Gdańsk atrakcje imprezy zdjecia relacje o piłce nożnej

BROD2610

Strona główna Z miasta SKK Morzkulc - "to co wyrzuciło morze"

SKK Morzkulc - "to co wyrzuciło morze"

sam 1740

Kim jesteśmy? Grupą dynamicznych, pomysłowych, otwartych osób, które łączy chęć aktywnego spędzania wolnego czasu, najchętniej w kajaku, zrzeszoną w Studenckim Klubie Kajakowym "Morzkulc" działającym przy Politechnice Gdańskiej (strona internetowa: http://www.morzkulc.pg.gda.pl/).

W swoich szeregach mamy nie tylko przedstawicieli społeczności studenckiej trójmiejskich uczelni, ale również ich absolwentów oraz osoby, które zainteresowały się kajakarstwem i postanowiły przyłączyć się do nas i pływać razem. Chcemy w serii mających się ukazać artykułów opowiedzieć Wam o tym czym się zajmujemy, na czym polega kajakarstwo oraz o działalności innych akademickich klubów kajakowych w Polsce.

Kajakarstwo to sposób na życie, sport w którym można się zakochać od pierwszego spływu. Na początku może nie jest łatwo, ale jeśli już ktoś połknie bakcyla- nie potrafi o tym zapomnieć. Każda wolna chwila, popołudnie, weekend, urlop jest okazją do wspólnego pływania. Tutaj nie ma granic, każda woda stojąca i płynąca jest wyzwaniem i przyjemnością. Postęp technologiczny umożliwia organizację wypraw w coraz trudniejszy teren i o każdej porze roku. Potrzeba jest matką wynalazków, a osób chętnych do pływania i korzystania z nowych możliwości nie brakuje.

Spływy kajakowe są łatwo dostępną, przyjemną, mało wymagającą i cieszącą się dużą popularnością rozrywką dla każdego. Większość czytelników miała już pewnie okazję spróbować swoich sił w kajaku. Kajakarstwo, o którym chcemy Wam opowiedzieć jest przede wszystkim bezpieczną formą aktywności uprawianą w duchu szacunku dla przyrody.

Odpowiedni sprzęt i dostosowana do warunków pogodowych odzież umożliwia uczestnictwo w spływie o każdej porze roku. Dzięki temu sezon praktycznie się nie kończy. Zimą pływamy takie rzeki jak Reda, Motława (ciekawy sposób na zwiedzanie Gdańska, z „wodnej” perspektywy prezentuje się zupełnie inaczej), Radunia, Wietcisa, Słupia oraz Łeba. W czasie roztopów bardziej doświadczeni kajakarze chętnie wybierają się na rzekę Kłodawę czy Reknicę. Na wiosnę rozpoczynamy kurs z kajakarstwa -„Szkoleniówkę”, dla osób chcących nauczyć się pływać, obozować, aktywnie spędzać wolny czas. Pływamy tzw. Kółko Raduńskie- m.in. jezioro Ostrzyckie, Brodno Wielkie, Raduńskie Górne i Dolne, rzeki: Wdę, Trzebiochę, Wieżycę, Wietcisę i Radunię. Podczas szkolenia uczymy techniki pływania na różnego typu kajakach(jedno-, dwuosobowych i kanadyjkach), najpierw na basenie, a później bezpośrednio na spływie, biwakowania, pływania rzek o rożnym stopniu trudności. Szkolenie kończy się imprezą „Igraszki Morskie”, gdzie można surfować w kajaku po falach, pływać pontonem, grać w siatkówkę na plaży.

Okres letni sprzyja kolejnym wyjazdom nad morze w poszukiwaniu fal nadających się do surfowania, planowaniu spływów rekreacyjnych po licznych i pięknych rzekach Pomorza, do ćwiczeń z freestyle’u kajakowego. Poszukiwaczom ekstremalnych wrażeń polecamy unikatowy spływ jakim jest „ D.E.B.I.L.”- Długodystansowy Ekstremalny Bieg Inauguracyjny Lata. Zadaniem uczestników jest przepłynąć 130 km w 24h.

Osoby chcące rozwijać swoje umiejętności kajakowe mogą wziąć udział w specjalnych szkoleniach. „Drawa Szkoleniowa” to jedyne w Polsce szkolenie z kajakarstwa nizinnego, które kończy się praktycznym egzaminem na przewodnika turystyki kajakowej PTTK. Trwający 16 dni spływ rzeką Drawą, oraz dopływami, na zawsze zmienia uczestników ze zwykłych użytkowników kajaka na osoby umiejące poprowadzić spływ w praktycznie każdych warunkach. Kolejnym szkoleniem jest „Białka Szkoleniowa” organizowana przez zaprzyjaźniony Akademicki Klub Turystyki Kajakowej „Bystrze” z Krakowa. Jest to szkolenie stacjonarne z techniki kajakarstwa górskiego prowadzone nad rzeka Białką, którego ukończenie otwiera drogę do fascynującej i ekstremalnej przygody z pływaniem po rzekach górskich.

Na początku września wspólnie z Klubem Wodnym „Żabi Kruk” z Gdańska organizujemy Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Instruktorów Kajakarstwa na Starorzeczu Raduni. Uczestnicy zawodów konkurują o tytuł Mistrza w takich dyscyplinach jak: techniki zwałkowe (pokonywanie przeszkód w nurcie w postaci zwalonych drzew), slalom kajakowy czy ratownictwo kajakowe.

Okres jesienno-zimowy obfituje w spływy okolicznościowe wiążące się z jubileuszami akademickich klubów kajakowych z Poznania, Wrocławia, Warszawy, Krakowa oraz kończącymi sezon „Urodzinami” Morzkulca z Gdańska. Dzięki tym wyjazdom można poznać regionalne rzeki i specjały, ale przede wszystkim poznaje się innych sympatyków kajakarstwa, z którymi można planować kolejne wyprawy.

Okazją do podsumowania wydarzeń ze świata kajakowego z mijającego sezonu jest organizowany wspólnie z „Żabim Krukiem” Festiwal filmów i zdjęć o tematyce kajakowej „Kajak Jamboree”, który odbędzie się 1. grudnia o godzinie 16.00 w Dyskusyjnym Klubie Filmowym Żyrafa w Gdyni (więcej o festiwalu na oficjalnej stronie: https://www.facebook.com/events/536295406383840/?fref=ts oraz na Facebook’u: http://www.kajakjamboree.pl/festiwal/ ) – serdecznie zapraszamy! Coraz więcej osób zabiera ze sobą na spływ kamerę i aparat, a uwiecznione w ten sposób wspomnienia, ukazane w formie wystawy zdjęć oraz pokazu filmów są świetną okazją do podzielenia się swoimi przygodami z innymi.

Przedstawione powyżej krótkie podsumowanie działalności naszego klubu oraz zarys aktywności innych akademickich klubów kajakowych jest tylko ułamkiem plejady spływów i imprez kajakowych odbywających się w Polsce. Środowisko kajakarskie to przede wszystkim ludzie z pasją, którzy wolny czas przeznaczają na kontakt z wodą, przyrodą i z innymi sympatykami tej wspaniałej formy aktywności.

 

Autor: Prakseda Hirsch

 

.

.


This domain was registered by Youdot.io