Show Biznes

17 najlepszych filmów dokumentalnych o muzyce

Tak, filmy dokumentalne o prawdziwych zbrodniach mogą być satysfakcjonujące. Ale dokument muzyczny ILLmatic zainspiruje cię do odłożenia telefonu i pogoni za marzeniami. Zajrzenie za kulisy ulubionych projektów muzycznych lub głębsze poznanie artysty, którego podziwiasz, nie ma sobie równych. Ale nie wszystkie te historie są pokrzepiające. Szczególnie te, które dotyczą upadku wielkiego talentu, mogą być bolesne do oglądania. Zebraliśmy listę fascynujących dokumentów muzycznych. Niektóre z nich złamią Ci serce, inne sprawią, że poczujesz się, jakbyś mógł latać. Niewiarygodne filmy z pewnością pozostawią jednak trwały ślad w twoim duchu i być może dadzą ci powiew inspiracji, którego szukałeś.

Na początku tej listy znajduje się prawdopodobnie jeden z najlepszych muzycznych filmów dokumentalnych/koncertowych wszech czasów, Homecoming. Jako pierwsza czarnoskóra kobieta, która wystąpiła na Coachelli, Beyoncé wygłosiła oświadczenie, podkreślając znaczenie historycznie czarnych szkół wyższych i uniwersytetów. Beychella była kulturalnym resetem, który mamy przyjemność oglądać jeszcze raz i jeszcze raz… i jeszcze raz.

Oglądaj teraz

Jazz w letni dzień (1959)

Ten koncert prezentujący występy z festiwalu jazzowego w Newport w 1958 roku jest niesamowity. Film, którego premiera odbyła się na festiwalu w Wenecji, wyreżyserowany przez legendarnego fotografa Berta Sterna, jest pełen fajnych klimatów. Ponad 60 lat później, Jazz on a Summer’s Day pozostaje tak samo piękny jak zawsze. W filmie można zobaczyć występy wielu kultowych artystów jazzowych, takich jak Louis Armstrong, Thelonious Monk, Chuck Berry, Mahalia Jackson i wielu innych.

Obejrzyj teraz

Nieco ponad 27 lat temu świat stracił Kurta Cobaina. Ale ten utalentowany gitarzysta i autor tekstów nie został zapomniany – po części dzięki niesamowitym filmom dokumentalnym, takim jak Montage of Heck, które upamiętniają życie i wpływ zmarłego wokalisty Nirvany. Powstało wiele filmów dokumentalnych szczegółowo opisujących życie Cobaina, a nawet teorie spiskowe dotyczące jego tragicznej śmierci. Jednak Montage of Heck jest pierwszym, który został wsparty przez rodzinę i przyjaciół, w tym byłą żonę Courtney Love. Dzięki serii materiałów archiwalnych, scenom animowanym i wzruszającym świadectwom tych, którzy znali go najlepiej, widzimy Cobaina takim, jakim nigdy wcześniej go nie widzieliśmy. Dokument daje nam wgląd w jego wczesne zmagania ze zdrowiem psychicznym, walkę z bezdomnością wśród nastolatków i zażywanie narkotyków. Montage of Heck pozwala nam docenić muzykę Cobaina i jego życie na ziemi.

Obejrzyj teraz

Niewiele osób doświadczyło takich zmian opinii publicznej, z jakimi Taylor Swift musiała się zmierzyć na przestrzeni lat. W ciągu swojej 16-letniej kariery Taylor była słodką dziewczyną z sąsiedztwa, psycho-ekscentryczką, popularną dziewczyną i B.I.T.C.H. W swojej muzyce przyjmowała te tytuły lub z nimi walczyła. Ale Miss Americana opowiada inną historię Swift – taką, w której zrzuciła z siebie zależność od opinii publicznej i zamiast tego domaga się szczęścia na własnych warunkach.

Oglądaj teraz

Bee Gees: How Can You Mend A Broken Heart

Ten nagrodzony Emmy dokument jest kroniką życia i kariery jednej z najsłynniejszych rodzin muzycznych: The Bee Gees. Film, wyreżyserowany przez Franka Marshalla, zawiera szereg wywiadów z wieloma znanymi osobistościami świata muzyki, w tym z ostatnim żyjącym członkiem The Bee Gees, Barrym Gibbem.

Oglądaj teraz

Film A24 o życiu Amy Whinehouse w spektakularny sposób porusza zagadkę, jaką była zmarła piosenkarka. Film nie jest łatwy w odbiorze, ponieważ ukazuje wszystko, czym była Whinehouse: od jej trudnych związków po zmagania z autodestrukcją, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami. Amy to przejmująca opowieść o życiu i śmierci utalentowanej piosenkarki. Film wywarł duży wpływ w momencie premiery, otrzymując kilka nagród, w tym Grammy za najlepszy film muzyczny w 2015 r.

Watch Now

Questlove zadebiutował w filmie tym nagrodzonym Oscarem dokumentem o Harlem Cultural Festival z 1969 roku. Mimo wielu nagrań i występów Stevie Wondera, Niny Simone, Gladys Knight & The Pips i wielu innych, festiwal ten został w dużej mierze zapomniany. Teraz, dzięki temu dokumentowi, po latach wszyscy mamy szansę przenieść się w czasie do lata ’69 i celebrować piękno i historię czarnej kultury, muzyki i mody.

Obejrzyj teraz

Bez drogi do domu: Bob Dylan (2005)

Film Martina Scorsese jest kroniką życia i kariery żywej legendy Ameryki, Boba Dylana, a jednocześnie pokazuje widzom, w jaki sposób stał się on, no cóż… żywą legendą. Film, za który Scorsese otrzymał nagrodę Grammy, to zbiór setek godzin materiałów archiwalnych, wywiadów z bliskimi, kolegami muzykami i samym Dylanem, zebranych w 208 minut.

Watch Now

Jeen-Yus : Trylogia Kanye (2022)

Trzyczęściowy dokument Coodie i Chike śledzi życie i rozwój Kanye Westa od małego producenta z Chicago do światowej gwiazdy i potentata mody. Kanye West pozostaje w ostatnich latach polaryzującą postacią w popkulturze, jednak jednym z aspektów łączących opinie o nim jest fakt, że jest elitarnym twórcą, którego nękają osobiste tragedie i problemy ze zdrowiem psychicznym. Jeen-Yus to przejmująca opowieść o tym, jak młody Kanye stał się skomplikowanym, kontrowersyjnym Kanye, którego wszyscy znamy.

Oglądaj teraz

Blackpink: Light Up The Sky (2020)

W ciągu kilku lat od swojego debiutu Blackpink uczyniły świat swoją sceną. Dziewczęca grupa biła rekord za rekordem, nawet na rynku, który na początku nie był zbyt przyjazny dla obcokrajowców. Jednak pod tym wszystkim Blackpink to siostrzana grupa, która zaczęła od marzeń i pragnienia osiągnięcia sukcesu. Oglądanie ich drogi do sławy i pokory w tym filmie Netflixa jest odświeżające.

Obejrzyj teraz

Biggie: Mam historię do opowiedzenia (2021)

Pod wieloma względami pamięć o Biggim została przyćmiona przez jego rywalizację z Tupakiem. Kiedy słyszysz jedno nazwisko, możesz pomyśleć o drugim i na odwrót. Jednak dzięki temu dokumentowi historia Biggiego zyskuje nową odsłonę. Dzięki niewidzianym archiwalnym materiałom filmowym i szczerym wywiadom z tymi, którzy znali go najlepiej, w tym z matką rapera, w końcu zaczynamy poznawać nie tylko Biggiego, ale także Christophera Wallace’a.

Oglądaj teraz

Billie Eilish: The World’s A Little Blurry (2021)

Billie Eilish w wieku zaledwie 18 lat odniosła wiele sukcesów, od pobłogosławienia świata utworem „Ocean Eyes” po zostanie najmłodszą artystką w historii, która wygrała wszystkie cztery główne kategorie Grammy. Można śmiało powiedzieć, że jej debiutancki album When We All Fall Asleep, Where Do We Go zrobił więcej niż tylko umieścił ją na mapie, zmienił całkowicie trajektorię jej życia. Ten dokument to zakulisowy proces tworzenia debiutanckiego albumu Eilish. W miarę jak jej kariera będzie się rozwijać i postępować, fani i Eilish będą mogli spojrzeć wstecz na ten dokument, by zobaczyć, gdzie wszystko się zaczęło.

Obejrzyj teraz

Co się stało z panną Simone (2015)

Ten nominowany do Oscara i nagrodzony Emmy dokument w reżyserii Liz Garbus to pełna niuansów opowieść o pełnym cierpienia życiu Niny Simone. Dokument zawiera niesłyszane nagrania, świadectwa członków rodziny i głos samej Simone, aby opowiedzieć o bólu, ambicji i wytrwałości, które stworzyły legendarnego muzyka i aktywistę, którego dziś pamiętamy jako jednego z największych.

Oglądaj teraz

Chasing Trane: The John Coltrane Documentary (2016)

Opisujący życie i karierę saksofonisty i kompozytora jazzowego Johna Coltrane’a film Chasing Trane to wspaniały dokument. Narratorem dokumentu jest Denzel Washington, a w filmie występuje kilka osób, które znały Coltrane’a. Dzięki temu Chasing Trane stanowi inspirującą, pełną pasji i skłaniającą do refleksji relację z życia saksofonisty.

Watch Now

Reżyser One9 i scenarzysta Erik Parker połączyli siły z Nasem, aby przedstawić historię legendarnego debiutanckiego albumu z 1994 roku, ILLmatic, a także wczesne życie Nasira. Film zawiera również wywiady z takimi muzykami, jak Busta Rhymes, Q-Tip, Alicia Keys i Pharrell Williams.

Obejrzyj teraz

Jazz Fest: Historia Nowego Orleanu

Jazz Fest, nazywany czasem Największym Festiwalem Ameryki, odbywa się każdej wiosny w Nowym Orleanie. Film dokumentalny ukazuje chwałę festiwalu na przestrzeni 50 lat jego istnienia. Dzięki wywiadom z wybitnymi artystami, nagraniom z koncertów i archiwalnym materiałom, dokument maluje pełny obraz festiwalu, który stał się przełomowym wydarzeniem kulturalnym dla Ameryki.

Obecnie grany w wybranych miastach

Sheryl Crow to emocjonalna podróż przez życie i karierę śpiewającej, piszącej piosenki supergwiazdy Sheryl Crow. Dokument śledzi losy piosenkarki we wszystkich najważniejszych momentach jej życia, poruszając przy tym tak drażliwe tematy, jak jej walka z depresją, zmagania z seksizmem i diagnoza raka w 2006 roku. Jednak przez cały ten czas jej muzyka pozostawała światłem dla niej i dla jej otoczenia.

Oglądaj teraz

Olivia Rodrigo: driving home to u (a Sour film)

Wschodząca gwiazda Olivia Rodrigo zabiera nas w podróż, w trakcie której stworzyła jeden z najbardziej pamiętnych debiutanckich albumów. Podczas podróży z Salt Lake City do Los Angeles Rodrigo opowiada o emocjach i procesie, przez który przeszła, tworząc Sour. Dokument miał premierę na Disney+, z którym Rodrigo jest szczególnie związana, ponieważ brała udział w reboocie platformy High School Musical i właśnie zdobyła swoją pierwszą nagrodę na MTV Movie & TV Awards.

Watch Now

Ten film dokumentalny przedstawia historię Jahseha Onfroya, czyli XXXTentaciona, jednego z najczęściej streamowanych artystów na świecie. Wykorzystując niewidziane materiały filmowe, wywiady z bliskimi i nagrania z koncertów, dzięki temu dokumentowi możemy w pełni zrozumieć, kim był raper przed swoją przedwczesną śmiercią w wieku 20 lat. W czasie swojego pobytu na ziemi raper wywarł ogromny wpływ, poruszając w swojej muzyce tematykę zdrowia psychicznego, a także zyskując polaryzującą reputację. Teraz możemy zobaczyć, jak wyglądała wewnętrzna strona niespokojnej gwiazdy u szczytu sławy.

Watch Now

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby pomóc użytkownikom w podaniu ich adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button