:
www.balanda.kibo.pl

Strony klubów Kamili:
www.akademiasarmatia.com – MMA/BJJ/Zapasy
www.gkschampion.w8w.pl – Kickboxing/Muay Thai/Boks

Akademia Sarmatia

 

fot. Bogdan Bliźniak

.