Show Biznes

45 najlepszych klasycznych horrorów, jakie kiedykolwiek powstały

Każdy chce krzyczeć. I w dzisiejszych czasach jest wiele, aby uzyskać ludzie krzyczą. Ale gatunek horroru, który w ciągu ostatnich pięciu lat przeżył niezwykły renesans dzięki pracy takich autorów jak Jordan Peele i M. Night Shyamalan, jest pełen super realistycznego CGI oraz krwi i flaków rozpryskujących się w każdym kolorze tęczy na ekranie. I choć to wszystko jest dobre i przerażające, współczesne horrory z ich gimmickiem i gore często nie mogą się równać z klasykami.

Jest coś zaskakująco przerażającego w czarno-białych horrorach od jednych z najbardziej pomysłowych i przebiegłych filmowców w historii. Jeśli więc masz ochotę przestraszyć się jak diabli, te klasyczne filmy – od psychicznych morderców po nadprzyrodzone nawiedzenia i wieczny terror nieumarłych – są tak samo chwytające za serce, jak wszystko, co dziś trafi do kin. Oto nasze 45 ulubionych horrorów wszech czasów.

Frankenstein

Potwór doktora Frankensteina, złożony z części martwych ciał, jest jednym z najsłynniejszych potworów, jakie kiedykolwiek stworzono. Autorka Mary Shelley wpadła na pomysł ożywionych zwłok, gdy miała zaledwie 18 lat, a on sam stał się jeszcze bardziej ikoniczny jako część panteonu potworów Universal Pictures.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

The Thing

Obcy, który potrafi kopiować i przybierać formę napotkanych ludzi, zostaje rozmrożony z lodowego więzienia przez naukowców na arktycznym stadionie badawczym. Wow, co za fabuła. W roli głównej Kurt Russell i w reżyserii Johna Carpentera, mała ekipa nie ma pojęcia co przypadkowo uwolniła.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

The Blob (1958)

Kleks to galaretowata masa, która zjada swoje ofiary żywcem, powiększając się z każdym kolejnym posiłkiem. To campowy klasyk z udziałem Steve’a McQueena – i jeden z najbardziej absurdalnych potworów, jakie kiedykolwiek trafiły na duży ekran.

Oglądaj na HBO Max Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Dom na nawiedzonym wzgórzu (1959)

Vincent Price miał taki dar do opowiadania pełnych napięcia historii, że jego głos został użyty w „Thrillerze” Michaela Jacksona A role w takich filmach, jak Dom na nawiedzonym wzgórzu, częściowo zainspirowany „The Haunting of Hill House”, po raz pierwszy ugruntowały pozycję aktora scenicznego i telewizyjnego jako mistrza.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

M

Przerażający wczesny klasyk horroru, M śledzi seryjnego mordercę, który przemierza ulice Niemiec i żeruje na małych dzieciach. Straszne! Z policjantami na tropie, zabójca doprowadza się do szału.

Oglądaj na HBO Max Oglądaj na Amazon

Bunny Lake zaginęła

Bunny Lake Is Missing to absolutnie przerażająca historia kobiety, która idąc do szkoły swojej córki, nigdzie nie może znaleźć swojej młodej. Co gorsza, żaden z nauczycieli nawet nie pamięta, że ją widział. Gdy przeszukuje okolicę, miasteczko zaczyna kwestionować jej zdrowy rozsądek.

Watch on Amazon Watch on Apple TV+

The Mummy

Jest rok 1932 i chyba wszyscy możemy się zgodzić, stawka była sporo niższa na to, co mogłoby zaszokować widzów. Tutaj jeden facet przebiera się za egipską mumię, hipnotyzuje swoimi wirującymi oczami i całe piekło się rozpętuje.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Vampyr

Vampyr to duńska opowieść o folklorze wampirów, nakręcona w 1932 roku, kiedy filmy dźwiękowe były jeszcze stosunkowo nowe. W dziele zastosowano także upiorne cienie i efekty wizualne.

Oglądaj na Amazon

Człowiek, który się śmieje

Występ Conrada Veidta w Człowieku, który się śmieje był jednym z najdziwniejszych wydań ery kina niemego. Kiedy skorumpowany chirurg rzeźbi trwały uśmiech na twarzy młodego chłopca, dorasta on wyśmiewany i pozbawiony miłości, dopóki nie pozna pięknej Dea, która jest niewidoma.

Watch on Amazon

Poltergeist

Dzieci sprawiają, że wszystko jest straszne, o czym wiedział Steven Spielberg pisząc scenariusz do Poltergeist. Nawiedzony dom to jedno, ale kiedy dzieci zaczynają komunikować się z duchami, to dla nerwów widzów wszystko się kończy.

Oglądaj na HBO Max Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Wózek widłowy

Klasyk kina niemego, The Phantom Carriage ponownie opowiada mit o ponurym żniwiarzu. W tym szwedzkim horrorze ostatnia osoba, która umrze, gdy zegar wybije północ w Nowy Rok, musi stać się samą Śmiercią.

Oglądaj na Apple TV+

Teksańska masakra piłą łańcuchową

The Texas Chainsaw Massacre ustanowił nowoczesny, krwawy gatunek slasherów dzięki tytułowemu mordercy, jego pile łańcuchowej i masce wykonanej z ludzkiego mięsa. Jeszcze gorsze jest to, że grupa sterroryzowanych przyjaciół zatrzymuje się w domu na farmie – skarbnicy niebezpiecznych maszyn i narzędzi.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Wait Until Dark

W tym thrillerze z 1964 roku, którego akcja rozgrywa się całkowicie w granicach jej małego mieszkania, Audrey Hepburn występuje jako niewidoma kobieta, która staje się ofiarą włamania do domu.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Dracula (1931)

Bela Lugosi stał się jednym z najsłynniejszych aktorów horrorów lat ’30 i ’40 po roli w Draculi, definiując współczesną wersję wyzywającego, hipnotyzującego wampira, który żeruje na swoich ofiarach, aby móc wyssać ich krew.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Seans w mokre popołudnie

Próbując wymyślić sposoby na poprawę swojej działalności jako medium, gospodyni domowa wysyła swojego nieśmiałego męża, aby porwał małą dziewczynkę, aby ta mogła użyć swoich „mocy parapsychicznych” do pomocy policji w jej odnalezieniu.

Oglądaj na HBO Max

Cat People (1942)

Nie, to nie jest freakowy remake Paula Schradera z lat 90-tych, to klasyczny thriller Jacquesa Tourneura z 1942 roku Cat People o kobiecie, która wierzy, że ciąży na niej klątwa zmieniająca ją w jaguara.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Klątwa Demona

W Stonehenge – prehistorycznej rzeźbie skalnej o nieznanym pochodzeniu – żyją tajemnice, a profesor John Holden postanawia zbadać jej powiązania z siłami nadprzyrodzonymi. Kiedy spotyka przywódcę satanistycznego kultu, dr Juliana Karswella, jego wiara w naukę zostaje zachwiana.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Hour of the Wolf

Odległy szwedzki godzinny film Ingmara Bergmana śledzi artystyczną parę na wyspie i demony, które odwiedzają ich w nocy. Upiorne byty wkraczają w jego sztukę, a żona martwi się po przeczytaniu jego pamiętnika.

Oglądaj na Apple TV+

What Ever Happened to Baby Jane?

Legendy Bette Davis i Joan Crawford występują razem w tym niepokojącym dramacie o dwóch siostrach, które wzajemnie zrujnowały sobie życie. Ranna w wypadku samochodowym przez siostrę, a teraz poruszająca się na wózku inwalidzkim, była aktorka dziecięca postanawia szukać zemsty.

Oglądaj na HBO Max Oglądaj na Amazon Apple TV+

Repulsion

Odtrącona przez zaloty niemal każdego napotkanego mężczyzny, młoda manikiurzystka, grana przez Catherine Deneuve, powoli doprowadza się do szaleństwa, bojąc się zamknąć w swoim mieszkaniu.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Peeping Tom

Fotograf i pracownik studia filmowego, który robi uwodzicielskie zdjęcia kobietom, postanawia zrobić dokument o uczuciu strachu, filmując śmierć swoich ofiar w trakcie ich mordowania.

Oglądaj na Amazon Apple TV+

Nosferatu (1922)

100 lat od debiutu niemego horroru legenda Nosferatu, transylwańskiego wampira, przetrwała przez niezliczone adaptacje Draculi, powieści fantasy dla nastolatków, takie jak Zmierzch, a nawet złoczyńców z listy B Spider-Mana, takich jak Morbius.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Diabolique

Wyreżyserowana przez Henri-Georgesa Clouzota, francuskiego mistrza suspensu, Diabolique upiorna szkoła z internatem i morderstwo-misterium pomogły zainspirować Psychozę Hitchcocka. (Obaj reżyserzy bardzo lubili swoje prace i nawet rywalizowali o prawa do scenariusza Diabolique.)

Oglądaj na HBO Max

Omen (1976)

Przerażający dzieciak? Sprawdzone. Demoniczna interwencja? Pewnie, że tak. The Omen to oryginalny film typu „mój maluch może być Antychrystem”, działający jako swego rodzaju duchowy następca Rosemary’s Baby.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Inwazja łowców ciał (1978)

Remake klasyka z 1956 roku, druga Inwazja porywaczy ciał zbudowała na pomyśle zastąpienia ludzkości przez bezmyślne klony, dodając gwiazdorskie występy Donalda Sutherlanda i Jeffa Goldbluma.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Carrie

Najlepsza adaptacja powieści Stevena Kinga na duży ekran, Carrie żyła fantazją każdej nastoletniej dziewczyny o straszeniu swoich dręczycieli na pół do śmierci i posiadaniu wystarczających mocy psychicznych, aby wygrać walki z matką. Tylko może zabrnęła w tym wszystkim trochę za daleko.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

The Exorcist

Egzorcysta jest synonimem całego demonicznego podgatunku horroru – i nie bez powodu. Oparty na prawdziwej historii opętania przez demona (czyż nie wszystkie!), film Williama Friedkina z 1973 roku o małej dziewczynce i jej egzorcyzmach jest jednym z tych, które niewielu może przebić do dziś.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Koszmar z ulicy Wiązów

Oryginalny film w klasycznej franczyzie slasherów jest tak samo mrożący krew w żyłach dzisiaj, jak w 1984 roku, z niewielu czarnych charakterów tak ikonicznych i kulturowo znaczących jak Freddy Krueger. W jego formalnym wprowadzeniu, seryjny morderca z roztopioną twarzą i nożami jako palcami powraca na ulicę Wiązów w snach dzieci tych, którzy zabili go przed laty. Choć prześladuje młodych ludzi tylko podczas snu, to co się tam dzieje, może mieć fatalne konsekwencje w rzeczywistości.

Oglądaj na HBO Max Oglądaj na Netflixie Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Rosemary’s Baby

Film Romana Polańskiego z 1968 roku to mroczny, przepełniony demonami element kanonu horrorów. Opowiada o parze, która po wprowadzeniu się do nawiedzonego apartamentowca na Manhattanie poczęła i urodziła potomstwo szatana.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

The Birds

Ptaki są przerażające nawet wtedy, gdy nie są czarnymi charakterami w horrorze, więc można sobie wyobrazić, jak przerażający jest ten klasyk z 1963 roku od Alfreda Hitchcocka. Podąża za Melanie Daniels, towarzyską, jak towarzyszy prawnikowi do miasta, w którym ptaki ucztują na ludzkim ciele.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

The Shining

Stanley Kubrick’s take on Stephen King’s novel (yep, you got that right) is a cult favorite for fans of the genre. Psychologiczny horror śledzi Jack Torrance, grany przez Jacka Nicholsona, jak on zstępuje do homicidal madness w Overlook Hotel.

Oglądaj na HBO Max Amazon Oglądaj na Apple TV+

Eraserhead

W swoim debiucie fabularnym David Lynch zagłębił się w surrealistyczny styl, który wkrótce stanie się jego wizytówką. Jack Nance gra człowieka żyjącego w opuszczonym przemysłowym pustkowiu, który jest jak każdy inny facet: ma coś do atrakcyjnej sąsiadki, ale dowiaduje się, że jej zdeformowane dziecko jest w jakiś sposób jego dzieckiem. Co gorsza, nawiedza go również kobieta mieszkająca w jego kaloryferze i musi zachować pozory zdrowego rozsądku w złośliwym świecie koszmarów.

Oglądaj na HBO Max Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

The Innocents

Oparty na klasycznej noweli Henry’ego Jamesa The Turn of the Screw, The Innocents gra Deborah Kerr jako wrażliwą młodą guwernantkę, która przyjmuje posadę wychowując dwójkę małych dzieci na angielskiej wsi. W miarę jak uczy się radzić sobie z dziwactwami kłopotliwych dzieci, zaczyna również podejrzewać, że są one pod kontrolą poprzedniej guwernantki i jej kochanka, którzy zmarli przed jej przybyciem.

Oglądaj na Amazon

Gabinet doktora Caligari

Nowe horrory zawsze starają się przesunąć granicę akceptowalności, często z nieciekawym skutkiem. Najstarsze przykłady tego gatunku są jednak jednymi z najbardziej hipnotyzujących, zwłaszcza ten niemiecki ekspresjonistyczny klejnot z 1920 roku o morderczym hipnotyzerze, który w zasadzie wymyślił film o seryjnym mordercy.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Freaks

Reżyser Tod Browning odważył się wyobrazić sobie fantazję o zemście z perspektywy grupy cyrkowych „dziwaków” – i ówcześni krytycy znienawidzili go za to, ponieważ film otrzymał fatalne recenzje w momencie premiery (i został mocno ocenzurowany w wersji oryginalnej). Po latach jednak zyskał uznanie krytyków za niepokojącą i niesłabnącą fabułę.

Watch on Amazon Watch on Apple TV+

Carnival of Souls

Po przeżyciu wypadku samochodowego, zdezorientowana kobieta wędruje do opuszczonego pawilonu karnawałowego, wciągnięta przez jego upiorną muzykę. Tam odkrywa upiorną grupę istot, pozornie zagubionych i oszołomionych, prowadzonych przez bladego mężczyznę, który nawiedza bohaterkę w snach na jawie.

Oglądaj na HBO Max Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

The Night of the Hunter

Robert Mitchum gra skorumpowanego kaznodzieję, który ma „HATE” i „LOVE” wytatuowane na rękach (nigdy nie jest to dobry znak). Uroczy sposób na poślubienie kobiety w celu kradzieży ukrytej skrytki pieniędzy, a jej dzieci muszą go powstrzymać w tym pełnym napięcia thrillerze.

Watch on Amazon Watch on Apple TV+

Oczy bez twarzy

W bardzo dosłownie zatytułowanym francuskim klasyku art-horroru, słynny i niezrównoważony chirurg porywa piękne kobiety i próbuje przeszczepić ich twarze swojej córce, której, tak, brakuje twarzy. Inspirując się wszystkim, od Face/Off po piosenkę Billy’ego Idola, jego wizualizacje pozostają jednymi z najbardziej niepokojących, jakie kiedykolwiek znalazły się w filmie.

Oglądaj na HBO Max Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

The Haunting

Oparty na genialnej powieści Shirley Jackson The Haunting of Hill House, film ten przedstawia małą grupę gości uczestniczących w paranormalnym badaniu rzekomo nawiedzonej rezydencji. W nocy pojawiają się przerażające wstrząsy, ale przyczyną strachu gości mogą być nie tylko duchy, ale i sam duch domu.

Oglądaj na HBO Max

Psycho

Wszystkie filmy Hitchcocka są warte obejrzenia, a prawie wszystkie mieszczą się w kategorii thrillerów. Podczas gdy są one ogólnie lekkie na elementy horroru, on wziął twardy zwrot z Psycho, który przestraszył do żywego piekła z każdego, kto oglądał go w 1960 roku. Dziś jednak jest to film stosunkowo mało drastyczny. Najbardziej przerażająca jest wspaniała, niedopowiedziana rola Anthony’ego Perkinsa jako człowieka z problemami z matką.

Watch on Amazon Watch on Apple TV+

Noc żywych trupów

George Romero zasadniczo stworzył nowoczesny film o zombie, jaki znamy, z tym ikonicznym horrorem. Nakręcony przy bardzo ograniczonym budżecie (co czyni go jednym z największych filmów niezależnych w historii), wolno poruszający się nieumarli, którzy przemierzają przedmieścia Pittsburgha w poszukiwaniu świeżego ludzkiego mięsa, pozostają jednymi z najbardziej przerażających potworów w historii kina. Przyjdźcie dla grozy, zostańcie dla zaskakującego komentarza społecznego, który w błyskotliwy sposób dotyka amerykańskich napięć rasowych i kulturowych.

Watch on Amazon Watch on Apple TV+

Ta treść jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią i importowana na tę stronę, aby pomóc użytkownikom w podaniu ich adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnych treści można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button