Show Biznes

20 najlepszych filmów o rekinach sprawia, że Tydzień Rekinów wygląda jak czum

Dun. Dun duuuun.
Dun dun dun dun…

Od czasu premiery „Szczęk” Stevena Spielberga w 1975 roku, w Hollywood coś jest w wodzie. Dokładniej mówiąc, spiczasta płetwa tuż przy wybrzeżu, która w jakiś sposób zdoła stać się podstawowym konfliktem dla całej fabuły.

Jasne, filmy o rekinach mają teraz nieco campowy charakter, często naładowane przestarzałymi efektami specjalnymi i tanimi gore. Ale niezależnie od tego, czy szukasz dreszczyku emocji, czy trochę nowatorskiej nostalgii, gatunek filmów o rekinach to wciąż wspaniały kanon, w którym możesz zatopić zęby. A jest w czym wybierać poza franczyzą Szczęki, w tym filmy o rekinach sprzed Szczęk, jak Błękitna woda, biała śmierć. (Choć z niezliczonych podróbek jasno wynika, że ten film wciąż króluje na szczycie łańcucha pokarmowego).

Może szukasz sezonowych strachów tego lata, a może potrzebujesz czegoś, co zatrzyma cię do następnego Tygodnia Rekinów. Tak czy inaczej, w morzu jest mnóstwo ryb, które z pewnością sprawią, że twoja szczęka opadnie. Tylko może wstrzymaj się z filmowym wieczorem, jeśli wybierasz się na plażę w najbliższym czasie.

Kultowy letni blockbuster Stevena Spielberga Szczęki to nie tylko świetny film o rekinach, ale i świetny film. (Tak, istnieje ogromna różnica między tymi dwoma wyczynami.) Ultra-podejrzliwa fabuła Spielberga, której towarzyszy niezapomniana partytura kompozytora Johna Williamsa i występy Roya Scheidera, Richarda Dreyfussa i Roberta Shawa, czyni Szczęki ponadczasową opowieścią o człowieku i bestii ludojadzie. Kiedy wielki biały rekin składa morderczą wizytę w plażowym miasteczku, trzech mężczyzn wyrusza na polowanie na otwartym oceanie, by zabić zabójcę.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Blake Lively gwiazdorzy w tym thrillerze z 2016 roku jako młoda studentka medycyny, której niedawna strata matki powoduje, że szuka ukojenia na odosobnionej plaży w Brazylii. Podczas surfowania sam, ona jest ranny przez atak rekina – zmuszając ją do ucieczki do pobliskiej skały offshore, gdzie zaczyna być otoczony przez drapieżnika. To, co następuje, to walka o przetrwanie.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Kiedy wakacyjna para wyrusza na wyprawę nurkową, wynurza się, by odkryć, że została omyłkowo pozostawiona w tyle przez swoją łódź wycieczkową. Dodaj do tego fakt, że tuż pod nimi czają się rekiny, a dwójka znajduje się na krawędzi życia lub śmierci.

Oglądaj na Amazon

Czy kiedykolwiek widziałeś ludzi nurkujących w klatce wśród rekinów i pomyślałeś: „Kto do cholery chciałby to zrobić?” Cóż, może być na coś. Claire Holt i Mandy Moore występują w tym thrillerze jako dwie siostry, których wyprawa nurkowania w klatce kończy się niepowodzeniem, gdy klatka zostaje odłączona od łodzi – pozostawiając je z wyczerpującym się tlenem w wodach zamieszkanych przez rekiny.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Terror rekinów spotyka się z science fiction w tym filmie z 1999 roku, w którym występują Saffron Burrows, Thomas Jane, Samuel L. Jackson, Michael Rapaport i LL Cool J. Film śledzi grupę naukowców badających rekiny mako w podwodnej placówce badawczej. Jednak genetycznie zmodyfikowane rekiny wkrótce wpadają w szał, ogarniając placówkę w serii katastrof.

Oglądaj na HBO Max

Jak może sugerować jego nazwa (skrót od Megalodon), The Meg to film klasy B na wszelkie sposoby. Ale, kto nie chce oglądać Jasona Stathama ratującego załogę podwodnej placówki badawczej przed 75-stopowym, prehistorycznym rekinem?

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

W tym australijskim horrorze, wakacje grupy przyjaciół w Indonezji szybko przybierają zły obrót, gdy ich żaglówka wywraca się na morzu. Próbując dopłynąć do bezpieczeństwa na pobliskiej wyspie, napotykają wielkiego żarłacza białego podążającego ich tropem.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Tubi

Dokument Petera Gimbela z 1971 roku Blue Water, White Death dokumentuje polowanie jego ekipy na Oceanie Indyjskim w celu sfotografowania żarłacza białego. Dzięki prawdziwym, brawurowym wyczynom na wodach pełnych rekinów i dobrze wykonanym filmom, jest to film, który należy obejrzeć, jeśli chcesz uniknąć tanich efektów specjalnych i zatopić zęby w czymś autentycznym.

Oglądaj na Amazon

Podczas gdy Szczęki 2 bledną w porównaniu ze swoim oryginalnym poprzednikiem, wciąż są świetnym dodatkiem do kanonu rekinów jako całości. Kiedy pogłoski o rekinie powracają do wstrząśniętej Amity Island, środki ostrożności szeryfa Brody’ego czytają jako „chłopiec, który płakał rekinem” dla lokalnych plażowiczów. Szybko jednak okazuje się, że na horyzoncie pojawiają się kłopoty.

Watch on Amazon Watch on Apple TV+

Oto przyjazny dla szczeniaków film o rekinach na dobrą sprawę. Will Smith gwiazda jako bezkierunkowe ryby, które oportunistycznie twierdzi, że jest odpowiedzialny za niedawne zabicie rekina. Jednak jego plan na chwałę szybko się rozpada, gdy ojciec rekina, szef mafii, szuka zemsty. Z głosem Roberta De Niro, Renée Zellweger, Angeliny Jolie, Jacka Blacka i Martina Scorsese, film jest tak samo gwiazdorski, jak i lekki.

Oglądaj na Amazon

Filmowiec i obrońca przyrody Rob Stewart wydał Sharkwater w 2006 roku, kanadyjski dokument o polowaniach na rekiny, który doprowadził do tego, że ponad 90 krajów zakazało praktyki odcinania płetw rekinom. Choć są one znane jako drapieżniki morskie, wiele gatunków rekinów pozostaje na liście gatunków zagrożonych z powodu działalności człowieka.

Watch on Vimeo

Chociaż technicznie rzecz biorąc chodzi o wieloryba-mordercę, to ta Szczęki knockoff napisany przez Dobrego, złego i brzydkiego scenarzystę ma tyle samo akcji i klasyczny klimat spaghetti westernu z lat 70-tych dzięki ścieżce dźwiękowej Ennio Morricone.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Sharknado w pojedynkę uratowało gatunek złych i dobrych filmów katastroficznych, wysyłając tornado pełne rekinów na bezbronne ofiary przy użyciu taniego CGI i przesadnie zaangażowanego aktorstwa. Sukces Sharknado spowodował powstanie sześciu sequeli, w tym tak głupich tytułów jak Sharknado 3: Oh Hell No! i The Last Sharknado: It’s About Time.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Rekin powraca z martwych, by szukać zemsty na głupcach, którzy go zamordowali w Ghost Shark, oryginalnym filmie SyFy na Tydzień Rekinów, tak głupim jak brzmi. To Ghost Shark, czego więcej potrzeba, by się przekonać?

Oglądaj za darmo na YouTube

USS Indianapolis: Men of Courage

USS Indianapolis: Men of Courage może być jednym z najbardziej nieznanych głośnych filmów, jakie kiedykolwiek powstały. W tym filmie katastroficznym o załodze, która utknęła na wodach pełnych rekinów, wystąpili nie tylko Nicolas Cage i Tom Sizemore, ale także reżyser New Jack City Mario Van Peebles! Z jakiegoś powodu miał on swoją premierę na Filipinach, a w USA został wydany jedynie w formie cyfrowej wypożyczalni na iTunes.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Kolejna Szczęki knockoff, Great White’s włoski reżyser Enzo G. Castellari poszedł o krok dalej niż większość i w zasadzie splagiatował tak wiele ze Szczęk, że Universal Pictures kazało wycofać film z kin. W filmie pojawiła się nawet postać eksperta od rekinów o imieniu Peter Benton (podobnie jak autor Szczęk Peter Benchley).

Oglądaj na Amazon

Danny Trejo występuje w śmiesznym 3-Headed Shark Attack, gdzie musi chronić statek wycieczkowy przed masywnym zmutowanym rekinem, który pochłonął już prawie połowę łodzi. Nie wiem, czy trzy głowy sprawiają, że rekin jest trudniejszy do zabicia niż normalny rekin, ale sprawia, że jest trzy razy bardziej przerażający do oglądania.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Ludzie są czarnymi charakterami w Mako: The Jaws of Death, filmie o człowieku obdarzonym starożytnym medalionem, który pozwala mu telepatycznie komunikować się z rekinami. Rozumiejąc ich trudną sytuację, wyrusza szukać zemsty na każdym, kto skrzywdzi jego nowych morskich przyjaciół.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

W przyszłości globalne ocieplenie stopiło powierzchnię Ziemi, by stała się niemal całkowicie zanurzona w wodzie. Rekiny dominują na kuli ziemskiej jako największe drapieżniki, a jeden masywny rekin alfa prowadzi je wszystkie na polowanie.

Oglądaj na Amazon

Mega Shark Vs. Giant Octopus

Mega Shark Vs. Giant Octopus Może nie jest to dobry film, ale występuje w nim Mega Shark walczący z Giant Octopus, więc jest to całkiem sporo wszystkiego, czego chcę. Plus, można go oglądać za darmo na YouTube.

Oglądaj za darmo na YouTube

Ta treść jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią i importowana na tę stronę, aby pomóc użytkownikom w podaniu ich adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnych treści można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button