PytaniaShow Biznes

6 ważnych momentów w historii graffiti – GdanskTown.pl

Graffiti jako sztuka

Każdy ma swój punkt widzenia i stosunek do sztuki. Niektóre jej rodzaje otrzymują w większości pozytywne opinie od wszystkich ludzi, inne wywołują dwuznaczne uczucia w ludzkich umysłach i nie są rozumiane przez wiele osób. Przykładem może być sztuka graffiti lub wandalizm, która nie jest doceniana przez wszystkich, ale mimo to jest mistrzostwem swojej specyfiki i historii.

6 ważnych momentów w historii graffiti

  1. Cornbread

Najważniejszym momentem w historii graffiti jest niewątpliwie, związany z nazwiskiem Cornbread. Był to chłopak, którego prawdziwe nazwisko brzmiało Darryl McCray. Początek historii kryje się w jego miłości do jednej dziewczyny. Na lokalnym terenie napisał hasło, które głosiło: „Cornbread Loves Cynthia” Jego celem było uczęszczanie na jej uwagę i udowodnienie swoich uczuć. Chłopak odkrył, że ta czynność przynosi mu radość i przyjemność i zaczął żyć swoim pseudonimem wszędzie w całym stanie, nawet w samolocie i na słoniu.

  1. Taki 183

Taki 183 stał się sławny, gdy The New York Times ukończył artykuł o nim. Pod koniec lat 60. nowojorskie ulice były pełne oznaczonych imieniem Taki i jego adresem. Stał się tak popularny, że stworzył tłum dzieci, które chciały być jego naśladowcami i tagowały swoje własne imiona wraz z adresami. To było jak konkurs, a te dzieci, które miały więcej tagów stały się bardziej popularne w swojej grupie. Taki nie jest pierwszym artystą ulicznym, ale przyciągnął wielką uwagę.

  1. Bubble writing and Phase 2

Phase 2 jest ceniony za wypracowanie nowego i bardzo powszechnego jak na te czasy stylu graffiti. Jego sposób na street art, bubble writing stał się naprawdę popularny i był kopiowany przez mnóstwo innych osób. Miało to duży wpływ na kulturę hip-hopową, gdyż Phase 2 był w nią w pewien sposób zaangażowany, będąc DJ-em na ich imprezach i b-boyem. Widoczne rezultaty wpływu jego stylu graffiti można znaleźć nawet w dzisiejszej sztuce ulicznej.

4.Graffiti dokumentalne Style Wars

Film został wydany w 1983 roku i podawał historię sztuki ulicznej na tym poziomie rozwoju. Reżyserem filmu był Tony Silver, a producentem Henry Chalfant. Film miał opowieść o kulturze hip-hopowej z dużym akcentem na rozwój graffiti. Pokazał wielu artystów ulicznych i zobrazował ich wyrażanie siebie poprzez tagi na ulicach. Zawierał wiele prawdziwych nazwisk, które wpłynęły na rozwój sztuki ulicznej.

  1. Samo i Jean-Michel Basquiat

Pod koniec lat 70. graffiti SAMO stało się popularne, podobnie jak jego autor Jean-Michel Basquiat, który stał się legendą. Styl ten zawsze był związany z jego nazwiskiem, choć tak naprawdę został stworzony przez Basquiata i jego przyjaciół, Shannona i Ala Diaza. Powstał w okolicach Manhattanu i był połączony z krótkimi poetyckimi frazami, z których większość była sarkastyczna. Ludzie zaczęli zauważać to graffiti, ale nie każdy z przyjaciół chciał działać otwarcie, a niektórzy zachowują anonimowość.

  1. Stencil graffiti i Blek le Rat

W latach 80. Paryż zajmował się sztuką uliczną, a postacią, która stała się tu naprawdę sławna, był Blek le Rat. Uważa się go za ojca stylu szablonowego, ponieważ to on rozpoczął malowanie szczurzych szablonów na całych ulicach. Jego obrazy zawsze miały ukryte znaczenie i były tworzone w celu dotarcia do świadomości społeczeństwa.

Najbogatsi i najbardziej znani grafficiarze

Z pierwszego punktu widzenia street art i pieniądze nie mają ze sobą związku. Jednak żyjemy w świecie, który ciągle się zmienia i nie ma nic dziwnego w rzeczach, które kilkanaście lat temu nie były zwyczajne. Obecnie graffiti to dla niektórych osób sposób na życie i metoda na znalezienie pieniędzy na utrzymanie.

W 2014 roku opublikowano listę najbogatszych artystów ulicznych, a na niej znaleźli się Retna, który zarobił 5 milionów dolarów, Mr Brainwash, który miał 10 milionów dolarów, Shepard Fairey, który zarobił 15 milionów dolarów oraz Banksy z 20 milionami. Jednak najbardziej szacowany był David Choe z 200 milionami dolarów. Graffiti zmieniało swoją metodę i znaczenie i bez wątpienia ma wielką przyszłość.

Related Articles

Back to top button