Strona główna Show Biznes 30 najlepszych audiobooków wszech czasów

30 najlepszych audiobooków wszech czasów

d

Getty Images

Nadchodzi renesans audio. Dawne scenariusze i audycje radiowe przekształciły się w podcasty i audiobooki. Może to nasz wiecznie żywy styl życia, a może niekończące się pragnienie konsumpcji sprawia, że wracamy do tego medium. Niezależnie od przyczyny, nigdy nie było lepszego momentu na zagłębienie się w audiobooki.

Audiobooki to nie tylko wygodny sposób na sprawdzenie listy lektur w podróży, ale także świetny audiobook może zaoferować nowe doświadczenia związane z ulubionymi tekstami. Na przykład utalentowany narrator może tchnąć nowe życie w Twoich ukochanych bohaterów. Z kolei wciągająca fabuła może stanowić idealne doświadczenie podczas opowiadania. Najlepsze audiobooki wciągają nas bez reszty, pozostawiając jednocześnie miejsce dla wyobraźni.

Niezależnie od tego, czy szukasz audiobooka, który będzie dla Ciebie kojącą opowieścią na dobranoc, czy chcesz się poczuć jak świadek najwspanialszej historii z ogniska, masz do wyboru mnóstwo wspaniałych audiobooków. Oto 30 najwspanialszych audiobooków wszechczasów – od retransmisji starych klasyków po zupełnie nowe opowieści.

1I Know Why the Caged Bird Sings

I Know Why the Caged Bird Sings przez wielu uważana jest za amerykańską klasykę. A niewiele jest lepszych sposobów na poznanie tego dzieła niż narracja samej Mayi Angelou. Ta poetycka autobiografia śledzi życie Angelou od momentu, gdy w dzieciństwie wraz z bratem została wysłana do Arkansas, aż do momentu, gdy Angelou została matką.

2Slouching Towards Bethlehem

Jedno z najbardziej cenionych dzieł Joan Didion, którego narratorem jest nie kto inny jak Diane Keaton. Już samo to zdanie powinno wystarczyć. Wydany w 1968 r. zbiór esejów Didion to intymne spojrzenie na Amerykę lat 60-tych, Kalifornię i niepowtarzalny głos Didion.

Autobiografia, której narratorem jest Trevor Noah, opowiada historię wychowania Noaha w RPA w czasach apartheidu oraz drogę, która doprowadziła go do obecnego statusu jednego z najbardziej znanych i wpływowych amerykańskich komików. Jeśli ktoś ogląda co wieczór Daily Show, nie jest mu obcy naturalny dar Noego do opowiadania historii, co sprawia, że tego audiobooka słucha się ze szczególną uwagą.

Autobiografia ocalałego z Holokaustu Elie Wiesela, laureata Pokojowej Nagrody Nobla i Medalu Honorowego Kongresu, Noc jest do dziś ważnym dziełem. Opisując przeżycia Wiesela jako młodego chłopca w nazistowskich Niemczech, dzieło to rzuca światło na okrucieństwa Auschwitz, Buchenwaldu i Holokaustu.

Narrated by author Khaled Hosseini, The Kite Runner is arguably one of the most memorable bestseller of the 2000s. Akcja filmu rozgrywa się w Afganistanie w przełomowym okresie końca XX wieku. The Kite Runner opowiada niezapomnianą historię o przyjaźni i oddaniu – śledzi skomplikowaną relację dwóch młodych chłopców, których odmienne klasy i ścieżki życiowe wystawiają ich miłość na próbę.

To Kill a Mockingbird to prawdopodobnie albo książka, którą zadano ci w szkole średniej i ostatecznie zapomniałeś większość, albo jest to książka, którą kazano ci przeczytać przez całe życie, ale nigdy się do niej nie zabrałeś. Tak czy inaczej, audiobook opus magnum Harper Lee jest pozycją obowiązkową. Dzięki Sissy Spacek, która pomoże Ci poznać tak kultowe postaci literatury jak Scout i Atticus Finch, z pewnością zanurzysz się w tej potężnej opowieści o sprawiedliwości, nienawiści i Ameryce.

Autobiografia komediowa ma od lat złą sławę. Wydaje się, że na półce „New Arrivals” w każdej księgarni można znaleźć mnóstwo dowcipnie zatytułowanych pamiętników aktorów telewizyjnych i stand-uperów. Jednak pośród stale nasyconego gatunku, książka Tiny Fey Bossypants utrzymuje status jednej z najlepszych. Opowiadana przez samą Fey, Bossypants to przezabawna i inteligentna refleksja na temat dorastania w komediowym klubie chłopców.

8Opowieść podręcznej: Wydanie specjalne

Jest coś urzekającego w audiobooku, którego narratorem jest cała obsada. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku ukochanej powieści Margaret Atwood Opowieść podręcznej . Być może nie jest to świat, w którym chciałbyś się zanurzyć, ale ta opowieść w wykonaniu między innymi Claire Danes oferuje porywającą lekturę dystopijnego klasyka.

Film Becoming, opowiadany przez byłą pierwszą damę Michelle Obamę, oferuje bezprecedensowy dostęp do historii Obamy i jej drogi do Białego Domu. Od wychowania Obamy w południowej części Chicago do prowadzenia kampanii na rzecz zdrowia publicznego i wychowywania własnych dzieci jako pierwszej rodziny Ameryki, Becoming jest uderzająco osobistym słuchowiskiem.

  Michael B. Jordan zachwyca się występem Lori Harvey na Met Gala

Ponieważ Sally Rooney wciąż umacnia swoją reputację jednej z najsłynniejszych współczesnych autorek powieści – a na horyzoncie pojawia się kolejna adaptacja jej twórczości w serwisie Hulu – nigdy nie było lepszego momentu, by posłuchać Normalnych ludzi. Normalni ludzie Rooney’a to przejmująco dokładny portret miłości we współczesnym świecie, po mistrzowsku stawiający granicę między intymnością a dystansem, śledząc wyjątkową historię miłości dwojga irlandzkich nastolatków. Uroczy irlandzki dialekt narratorki Aoife McMahon sprawia, że słucha się jej jeszcze lepiej.

Audiobook Crying in H Mart, opowiadany przez autorkę Michelle Zauner, znaną również jako frontmenka uznanego indie zespołu Japanese Breakfast, oferuje intymną perspektywę głęboko osobistej autobiograficznej pracy Zauner. W oparciu o esej New Yorkera o tym samym tytule, Crying in H Mart Zauner zastanawia się nad tym, jak diagnoza nieuleczalnego raka jej matki sprawiła, że musiała przemyśleć wszystko na temat swoich relacji z matką – i z samą sobą.

Jeśli czytałeś wcześniej The Bell Jar lub po prostu znasz jej treść, to wiesz, że jest to dość ciężki tekst. Ale mało kto potrafiłby tak oddać sprawiedliwość głośnej powieści Sylvii Plath, jak Maggie Gyllenhaal. Podążając za psychologicznym upadkiem młodej kobiety o imieniu Esther – i jak się uważa, równolegle do doświadczeń samej Plath – The Bell Jar wydaje się jeszcze bardziej przystępny i błyskotliwy w opiekuńczych rękach Gyllenhaal.

Jedno z najważniejszych dzieł jednej z najbardziej wpływowych autorek literatury amerykańskiej, Toni Morrison Umiłowana, ma szczególne znaczenie jako audiobook, ponieważ narratorką jest sama Morrison. Książka opowiada o Sethe, byłej niewolnicy z XIX-wiecznego Ohio, nawiedzanej przez kobietę, którą uważa za ducha swojej najstarszej córki, którą Sethe zabiła, próbując uchronić swoją rodzinę przed powrotem do niewoli.

  Które z poniższych określeń najlepiej opisuje uprawnienia wodzów w wodzostwach?

Dzieło życia pisarza i aktywisty Jamesa Baldwina wywarło głęboki wpływ nie tylko na literaturę amerykańską, ale na całą kulturę amerykańską. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku The First Next Time. Książka, której narratorem jest Jesse L. Martin, jest zbiorem dwóch esejów Baldwina. Oba przedstawiają osobiste relacje Baldwina jako spojrzenie na stosunki rasowe w Ameryce.

Jeśli liczyć wersję nie skróconą, to The Stand jest najdłuższym dziełem Stephena Kinga w całym jego dorobku. Przez wielu uważana jest za jedną z jego najlepszych. Jeśli więc wahałeś się, czy sięgnąć po fizyczną kopię książki, poznanie tego mocnego uderzenia w formie audiobooka może być doskonałym punktem wyjścia. The Stand to epicka powieść o postapokalipsie, której bohaterami są ocalali członkowie ludzkości.

16Czarnoksiężnik z krainy Oz

Tylko aktor z energią dziecka teatralnego może naprawdę stanąć na wysokości zadania i oddać sprawiedliwość Czarnoksiężnikowi z Krainy Oz. Anne Hathaway stanęła na wysokości zadania. Ponieważ adaptacje i spin-offy, takie jak film z 1939 roku i Wicked, często dominują w naszym mózgu skojarzenia z tym fantastycznym dziełem, jest coś szczególnego w powrocie do oryginalnego przedsięwzięcia L. Franka Bauma w Szmaragdowym Mieście.

Bezkompromisowa relacja króla bezkompromisowego życia o tym, co dzieje się w kuchni. Napisany i opowiedziany przez samego Anthony’ego Bourdaina, Kitchen Confidential oferuje dogłębną kapsułę życia Bourdaina, który z humorem i sensem zastanawia się nad swoimi licznymi (bardzo różnymi) doświadczeniami w kuchniach całego świata.

18Między światem a mną

Napisana przez uznanego autora Ta-Nehisi Coatesa jako list do syna, Between the World and Me została opisana przez samą Toni Morrison jako „lektura obowiązkowa” Narratorem audiobooka jest Coates, który porusza się po amerykańskiej historii – i historii swojego życia – aby wyjaśnić, co to znaczy być Czarnym w kraju zbudowanym na supremacji białych.

Portret dwojga wielkich artystów XX wieku, zanim ich nazwiska i spuścizna stały się znane światu. Napisany i opowiedziany przez Patti Smith film Just Kids przedstawia refleksje Smith na temat jej rozległego związku z uznanym fotografem Robertem Mapplethorpe’em – rozpoczętego jako dwoje dwudziestolatków w Nowym Jorku, którzy wspinali się po drabinie sławy i sukcesu.

  Jak są połączone komórki zwierzęce?

20Macbeth: W pełni udramatyzowane wydanie audio

Każdy nauczyciel w szkole średniej zgodzi się, że dzieła Williama Szekspira najlepiej czytać na głos. Jeśli nie masz ochoty na wycieczkę do teatru, najlepszym rozwiązaniem jest czytanie Szekspira w formie dramatu. Makbet szczególnie nadaje się do tej formy, ponieważ pamiętne trzy wiedźmy pełnią nawet rolę narratorów tragedii.

Anna Karenina to jedno z najbardziej znanych i gęstych dzieł literatury. Jednak lektura tego klasyka Lwa Tołstoja w wykonaniu Maggie Gyllenhaal sprawia, że piękno tego dzieła staje się jeszcze bardziej przystępne. Podążając za główną bohaterką Anną, która wdaje się w romans, powieść stawia ponadczasowy dylemat ucieczki od niespełnionego życia.

22Dracula [Audible Edition]

Wielu z nas dobrze zna Drakulę Brama Stokera – jeśli nie z lektury oryginału, to z nieśmiertelnego znaczenia kulturowego Drakuli, którego nie zlikwidował nawet drewniany kołek. Jeśli jednak chcesz ponownie sięgnąć po Draculę lub zetknąć się z książką po raz pierwszy, to pełnowymiarowe czytanie powieści – z udziałem takich aktorów, jak Alan Cummings – z pewnością dostarczy ci wyjątkowych wrażeń.

23Ich oczy patrzyły na Boga

Książka Zory Neale Hurston z 1937 r. Ich oczy patrzyły na Boga jest uważana za klasyczne dzieło literatury amerykańskiej i epoki renesansu Harlemu. Narracja Ruby Dee doskonale oddaje ten głęboki proces dojrzewania, śledząc losy głównej bohaterki Janie Crawford, która dorasta na Florydzie na początku XX wieku.

24Autostopem przez galaktykę

Jaki jest lepszy sposób na zasilenie podróży drogowej niż słuchanie ostatecznego połączenia podróży drogowej i science-fiction? Dzięki Stephenowi Fry’owi jako przewodnikowi, audiobook Autostopem przez Galaktykę to doskonały sposób, by zanurzyć się w tej klasycznej międzygalaktycznej przygodzie.

Jest coś takiego w Tomie Hanksie, co sprawia, że wydaje się on idealnym narratorem. Jego lektura Domu holenderskiego uwypukla bogatą narrację dwójki rodzeństwa, które musi zmierzyć się z tym, jak przeszłość wpływa na ich życie.

26Kolej podziemna

W tej uznanej powieści Colsona Whiteheada, Whitehead ponownie wyobraża sobie Kolej Podziemną jako fizyczny system kolejowy – podążając za podróżą młodej kobiety do wolności od zniewolenia. Bahni Turpin jest narratorką tej niezwykłej opowieści, która od tego czasu stała się serialem Amazon Prime pod kierownictwem reżysera Moonlight Barry’ego Jenkinsa.

Donna Tartt The Goldfinch to idealna odyseja, w którą można wyruszyć za pośrednictwem audiobooka. Śledzi ona drogę życiową młodego człowieka po stracie matki w tragicznym zamachu bombowym. Zagubiony bez prawdziwej rodziny i poczucia domu, zaczyna kierować się jedyną pamiątką, jaką zachował z tamtego pamiętnego dnia.

Bad Feminist to doskonałe wprowadzenie do twórczości znanej pisarki i komentatorki kultury Roxane Gay. Narratorką po raz kolejny jest aktorka Bahni Turpin. Bad Feminist przedstawia wybór esejów Gay obejmujących tematykę polityczną, krytykę, osobiste anegdoty i inne – każdy z nich jest przepełniony charakterystycznym dla Gay dowcipem i wścibstwem.

Prawdopodobnie jedna z najbardziej uderzających książek wspomnieniowych ostatnich lat, Wykształcona opowiada historię Tary Westover i jej podróży przez amerykański system edukacji. Po raz pierwszy trafiła do klasy w wieku 17 lat, mieszkając w rodzinie survivalowej w Idaho, a następnie, wbrew przeciwnościom losu, zdobyła tytuł doktora na Uniwersytecie Cambridge.

Badaczka, mówczyni publiczna i miłośniczka wrażliwości powraca z kolejną poruszającą duszę analizą w swoim najnowszym Atlasie serca. Brené Brown oferuje charakterystyczną dla siebie równowagę między narracją akademicką i osobistą, starając się zapewnić „ramy dla znaczącego połączenia” Jeśli byłeś fanem któregoś z TED Talks Brown lub jej podcastu, z pewnością spodoba Ci się ten film, którego narratorem jest sama Brown.

  Podczas miareczkowania słabego kwasu monoprotonowego za pomocą NaOH w temperaturze 25 C pH A będzie mniejsze niż 7 w punkcie równoważności B pH będzie równe 7 w punkcie równoważności C pH będzie większe niż 7 w punkcie równoważności D miareczkowanie będzie?

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Najchętniej czytane

Spojrzenie wstecz na poprzednie (i obecne) miłości Emily Ratajkowski

Modelka, pisarka i aktywistka Emily Ratajkowski jest nieustannie w centrum uwagi, czy to ze względu na różne występy w modelingu lub aktorstwie, czy też...

Czy masz nieograniczone i nieograniczone upoważnienie do pracy w Stanach Zjednoczonych *?

Czy ma Pan/Pani nieograniczone i bez ograniczeń prawo do pracy w Stanach Zjednoczonych *?Nie. Nie masz nieograniczonego prawa do pracy w USA na F1. Będziesz wymagał sponsorowania przez firmę, aby kontynuować lub przedłużyć swój obecny status upoważnienia do pracy. Nie - bez ograniczeń, w przeciwnym razie cały świat będzie tu pracował i zabierał miejsca pracy

Jak określić główny składnik rezonansu?

Jak określić główny składnik rezonansu?Zasada 1: Najważniejszy uczestnik rezonansu ma największą liczbę pełnych oktetów (lub, jeśli to stosowne, oktetów rozszerzonych). Zasada 2: Najbardziej znaczący uczestnik rezonansu ma najmniejszą liczbę atomów z ładunkami formalnymi.Co to jest wkład rezonansowy?Wkład rezonansowy (struktura rezonansowa; forma kanoniczna; struktura kanoniczna): Jedna ze zbioru struktur Lewisa, które różnią się jedynie rozmieszczeniem elektronów

Jak obliczyć energię fotonu biorąc pod uwagę długość fali? , Jak obliczyć energię fotonu biorąc pod uwagę długość fali?

Jak obliczyć energię fotonu biorąc pod uwagę długość fali?Fotony nie mają masy, ale mają energię E=hf=hc/λ. Tutaj h=6,626*10-34 Js jest uniwersalną stałą zwaną stałą Plancka. Energia każdego fotonu jest odwrotnie proporcjonalna do długości fali EM z nim związanej.Jaka jest energia fotonu emitowanego o długości fali 500 nm?4 x 10^-19 J.Energia fotonu o długości fali 500

Jaki jest obwód koła o średnicy 45?

Jaki jest obwód koła o średnicy 45?Obwód koła o średnicy 45 centymetrów wynosi 141,4 centymetrów.Jaki jest obwód koła o średnicy 46 cali?Średnica kołaDiameterincm46.2 in145.1368.746.3 in145.5369.546.4 in145.8370.346.5 in146.1371.1Jaki jest obwód koła o średnicy 44 cali?Średnica kołaDiameterincm44.0 in138.2351.144.1 in138.5351.944.2 in138.9352.744.3 in139.2353.5Jaka jest średnica 44 cm?Odpowiedź: 14cm.=14cm ∴ Średnica koła=14cm....Jaki jest obwód koła o średnicy 23 cali?Jaki jest

Jak odległość wpływa na siłę ciężkości quizlet?

Jak odległość wpływa na siłę grawitacji quizlet?Wraz ze wzrostem odległości między dwoma obiektami, efekt działania siły grawitacji będzie malał.Jak odległość wpływa na grawitację przykłady?Obiekty, które są bliżej siebie mają silniejszą siłę grawitacji między sobą. Na przykład Księżyc jest bliżej Ziemi niż masywniejszego Słońca, więc siła grawitacji jest większa między Księżycem a Ziemią niż między Księżycem

Gdy dobowy zasięg pływów jest najmniejszy nazywa się to?

Kiedy dzienny zakres pływów jest najmniejszy, nazywa się to?Pływy Neap to pływy, które mają najmniejszy zakres pływów i występują, gdy Ziemia, Księżyc i Słońce tworzą kąt 90 stopni. Występują dokładnie w połowie pływów wiosennych, kiedy Księżyc jest w pierwszej lub ostatniej kwadrze.Jaki jest efekt załamania fal wzdłuż nieregularnej linii brzegowej?Efektem netto refrakcji na nieregularnych liniach

20 najlepszych komedii romantycznych na Netfliksie

Miłość jest w powietrzu, ludzie. Jeśli chcesz nagle dostać serca w oczach, niezależnie od tego, czy jesteś w parze, czy szukasz miłości, nie pocić...

49 najlepszych filmów opartych na prawdziwych zbrodniach

Oscar Wilde napisał, że "życie o wiele bardziej naśladuje sztukę niż sztuka naśladuje życie" I dobrze, może w 1889 roku tak właśnie było, ale...

Jak konstelacje są ważną częścią historii?

W jaki sposób konstelacje są ważną częścią historii?Konstelacje są użyteczne, ponieważ pomagają gapiom i astronomom rozpoznawać konkretne gwiazdy na nocnym niebie. Dzisiaj konstelacje są mniej ważne niż były w Starożytności. W Starożytności konstelacje były wykorzystywane do tworzenia i śledzenia kalendarza, dzięki czemu wiedziano, kiedy sadzić uprawy i zbierać plony.Co odpowiada za to, że gwiazdy świecą?Prosta

Pozostałe newsy

Spojrzenie wstecz na poprzednie (i obecne) miłości Emily Ratajkowski

Modelka, pisarka i aktywistka Emily Ratajkowski jest nieustannie w centrum uwagi, czy to ze względu na różne występy w modelingu lub aktorstwie, czy też...

Każdy aktor, który zagrał Wednesday Addams na przestrzeni lat

Jest makabryczna, chrapliwa, zdystansowana i zawsze intrygująca. To Wednesday Addams, która powraca! Film Netflixa "Wednesday" z Jenną Ortegą w roli głównej rzuca nowe światło...

Jerry Seinfeld nigdy nie zrezygnuje z „Cudownego brązowo-złotego płynu”

W 2012 roku, w filmie na jednym z tysięcy serwisów streamingowych, o których już zapomniałem, że kiedykolwiek istniały, Jerry Seinfeld odebrał przyjaciela i zawiózł...

Top Altcoiny gotowe do eksplozji w każdej chwili w 2023 roku!

Wygląda na to, że przestrzeń kryptowalutowa zyskała wystarczającą ilość byczego impetu, a ostatnie upswingi uzasadniają to twierdzenie. W międzyczasie cena Bitcoina gwałtownie przekroczyła oczekiwany...