Strona główna Show Biznes 9 celebrytów, którzy przełamują milczenie wokół boreliozy

9 celebrytów, którzy przełamują milczenie wokół boreliozy

9 celebrytów z boreliozą

Kleszcze przenoszące choroby są obecne na całym świecie, ale wiele osób pozostaje nieświadomych poważnych zagrożeń związanych z boreliozą. Niestety, niejasne objawy, takie jak silne zmęczenie, mgła mózgowa, utrata pamięci, ból stawów i osłabienie mięśni utrudniają jej zdiagnozowanie. Jednak nieleczona może powodować problemy zdrowotne, które utrzymują się przez lata.

„Nieleczona borelioza lub przypadki, które nie reagują na leczenie, mogą powodować długotrwałe problemy, w tym zapalenie stawów związane z boreliozą, gdy bakterie dostają się do tkanki stawowej i powodują stan zapalny, oraz zespół choroby z Lyme po leczeniu, który może powodować zmęczenie, ból i upośledzenie funkcji poznawczych długo po leczeniu” – powiedział w zeszłym roku POPSUGAR Brian Fallon, MD, dyrektor Centrum Badań nad Boreliozą i Chorobami Przenoszonymi przez Kleszcze na Uniwersytecie Columbia.

Według Centers for Disease Control and Prevention, każdego roku w Stanach Zjednoczonych diagnozuje się około 476 000 osób z boreliozą. Wiedza o tym, jak zapobiegać ekspozycji (np. zakrywanie skóry na zewnątrz) jest ważnym krokiem w walce z chorobą.

A ponieważ opóźnienie w diagnozie zwiększa ryzyko długotrwałych skutków, edukowanie innych na temat ryzyka może zaoszczędzić im lat bolesnych objawów. Pomaga to również, gdy celebryci tacy jak Shania Twain, Bella Hadid i wielu innych, którzy byli leczeni z powodu boreliozy, wykorzystują swoje platformy, aby zwrócić uwagę na tę chorobę. Oto, co gwiazdy powiedziały o swoich doświadczeniach z boreliozą.

Shania Twain

Shania Twain

Po ugryzieniu przez kleszcza podczas jazdy konnej w 2003 roku, Shania Twain zachorowała na boreliozę, która spowodowała poważne uszkodzenie nerwów w jej strunach głosowych. Potrzeba było prawie siedmiu lat, aby uzyskać diagnozę, dlaczego straciła głos, a następnie dwóch operacji na otwartym gardle, aby w końcu znów śpiewać.

W filmie dokumentalnym Netflix „Shania Twain: Not Just a Girl”, który ukazał się w lipcu 2022 roku, Twain opowiedziała o początkowych stadiach choroby w szczytowym okresie jej kariery. „Moje objawy były dość przerażające, ponieważ zanim zostałam zdiagnozowana, miałam zawroty głowy na scenie. Traciłam równowagę, bałam się, że spadnę ze sceny” – powiedziała. „Miałam te bardzo, bardzo, bardzo milisekundowe omdlenia, ale regularnie, co minutę lub co 30 sekund”, a potem pomyślała: „Straciłam głos na zawsze”

Ale jej dwie operacje w końcu przyniosły rozwiązanie. Twain podzieliła się w niedawnym wywiadzie dla InStyle, że potrzebowała pomocy swoich przyjaciół Gladys Knight i Lionela Richie, aby zebrać się na odwagę i spróbować zaśpiewać ponownie po operacji. „Po operacji bałam się wydać z siebie jakikolwiek dźwięk. Nie wiedziałam, co z tego wyjdzie” – powiedziała portalowi. Ale ostatecznie zdecydowała się spróbować. „Przerażało mnie to, ale po prostu musiałam zrobić skok i wydać dźwięk. Byłam bardzo podekscytowana tym, co wyszło” – powiedziała. „To było połączenie ze strunami głosowymi i wyszło bardzo łatwo. Byłam naprawdę, naprawdę, naprawdę podekscytowana” Teraz powraca z nowym albumem.

1 / 9

Bella Hadid

Bella Hadid miała 16 lat, kiedy w 2012 roku zdiagnozowano u niej boreliozę. Modelka publicznie opowiedziała o swojej walce z chorobą na Instagram Stories.

W lutym 2021 roku opublikowała serię zdjęć przedstawiających ją podłączoną do kroplówki. „Życie z kilkoma przewlekłymi chorobami autoimmunologicznymi=zawsze znajduję czas na kroplówki” – napisała w podpisie.

W wywiadzie dla People z 2016 roku otworzyła się na temat zdrowego wyglądu na zewnątrz (i pracy jako modelka), podczas gdy zmagała się z problemami zdrowotnymi za zamkniętymi drzwiami. „Życie nie zawsze jest takie, jak wygląda na zewnątrz, a najtrudniejszą częścią tej podróży jest bycie ocenianym przez pryzmat tego, jak wyglądasz, a nie tego, jak się czujesz” – powiedziała.

2 / 9

Yolanda Hadid

Yolanda Hadid, gwiazda reality TV i matka modelek Belli i Gigi Hadid, często określa swoją boreliozę jako „niewidzialną niepełnosprawność” W 2018 roku, po roku remisji, odkryła, że jej borelioza jest ponownie aktywna po sześciu latach konsekwentnego leczenia. W tym samym roku opublikowała pamiętnik zatytułowany „Believe Me: My Battle With the Invisible Disability of Lyme Disease”

W 2015 r. Global Lyme Alliance przyznało jej nagrodę Power of One, w której ujawniła, że Bella i syn Anwar również cierpią na tę chorobę.

„Kiedy u dwójki moich najmłodszych dzieci, Belli i Anwara, zdiagnozowano przewlekłą boreliozę na początku 2012 roku, obserwowanie, jak moje dzieci walczą w ciszy, aby wspierać mnie w mojej podróży, uderzyło we mnie najgłębszy rdzeń beznadziejności” – powiedziała w swoim przemówieniu. „To jest mój znak i moja obietnica dla ciebie, że nie pozwolę ci żyć w bólu i cierpieniu. Pójdę na koniec świata, aby znaleźć lekarstwo, abyś mógł żyć zdrowym życiem, na które zasługujesz”

3 / 9

Avril Lavigne

Avril Lavigne

Avril Lavigne podzieliła się swoją walką z boreliozą w wywiadzie dla People w 2015 roku, mówiąc, że była „przykuta do łóżka przez pięć miesięcy” i czasami nie brała prysznica przez tydzień, ponieważ „ledwo mogła stać” Opisała to jako „wyssanie z siebie całego życia”

Musiała zrobić sobie dwuletnią przerwę, zanim ogłosiła swój triumfalny powrót w wydaniu magazynu Billboard z 2018 roku. Ale znalezienie odpowiedniego leczenia, które pozwoliłoby jej wrócić do muzyki, było procesem ewolucyjnym. „To robak – krętki” – powiedziała, odnosząc się do bakterii, z których wywodzi się choroba. „Więc bierzesz te antybiotyki i one zaczynają go zabijać. Ale to sprytny robak: Przekształca się w postać torbielowatą, więc musisz przyjmować inne antybiotyki w tym samym czasie. Choroba pozostawała niezdiagnozowana tak długo, że miałem przechlapane”

Piosenkarka i autorka tekstów założyła fundację swojego imienia w 2010 roku, aby wspierać osoby zmagające się z poważnymi chorobami lub niepełnosprawnością, ze szczególnym uwzględnieniem osób dotkniętych boreliozą.

4 / 9

Amy Schumer

Amy Schumer ogłosiła, że ma boreliozę na swoim koncie na Instagramie we wrześniu 2020 roku. „Czy ktoś zachorował na boreliozę tego lata? Mam ją i jestem na doksycyklinie” – napisała. „Być może mam ją od lat. Jakieś rady? Czy można wypić kieliszek wina lub 2?” Odkładając żarty na bok, powiedziała fanom: „Czuję się dobrze i cieszę się, że się tego pozbyłam”

Komiczka jest znana z otwartości na temat swojego zdrowia – od dzielenia się informacjami na temat leczenia endometriozy po zaburzenie wyrywania włosów – więc nie jest zaskoczeniem, że byłaby przejrzysta w kwestii swoich najnowszych objawów.

5 / 9

Ben Stiller

U Bena Stillera początkowo zdiagnozowano boreliozę w 2010 roku podczas pobytu w Nantucket, MA, ale na szczęście wykryto ją wcześnie.

„Moje kolano uległo zapaleniu i nie mogli dowiedzieć się, co to jest, a potem okazało się, że to borelioza” – powiedział The Hollywood Reporter w 2011 roku. „Jestem teraz wolny od objawów, ale borelioza nigdy nie opuszcza twojego systemu. To naprawdę trudna sprawa”

6 / 9

Alec Baldwin

Alec Baldwin powiedział People w wywiadzie z 2017 roku, że wierzył, że ma przewlekłą boreliozę, kiedy został ugryziony prawie dwie dekady wcześniej. Kiedy został ugryziony ponownie kilka lat później, zaczął doświadczać objawów każdego roku.

„Miałem klasyczne objawy boreliozy każdego kolejnego lata, przez pięć lat, każdego sierpnia, takie jak czarne płuca, objawy grypopodobne, pocenie się na śmierć w moim łóżku” – powiedział Baldwin. „Pierwsza runda (była najgorsza), a potem zmniejszyła się, przynajmniej tak to postrzegałem”

Pierwszy raz był najgorszy ze wszystkich. „Naprawdę myślałem, że to koniec, że nie przeżyję. Byłem sam, nie byłem wtedy żonaty, byłem rozwiedziony z moją pierwszą żoną. Leżałem w łóżku, mówiąc: „Umrę na boreliozę” w moim łóżku i „Mam nadzieję, że ktoś mnie znajdzie i nie będę tu zbyt długo””

Teraz on i jego żona, Hilaria Baldwin, są czujni na tę chorobę. „Chcę, aby moje dzieci dorastały jeżdżąc konno i na rowerze i cieszyły się każdym dniem i nie musiały spędzać każdego dnia z nami, chodząc po nich z lupą, aby upewnić się, że nie mają żadnych kleszczy na ciele lub psach, ale to część stylu życia” – powiedział.

7 / 9

Justin Bieber

Justin Bieber przerwał milczenie w poście na Instagramie, który został usunięty. „Podczas gdy wiele osób mówiło, że Justin Bieber wygląda jak gówno, bierze metę itp., nie zdawali sobie sprawy, że niedawno zdiagnozowano u mnie boreliozę, nie tylko to, ale miałem poważny przypadek przewlekłej mono, która wpłynęła na moją skórę, funkcje mózgu, energię i ogólny stan zdrowia” – napisał, według People.

Kontynuował: „To było ciężkie kilka lat, ale otrzymałem odpowiednie leczenie, które pomoże wyleczyć tę jak dotąd nieuleczalną chorobę i wrócę i będę lepszy niż kiedykolwiek”

W tym roku zdiagnozowano u niego paraliż twarzy i zespół Ramsaya Hunta, który, jak wykazały ostatnie badania, może być powiązany z boreliozą.

8 / 9

Kelly Osbourne

W 2004 roku gwiazda reality show Kelly Osbourne została ugryziona przez kleszcza podczas imprezy urodzinowej swojego ojca Ozzy’ego Osbourne’a. Przez dekadę później cierpiała na ból gardła, bóle brzucha, a ostatecznie drgawki, które doprowadziły do zdiagnozowania epilepsji.

„Lekarze ciągle zmieniali moją receptę, próbując dobrać odpowiednią dawkę, a to zamieniło mnie w zombie” – napisała we fragmencie książki opublikowanym w US Weekly. „Wiesz, że w filmach pacjent psychiatryczny siedzi na bujanym fotelu w swetrze i koszuli nocnej i cały dzień wpatruje się w ścianę? To byłam ja”

W końcu zwróciła się do alternatywnego lekarza. „Zaczęłam wprowadzać swoje objawy do quizów online, a wyniki wciąż wracały do boreliozy” – napisała, dodając, że po raz pierwszy poczuła, że ktoś jej słucha. „Poddałam się testom. Wyniki były pozytywne: Miałam neurologiczną boreliozę w stadium III. Poczułam ulgę, że w końcu wiem, co się dzieje, ale byłam też przerażona”

Z tego doświadczenia Osbourne podzielił się kilkoma wnioskami: „Nauczyłam się bronić własnego zdrowia i ufam swojej intuicji. Jeśli uważam, że coś jest nie tak, nie pozwalam nikomu tego lekceważyć”

9 / 9

Najchętniej czytane

Lori Harvey zwyciężyła w aksamitnej sukience na czerwonym dywanie w Cannes

Lori Harvey zwyciężyła w aksamitnej sukience na czerwonym dywanie w Cannes Sukienka Dundas bez pleców Lori Harvey...

Jak zdobyć Skeleton Key w MW2 DMZ

Sezon 3 Call of Duty DMZ startuje dzisiaj, a na fanów czeka mnóstwo zawartości, którą mogą się ekscytować. Jest to największa nowa oferta zawartości...

Starbucks’s Bumblebee Cake Pop is Being Brutally Dragged Online

NOWE ELEMENTY MENU w Starbucksie zwykle robią furorę w sieci. Ale jeden dodatek do ich nowego letniego menu sprawił, że ludzie przechodzą przez wszystkie...

Cobra Kai Season 6 oficjalnie zakończy serial

W 1986 roku, w którym ukazały się m.in Top Gun oraz Hoosiers-położyliśmy nasze oczy na The Karate Kid II. I choć wszyscy z was...

Kiedy Adam zagłębił się i Ewa przęsła Kto był wtedy panem wyjaśnień?

Kiedy Adam się zagłębił i Ewa rozpięła Kto wtedy był panem wyjaśnień?4 Odpowiedzi. Jest to poetycki sposób na zastąpienie słowa praca w sposób specyficzny dla płci. Aby dowodzić: Kiedy cytat mówi, że Adam zagłębił się, to mówi, że zagłębił się w glebę ziemi, którą uprawiał; to rozjaśnia związek z pierwotnym znaczeniem delve.Kto dał hasło Gdy

Ultimate Avatar Cheat Sheet

Masz więc bilety na Avatar: Way of Water. Yikes! Kosztują mniej więcej tyle, co przeceniony stek porterhouse. Ale kogo to obchodzi? Jesteś w ponad...

Co pomogło napędzić wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych w połowie XIX wieku? , Co pomogło napędzić wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych w połowie XIX...

Co pomogło napędzić wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych w połowie XIX wieku?Co pomogło napędzić wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych w połowie XIX wieku? Para wodna zaczęła być wykorzystywana jako źródło energii.Jaki jest cel karteli monopoli i poziomej integracji pionowej?Kartele, monopole, trusty oraz integracja pozioma i pionowa mają wspólny cel - co? Zwiększenie zysków.Co rząd USA

Pozostałe newsy

Lori Harvey zwyciężyła w aksamitnej sukience na czerwonym dywanie w Cannes

Lori Harvey zwyciężyła w aksamitnej sukience na czerwonym dywanie w Cannes Sukienka Dundas bez pleców Lori Harvey...

Wykres urodzeniowy Cardi B pokazuje, że jest klasyczną Wagą, ale jej znak Wenus wskazuje na bardziej prywatną stronę

Podczas gdy jej niezaprzeczalny talent i urok odegrały oczywiście główną rolę w jej awansie do supergwiazdy, wykres urodzeniowy Cardi B może ujawnić inne klucze...