Show Biznes

10 programów jak Peaky Blinders

Opowieści o gangsterach zawsze będą się sprzedawać. W sferze telewizji, The Sopranos nauczył nas tego bardzo wcześnie, torując drogę dla generacji doskonałych prestiżowych dramatów i bogato oddanych historii o torturowanych antybohaterach. W tym duchu, z wymaganym przepisem skomplikowanej dynamiki rodzinnej, świetną obsadą, odrobiną glamour z epoki i mnóstwem ziarna, Peaky Blinders szybko stał się uznanym przez krytyków, godnym uwagi nowym rekrutem do klubu, gdy miał premierę w 2013 roku.

Osadzony w Birmingham, w Anglii, w latach po I wojnie światowej, serial skupia się na członkach rodziny przestępczej Peaky Blinders – kierowanej przez ambitnego szefa Tommy’ego Shelby’ego (genialny Cillian Murphy) – jak stopniowo, i brutalnie, rozszerzają przedsiębiorstwo, jednocześnie zmagając się z – co jeszcze? – utrzymaniem równowagi domowej. Podczas gdy saga o Shelbym na razie się kończy – jej szósty i ostatni sezon pojawił się na Netflixie w zeszłym tygodniu, ale fani mogą się pocieszać, że wkrótce powstanie film – we wszechświecie telewizyjnym jest mnóstwo niezrozumiałych złych chłopców (i dziewczyn), którzy zapewnią nam rozrywkę. Poniżej 10 najlepszych seriali do obejrzenia teraz, aby wypełnić pustkę po naszych ulubionych gangsterach z Birmingham.

Oglądaj Peaky Blinders na Netflix

Oglądaj na HBO Max

Bez Tony’ego Soprano nie byłoby Tommy’ego Shelby’ego. Uważany za jeden z największych programów telewizyjnych wszechczasów – z oczywistych powodów – serial, który miał sześć sezonów na HBO (plus filmowy prequel z 2021 roku, The Many Saints of Newark), na zawsze zmienił nie tylko tropy rodziny przestępczej, ale całe medium telewizyjne. Jeśli należysz do tej niewielkiej części populacji, która nigdy nie widziała The Sopranos, teraz jest świetny czas, by to nadrobić.

Oglądaj na HBO Max

Założenie Warrior ma już wszystkie znamiona świetnego gangsterskiego filmu – jego akcja rozgrywa się podczas wojen Tongów w San Francisco w latach 70. XIX wieku, podczas których rywalizujące ze sobą chińskie gangi brutalnie walczyły w różnych chińskich miastach w całym kraju. Jednak to, co sprawia, że serial jest naprawdę warty obejrzenia, to sztuki walki. I to wszystko jest autentyczne: Nie tylko główny bohater Ah Sahm jest grany przez prawdziwego artystę sztuk walki Andrew Koji, ale serial (trzeci sezon jest w produkcji) jest oparty na oryginalnym, ale nigdy nie opublikowanym pomyśle nie kogo innego jak samego legendarnego Bruce’a Lee (jego córka Shannon, która znalazła notatki swojego zmarłego ojca, jest producentem wykonawczym).

Oglądaj na HBO Max

Steve Buscemi zdobył wysokie uznanie (oraz 2 nagrody SAG i 2 nominacje do Emmy) za swoją rolę w Boardwalk Empire jako Enoch „Nucky” Thompson, postać luźno inspirowana prawdziwym życiem Enocha „Nucky’ego” Johnsona, niesławnego bossa przestępczego z czasów prohibicji i skorumpowanego króla machiny politycznej Atlantic City. Podczas pięciu sezonów stylowa produkcja HBO, której pilotażowy odcinek wyreżyserował Martin Scorsese, a jego realizacja kosztowała 18 milionów dolarów, zdobyła 20 nagród Emmy.

Oglądaj na HBO Max

Luźno oparty na pamiętniku amerykańskiego dziennikarza Jake’a Adelsteina – który przeniósł się do Tokio w latach 90-tych, dostał pracę w największej gazecie i wpadł zbyt głęboko badając przestępcze podziemie –Tokyo Vice rozgrywa się w czasie, gdy yakuza wciąż miała znaczną władzę w mieście. Stylowe zdjęcia równoważą zniuansowany portret stolicy dzięki produkcji nadzorowanej przez Michaela Manna (znanego z Miami Vice ), obsadzie złożonej z japońskich gwiazd, takich jak Ken Watanabe, oraz fabule, która oferuje fascynujące spojrzenie na to, jak działały te przerażające gangi.

Oglądaj na Netflixie

Podobnie jak Peaky Blinders, Ozark-który w kwietniu zakończył swój czwarty i ostatni sezonjest w swej istocie mroczną opowieścią o tym, jak daleko jest gotowa posunąć się rodzina, aby przetrwać. Jeden z najbardziej udanych hitów Netflixa, skupia się na rodzinie Byrde’ów, którzy są zmuszeni przenieść się z Chicago do regionu Ozarks w stanie Missouri, aby założyć pralnię pieniędzy dla bezwzględnego meksykańskiego kartelu narkotykowego – i, podobnie jak Shelbysowie, wykuwają brutalną ścieżkę w kierunku zalegalizowania swojej przestępczej działalności.

Watch Seasons 1-4 on Peacock

The Succession of the Wild West is arguably as much a drama about extreme dynastic dysfunction as it is an old-fashioned gangster tale. W Yellowstone patriarcha John Dutton (Kevin Costner) jest donem, a kowboje z jego kolosalnego rancza jego lojalnymi kapo. W ich wersji współczesnej Montany, gdzie rozgrywa się akcja tego niezwykle popularnego serialu Paramount Network, prawa nie obowiązują, urzędników państwowych można łatwo kupić, wrogów wygodnie zmusić do zniknięcia nad urwiskami, rozumiecie pomysł.

Oglądaj na Hulu

Zanim Taylor Sheridan stał się najbardziej pożądanym twórcą telewizyjnym dzięki swojemu hitowi Yellowstone (i trzem spinoffom: 1883, oraz wkrótce powstającymi 1932 i 6666), miał udział w Sons of Anarchy. Serial, który trwał 7 sezonów na FX, opowiada o członkach klubu motocyklowego, a w szczególności o jego wiceprezydencie Jaxie (Charlie Hunnam), który zmaga się z pragnieniem zapewnienia długowieczności organizacji, której współzałożycielem był jego ojciec, oraz z rosnącym rozczarowaniem jej przestępczymi metodami.

Watch Season 1 on AMC+

Joe Cole, który grał rodzeństwo Shelby w Peaky Blinders, prowadzi dobrze przyjęty Gangi Londynu, brytyjski serial z drugim sezonem w drodze. Założenie? Głowa najpotężniejszej londyńskiej rodziny przestępczej zostaje zamordowana, pozostawiając niebezpieczną próżnię w miejskiej sieci rywalizujących ze sobą międzynarodowych gangów, do których należą kartele i mafie z Albanii, Pakistanu, Walii i Nigerii. Jego syn (Cole) zajmuje jego miejsce, aby poradzić sobie z konsekwencjami i dowiedzieć się, kto zlecił zabójstwo – mało kto wie, że w środku tego wszystkiego policjant przeniknął do organizacji.

Oglądaj sezony 1-5 na Amazon Prime Video

Większość opowieści o dramacie dynastycznym – kryminalnym lub innym – koncentruje się wokół patriarchy. Animal Kingdom odwraca scenariusz z matriarchą badass, w tym przypadku formidable Ellen Barkin. Szósty i ostatni sezon serialu TNT ma premierę 19 czerwca w sieci. Barkin gra Janine „Smerf” Cody, która wraz z czterema synami prowadzi południowokalifornijską firmę przestępczą. Kiedy wnuk Joshua (grany przez nikogo innego jak Finna Cole’a, aka Michael w Peaky Blinders) wprowadza się do niej po śmierci swojej matki, czeka go kurs z brutalnego rodzinnego biznesu i całej skomplikowanej dynamiki w nim.

Oglądaj na HBO Max

Osadzony w latach 70. XIX wieku w prawdziwym mieście w Południowej Dakocie, dla którego został nazwany, dramat HBO miesza fakty historyczne z elementami fikcyjnymi, aby przedstawić ewolucję Deadwood z bezprawnego obozu wydobywania złota, który nie należał do żadnego stanu USA, do jego aneksji i ustanowienia jako amerykańskiego miasta. W ciągu trzech sezonów na początku XX wieku (plus film, który ukazał się w 2019 roku), Deadwood zdobył 8 nagród Emmy i uznanie krytyków za scenariusz i głównych bohaterów Timothy’ego Olyphanta i Iana McShane’a, którzy grali prawdziwych mieszkańców Deadwood – Setha Bullocka i Ala Swearengena.

Ta treść jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią i importowana na tę stronę, aby pomóc użytkownikom w podaniu ich adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnych treści można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button