Show Biznes

7 sposobów, w jaki Latynosi mogą przezwyciężyć pokoleniową traumę finansową

Natalie Torres-Haddad

Posiadanie ogromnego zadłużenia z tytułu kart kredytowych i kredytów studenckich, życie od wypłaty do wypłaty lub niemożność dokonania płatności za samochód to coś więcej niż tylko niekorzystne zdarzenia. Dla niektórych, te okoliczności życiowe wyzwalają finansową traumę, która może skutkować objawami zespołu stresu pourazowego (PTSD). To właśnie ten intensywny niepokój, paranoja i strach, które pojawiają się podczas transakcji finansowych, a nawet rozmów o pieniądzach, ostatecznie wpływają na to, jak pewne postrzeganie i zachowania dotyczące finansów są wyuczone i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Podczas gdy trauma finansowa nie dyskryminuje i wpływa na ludzi ze wszystkich środowisk ekonomicznych, rasowych, etnicznych i płciowych, więcej Latynosów zaczyna otwierać się na temat swoich traumatycznych relacji z pieniędzmi i tego, co robią, aby je uzdrowić.

„Ludzie nie lubią rozmawiać o swoich finansach, ale zazwyczaj jest to skorelowane lub połączone z ich zdrowiem psychicznym.”

„Ludzie nie lubią rozmawiać o swoich finansach, ale jest to zwykle skorelowane lub połączone z ich zdrowiem psychicznym, jak również,” Natalie Torres-Haddad, alfabetyzacji finansowej i zdrowia psychicznego adwokat, mówi POPSUGAR Latina. „Słyszysz, jak ludzie mówią, że idą na zakupy lub myślą, że to terapia detaliczna, lub jakkolwiek chcą to nazwać, ale zwykle mają do czynienia z czymś głębszym. Mają do czynienia z emocjami, których nie rozpoznają i niestety używają swojej siły nabywczej w sposób, który doprowadzi ich do ruiny finansowej, jeśli nie będą jej kontrolować.”

Często trauma finansowa jest zakorzeniona w traumie pokoleniowej. Jako dzieci, jesteśmy wprowadzani w interakcje finansowe poprzez obserwowanie rodziców lub opiekunów kupujących przedmioty w sklepie, płacących rachunki lub doświadczających zadłużenia. Jeśli starsza osoba jest zaniepokojona ilością pieniędzy na swoim koncie bankowym lub boi się, że nie będzie jej stać na zapłacenie rachunku za media, uważne dzieci odbierają komunikat, że te negatywne emocje są związane z pieniędzmi. Jako dorośli mamy tendencję do naśladowania zachowań naszych opiekunów, przejmując ich nawyki i/lub traumy finansowe. W rzeczywistości około jedna trzecia millenialsów, w tym ci, którzy są bardziej zabezpieczeni finansowo niż ich rodzice, doświadcza traumy finansowej, znanej również jako ostry stres finansowy.

„To niekoniecznie to, ile zarabiasz lub ile oszczędzasz; to naprawdę to, co sprawia, że czujesz się komfortowo, szczęśliwie i bezpiecznie.”

Jako autorka, gospodarz dwujęzycznego podcastu Financially Savvy Latina i trener finansowy, Torres-Haddad pomaga kobietom przepracować ich stres finansowy i zacząć mieć zdrową relację z pieniędzmi – która dla każdego wygląda inaczej. „To niekoniecznie to, ile zarabiasz lub ile oszczędzasz; to naprawdę to, co sprawia, że czujesz się komfortowo, szczęśliwie i bezpiecznie” – mówi urodzona w Salwadorze ekspertka od pieniędzy.

Rozmawialiśmy z Torres-Haddad o tym, jak Latynosi mogą pokonać pokoleniową traumę finansową. Poniżej przedstawiamy sposoby, dzięki którym możesz zacząć zakłócać stresujące pod względem finansowym nastawienie i emocje, a także narzędzia, których możesz użyć, aby osiągnąć swoje cele finansowe.

Aby rozwinąć zdrowy związek z pieniędzmi, Torres-Haddad mówi, że ważne jest, aby najpierw wykryć, czy działasz z miejsca pokoleniowej traumy finansowej. Aby to zrobić, sugeruje, aby uzyskać prawdziwe z siebie. Zadaj pytania w rodzaju: jak się czuję, kiedy płacę rachunki? Jakie emocje się z tym wiążą? Pomocne może być również sprawdzenie swojego ciała i emocji podczas wykonywania tych zadań. Odpowiadając na te pytania, zastanów się, skąd nauczyłeś się tych zachowań. Następnie porównaj swoje życie, karierę i dochody z ludźmi, którzy przejawiali wobec ciebie te maniery. Jeśli nie pasują, zadaj sobie pytanie, dlaczego wciąż przenosisz ich stres i niepokój na swoje zachowania związane z pieniędzmi. „Podróż twoich rodziców i podróż dziadków nie jest twoją podróżą. Masz inną ścieżkę. To, że twoja rodzina wyszła z poświęcenia, nie oznacza, że ty też musisz” – dodaje Torres-Haddad.

Częścią oduczenia się niezdrowych zachowań związanych z pieniędzmi jest zmiana tego, jak się czujesz, rozmawiając o pieniądzach lub zajmując się swoimi finansami. „Czy istnieje sposób, w jaki można stworzyć takie środowisko, aby nie być tak niespokojnym” – pyta Torres-Haddad. Zachęca ona swoich klientów do ustawienia przyjemnego nastroju; mogą oni zamienić płatności rachunków w doświadczenie spa z łagodną muzyką, świecą o pysznym zapachu i wygodną piżamą. „Posiadanie tej łatwości przekształci twój proces, w którym musisz zapłacić rachunki”, mówi. Jeśli nadal jesteś bardzo niespokojna, Torres-Haddad zachęca kobiety do zaplanowania sesji terapeutycznych w dniu płacenia rachunków.

Niezależnie od tego, czy masz marzenia o rozpoczęciu własnego biznesu, oszczędzaniu pieniędzy na dom, czy też spłacasz zadłużenie, znajdź w swojej sieci ludzi o podobnych celach finansowych (i doświadczeniach), i wzajemnie się rozliczajcie. „To są ludzie, których chcesz stale sprawdzać, ponieważ są szanse, że nie tylko upewnisz się, że podążasz za swoimi kolejnymi krokami, ale także będziesz utrzymywać siebie nawzajem na palcach”, mówi Torres-Haddad. Możesz znaleźć partnerów do odpowiedzialności we własnej grupie przyjaciół, wśród kolegów z pracy lub poprzez społeczność internetową.

Według Torres-Haddad, nawet jeśli ktoś wygra na loterii lub otrzyma spadek, jego wzorce i uczucia związane z pieniędzmi niekoniecznie się zmienią. To dlatego, że działają z miejsca traumy i przechodzą do następnego doświadczenia lub relacji mając te same nastawienia i zachowania. „Trauma finansowa nie jest czymś, co można wyleczyć w ciągu jednej nocy, i jest to coś, z czym musisz się zmierzyć każdego dnia” – mówi. Przeprogramowanie tego, jak czujesz, myślisz i działasz z pieniędzmi, wymaga czasu. To normalne, że możesz czuć się zniechęcony, jeśli nie widzisz wczesnych rezultatów – większość ludzi nie widzi – ale cierpliwość jest tym, co doprowadzi Cię do miejsca, w którym chcesz być.

Jak w przypadku każdego celu, Torres-Haddad mówi, że ważne jest, aby trzymać fizyczne przypomnienie o swoim „dlaczego” w pobliżu. Niektórzy z klientów trenera finansowego noszą w torebkach czeki z kolejnym dużym zakupem, który chcą zrobić. Torres-Haddad woli trzymać w portfelu fałszywy banknot dolarowy, na którym zapisuje swój cel pieniężny. Za każdym razem, gdy otwiera swój portfel, widzi go i przypomina jej o tym, dlaczego. „Chcesz mieć coś, co będziesz widział codziennie i będzie ci przypominać: właśnie dlatego to robię” – dodaje.

Ważne jest również, aby pamiętać, gdzie byłeś, kiedy zacząłeś i regularnie świętować swój wzrost. „Spójrz wstecz i przypomnij sobie, gdzie byłeś rok temu. Wejdź do swoich Facebook Memories i przypomnij sobie te przełomowe momenty, i rozważ wszystko, co zrobiłaś od tego czasu” – mówi Torres-Haddad. Zaleca kobietom, aby powiesiły w swoim biurze fizyczne przypomnienia o swoim rozwoju, takie jak oprawianie w ramki pierwszego czeku, zdjęcia z pierwszego wydarzenia lub nawet dyplomu ukończenia studiów. Co więcej, zachęca kobiety do świętowania swoich zwycięstw w momencie ich wystąpienia. Jak mówi, kobiety zbyt często minimalizują swoje osiągnięcia, przypisując triumfy „wysiłkom zespołu” lub określając je jako „nic wielkiego” W przeciwieństwie do nich, mężczyźni zazwyczaj klepią się po plecach za nawet najmniejsze zwycięstwa. „Zawsze dłubię w kości z moimi Latynoskami, a w szczególności z kobietami kolorowymi, ponieważ nie świętujemy wystarczająco. Musisz nauczyć się jak B.R.A.G.: chwalić się naprawdę agresywnie, dziewczyno” – mówi.

Czasami, kiedy Latynoski przepracowują swoją traumę finansową i rozwijają zdrowe relacje z pieniędzmi, mogą spotkać się z odepchnięciem ze strony rodziny, przyjaciół lub społeczności, którzy twierdzą, że „zmieniły się”, lub co gorsza, że uważają, że teraz są lepsze. Nawet jeśli tak nie jest, latynoski w pierwszym pokoleniu często czują się winne lub zawstydzone tym, że zarabiają więcej niż ich rodzice lub mogą posiadać i uczestniczyć w zajęciach, których ich krewni nigdy nie mogli. Dla Torres-Haddad, uzdrowienie traumy finansowej oznacza również przejście z mentalności niedoboru na mentalność obfitości – i świadomość, że jesteśmy godne tej obfitości.

„Jesteśmy najśmielszym marzeniem naszych przodków, które się spełniło, i z tego powodu jesteśmy w miejscu, w którym chcieli, abyśmy byli, aby stworzyć zmiany w świecie i w naszych rodzinach” – mówi. „Ty, i pokolenie przed tobą, ciężko pracowaliście, aby znaleźć się tam, gdzie jesteście” W końcu granie na małą skalę nie służy ani im, ani tobie.

Image Source: Natalie Torres-Haddad / TED Talk

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button