Show Biznes

20 najlepszych książek lata 2022 r

best books of summer 2022

Mike Kim

Pamiętasz letni program czytania dla dzieci w lokalnej bibliotece? Bez względu na to, czy były to złote gwiazdy, darmowe jedzenie, czy zabawki ze skrzyni skarbów, z pewnością pamiętasz uczucie spełnienia, które odczuwałeś po odhaczeniu każdego kamienia milowego w czytaniu. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: letnie programy czytelnicze nie są tylko dla dzieci. Możesz stworzyć swój własny letni program czytania i swój własny system nagród.

Zastanawiasz się, od czego zacząć? Mamy dla ciebie dwadzieścia propozycji, wszystkie zaczerpnięte z tegorocznego hitu literackiego. Nasze ulubione książki tego sezonu zagłębiają się we wszystko, od barów rowerowych po plaże, od Hollywood po szkołę średnią, od młodej miłości po zły seks. Niezależnie od tego, czy lubisz powieści, opowiadania, pamiętniki czy literaturę faktu, każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie.

Nie wszystkie z tych książek trafiły jeszcze na półki, ale jeśli zobaczysz coś, co ci się podoba, zamów to teraz w przedsprzedaży i podziękuj sobie później. Zamów ją z dostawą do swojego małego kawałka letniego raju, a szybko nagrodzisz się nowymi, dorosłymi smakołykami.

1Tracy Flick nie może wygrać, autorstwa Toma Perrotta

Prawie 25 lat po tym, jak Election została opublikowana, hiperkompetentna bohaterka Perrotty powraca. Teraz, po czterdziestce, Tracy Flick rozmyśla o drogach, które nie zostały obrane: ruch #MeToo powoduje, że kwestionuje dawno temu seksualne spotkanie z nauczycielem, podczas gdy obowiązki opiekuńcze zniweczyły jej marzenia o studiach prawniczych i doprowadziły ją z powrotem do Green Meadow High School jako obolałą asystentkę dyrektora. Kiedy jej szef przechodzi na emeryturę, Tracy wydaje się być pewniakiem do objęcia najwyższego stanowiska – ale najpierw będzie musiała pokonać męskich interesariuszy, którzy chcą jej przeszkodzić w awansie. Opowiedziana z przenikliwym dowcipem Perrotty, mądrością i doskonałym wglądem w ludzką głupotę, druga część Tracy dostarcza ostrej wiedzy o sfrustrowanej ambicji.

2Kultowa klasyka, autorstwa Sloane Crosley

Crosley wnosi swoje niezwykłe dary jako humorystka do tej trzeszczącej powieści o Loli, trzydziestokilkulatce, która ma problemy ze zbliżającymi się zaślubinami i ciągle wpada na dawne płomienie. Jak się jednak okazuje, za tymi spotkaniami nie stoi przypadek: Lola jest pacjentką zero w kulcie wellness, który oferuje romantyczne zamknięcie na żądanie. Jednocześnie ostra i przejmująca, Cult Classic wycieczka przez złamane w przeszłości serca przynosi słodko-gorzkie prawdy o poszukiwaniu miłości przez machnięcie ręką. Jest to tak doskonały traktat o współczesnym romansie, jak to tylko możliwe.

3How You Get Famous: Ten Years of Drag Madness in Brooklyn, by Nicole Pasulka

Pasulka zabiera nas w dół błyszczącej króliczej nory w tym wciągającym spojrzeniu na ostatnią dekadę brooklińskiej kultury balowej. How You Get Famous wprowadza czytelników w świat elektrycznych wykonawców, takich jak Merrie Cherry, która pokonała udar, aby kontynuować swoją karierę drag; Aja, wielokrotna uczestniczka RuPaul’s Drag Race; i Sasha Velour, która zrobiła fale dzięki swojej łysej głowie. Poprzez tę elektryczną konstelację wykonawców, Pasulka maluje żywy portret szczególnej subkultury: radosnej i nieśmiałej, która stała się galwanizatorem społeczności i inspiracją dla szerszego ruchu kulturowego.

4Nuclear Family, autorstwa Josepha Hana

W tej elektrycznej debiutanckiej powieści poznajemy rodzinę Cho: Państwo Cho prowadzą popularną koreańską restaurację serwującą lunch w formie talerza na Hawajach, gdzie marzą o rozwinięciu biznesu do franczyzy, którą kiedyś odziedziczą ich dorosłe dzieci, Grace i Jacob. Jednak po drugiej stronie Pacyfiku zaczynają się kłopoty: Jacob, który uczy angielskiego w Korei Południowej, trafia na pierwsze strony gazet, gdy zostaje aresztowany za próbę przekroczenia strefy zdemilitaryzowanej. Wracając na Hawaje, plotki grożą zatopieniem rodzinnego majątku, ale prawda jest dziwniejsza niż ktokolwiek może sobie wyobrazić: Jacob został opętany przez ducha swojego dziadka, który desperacko pragnie odnaleźć rodzinę, którą kiedyś porzucił w Korei Północnej. Poprzez wiele zabawnych i łamiących serce perspektyw, Han opowiada pełną napięcia historię o tożsamości, migracji i granicach.

5Also a Poet: Frank O’Hara, mój ojciec i ja, autorstwa Ady Calhoun

Kiedy Calhoun wybrała się kiedyś na poszukiwanie zabawki z dzieciństwa, natknęła się na o wiele większy skarb: zakurzone kasety z wywiadami nagranymi przez jej ojca, krytyka sztuki Petera Schjeldahla, który rozpoczął, ale nigdy nie ukończył biografii odchodzącego w niebyt poety Franka O’Hary. Jako wieloletnia fanka O’Hary, Calhoun z radością podjęła się dokończenia tego, co Schjeldahl zaczął, ale zadanie okazało się niełatwe. Podobnie jak jej ojciec, Calhoun została zablokowana przez Maureen O’Harę, upartą siostrę poety i wykonawczynię jego dzieła; projekt ujawnił również uskoki w jej skomplikowanej więzi z Schjeldahlem, któremu pragnie zaimponować. W tym serdecznym pamiętniku Calhoun opowiada, jak poszukiwanie O’Hary ujawniło o wiele więcej – mianowicie bolesne zawiłości relacji między rodzicami, dziećmi, sztuką i ambicjami.

6Lapvona, by Otessa Moshfegh

Pięć powieści w jej płodnej i zróżnicowanej karierze, Moshfegh nadal zaskakuje, zachwyca i obrzydza. Jej najnowsza szalona powieść znajduje się w średniowiecznym lennie Lapvony, gdzie zaraza pustoszy ludność, susza dusi pola, a okrutny lord Villiam kontroluje wiejską spiżarnię, podczas gdy jego poddani głodują. Marek, trzynastoletni chłopiec kwestionujący swoją wiarę w Boga pośród tych wszystkich nieszczęść, trafia pod kuratelę Lorda Villiama, który udziela mu lekcji na temat „tego głupiego życia” Straszna, absurdalna i pełna charakterystycznych dla Moshfeghiana obrzydliwości, Lapvona jest przenikliwą alegorią dla naszego własnego, ogarniętego pandemią świata teokracji i korupcji.

7The Last Resort: Kronika raju, zysku i niebezpieczeństwa na plaży, autorstwa Sarah Stodola

Wyobraź sobie szybko swoje idealne wakacje. Czy obejmuje pobyt w kurorcie i popijanie Mai Tai na plaży? Nie chcemy nikomu wciskać kitu, ale plażowicze powinni przeczytać tę porywającą książkę o ciemnej stronie raju. W The Last Resort, Stodola bada początki kultury plażowej, ujawniając, że nasze rozumienie plaży jako raju jest w rzeczywistości nowoczesną koncepcją; dopiero w XVIII wieku nadmorskie szaleństwo wellness zmieniło nasze poglądy na temat oceanu, niegdyś postrzeganego jako przerażający wróg. Dziś podróże nad morze stały się de rigueur, ale wiążą się z nimi poważne koszty, ponieważ dławią lokalne gospodarki, zagrażają zasobom naturalnym i pogłębiają nierówności społeczne. Po przeczytaniu The Last Resort, już nigdy nie spojrzysz na wakacje all-inclusive w ten sam sposób.

8Anioł Rzymu, autorstwa Jess Walter

Jeden z naszych najlepszych praktyków krótkiej formy opowiadania powraca z drugim, pełnym energii zbiorem. Fani przełomowej książki Waltera Piękne ruiny z pewnością pokochają tytułowe opowiadanie, w którym student łaciny z Nebraski, uczący się w Rzymie, spotyka włoską gwiazdę swoich nastoletnich marzeń. W innej czarno-komediowej historii, rozwódka w średnim wieku podejmuje desperackie próby znalezienia domu dla swojego starzejącego się ojca, „napalonego alkoholika”, który nie nadaje się do tradycyjnego mieszkania w domu opieki. Gdzie indziej kobieta cierpiąca na raka szuka swojego byłego palacza – jedynej osoby, która może ukoić jej strach przed śmiercią. Mądre, przejmujące i hojne w duchu historie przypominają nam, że Walter jest skarbem narodowym.

9Noc Żywych Rez, autorstwa Morgana Talty

Zdumiewający nowy głos pojawia się w tym debiutanckim zbiorze dwunastu powiązanych ze sobą opowiadań, których akcja rozgrywa się w Panawahpskek (Penobscot) Nation w Maine. W jednej z wyróżniających się historii, dwóch przyjaciół, zainspirowanych przez Antiques Roadshow, organizuje napad na muzeum plemienne; w innej, babcia cierpiąca na demencję myli swojego wnuka z jej zmarłym bratem, wierząc, że ten powrócił do życia. W innych opowieściach Talty zwraca uwagę na trudy życia w tej społeczności, takie jak uzależnienie od narkotyków i niestabilność ekonomiczna, a także na bóle dorastania w wieku młodzieńczym. Night of the Living Rez jest dowodem na to, że Talty jest ważnym nowym pisarzem, którego należy obserwować.

10Harry Sylvester Bird, przez Chinelo Okparanta

Tytułowy bohater nowej, odważnej powieści Okparanta jest białym nastolatkiem urodzonym przez ksenofobicznych rodziców, ale wszystko zmienia się dla młodego Harry’ego Sylvestra Birda na safari w Tanzanii, kiedy rozwija trwałą fascynację Czarnością. Harry wkrótce ucieka do college’u na Manhattanie i zaczyna identyfikować się jako Czarny, dołączając do grupy wsparcia „Transracial-Anon” i tęskniąc za „zmianą rasy” Kiedy zakochuje się w Maryam, studentce z Nigerii, wyjazd na studia do Złotego Wybrzeża w Ghanie wystawia na próbę zarówno ich romans, jak i jego tożsamość. Odkrywcza i zaskakująca, niewykształcenie Harry’ego jest zręczną satyrą na uprzedzenia i sojusznictwo.

11Hollywood Ending: Harvey Weinstein i kultura milczenia, autor: Ken Auletta

Dwadzieścia lat temu Ken Auletta napisał definitywny New Yorker profil Harveya Weinstaina, który obnażył potentata filmowego jako osobę brutalną i zmienną. Ale jedna historia pozostała frustrująco nieuchwytna: choć plotkowano, że Weinstein był seksualnym krzywdzicielem, żadna z jego ofiar nie chciała się ujawnić. Nagrodzeni dziennikarze, tacy jak Megan Twohey, Jodi Kantor i Ronan Farrow, później czerpali z reportaży Auletty w swoich dążeniach do ujawnienia prawdy o Weinsteinie. Teraz, gdy jego dawny temat jest już za kratkami, Auletta powraca do niego na nowo – i zwraca baczną uwagę na systemy, które pozwoliły mu działać bez kontroli. Auletta ujawnia, że Weinstein nie działał w próżni, lecz był wspierany na każdym kroku, od kierownictwa, które go podżegało, po brata, który zacierał jego ślady. Wyczerpująco zrelacjonowany i całkowicie oburzający, Hollywood Ending jest potępiającym spojrzeniem na historię korupcji i współudziału w Hollywood.

12Pretty Baby, autorstwa Chrisa Belchera

Jako pozbawiona środków finansowych doktorantka w Los Angeles, Belcher wpadła w niezwykłe zajęcie na boku: zaczęła pracować jako pro-domme, spełniając fantazje męskich klientów rozbudzonych przez poczucie wstydu i słabości. Belcher znalazła w tej pracy wyjątkową siłę jako kobieta queer: „Moja klientela chciała kobiety, która nigdy nie chciałaby ich w zamian, a w tym byłam doskonała” – pisze. Ale jak pokazuje w tym wnikliwym pamiętniku, praca ta miała swoje wady: mianowicie brutalność i szantaż ze strony mężczyzn. W przejrzystym badaniu władzy, seksualności i klasy, Belcher opowiada porywającą historię o odgrywaniu tożsamości, w lochu i poza nim.

13Teoria wielkiego człowieka, autorstwa Teddy’ego Wayne’a

Rozwiedziony, zdegradowany i mieszkający z matką Paul ma za sobą ciężki rok. Zdegradowany z wykładowcy do adiunkta, pisze wielką teorię wszechświata zatytułowaną Manifest Luddystów, ale walczy o poprawę swoich zredukowanych okoliczności. Wkrótce pracuje jako kierowca w firmie rideshare i próbuje pogodzić się ze swoją nastoletnią córką, podczas gdy jego oburzenie na temat naszego odrażającego pomarańczowego prezydenta narasta. Kiedy Paul wydaje się sięgać dna, otwierają się kolejne drzwi, prowadząc powieść do szokującego crescendo skumulowanej wściekłości. Mądra i ponuro zabawna, dyspeptyczna satyra Wayne’a na lata Trumpa maluje żywy portret męskiego nieszczęścia.

14Dirtbag, Massachusetts: A Confessional, autorstwa Isaaca Fitzgeralda

W tym krwawiącym sercu pamiętniku, Fitzgerald obiera z powrotem warstwy swojego niezwykłego życia. Dirtbag, Massachusetts otwiera się na jego trudne dzieciństwo w dysfunkcyjnej katolickiej rodzinie, a następnie rozciąga się na dekady pracy i tożsamości, które nastąpiły. Od barmana w barze dla rowerzystów, przez przemyt środków medycznych, po występy w filmach porno, wszystko to doprowadziło go do tego miejsca i teraz: wciąż jest w trakcie pracy, ale stopniowo dochodzi do głębokich wniosków na temat męskości, rodziny i własnej tożsamości. Dirtbag, Massachusetts jest najlepszym, co może osiągnąć pamiętnik: gwałtownie szczery i bezbronny, nie naciąga na drodze do prawdy, ale zawsze znajduje zdolność do łaski i radości. „Do wszystkich młodych mężczyzn, którzy nie są jeszcze zbyt daleko”, pisze Fitzgerald, „mówię, że nie skończyliście jeszcze stawać się sobą”.

15Honey & Spice, autorstwa Bolu Babalola

Jeśli zakochaliście się w Love in Color, zmysłowej retelling Babalola starożytnych historii miłosnych z całego świata, to jej druga odsłona nie zawiedzie. Ambitna studentka drugiego roku Kiki Banjo nie ma czasu dla przeciętnych facetów, których nazywa „marnotrawcami”, ale wkrótce poznaje swojego partnera w Malakai Korede, studencie z przeniesienia, który staje się jej współpracownikiem w uczelnianej stacji radiowej. Fałszywy romans, mający na celu promocję ich projektów zawodowych, wkrótce ustąpi miejsca prawdziwym uczuciom, ale czy Kiki zdoła przekroczyć ostrożne mury, które zbudowała wokół swojego serca? Sprytna, pewna siebie Kiki jest romantyczną bohaterką na miarę czasów, a dowcipne riposty i popkulturowa namiętność między młodymi kochankami sprawiają, że jest to żywa rozrywka.

16Ostatni Biały Człowiek, autor: Mohsin Hamid

Tę niezwykłą powieść otwiera kafkowski szok: Anders, młody biały mężczyzna, budzi się, by odkryć, że „zmienił kolor na głęboki i niezaprzeczalny brąz” W miarę upływu czasu każda osoba traci swoje „wspomnienia białości”, co prowadzi do restrukturyzacji cywilizacji, jaką znamy. Co pozostaje, gdy biel zostaje usunięta, wraz ze wszystkimi jej przywilejami i strukturami? W tej prowokacyjnej bajce o rasie i sprawiedliwości społecznej, Hamid oferuje pełną nadziei opowieść o transformacji wewnątrz i na zewnątrz.

17Bad Sex: Truth, Pleasure, and an Unfinished Revolution, autorstwa Nony Willis Aronowitz

Kiedy felietonistka seksualna Teen Vogue postanowiła zakończyć swoje małżeństwo w wieku 32 lat, głównym powodem jej skargi był „zły seks” Świeżo rozwiedziona Aronowitz wyruszyła na poszukiwanie dobrego seksu, ale po drodze odkryła drażliwą prawdę o „problemie, który nie ma nazwy” – że pomimo postępów feminizmu i rewolucji seksualnej, prawdziwa wolność seksualna pozostaje poza zasięgiem. Krytyka kulturowa, pamiętnik i historia społeczna zderzają się w bezsensownym śledztwie Aronowitz dotyczącym wszystkiego, co doskwiera młodym kochankom, jak pytania o pożądanie, zgodę i patriarchat. To odkrywcza lektura, która z pewnością poszerzy twoje myślenie.

18Perish, by LaToya Watkins

W tej przepięknej debiutanckiej powieści Watkins kronikarsko przedstawia wiele pokoleń rodziny Turnerów, zgromadzonych przy łóżku Helen Jean, ich umierającej matriarchini. Wybory Helen Jean rozchodzą się na pokolenia, nieodwracalnie kształtując życie potomków takich jak Julie, która ma za złe Helen Jean, że kontroluje jej emocjonalną pogodę, i Jan, która tęskni za pozostawieniem ich niespokojnego teksańskiego miasteczka daleko za sobą. Perish oferuje poruszające spojrzenie na czarne społeczności, wnosząc złożoność i niuanse do tej historii międzypokoleniowej traumy i żniwa, jakie zbiera ona na ludzkim duchu. Ale dla wszystkich sekretów, urazów i goryczy, Watkins ma wystarczająco dużo hojności ducha, by rozważyć możliwość przebaczenia; cudowne i poruszające, światło błyszczy na krawędziach tej mądrej powieści.

19Didn’t Nobody Give a Shit What Happened to Carlotta, by James Hannaham

Prężna druga powieść Hannaham przedstawia nam niezapomnianą Carlottę Mercedes, transseksualną kobietę Afro-Latinx zwolnioną z męskiego więzienia po odsiedzeniu dwóch dekad. Wracając do domu na Brooklynie, spotyka się z gentryfikacją miasta, którego nie rozpoznaje, a także z mnóstwem nowych stresów; życie na wolności szybko wiąże się z bezlitosnym procesem zwolnienia warunkowego i rodziną, która z trudem uznaje jej przemianę. W ciągu jednego szalonego weekendu czwartego lipca, Carlotta zagłębia się w bulwersujące podbrzusze Brooklynu, by stanąć w prawdzie. Wściekła, wyuzdana i radosna, Carlotta jest prawdziwą ocalałą, której historia rzuca odkażające światło na niesprawiedliwości naszego świata.

20Raising Lazarus: Hope, Justice, and the Future of America’s Overdose Crisis, autor: Beth Macy

Porywająca kontynuacja mega-bestsellerowego Dopesick Macy znajduje ją w znajomym środowisku: z powrotem na linii frontu kryzysu opioidowego, gdzie osadza się z pracownikami służby zdrowia, ustawodawcami i aktywistami dążącymi do ratowania życia i uzdrawiania społeczności. Tam, gdzie Dopesick skupiał się na osobach cierpiących z powodu uzależnienia i ich rodzinach, Raising Lazarus kieruje uwagę na walkę o sprawiedliwość, od oskarżenia rodziny Sacklerów po reformatorów będących pionierami innowacyjnych metod leczenia chorych. Oświecający i wyczerpujący, jest jednocześnie potępiającym exposé o chciwości i wzruszającym peanem na cześć siły aktywizmu społecznego.

Ta treść jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby pomóc użytkownikom w podaniu ich adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnych treści można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button