Show Biznes

25 najlepszych horrorów psychologicznych wszech czasów

Jump scares w horrorach są dobre, by szybko przypomnieć ci, że żyjesz, ale psychologiczny strach jest tym, co naprawdę towarzyszy ci przez całe życie. Niektórzy twierdzą, że umysł jest prawdziwym wrogiem, a nic tak nie wykorzystuje strachu przed popadnięciem w obłęd lub utratą zaufania do własnych zdolności umysłowych, jak klasyczne horrory, takie jak Lśnienie i Dziecko Rosemary .

Błoskot w nocy to jedno, ale nikt nie wierzy, że go słyszałeś, to już zupełnie inny poziom przerażenia. Uwzględniając współczesne horrory psychologiczne, takie jak Get Out i Hereditary , poniżej przedstawiamy listę najbardziej przerażających horrorów psychologicznych wszech czasów.

Lupita Nyong’o i Winston Duke występują w filmie Us, thrillerze w reżyserii Jordana Peele’a, opowiadającym o tożsamości, przywilejach i rodzinie, która spotyka swoich przerażających sobowtórów. Nazywani „Tethered”, ci sobowtóry mają w zanadrzu wiele grozy dla całego świata, ponieważ ich historia i powiązania z tematami „Innego” rozwijają się.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Francuski horror Georges’a Franju z lat 60. o chirurgu plastycznym, który szuka przeszczepu twarzy dla swojej córki po strasznym wypadku samochodowym, jest zarówno mrożący krew w żyłach, jak i piękny. W równej mierze Pogromca ciał i Maska Innego , Oczy bez twarzy koncentruje się na córce, która powoli odkrywa, jak wiele zrobi jej ojciec, by naprawić swój błąd.

Oglądaj w HBO Max Oglądaj w Amazon Oglądaj w Apple TV+

Jedna z najwspanialszych opowieści Stephena Kinga, która trafiła na duży ekran, „Carrie” z 1976 roku , z Sissy Spacek w roli nastolatki, która jest wyśmiewana i popychana do granic wytrzymałości, zanim odkryje, że ma zdolności parapsychiczne. Dręczyciele uważajcie!

Oglądaj na Amazon

Diabolique to thriller psychologiczny autorstwa francuskiego reżysera filmów noir Henri-Georgesa Clouzota, który wykupił prawa do scenariusza, zanim Hitchcock zdążył uznać tę historię za swoją. W Diabolique jest wszystko, czego potrzebuje historia, aby zapewnić dreszczyk emocji.

Oglądaj na HBO Max

Alfred Hitchcock awansował na „mistrza suspensu” po Psychozie, klasyku horroru o przerażającym motelu, przerażającym dozorcy i przeszywającej muzyce. Kąpiel pod prysznicem już nigdy nie była taka sama.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Anthony Hopkins występuje w filmie Milczenie owiec jako dr Hannibal Lecter, uwięziony seryjny morderca ludożerca i były psychiatra, który musi pomóc stażystce FBI (Jodie Foster) w schwytaniu innego psychopaty o pseudonimie „Buffalo Bill”.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Przełomowy film grozy typu found-footage The Blair Witch Project opowiada o trzech studentach filmowych, którzy wyruszają do lasu, by zbadać pogłoski o duchu – „czarownicy z Blair” Film, jak twierdzi film, jest tym, co zostało odzyskane po tajemniczym zniknięciu wszystkich trzech studentów.

Oglądaj w HBO Max Oglądaj w Amazon Oglądaj w Apple TV+

Candyman to opowieść o kozaku z chicagowskich projektów, oparta na prawdziwym morderstwie z 1987 roku, popełnionym na kobiecie zabitej przez intruza, który ukrył się w nieznanej przestrzeni za łazienkową szafką na leki. Miejska legenda została przedstawiona w klasycznym horrorze z lat 90. o mordercy, który pojawia się, jeśli wypowiesz jego imię w lustrze pięć razy z rzędu.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

W tym szwedzkim horrorze psychologicznym młoda, artystyczna para ucieka do domku na małej wyspie Baltrum. Bezsenność i samotność zamieniają się w przerażające wizje i odkrywanie traumatycznych przeżyć z przeszłości.

Oglądaj na The Criterion Channel Oglądaj na Apple TV+

Debiutancki film komika Jordana Peele’a, Get Out rozpoczął jego przemianę w wizjonera horroru, opowiadając historię młodego czarnoskórego mężczyzny (Daniel Kaluuya), który odkrywa mroczne, rodzinne sekrety swojej białej dziewczyny.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Dla reżysera takiego jak Roman Polański (który sam był obiektem oskarżeń o napaść na tle seksualnym) nakręcenie ukochanego filmu o kobiecym strachu przed niechcianym męskim pożądaniem może być nieco wymowne, ale ten film z Catherine Deneuve w roli głównej jest uważany za jedno z najlepszych przedstawień paranoi na ekranie.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Natalie Portman i Mila Kunis występują w Czarnym łabędziu, thrillerze psychologicznym o życiu tancerki baletowej, która doprowadza się do szaleństwa, próbując zdobyć główną rolę w Jeziorze łabędzim – aż nazbyt pasującym analogu.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Hulu Oglądaj na Apple TV+

Zdolność młodego chłopca do „widzenia zmarłych ludzi”, którzy chodzą po Ziemi i nawiedzają jej mieszkańców, to tylko jeden z wielu pokręconych pomysłów w Szóstym zmyśle, thrillerze z Brucem Willisem w roli głównej, dzięki któremu reżyser M. Night Shyamalan zyskał sławę.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Gaslighting i zaginione dzieci są w centrum Bunny Lake is Missing, horroru o kobiecie, która jedzie odebrać córkę ze szkoły i dowiaduje się, że ta w tajemniczy sposób zniknęła.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Groteskowy i męczący japoński film Takashiego Miike Audition opowiada o wdowcu, który bierze udział w przesłuchaniu do „roli” swojej następnej żony, aby znaleźć pasującą do niej osobę, odkrywając przy tym mroczne sekrety dotyczące dziwnej kobiety, którą wybrał na swoją miłość.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+ Oglądaj na Tubi

Zwycięzca Festiwalu Filmowego Sundance 2022, Niania to historia Senegalki bez dokumentów, pracującej jako opiekunka dla zamożnej rodziny z Manhattanu. Dręczona wizjami afrykańskiego folkloru, walczy o utrzymanie pracy i zarobienie pieniędzy wystarczających na sprowadzenie syna za ocean.

Akcja filmu rozgrywa się podczas wojny domowej w Japonii w XIV wieku. Onibaba („Demon Hag) śledzi losy dwóch kobiet, które mordują i okradają wędrownych żołnierzy, aby sprzedać ich dobytek. Kiedy mężczyzna wraca z wojny, jego bliskość rozrywa ich związek.

Oglądaj na HBO Max Oglądaj na The Criterion Channel

Składając hołd pisarzowi science fiction/horrorowi H.P. Lovecraftowi, film Johna Carpentera W paszczy szaleństwa to tajemnica małego miasteczka, w którym umiera pisarz Sutter Cane, będący kimś w rodzaju zastępcy Stephena Kinga. Mówi się, że ostatnia powieść Cane’a, nosząca trafny tytuł „W paszczy szaleństwa”, doprowadza czytelników do obłędu.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Jeden z najbardziej niepokojących filmów ostatniej dekady, Hereditary ugruntował pozycję reżysera Ariego Astera jako współczesnego mistrza horroru, a aktorki Toni Collette jako niedocenianej gwiazdy. Po śmierci babci pewna rodzina zostaje nawiedzona przez demoniczną obecność o imieniu Paimon.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+ Oglądaj na Showtime

The Wicker Man – przerażająca podobizna, trzymana w tajemnicy aż do ostatniej sceny filmu, to widok, który wieńczy to arcydzieło horroru z 1973 roku, opowiadające o zaginionej dziewczynie na odizolowanej szkockiej wyspie zamieszkanej przez obłąkanych, religijnych mieszkańców.

Oglądaj na Amazon

Tragiczny horror Stanleya Kubricka o aspirującym pisarzu, który popada w obłęd podczas pobytu w odległym hotelu Overlook, Lśnienie to adaptacja Stephena Kinga z Jackiem Nicholsonem i Shelley Duvall w rolach głównych. W filmie działają jednak również siły nadprzyrodzone, w tym przerażające identyczne bliźniaczki i korytarze pełne krwi.

Oglądaj w HBO Max Oglądaj w Amazon Oglądaj w Apple TV+

Dziecko Rosemary opowiada o młodej kobiecie (Mia Farrow), która zaczyna wierzyć, że jej sąsiedzi są częścią satanistycznego kultu, przygotowującego ją i jej męża (John Cassavetes) do udziału w jakimś dziwacznym rytuale. Kiedy zachodzi w ciążę, nie jest już pewna, w co wierzyć.

Oglądaj na Amazon

Współczesny hit found footage, który doczekał się niezliczonych sequeli, Paranormal Activity uderza w powszechny lęk przed tym, że ktoś może zrobić ci coś podczas snu. Noc po nocy para filmuje siebie śpiących i rejestruje coraz bardziej przerażające wydarzenia, w których nadprzyrodzona istota wkracza do ich sypialni.

Watch on Amazon Watch on Apple TV+ Watch on Paramount+

Robert Pattinson i Willem Dafoe wcielają się w role dwóch latarników w tym epokowym filmie Roberta Eggersa, opowiadającym o burzy, która uwięziła zmienne charaktery w bliskim sąsiedztwie i doprowadziła ich obu do szaleństwa w walce o przetrwanie.

Oglądaj na Showtime Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

„Rzecz”, pasożytniczy potwór, który potrafi wyglądać i mówić jak jego ofiary, aby oszukać załogę badaczy z Antarktydy, jest wystarczającym pożywką dla umysłów bez dodawania jego przerażającego prawdziwego wyglądu. Wyreżyserowany przez Johna Carpentera horror sci-fi z Kurtem Russellem w roli głównej zmienia przyjaciół we wrogów, gdy załoga próbuje odkryć, kto z nich jest „Thingiem”.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button