Show Biznes

21 filmów o przetrwaniu, które przyprawią Cię o szybsze bicie serca

Zanim stworzymy ranking „najlepszych” filmów o przetrwaniu, powinniśmy zająć się definicją.

„Survival” może być tak szerokim lub tak wąskim gatunkiem filmowym, jak tylko się go stworzy. Klęska żywiołowa, konflikt międzyludzki, wojna, codzienna walka o przetrwanie, uwięziony/zatopiony/uziemiony podróżnik lub odkrywca – wszystko to może być „survivalem” Technicznie rzecz biorąc, każdy film o wojnie jest również filmem o przetrwaniu. Każdy film o przemocy, stracie, żałobie, ubóstwie – to także mogą być filmy o przetrwaniu, choć „przetrwanie” jest mniej zdefiniowane egzystencjalnie.

Jest to oczywiście szeroki gatunek filmowy i prawdopodobnie pominęliśmy jeden, dwa lub dwadzieścia siedem filmów, które mogłyby znaleźć się na tej liście; zamiast tego wybraliśmy to, co uznaliśmy za najlepsze z podgatunków. Te gatunki to: survival przygodowy, survival katastroficzny, survival horror, survival postapokaliptyczny i survival realistyczny.

Występują one w formie filmów dokumentalnych, animowanych, letnich hitów kinowych i kina artystycznego. (Filmy krótkometrażowe zapełniłyby pewnie całą inną listę.)

Staraliśmy się wybrać filmy, w których „przetrwanie” jest węższe. Są to filmy, w których zagrożone jest samo życie bohatera, a nie tylko jego środki do życia czy stabilność psychiczna. Napięcie motywujące jest podstawowe, elementarne: czy przeżyją? Wybraliśmy filmy, w których to napięcie jest zaskoczeniem, w których bohater spotyka się z egzystencjalnym zagrożeniem nieświadomie i albo sam, albo z niewielką grupą towarzyszy. Szturm na plażę z armią pod ostrzałem, choć stanowi zagrożenie dla życia, nie jest „przetrwaniem” w naszym rozumieniu. Jednak otrzymanie misji, która wysyła w nieznane tylko dwóch żołnierzy – ten dramat może stać się „przetrwaniem”

Preferujemy też filmy bardziej współczesne, choćby ze względu na łatwiejszy dostęp do streamingu, a także dlatego, że wiemy, iż i tak wkurzymy niektórych filmowych purystów – dlaczego więc nie stworzyć własnych zasad?

Oto 21 najlepszych filmów o przetrwaniu – a przynajmniej 21 filmów o przetrwaniu, które naprawdę lubimy i uważamy, że powinniście je obejrzeć.

Zacznijmy od dokumentu – dokumentu o przetrwaniu w najczystszej postaci. Touching the Void odtwarza niemal śmiertelną peruwiańską wspinaczkę, której dokonali Joe Simpson i Simon Yates. Film łączy wywiady z obydwoma wspinaczami z prawdziwymi nagraniami innych wspinaczy próbujących dokonać podobnego wyczynu. To oda do ludzkiego ducha i jedna z najbardziej szalonych prawdziwych historii o przetrwaniu, jakie kiedykolwiek opowiedziano przed kamerą.

STREAM IT HERE

Kolejna prawdziwa historia, ale tym razem w całkowicie udramatyzowanej formie. The Impossible opowiada o hiszpańskich turystach Maríi Belón i Enrique Álvarez, którzy wraz z dwójką dzieci spędzali wakacje w Tajlandii podczas tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 roku. Czasami prawdziwe życie wydaje się bardziej nierealne niż najlepsza fikcja.

STREAM IT HERE

Jedynie luźno inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film The Revenant jest pierwszym przykładem czegoś, co można nazwać „przygodą o przetrwaniu” – gdzie stawka jest wyższa, a konflikty postaci szczególnie wymyślne. The Revenant stawia swojego bohatera w obliczu każdego możliwego zagrożenia egzystencjalnego na granicy. Zwierzęta. Burzom śnieżnym. Inni mężczyźni. A także okropnej higienie.

OBEJRZYJ TUTAJ

Jest jeszcze „survival horror” Choć w gatunku, w którym klasyką jest już torture porn i seryjne morderstwa w maskach, jest w czym wybierać, uważamy, że A Quiet Place jest jednym z najlepszych współczesnych przykładów tego gatunku. To prosta koncepcja zrealizowana do perfekcji i jedno z najlepszych doświadczeń kinowych ostatnich lat.

STREAM IT HERE

Chociaż wahamy się, czy umieścić na tej liście coś takiego jak Utøya, ponieważ „najlepsze” filmy zwykle oznaczają filmy, które są przyjemne, to jednak uważamy, że jest to najmocniejszy film w swoim bardzo tragicznym gatunku. Nakręcony w jednym ujęciu i z fikcyjnej perspektywy ofiar masakry na obozie letnim na wyspie Utøya, jest tym rodzajem sztuki, który po prostu poszerza człowieczeństwo. Jest to najbardziej przerażający i niepokojący film na tej liście.

STREAM IT HERE

Film jest dramatem biograficznym opowiadającym o wypadku wspinaczkowym Arona Ralstona z 2003 roku, w którym został on uwięziony pod głazem. 127 godzin uświadamia również cenę przetrwania, co jest konsekwencją, którą nie każdy film z tego gatunku przedstawia.

STREAM IT HERE

Mężczyzna budzi się, by odkryć, że został pochowany w trumnie, mając przy sobie jedynie zapalniczkę i kilka przypadkowych przedmiotów z kieszeni. Inspirowany filmem Alfreda Hitchcocka Lina, nie jest polecany dla osób cierpiących na klaustrofobię.

STREAM IT HERE

Grave of the Fireflies (1988)

Nasz pierwszy film wojenny na tej liście nie skupia się na żołnierzach, lecz na cywilach. Oparty na opowiadaniu Akiyuki Nosaki, Grave of the Fireflies opowiada o bracie i siostrze uciekających przed bombardowaniem ich domu, w wyniku którego zginęła ich matka. Jest to jeden z najsmutniejszych filmów, jakie można zobaczyć. Ale warto go obejrzeć. Jedno obejrzenie to chyba wszystko, co można wytrzymać.

STREAM IT HERE

Na tej liście nie ma zbyt wielu komedii, a chociaż Swiss Army Man nie jest w pełni komediowy – w rzeczywistości rozdziera cię jeszcze mocniej niż wiele „filmów o przetrwaniu” – to i tak jest to film, który powala na kolana. Żaden gatunek filmowy nie jest poza żartami o pierdzeniu.

STREAM IT HERE

Cast Away to być może najbardziej prototypowy film o przetrwaniu w historii filmów o przetrwaniu. Jeden człowiek. Jedna wyspa. Jedna misja. Zawiera również jeden z najbardziej wstrząsających momentów powrotu do rzeczywistości w filmie. Już nigdy więcej nie spojrzymy na bufet w ten sam sposób.

OBEJRZYJ TUTAJ

Podobnie jak A Quiet Place, Grawitacja reprezentuje prostą koncepcję doskonale zrealizowaną. Podczas naprawy promu kosmicznego dwóch astronautów zostaje wysłanych przez asteroidę w przestrzeń kosmiczną. Każdy element tego filmu jest doskonale wyreżyserowany – wszystko po to, by zapewnić maksymalne napięcie związane z przetrwaniem.

STREAM IT HERE

W podobnej przestrzeni fabularnej jak Grawitacja znajduje się Życie Pi, opowiadające o chłopcu i tygrysie, którzy utknęli na łodzi ratunkowej. Po części fantasy, po części epopeja przygodowa, jest to jeden z najbardziej wyjątkowych filmów na tej liście, a także taki, który nie sprawi, że będziesz przerażony i zapłakany. No, może trochę szlochać.

STREAM IT HERE

Kolejna oparta na powieści przygoda o przetrwaniu Marsjanin to film, w którym astronauta (i botanik!) Mark Watney zostaje uwięziony na Marsie, a następnie próbuje z niego uciec. Pod względem tonalnym film jest podobny do Cast Away z bardzo potrzebną dawką humoru i strukturą fabularną bardziej triumfalną niż tragiczną.

STREAM IT HERE

Film „Into the Wild”, oparty na tragicznej, prawdziwej historii Christophera McCandlessa, który rzucił wszystko, często dosłownie, by wyruszyć w podróż na Alaskę i przeżyć na własną rękę, stał się swoistym gatunkiem filmowym, czasem pejoratywną analogią do nieprzygotowania, czasem przestrogą. Ale ten film nie jest tylko zwykłym złamaniem serca; poza ostateczną tragedią, pozostaje równie zachwycający.

STREAM IT HERE

Wracając do filmów dokumentalnych. Reżyserzy Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy Chin (oboje stoją za Free Solo, filmem, który nazwalibyśmy „survivalowym”, gdyby tylko alpinista Alex Honnold nie naraził się świadomie i dobrowolnie na niebezpieczeństwo) przedstawiają kronikę akcji ratunkowej tajskiej drużyny piłkarskiej, która została uwięziona w sieci jaskiń po powodzi. Film jest porywający i inspirujący w równym stopniu.

STREAM IT HERE

1917 to film wojenny tylko pod względem scenariusza. Jednak jego zdjęcia to czysty suspens: dwóch żołnierzy przemierza Ziemię Niczyją, aby dostarczyć wiadomość na czas, zanim zginą ludzie. Choć ich zadaniem jest dostarczenie wiadomości, prawdziwą misją jest przetrwanie.

STREAM IT HERE

The Road będzie bardzo podobny do Grave of the Fireflies. To znaczy: jest szary, mroczny i nieskończenie przygnębiający. Oparty na książce Cormaca McCarthy’ego, The Road opowiada o ojcu i synu, którzy próbują przetrwać w czasach wymierania. Potem nie jest już tak wesoło.

STREAM IT HERE

Mad Max: Wściekłe drogi (2015)

Podobnie jak Droga, Mad Max: Fury Road zastaje ludzkość na krawędzi, świat zredukowany do pustkowia. W przeciwieństwie do The Road, ten świat jest jasny, pełen życia i pełen facetów grających na gitarach strzelających ogniem z przodu pędzących pojazdów. The Road mógłby to wykorzystać.

STREAM IT HERE

Wracając do gatunku survival horroru, warto zwrócić uwagę na 28 dni później, film, który zainspirował sceny w The Walking Dead i pomógł wskrzesić gatunek zombie we współczesnym horrorze. Przetrwanie jest tu czymś więcej niż tylko życiem; to czyjś zdrowy rozsądek, czyjeś człowieczeństwo.

STREAM IT HERE

Wybuch wojny sprawia, że pewien człowiek ukrywa się w obawie o swoje życie, ponieważ opozycja zdobywa władzę polityczną. Ukrywa się w dziurze pod swoim domem, podczas gdy jego żona utrzymuje jego istnienie w tajemnicy na górze. Jeden z bardziej wyjątkowych filmów na tej liście, wart obejrzenia przez każdego, kto ma konto na Netfliksie.

STREAM IT HERE

I wreszcie ostateczny temat przetrwania: przetrwanie rasy ludzkiej. Children of Men wyobraża sobie świat, w którym panuje masowa bezpłodność i starzenie się populacji. Pośród zniszczeń dwoje ludzi przemierza rozpadającą się Anglię w poszukiwaniu sposobu na przetrwanie gatunku. To jeden z najbardziej aktualnych i trwałych filmów tego stulecia.

STREAM IT HERE

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button