Show Biznes

50 najlepszych filmów o tematyce LGBTQ, jakie kiedykolwiek powstały

To jest Miesiąc Dumy, jak już powiedziało ci całe mnóstwo tęczowych logo korporacji. To świetny czas na marsz, a także na imprezę i bycie reklamowanym. Ale jest to również okazja do poznania swojej queerowej historii, a własnoręcznie wykreowany festiwal filmowy LGBTQ to świetny sposób, aby to zrobić. Pozwól nam pomóc.

Filmy skoncentrowane na osobach LGBTQ są nadal dość rzadkie – zwłaszcza w dużych studiach, jak pokazuje szum wokół Bros. Jednak postacie queer przeszły długą drogę w stosunkowo krótkim czasie, od nienawidzących siebie mężczyzn w średnim wieku z The Boys In The Band z lat 70-tych do upartych odmieńców z Fire Island. Queerowe kino również ewoluowało, od krótkometrażowego błyskotliwego The Watermelon Woman do wielkobudżetowego glitter-festu, jakim jest Rocketman. Podczas gdy postacie homoseksualne do niedawna były jednowymiarowe, białe, marginalne i skazane na zagładę, w 2018 roku Barry Jenkins zdobył Oscara za najlepszy film, opowiadając warstwową i pełną nadziei historię czarnego geja w Moonlight.

Duma – prawdziwa duma – wymaga samoświadomości, a trudno jest wiedzieć, kim jesteś, gdy nie widzisz, kim możesz być. Reprezentacja ma znaczenie, a te filmy zapewniają różnorodne archetypy, historie i style, w których możesz się zatracić i/lub odnaleźć. Pożycz hasło serwisu streamingowego od rodziny – jakkolwiek ją definiujesz!- i ciesz się.

Amazon Apple

Jeśli czujesz się trochę jak CW wersja Afterschool Special, to nie jest to błąd: teen-tv super-producent Greg Berlanti czyni jego fabularny debiut reżyserski tutaj. Jest to tak niewinna historia miłosna, jaką można zobaczyć w XXI wieku – przystojny ogrodnik, który sprawia, że tytułowa nastolatka kwestionuje swoją seksualność, nosi koszulę z długim rękawem, na litość boską – ale wiecie co? Odmieńcy z przyszłości też potrzebują zdrowej rozrywki.

Amazon Hulu

Gejowska fantazja na tematy Eltona. Biografia Eltona Johna nigdy nie miała być niedopowiedziana, ale ten błyszczący musical z szafą grającą idzie na maksa, a potem nie przestaje. Być może jest to zbytnia korekta w stosunku do prostackiego prania z poprzedniego roku Bohemian Rhapsody, ale kiedy jest tak zabawnie, lepiej nie myśleć o tym zbyt wiele.

Netflix Amazon

Uroczy irlandzki film, który odpowiada na pytanie: „Co by było, gdyby John Hughes był Irlandczykiem i gejem?” Misfit Ned zmaga się w szkole z internatem z obsesją na punkcie rugby, aż tajemniczy nowy dzieciak wprowadza się i nieprawdopodobna przyjaźń zmienia ich obu. Po drodze Andrew Scott w roli inspirującego nauczyciela z własnym sekretem oraz mecz rugby do piosenki Rufusa Wainwrighta. W sam raz na podniesienie nastroju.

Amazon iTunes

Życie kubańskich „transformistas” jest pięknie uchwycone w tej opowieści ojca i syna o chłopcu, który chce występować w dragach i jego ojcu, świeżo zwolnionym z więzienia i nie mogącym zaakceptować tego, kim jest jego syn. Piękne zdjęcia, wspaniała muzyka i spojrzenie na Hawanę w całej jej zniszczonej i kolorowej chwale.

Amazon iTunes Filmstruck

Kwintesencja lesbijskiego dramatu romantycznego z lat 80., Desert Hearts śledzi losy angielskiego profesora i młodej rzeźbiarki, którzy zakochują się w sobie na ranczu w Nevadzie w latach 50. Unikatowy jak na swoje czasy, osadzony w ciepłym, afirmującym środowisku i pozwalający bohaterkom cieszyć się swoim związkiem bez gniewu i strachu przed śmiercią.

45Keep the Lights On (2012)

Amazon iTunes

Autobiograficzny dramat Iry Sachsa uderza mocno, gdy śledzi filmowca, Ericka, przez cały czas jego związku z młodym prawnikiem, Paulem, który zaczyna się jako przypadkowe spotkanie seksualne i imploduje po uzależnieniu Paula od narkotyków i seksu.

Wong Kar-wai zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1997 roku za ten film o dwóch mężczyznach z Hongkongu, którzy emigrują do Buenos Aires, po tym jak przekazanie Hongkongu Chinom zagroziło życiu LGBT.

Netflix

Były główny scenarzysta SNL i współtwórca The Other Two Chris Kelly debiutuje jako reżyser w na wpół autobiograficznej relacji ze śmierci swojej matki na raka. Molly Shannon daje druzgocącą kreację, tragiczne cechy gejowskiego baru w Sacramento są przezabawnie eksplorowane, a widz jest zmuszony do ponownej oceny „Drops of Jupiter” Train’a Biorąc pod uwagę, jak bardzo będziecie płakać, jest to być może ryzykowne oglądanie w czasach, gdy bibułki są rzadkością. Radzimy wyciągnąć z szafki pełnowymiarowy ręcznik kąpielowy i zanurzyć się w nim.

42Kobieta Arbuz (1996)

iTunes

Cheryl Dunye reżyseruje i gra w tym mikrobudżetowym filmie o afroamerykańskiej lesbijce poszukującej nienagrodzonej czarnej aktorki z filmu z lat 30. Po drodze zakochuje się i traci miłość, a także poznaje prawdziwą Camille Paglia.

41The Kids Are All Right (2010)

Amazon iTunes

Julianne Moore i Annette Bening grają lesbijskie matki dwójki nastolatków, których błoga, nowoczesna rodzina zostaje wstrząśnięta, gdy ich dzieci szukają swojego ojca-donatora spermy, granego przez Marka Ruffalo. Rodzina przeżywa kryzys, gdy jego nagłe pojawienie się w ich życiu powoduje rozdźwięk między obiema kobietami, a także ich dziećmi

Amazon iTunes

Z udziałem Mariel Hemingway i wielu prawdziwych gwiazd sportu, Personal Best śledzi młodą biseksualną pięcioboistkę walczącą o miejsce w drużynie olimpijskiej USA i odkrywającą związek ze swoją lesbijską trenerką – graną przez olimpijską płotkarkę Patrice Donnelly.

Amazon iTunes

Mroczny i nastrojowy film Elizy Hittman rozgrywa się trochę jak thriller, w którym nastolatek z Brooklynu o imieniu Frankie (znakomity Harris Dickinson, w niemal bezsłownym występie), który spędza swoje bezczynne godziny na zabawie z przyjaciółmi, wygłupach ze swoją dziewczyną lub na zaczepianiu mężczyzn poznanych w sieci. Beach Rats to prowokacyjne spojrzenie na osobiste i sekretne popędy, których często boimy się, że wyjdą na światło dzienne.

38Moje własne Idaho (1991)

Amazon iTunes

Luźna szekspirowska adaptacja Gusa Van Sant wprowadziła ruch New Queer Cinema do głównego nurtu, z River Phoenixem w roli młodego, narkoleptycznego hustlera i Keanu Reevesem jako jego najlepszym przyjacielem i nieodwzajemnioną miłością.

Amazon iTunes

„Nie wiesz, że przeszedłbym przez życie na wpół przytomny, gdybyś miał na tyle przyzwoitości, by zostawić mnie w spokoju?” Cała bujność produkcji Merchant Ivory, z gejami w centrum. Nawet gdyby nie był to piękny, poruszający film, same włosy Hugh Granta zapewniłyby mu miejsce na tej liście.

36Heavenly Creatures (1994)

Peter Jackson podróżował przez światy fantazji na długo przed Władcą Pierścieni– aczkolwiek jeden wyczarowany przez dwie bardzo prawdziwe nowozelandzkie uczennice (grane przez ówczesne debiutantki Kate Winslet i Melanie Lynskey), które uciekają od własnej rzeczywistości poprzez swoją wyobraźnię. Ich związek staje się jednak intensywny i niebezpieczny, gdy spiskują w celu popełnienia morderstwa w jednej z najgłośniejszych prawdziwych historii kryminalnych wszech czasów.

Pierwszy szeroko dystrybuowany film studyjny z homoseksualnym związkiem w centrum (i przez dekady, ostatni). Making Love śledzi Zacka Michaela Ontkeana, który jest żonaty z Claire (Kate Jackson), ale odkrywa swój homoseksualizm z Bartem Harry’ego Hamlina. Nie jest to film idealny, ale podjął ogromne ryzyko i daje nam rzadki obraz gejowskiego życia w Los Angeles w momencie tuż przed AIDS.

34Bankiet weselny (1993)

Na długo przed swoim przełomowym Brokeback Mountain, Ang Lee wyreżyserował tę słodką, komiczną opowieść o tajwańskim imigrancie mieszkającym w Nowym Jorku ze swoim partnerem. Kiedy oferuje on małżeństwo z Chinką, aby mogła otrzymać zieloną kartę, małżeństwo z rozsądku wymyka się spod kontroli, kiedy jego rodzice dowiadują się o tym i urządzają wystawne przyjęcie weselne.

Amazon iTunes

Słodki film Mike’a Millsa z 2010 roku dotyczy artysty z Los Angeles, granego przez Ewana MacGregora, budującego relację ze swoim świeżo upieczonym ojcem (Christopher Plummer) w ostatnim roku życia starszego pana. Beginners przyniósł Plummerowi Oscara za najlepszą rolę drugoplanową, a w filmie występuje mówiący Jack Russell terrier. Krótko mówiąc, jest dość idealny.

32Ale jestem cheerleaderką (1999)

Kiedy Megan (Natasha Lyonne) wykazuje większe zainteresowanie byciem wegetarianką i żeńskim folkowym rockiem, rodzice wysyłają ją na leczenie jej domniemanego homoseksualizmu. Terapia konwersyjna to nie żart, ale satyra Jamiego Babbita doskonale obala purytańską homofobię na głowie – i ma radosne, szczęśliwe zakończenie. (Plus, RuPaul!)

Amazon iTunes

Wspaniały debiut reżyserski Dee Rees z Adepero Oduye w roli Alike, nastolatki z Brooklynu, która pogodziła się z własną seksualnością i naraziła na szwank komfort przyjaciół i rodziny, odkrywając, jak wyrazić swoją tożsamość.

30Dog Day Afternoon (1975)

Amazon iTunes

W palący sierpniowy dzień, Al Pacino’s Sonny próbuje obrabować bank w Brooklynie, i…sprawy nie idą dobrze. Natychmiastowa, intensywna medialna sława, którą zdobywa Sonny, wydaje się bardziej istotna niż kiedykolwiek, a sprawy przybierają zaskakująco delikatny obrót, gdy dowiadujemy się, że planuje on wykorzystać skradzione pieniądze na operację potwierdzenia płci swojej kochanki.

29My Beautiful Laundrette (1985)

iTunes

Pakistański Brytyjczyk i jego była kochanka, która stała się faszystowskim ulicznym punkiem, łączą się w pary i prowadzą rodzinną pralnię. Bohaterowie zmagają się z materializmem i antyimigracyjną furią Anglii Thatcher – elementami, które wydają się obecnie zbyt aktualne.

28Zanim zapadnie noc (2000)

Amazon iTunes

Oparty na autobiografii kubańskiego poety-geja Reinaldo Arenasa film Juliana Schnabela zwrócił uwagę świata na Javiera Bardema i ukazał okrucieństwo i homofobię Kuby Castro i Ameryki Reagana

27Hedwig and the Angry Inch (2001)

Amazon iTunes Filmstruck

John Cameron Mitchell przenosi na ekran swój kultowy musical o „ignorowanej na całym świecie” transgenderowej gwieździe rocka Hedwig. W tej wersji Mitchell pokazuje nam historię, którą mógł opowiedzieć tylko na scenie, i przedstawia nam Tommy’ego Gnosisa w wykonaniu Michaela Pitta. Rzadko spotykany musical rockowy, który naprawdę daje czadu.

Debiut reżyserski Toma Forda adaptuje powieść Christophera Isherwooda o angielskim profesorze powracającym do życia rok po śmierci swojej kochanki. Jak można się spodziewać po Fordzie, jest to niezmiennie stylowy romans, z niezatartymi kreacjami Colina Firtha i Julianne Moore.

Niektórzy mogą uznać tę adaptację off-Broadwayowskiej sztuki Paula Rudnicka za nieco przestarzałą, jeśli chodzi o traktowanie sceny randkowej w Nowym Jorku z początku i połowy lat 90. Jednak siła Jeffrey tkwi w komicznym i zabawnym spojrzeniu na poszukiwanie miłości w czasach kryzysu AIDS, oferując rodzaj nieskrywanej radości, której większość współczesnych filmów nie była w stanie dorównać.

Amazon iTunes

Szykowny debiut reżyserski Lisy Cholodenko zawiera rewelacyjną kreację Ally Sheedy jako przedwcześnie emerytowanej fotografki oraz Radhy Mitchell jako młodej kobiety, która może ożywić jej karierę.

23Wszystko o mojej matce (1999)

Amazon iTunes

Komiczne melodramaty Pedro Almodóvara są wypełnione po brzegi rozkosznie absurdalnymi postaciami, a jego nagrodzony Oscarem Wszystko o mojej matce oferuje jedne z najlepszych. Po śmierci syna Manuela stara się odnaleźć jego ojca, który teraz nazywa się Lola. W podróży towarzyszy jej młoda zakonnica (grana przez Penelope Cruz), która jest w ciąży z dzieckiem Loli.

Amazon iTunes

Grupa londyńskich aktywistów LGBT tworzy koalicję ze strajkującymi walijskimi górnikami w Wielkiej Brytanii Thatchera. Nominowany do Złotego Globu scenariusz Stephena Beresforda podkreśla potrzebę, tak pilną jak zawsze, łączenia się uciskanych grup. W związkach zawodowych jest siła!

21Longtime Companion (1989)

Film Normana Rene podąża za grupą gejów przez wczesne lata kryzysu AIDS, jeden dzień na rok, zaczynając od dnia, w którym New York Times po raz pierwszy opisał historię „raka gejów” Głęboka medytacja nad żałobą, szubienicznym humorem i rodzinami, które tworzymy z naszymi przyjaciółmi.

20Krwawa niedziela (1971)

Amazon

Co łączy niedawno rozwiedzioną kobietę i geja w średnim wieku? Oboje mają romans z czarującym i stylowym artystą – i są świadomi, że kochanek, którego dzielą, nie jest dla nich wyłączny. Uznany dramat Johna Schlesingera przedstawia dwoje ludzi, którzy szukają zaskakujących sposobów na uwolnienie się od nudnego życia i odzyskanie nieokiełznanej młodości.

19Fantastyczna kobieta (2017)

Amazon iTunes

Kiedy jej starszy kochanek, Orlando, nagle umiera, Marina musi wstrzymać swoją żałobę, ponieważ była żona Orlando i rodzina natychmiast odrzucają ją z powodu jej transpłciowości. Zdobywca tegorocznego Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, dramat Sebastiána Lelio z poruszającą główną rolą aktorki Danieli Vegi.

” data-vars-ga-product-id=”dd620420-406a-4785-92ca-efc91ad38931″ data-vars-ga-product-price=”0.00″ data-vars-ga-product-sem3-brand=”” data-vars-ga-product-sem3-category=”” data-vars-ga-product-sem3-id=”” href=”https://www.amazon.com/gp/video/detail/amzn1.dv.gti.fcaf6fd4-2929-f340-d638-764f0bfa8c0e?autoplay=1&ref_=atv_cf_strg_wb&linkCode=ogi” rel=”nofollow” target=”_blank”>Amazon Netflix

Zamknięty w sobie północny Anglik przygotowuje się do przejęcia rodzinnej farmy, z pomocą rumuńskiego parobka, którego zatrudnił jego ojciec. Przejmujące przedstawienie brytyjskich represji, z drugoplanowym występem nowo narodzonego jagnięcia, które sprawi, że będziesz weganinem przez co najmniej godzinę. Jest tak samo delikatny i piękny, jak i – bądźmy szczerzy – niezwykle gorący.

17Kolorowa purpura (1985)

Amazon ” data-vars-ga-product-id=”37a7e979-85b1-4d9a-9dff-4fc87249af00″ data-vars-ga-product-price=”0.00″ data-vars-ga-product-sem3-brand=”” data-vars-ga-product-sem3-category=”” data-vars-ga-product-sem3-id=”” href=”https://go.redirectingat.com/?id=74968X1525077&url=https%3A%2F%2Fitunes.apple.com%2Fus%2Fmovie%2Fthe-color-purple%2Fid662541536″ rel=”nofollow” target=”_blank”>iTunes

Spielberg podążył za Indiana Jones i Świątynia Zagłady z tą adaptacją powieści Alice Walker. W swoim debiucie filmowym Whoopi Goldberg gra Celie, afroamerykankę z początku XX wieku, która walczy z opresją i nadużyciami, a po drodze znajduje niespodziewaną miłość.

16 Parting Glances (1986)

Ten wycinek gejowskiego życia na Manhattanie w połowie lat 80. dał Steve’owi Buscemi jego pierwszą dużą rolę filmową i zajął się kryzysem AIDS w szczery, nie-sensacyjny, a nawet humorystyczny sposób. Po drodze pojawiają się przebłyski dawno zapomnianej nowojorskiej bohemy, Fire Island z czasów Reagana oraz przedDrew Carey Show Kathy Kinney

Amazon iTunes

Nakręcony iPhonami wzdłuż bulwaru Santa Monica w nieoficjalnej dzielnicy czerwonych latarni, Tangerine śledzi dwie transseksualne pracownice seksualne i jednego zakochanego taksówkarza podczas szczególnie burzliwej Wigilii. Reżyser Sean Baker znalazł swoich głównych bohaterów – dwóch debiutujących aktorów – w sklepie z pączkami, w którym rozgrywa się większość akcji filmu.

14Przygody Priscilli, królowej pustyni (1994)

Amazon iTunes

Dwa drag queens (Hugo Weaving i Guy Pearce) i transgender kobieta (Terence Stamp) podróż przez jałowy australijski Outback w gigantycznym różowym autobusie nazwie Priscilla w drodze do koncertu kabaretowego w Alice Springs. Zabawne jest to, że ich podróże wiążą się z różnymi przygodami, ale trio zbliża się do siebie jako jednostka rodzinna, gdy dowiadują się więcej o sobie nawzajem i swoim życiu osobistym

13Niebieski to najcieplejszy kolor (2013)

Amazon ” data-vars-ga-product-id=”6fedec56-5fed-4f13-b0ce-3c6f1cd99041″ data-vars-ga-product-price=”0.00″ data-vars-ga-product-sem3-brand=”” data-vars-ga-product-sem3-category=”” data-vars-ga-product-sem3-id=”” href=”https://go.redirectingat.com/?id=74968X1525077&url=https%3A%2F%2Fitunes.apple.com%2Fus%2Fmovie%2Fblue-is-the-warmest-color%2Fid800060203″ rel=”nofollow” target=”_blank”>iTunes Filmstruck

Ten film zachował swoją ocenę NC-17 za niektóre wyraźne, namiętne sceny seksu między głównymi bohaterkami Léą Seydoux i Adèle Exarchopoulos, ale w głębi duszy jest to film o młodości, sztuce, złamanym sercu i dreszczyku emocji związanym z odkrywaniem własnej tożsamości.

12Portret płonącej damy

Hulu

Kto z nas nie kręcił się w późnych latach 1700, czekając na nasz zwyczajowy portret propozycyjny, który ma być ukończony, abyśmy mogli znaleźć odpowiedniego małżonka, tylko po to, by wpaść na naszego portrecistę tej samej płci? Szczury! Znowu dałem się nabrać na dziwne impulsy. Portret płonącej damy jest jednym z najnowszych dodatków do kanonu queer, a już teraz może poszczycić się sporą renomą dzięki badaniu skomplikowanego związku dwóch kobiet, które odważyły się kochać w czasach, gdy ich miłość była absolutnie zakazana.

11Brokeback Mountain (2005)

Amazon ” data-vars-ga-product-id=”fc3466fa-3522-4fd8-a2a2-a9cf9ed23aa5″ data-vars-ga-product-price=”0.00″ data-vars-ga-product-sem3-brand=”” data-vars-ga-product-sem3-category=”” data-vars-ga-product-sem3-id=”” href=”https://go.redirectingat.com/?id=74968X1525077&url=https%3A%2F%2Fitunes.apple.com%2Fus%2Fmovie%2Fbrokeback-mountain%2Fid293294355″ rel=”nofollow” target=”_blank”>iTunes

Pierwszy mainstreamowy film queer nowego tysiąclecia, Brokeback Mountain wprowadził swoje tematy do głównego nurtu. Nieśmiały Ennis del Mar Heatha Ledgera zakochuje się w tym, czego nie potrafi wyrazić jako miłość, w Jake’u Gyllenhaalu, Jacku Twist’cie, podczas długiej, samotnej zimy, a ich życie odbija się od siebie przez kolejne lata. Ang Lee i scenarzysta Larry McMurtry rozwijają opowiadanie Annie Proulx w film bez jednego fałszywego momentu.

10Czy możesz mi kiedykolwiek wybaczyć?

Amazon iTunes

Melissa McCarthy otrzymała nominację do Oscara za rolę Lee Israela, żrącego biografa celebrytów, który zwraca się ku fałszerstwom literackim, gdy jego kariera staje w miejscu. Richard E. Grant jest wspaniały jako jej współkonspirator, ale to próba romansu McCarthy z nieśmiałą właścicielką księgarni Dolly Wells daje filmowi serce.

9Call Me By Your Name (2017)

Amazon iTunes

Największy, najbardziej boleśnie piękny gejowski męski film romantyczny. Timothée Chalamet gra precocious Elio, nastolatek mieszkający we Włoszech, który staje się zauroczony starszym amerykańskim studentem, Oliver (Armie Hammer), który przebywa z rodziną na lato. To, co zaczyna się jako sporna przyjaźń, przeradza się w pełny romans, gdy dwaj młodzi mężczyźni spędzają bezczynnie letnie dni w bujnej śródziemnomorskiej okolicy, przygotowując się na nieuchronne złamanie serca.

Amazon iTunes

Jeśli jakikolwiek film może być przypisany do rozpoczęcia naszej kulturowej rozmowy na temat płci, to jest to właśnie to. Przełomowa kreacja Hilary Swank jest podstawą filmu Kimberly Peirce o morderstwie nesbrakańskiego trans-mężczyzny Brandona Teeny. Boys Don’t Cry pierwotnie otrzymał NC-17 za poruszanie kwestii transseksualnych, ale później został zdegradowany do R.

Hulu

Joel Kim Booster pisze i współtworzy ten zabawny, seksowny, ostry i wnikliwy utwór zespołowy. Jest to luźna adaptacja „Dumy i uprzedzenia” Jane Austen , rozgrywająca się w tytułowym gejowskim raju, a także spojrzenie na podział klasowy przez pryzmat współczesnych gejów. Bowen Yang, Margaret Cho, Matt Rogers, Conrad Ricamora i James Scully mają szansę zabłysnąć, a my dostajemy rzadkie szczere spojrzenie na gejowską przyjaźń, flirt i radość.

Amazon ” data-vars-ga-product-id=”180112fb-859c-4b2a-b631-f67b7313c1ba” data-vars-ga-product-price=”0.00″ data-vars-ga-product-sem3-brand=”” data-vars-ga-product-sem3-category=”” data-vars-ga-product-sem3-id=”” href=”https://go.redirectingat.com/?id=74968X1525077&url=https%3A%2F%2Fitunes.apple.com%2Fus%2Fmovie%2Fthe-birdcage%2Fid303886031″ rel=”nofollow” target=”_blank”>iTunes

W amerykańskim remake’u La Cage aux Folles Mike’a Nicholsa występuje Robin Williams jako właściciel gejowskiego klubu nocnego, którego syn ogłasza swoje zaręczyny z córką ultrakonserwatywnego polityka. W typowym farsowym stylu, jego partner (Nathan Lane) – gwiazda klubowego drag show – udaje jego nudną żonę, aby przekonać przyszłych teściów syna, że są zdrową amerykańską rodziną.

5BPM (Beats Per Minute) (2017)

Amazon iTunes

Osadzony we wczesnych latach 90-tych, ten energiczny i emocjonalny dramat śledzi grupę aktywistów w Paryżu walczących z rządem i jego powolnymi wysiłkami w walce z epidemią HIV/AIDS. Film przedstawia nie tylko dramatyczne i potężne działania ACT UP, ale także osobiste historie osób walczących o swoje życie dotknęła miliony ludzi na całym świecie – i trwa do dziś.

Amazon ” data-vars-ga-product-id=”ffec9e8d-d481-485a-a8ba-2ea3161b71f9″ data-vars-ga-product-price=”0.00″ data-vars-ga-product-sem3-brand=”” data-vars-ga-product-sem3-category=”” data-vars-ga-product-sem3-id=”” href=”https://go.redirectingat.com/?id=74968X1525077&url=https%3A%2F%2Fitunes.apple.com%2Fus%2Fmovie%2Fcarol%2Fid1217957604″ rel=”nofollow” target=”_blank”>iTunes

Todd Haynes przenosi kultową powieść Patricii Highsmith na duży ekran w tym bujnym i uwodzicielskim filmie o młodej sprzedawczyni Therese (Rooney Mara), która znajduje się pod urokiem uwodzicielskiej starszej kobiety o imieniu Carol (Cate Blanchett). Obydwie wyruszają w podróż, w trakcie której dojrzewa między nimi niewypowiedziana namiętność – taka, która ostatecznie doprowadza do ruiny małżeństwo Carol i budzi mroczne pragnienia Therese.

Amazon iTunes

Tom Hanks zdobył swojego pierwszego Oscara za rolę Andrew Becketta, odnoszącego sukcesy prawnika, który zostaje zwolniony ze swojej firmy, gdy starsi partnerzy odkrywają, że ma AIDS. Dramat Jonathana Demme’a był pierwszym filmem głównego nurtu, który zajął się kryzysem związanym z AIDS, i dał znajomą twarz i głos zmarginalizowanej społeczności często ignorowanej przez swoich sąsiadów i pozostawionej na pastwę losu z powodu nietolerancyjnego społeczeństwa.

2Chłopcy z zespołu (1970)

Oparta na sztuce Mart Crawley i wydana mniej niż rok po zamieszkach w Stonewall, The Boys in the Band doskonale przedstawia złożone doświadczenie bycia gejem w tamtym czasie – czasem radosne, często zagmatwane, bolesne i informowane przez samouwielbienie. Komedia ta wciąż potrafi zrównoważyć uszczypliwość i czułość dla swojej kolekcji postaci, z grupą młodych gejów w Nowym Jorku, którzy zakochują się i tracą miłość (i przyjaźń), i nieświadomie znajdują się na skraju rewolucji kulturalnej.

Amazon ” data-vars-ga-product-id=”7071bbfa-10a3-4246-992a-5d4913f90879″ data-vars-ga-product-price=”0.00″ data-vars-ga-product-sem3-brand=”” data-vars-ga-product-sem3-category=”” data-vars-ga-product-sem3-id=”” href=”https://go.redirectingat.com/?id=74968X1525077&url=https%3A%2F%2Fitunes.apple.com%2Fus%2Fmovie%2Fmoonlight%2Fid1163932416″ rel=”nofollow” target=”_blank”>iTunes

Jedyny film na tej liście, który zdobył Oscara za najlepszy film – i zasłużenie. Barry Jenkins bada męskość i represji w jego studium Chiron, młody człowiek dorastania w Miami (i grał przez trzech różnych aktorów na różnych etapach jego życia), który zmaga się z jego tożsamości seksualnej wśród jego niespokojnych relacji z matką uzależniony crack. Chiron pragnie wyzwolić się ze ścieżki wyznaczonej mu przez otoczenie, a jego podróż rozpoczyna spotkanie z jednym z jego rówieśników.

Ta treść jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią i importowana na tę stronę, aby pomóc użytkownikom w podaniu ich adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnych treści można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button