Show Biznes

26 książek o prawdziwych zbrodniach, które każdy powinien przeczytać

best true crime books

Elaine Chung

Prawdziwa zbrodnia jest obecnie wszędzie wokół nas. Od podcastów, przez programy telewizyjne, po filmy i konwencje – jest praktycznie w powietrzu, którym oddychamy. To świat miłośników prawdziwych zbrodni – wszyscy w nim żyjemy.

Ale dlaczego tak bardzo łakniemy tych historii? Dlaczego jesteśmy gotowi poświęcić im wiele godzin naszego życia, niezależnie od tego, czy pojawią się na kartkach papieru, czy na ekranie? Jeśli chodzi o literackie prawdziwe zbrodnie, te historie chwytają nas inaczej niż jakikolwiek inny gatunek. Na każdą powieść z suspensem, która szokuje i zachwyca czytelników, przypadają historie z prawdziwego życia, które sprawiają, że fikcje te wydają się oswojone i przewidywalne.

Prawdziwy kryminał to gatunek pełen napięcia: najlepsi autorzy nie sensacjonalizują przemocy i ludzkiego cierpienia, ale nadają kontekst i głębię zbrodniom, które badają. Wielu z nich zwraca uwagę na zawodność systemu prawnego oraz na niszczycielskie siły uwewnętrznionego rasizmu i mizoginii.

Te znakomite książki przypominają nam, że prawdziwa zbrodnia nie składa się tylko ze zgrabnie skonstruowanej narracji o zbrodniczym umyśle, bohaterskich detektywach i idealnych ofiarach. Życie i zbrodnie są o wiele bardziej zagmatwane. Zebraliśmy kilka naszych ulubionych filmów, które obejmują szeroki wachlarz przestępstw, podkreślając szeroki wachlarz ich społecznych źródeł i implikacji.

1Scoundrel, by Sarah Weinman

Co mają ze sobą wspólnego William F. Buckley, Jr, aspirujący redaktor książek i skazany morderca? Więcej, niż można by się spodziewać. W Scoundrel Sarah Weinman śledzi drogę zniszczenia Edgara Smitha, manipulatora i mizogina, który został skazany na śmierć za zamordowanie nastoletniej dziewczyny w New Jersey w latach sześćdziesiątych. W celi śmierci Smith zwrócił na siebie uwagę konserwatywnego publicysty Buckleya, który opowiedział się za jego uwolnieniem, a także załatwił mu umowę z wydawcą książek w wydawnictwie Knopf. Weinman zagłębia się w archiwa, by pokazać, jak Smith, prowokacyjny autor listów, przekonał do swojej niewinności wiele różnych osób, a jednocześnie zwraca uwagę na istotną kwestię tego, czyje życie zostaje przerwane, a kto dostaje drugą szansę (i kontrakty na książki!).

2Empire of Pain, autor: Patrick Radden Keefe

Saga, która bardziej opowiada o międzypokoleniowej chciwości niż o międzypokoleniowej traumie, Imperium bólu to kronika wzlotu i upadku rodziny Sacklerów. Choć ich nazwisko można znaleźć na wielu budynkach i muzeach, Sacklerowie są obecnie najbardziej znani z tego, że są właścicielami Purdue Pharma, firmy farmaceutycznej, która wprowadziła na rynek lek przeciwbólowy Oxycontin, wiedząc, że będzie on uzależniał. Patrick Radden Keefe opowiada o początkach rodziny w Ameryce, kiedy to nałogowa etyka pracy patriarchy pozwoliła jej stanąć na nogi, oraz o późniejszych pokoleniach, które tak przyzwyczaiły się do bogactwa, że najwyraźniej nie zdawały sobie sprawy z tego, że w znacznym stopniu przyczyniły się do epidemii opioidów, która zniszczyła tak wiele istnień ludzkich.

3We Keep the Dead Close, autor: Becky Cooper

Będąc studentką Harvardu, Becky Cooper słyszała plotki o ambitnej studentce antropologii, która miała romans z profesorem, a następnie została zamordowana w 1969 roku. Mordercy nigdy nie odnaleziono. Czterdzieści lat później Cooper sama rozpoczyna śledztwo, powoli i systematycznie popadając w coraz większą obsesję na punkcie tej sprawy. Mimo że Cooper ujawnia skomplikowaną listę podejrzanych, która w miarę rozwoju książki raczej się rozszerza niż zawęża, We Keep the Dead Close porusza kwestię instytucji Harvardu jako całości oraz sposobów, w jakie wieki elitaryzmu i dyskryminacji spowodowały wiele rodzajów przemocy.

4Wściekłe godziny, autor: Casey Cep

Zwycięskie połączenie prawdziwej zbrodni i biografii literackiej, Wściekłe godziny przedstawia czytelnikom książkę, którą Harper Lee zamierzała napisać po szalonym sukcesie jej debiutu z 1960 roku, Zabić drozda. W latach 70. Lee zaczęła studiować prawdziwą sprawę wielebnego Williego Maxwella, kaznodziei z Południa, który został oskarżony o zamordowanie pięciu członków rodziny dla pieniędzy z ubezpieczenia, a później sam zginął na pogrzebie członka rodziny. Cep szczegółowo opisuje, w jaki sposób Lee obsesyjnie starała się dopracować wszystkie niuanse tej sprawy (w przeciwieństwie do jej przyjaciela z dzieciństwa, Trumana Capote’a, w jego opusie o prawdziwej zbrodni Z zimną krwią), i pisze pouczający fragment książki, której Lee nigdy nie udało się dokończyć.

5Bad Blood, autor: John Carreyrou

Więcej książek biznesowych powinno pojawiać się na listach najlepszych prawdziwych zbrodni. Oto jedna z nich – o cudownej maszynie, która potrafi wydobyć szczegółowe dane zdrowotne z małej kropli krwi. Kiedyś była ona warta miliony. Problem w tym, że nie działa i nigdy nie działała. W centrum uwagi Bad Blood znajduje się Elizabeth Holmes, młoda i ambitna dyrektor generalna firmy Theranos, która oszukała niektórych z najbardziej prominentnych biznesmenów i polityków w Ameryce w swoim dążeniu do zbudowania firmy i wprowadzenia urządzenia na rynek. Reporter Wall Street Journal, Carreyrou, zabiera czytelników od pierwszej informacji, jaką otrzymał o dzikich nadużyciach Theranos, poprzez wiele godzin spędzonych na budowaniu sprawy, aż do momentu, gdy w końcu opublikował swoje exposé i domino zaczęło się przewracać.

6Last Call, by Elon Green

W latach 80. XX wieku, kiedy epidemia AIDS pustoszyła Nowy Jork, nastąpił gwałtowny wzrost liczby przestępstw z nienawiści do osób o odmiennej orientacji seksualnej. Takie przestępstwa często nie były zgłaszane, ponieważ ofiary nie ufały, że policja im pomoże lub ich ochroni. Na tym tle seryjny morderca zwabiał ofiary ze względnego bezpieczeństwa manhattańskich piano barów, tych oaz w mieście, gdzie wszyscy byli mile widziani, by pogawędzić przy muzyce i drinkach. Niezwykłe reportaże Elona Greena odkrywają sprawę, która zbyt długo pozostawała w cieniu, dając ofiarom i ich bliskim uwagę, na którą zasługują.

7Savage Appetites, by Rachel Monroe

Savage Appetites jest nie tyle prostą książką o prawdziwych zbrodniach, co porywającą analizą tego, dlaczego szczególnie kobiety są przyciągnięte do najmroczniejszych i najbardziej zdeprawowanych historii z prawdziwego życia. Rachel Monroe jest wspaniałym przewodnikiem po świecie prawdziwych zbrodni, nigdy nie lekceważy entuzjastów, nawet jeśli krytycznym okiem przygląda się naszej konsumpcji tego gatunku i problemom, które pojawiają się, gdy szukamy prostych historii, by wyjaśnić skomplikowane sytuacje. Savage Appetites to świetna książka, którą można mieć pod ręką i wracać do niej podczas lektury innych tytułów z tej listy.

8Party Monster, autorstwa Jamesa St. Jamesa

Pierwotnie zatytułowany Disco Bloodbath, jest to prawdziwa relacja o morderstwie w obrębie szczególnej subkultury: nowojorskich klubowiczów z końca lat osiemdziesiątych i początku dziewięćdziesiątych, którzy imprezowali, jakby to była ich praca. Napisana przez jednego z najbardziej wtajemniczonych, Party Monster szczegółowo opisuje wzloty i upadki tej sceny – modę, seks, pobłażliwość, paskudne narkotykowe kace. Punktem kulminacyjnym pracy jest skazanie w 1997 roku promotora klubowego Michaela Aliga, który popełnił szczególnie makabryczną zbrodnię.

9American Fire, autor: Monica Hesse

Liveright Publishing Corporation

Trzymająca w napięciu, wartka historia, której atutem jest to, co posiada niewiele książek o prawdziwych zbrodniach: brak liczby ciał. Historia seryjnych podpalaczy, którzy przeszli przez pogrążone w depresji gospodarczej wiejskie hrabstwo Accomack, American Fire opowiada bardziej o dobrych ludziach z okolicy i ochotniczych strażakach pracujących w nadgodzinach niż o złoczyńcach – ale nawet wtedy, bez spoilerów, freudowskie motywacje sprawców są fascynujące.

10I’ll Be Gone in the Dark, by Michelle McNamara

Autorka Michelle McNamara zmarła nagle w trakcie pisania tego przełomowego śledztwa w sprawie Golden State Killer. To, że książka sprawia wrażenie triumfalnej, nawet po tragedii za tragedią, jest świadectwem reporterskich umiejętności McNamary i determinacji jej męża (komika Pattona Oswalta), by zawiązać luźne końce i popchnąć publikację do przodu.

11Strzał w serce, autor: Mikal Gilmore

Norman Mailer The Executioner’s Song opowiedział historię Gary’ego Gilmore’a, pierwszego od niemal dekady mordercy straconego w Stanach Zjednoczonych (w 1977 roku). Fakt, że młodszy brat Gary’ego, Mikal, jest znanym dziennikarzem, czyni go idealnym pisarzem, by opowiedzieć tę historię z zupełnie innej perspektywy, snując wielopokoleniową opowieść o dysfunkcji, nadużyciach i o tym, co sprawia, że człowiek staje się mordercą.

12The Suspicions of Mr. Whicher, autor: Kate Summerscale

W czasach, gdy zawód detektywa był dość nowy, inspektor Jonathan Whicher był najlepszym z całej grupy w wiktoriańskim Londynie. Kiedy w 1860 roku znaleziono martwe dziecko z poderżniętym gardłem, Whicher został wezwany do zbadania sprawy. Niestety, jego przeczucie, że rodzina dziecka jest w to zamieszana, okazało się prawdziwe, choć w tamtych czasach nie było sposobu, by to udowodnić. Choć jego historia kończy się pozorną porażką, sprytny i twardy Whicher stał się wzorem, na którym wzoruje się wielu najlepszych detektywów literatury.

13Columbine, by Dave Cullen

W czasach, gdy strzelaniny w szkołach zdarzają się w Ameryce niemal codziennie, zbyt łatwo można je pominąć. Reportaż Dave’a Cullena o strzelaninie w Columbine High School w 1999 roku jest teraz ważniejszy niż kiedykolwiek. Nawet gdy opisuje, w jaki sposób Eric Harris i Dylan Klebold zdołali zaplanować i przeprowadzić masakrę, zwraca uwagę na godność wszystkich zaangażowanych – nauczycieli, uczniów, ich rodziców.

14The Fact of a Body, by Alexandria Marzano-Lesnevich

Po części pamiętnik, po części śledztwo w sprawie morderstwa sześcioletniego chłopca na początku lat dziewięćdziesiątych, The Fact of a Body bada, jak nasze osobiste doświadczenia wpływają na to, jak postrzegamy zbrodnie i ludzi, którzy je popełnili. Własne doświadczenia autorki związane z wykorzystywaniem seksualnym stanowią soczewkę, przez którą podchodzi ona do pedofila i przyznanego mordercy, którego ma bronić w sądzie.

15The Poisoner’s Handbook, autor: Deborah Blum

Na początku XX wieku mordowanie ludzi za pomocą arszeniku lub cyjanku było łatwe, ponieważ takich trucizn nie można było wyśledzić. To się zmieniło w 1918 roku. Historia Deborah Blum o narodzinach medycyny sądowej w Nowym Jorku, kiedy to nowy lekarz sądowy poczynił wielkie postępy w dziedzinie toksykologii, to obowiązkowa lektura dla fanów transgresji rodem z epoki jazzu z dużą dawką chemii.

16Justice: Crimes, Trials, and Punishments, by Dominick Dunne

Nikt nie opisywał życia bogatych i niesławnych lepiej niż Dominick Dunne. Jego powieści to wyrwane z pierwszych stron gazet plotkarskie opowieści o złu klasy wyższej, ale jego felietony Vanity Fair nadal zawierały wnikliwe obserwacje, a dodatkową zaletą było to, że były sprawdzane pod kątem faktów. Począwszy od takich tematów jak O.J. Simpson i bracia Menendez, po Clausa von Bülowa i człowieka, który zamordował córkę samego Dunne’a, eseje zawarte w tym zbiorze są niezapomniane i przejmujące.

17My Dark Places, autor: James Ellroy

Jeden z najlepszych żyjących pisarzy kryminałów, James Ellroy, w swojej najbardziej osobistej książce ujawnia osobistą tragedię, z której zrodziły się jego obsesje. Matka Ellroya została zamordowana w 1958 roku, gdy miał dziesięć lat. Jako dorosły człowiek w 1994 roku współpracuje z oficerem policji Los Angeles, by znaleźć jej zabójcę. Nawet gdy morderca wydaje się być w zasięgu ręki, jasne jest, że chaos, jaki wprowadził w życie autora, pozostaje nierozwiązany

18O północy w ogrodzie dobra i zła, autor: John Berendt

Strzelanina z 1981 roku i jej następstwa są tematem tej epickiej opowieści o życiu i śmierci w mieście Savannah. Bogaty w różnorodną obsadę bohaterów, jaką można znaleźć w powieści, O północy w ogrodzie dobra i zła jest równie bogaty w atmosferę i lokalny koloryt, jak w fabułę.

19Killers of the Flower Moon, by David Grann

Wspaniale zbadana i pięknie napisana historia niesprawiedliwości posuniętej do przerażających rozmiarów. Kiedy w latach 20. ubiegłego wieku bogaty w ropę naftową naród Indian Osage został nawiedzony przez federalnych, aby przeprowadzić śledztwo. David Grann śledzi ich poczynania, ujawniając korupcję na wszystkich szczeblach organów ścigania i rządu oraz nieludzkość, którą tak często rodzi szalejąca chciwość.

20The Brothers, autor: Masha Gessen

Nie wystarczy tylko prześledzić amerykańskie doświadczenia dwóch braci Czeczenów, którzy byli odpowiedzialni za zamach bombowy na Maratonie Bostońskim w 2013 roku. Dziennikarka i aktywistka Masha Gessen nadaje kontekst działaniom rodzeństwa, śledząc ich losy w krajach ogarniętych wojną, tak że kiedy przybyli do Ameryki, ich (często słuszny) gniew wzrósł do niewybaczalnego, morderczego poziomu.

21The Blood of Emmett Till, autor: Timothy B. Tyson

Brutalne morderstwo, które zapoczątkowało ruch praw obywatelskich – lincz nastolatka Emmetta Tilla w Mississippi – ujawniło głębię rasizmu w Ameryce lat 50. ubiegłego wieku. Jednak Till był kimś więcej niż tylko symbolem niesprawiedliwości, a Timothy B. Tyson dodaje kontekst do jego krótkiego życia.

22Diabeł w Białym Mieście, autor: Erik Larson

Akcja rozgrywa się na Światowych Targach w Chicago w 1893 roku, a głównym bohaterem jest architekt. A drugi główny bohater to seryjny morderca. Historia Erika Larsena byłaby wystarczająco fascynująca, gdyby tylko opowiedział o bogatym technologicznie i kulturowo wydarzeniu, jakim były targi. Fakt, że na wolności grasował również morderca, przypomina o nikczemności człowieka, nawet w zestawieniu z obietnicą nowoczesności.

23Ludzie, którzy jedzą ciemność, autor: Richard Lloyd Parry

Relacja Richarda Lloyda Parry’ego o młodej Brytyjce, która zaginęła w Tokio w 2000 roku, jest fascynująca ze względu na dokładne przyjrzenie się sposobom działania japońskiego wymiaru sprawiedliwości i zbadanie złowrogiego podbrzusza jednego z najbezpieczniejszych miast na świecie. Autor unika łatwych odpowiedzi na pytanie, co skłania człowieka do tak zdeprawowanych czynów, a zamiast tego pokazuje nam każdy aspekt tej sprawy.

24The Red Parts, by Maggie Nelson

Bluets i The Argonauts Autorka Maggie Nelson jest najbardziej znana z literackiej literatury faktu, ale jej wyprawa w kierunku prawdziwych zbrodni jest przystępnym i intrygującym wstępem do jej twórczości. W dzieciństwie ją i resztę jej rodziny prześladowało morderstwo ciotki przez seryjnego mordercę. Kiedy nowe dowody DNA obarczają winą innego podejrzanego, Nelson obserwuje nowy proces okiem kochającej córki i siostrzenicy, a także głębokiego i sceptycznego myśliciela.

25Dziennikarz i morderca, autor: Janet Malcolm

Pomiń Fatal Vision, książkę o prawdziwych zbrodniach napisaną przez dziennikarza, który przebywał z człowiekiem skazanym za zabicie swojej ciężarnej żony i dwójki ich dzieci. Zamiast tego sięgnij po bardziej metafizyczną lekturę i przeczytaj studium relacji między tymi dwoma mężczyznami autorstwa krytyka kultury Janet Malcolm w książce Dziennikarz i morderca. To książka bardziej porywająca niż jakakolwiek książka o etyce w dziennikarstwie kryminalnym ma prawo być.

26Z zimną krwią, autor: Truman Capote

Żadna literacka lista prawdziwych zbrodni nie byłaby kompletna bez książki, która zrewolucjonizowała ten gatunek. Powieść „non fiction” Capote’a z 1966 roku o brutalnym morderstwie rodziny z Kansas w 1959 roku to trzymająca w napięciu powieść, która oddaje cześć ofiarom, a jednocześnie wykazuje empatię dla sprawców.

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button