Show Biznes

9 ważnych rzeczy, które możesz zrobić, aby wesprzeć prawa aborcyjne już dziś

Sąd Najwyższy przygotowuje się do obalenia orzeczenia w sprawie Roe v. Wade, przełomowej sprawy z 1973 r., która chroni prawo do aborcji w USA – wynika z projektu opinii, który wyciekł do portalu Politico i został opublikowany wczoraj wieczorem. Jest to wynik, którego wielu oczekiwało od czasu, gdy sprawa Dobbs przeciwko Jackson Women’s Health Organization, kwestionująca zakaz aborcji po 15 tygodniach w Mississippi, trafiła do sądu o większości konserwatywnej. Mimo to przeczytanie projektu opinii i doświadczenie tej chwili w rzeczywistości jest mrożące krew w żyłach.

„Roe od samego początku było rażąco błędne” – pisze w projekcie opinii sędzia Samuel Alito, nazywając argumentację sprawy „wyjątkowo słabą” i mającą „szkodliwe konsekwencje” Jeśli projekt stanie się oficjalny, nie będzie federalnej ochrony praw do aborcji; decyzja będzie należała do poszczególnych stanów.

Aborcja pozostaje legalna (choć niekoniecznie dostępna) w USA do czasu, gdy sąd oficjalnie wypowie się w sprawie Dobbs, co ma nastąpić w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. I chociaż sędziowie mogą technicznie zmieniać swoje głosy do czasu, gdy decyzja stanie się oficjalna, Politico donosi, że koledzy Alito mianowani przez Republikanów – Clarence Thomas, Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh i Amy Coney Barrett – zgodzili się głosować za opinią większości.

„Chociaż decyzja, którą widzieliśmy w wyciekłym projekcie opinii, nie jest jeszcze ostateczna i aborcja pozostaje legalna, intencje sądu są jasne” – mówi serwisowi POPSUGAR Jamesa Bailey, dyrektorka ds. czarnych kampanii w Planned Parenthood Federation of America. „To krytyczny moment dla zwolenników, by przekuć oburzenie w działanie: nie będziemy spokojnie stać i pozwalać na odbieranie nam naszych praw” Bailey podkreśla, że nie jest jeszcze za późno, aby się zaangażować. Oto, co możesz zrobić już teraz, by walczyć o prawa do aborcji.

Przekaż pieniądze na fundusze aborcyjne

Bailey zaleca przekazywanie datków na rzecz lokalnego ośrodka aborcyjnego lub funduszu aborcyjnego (organizacji pomagających ludziom w dostępie do aborcji). Fundusze aborcyjne zazwyczaj pomagają ludziom w opłaceniu kosztów aborcji lub podróży w celu jej wykonania. Możesz także wesprzeć fundusz stanowy w jednym z 13 stanów, w których obowiązują „ustawy spustowe”, które automatycznie zakazują aborcji, gdy tylko stanie się ona legalna. Bailey twierdzi, że 26 stanów może „szybko” zdelegalizować aborcję, pozostawiając „ponad 36 milionów kobiet w wieku reprodukcyjnym – i innych osób, które mogą zajść w ciążę – bez dostępu do bezpiecznej, legalnej aborcji” Wejdź na stronę National Network of Abortion Funds, aby znaleźć lokalny fundusz, któremu można przekazać darowiznę (np. w stanie, w którym obowiązuje ustawa antyaborcyjna), lub wpłać darowiznę, którą organizacja rozdzieli między ponad 80 różnych grup aborcyjnych.

Vote

Wiem, jak męczące jest ciągłe powtarzanie tego w czasach kryzysu – kiedy wydaje się, że proces demokratyczny nie działa i że głosowanie nie wystarczy. Ale jednocześnie ten moment jest przykładem tego, jak bardzo głosowanie jest ważne. Trzech z sędziów, którzy podobno poparli projekt opinii Alito, zostało mianowanych przez prezydenta Trumpa, którego prezydentura zmieniła skład sądu z niemal równego ideologicznego impasu między Republikanami i Demokratami do podziału 6-3 na korzyść Republikanów. Gdyby Trump nie został wybrany, skład sądu i wynik sprawy Dobbsa mogłyby być zupełnie inne.

Nominacje do Sądu Najwyższego nie są jedynym powodem do głosowania. Prawa aborcyjne są atakowane na poziomie stanowym od dziesięcioleci – i to aż do września, kiedy to w Teksasie podpisano ustawę zakazującą aborcji po sześciu tygodniach. Również na szczeblu federalnym Kongres może wprowadzić prawo zakazujące aborcji (więcej na ten temat w dalszej części artykułu). Jeśli chcemy chronić dostęp do aborcji, musimy głosować na wszystkich szczeblach władzy na urzędników, którzy są gotowi walczyć o to samo. Sprawdź, jakie jest stanowisko Twoich obecnych przedstawicieli w Kongresie i legislaturze stanowej w sprawie aborcji i oddaj swój głos w nadchodzących wyborach śródokresowych na kandydata, który będzie walczył o ochronę tego prawa.

Skontaktuj się z wybranymi przez siebie urzędnikami już teraz

Jeśli projekt opinii się utrzyma, obalenie ustawy Roe v. Wade może być kwestią miesięcy – co oznacza, że owszem, będziesz chciał zagłosować w listopadowych wyborach parlamentarnych, ale równie ważne jest, abyś podjął działania już teraz. Kontaktując się ze swoimi stanowymi przedstawicielami telefonicznie, pocztą elektroniczną lub listownie, możesz wpłynąć na stanowe prawo, które – w przypadku obalenia Roe – zadecyduje o legalności aborcji w całym kraju. Na poziomie federalnym Kongres ma możliwość skodyfikowania ustawy Roe v. Wade „za pomocą krajowego prawa chroniącego prawa do aborcji” – napisała na Twitterze senator Elizabeth Warren. Senator Bernie Sanders i reprezentantka Alexandria Ocasio-Cortez również opowiedzieli się za kodyfikacją.

W obecnym stanie prawnym ustawa taka nie mogłaby zostać przyjęta przez Senat bez minimalnej liczby 60 głosów ze względu na możliwość filibustracji – strategii, którą senatorowie stosują, aby „przedłużyć debatę i opóźnić lub uniemożliwić głosowanie” nad ustawą lub inną kwestią dyskusyjną, zgodnie ze stroną internetową Senatu USA. Przy obecnym podziale głosów w izbie, wynoszącym 51-49 na korzyść Demokratów, Republikanie mogą potencjalnie zablokować każdą ustawę dotyczącą praw aborcyjnych. Dlatego wielu demokratycznych członków Kongresu opowiada się za zniesieniem filibuster jako sposobu na uchwalenie ustawy o prawach aborcyjnych – i dlatego filibuster jest czymś, o czym należy wspomnieć, kiedy naciska się na wybranych urzędników w sprawie praw aborcyjnych.

Zrozum, jakimi środkami dysponujesz

Pigułki „morning-after”, dostępne bez recepty dla każdego bez względu na wiek, są jedną z najbardziej dostępnych form antykoncepcji awaryjnej. Istnieją pewne ograniczenia dotyczące pigułki „dzień po” (dziewięć stanów daje farmaceutom prawo do odmowy jej podania), ale eksperci powiedzieli wcześniej POPSUGAR, że jest mało prawdopodobne, aby została ona całkowicie zakazana w USA. Nie ma więc potrzeby gromadzenia dziesiątek tabletek – w rzeczywistości może to doprowadzić do niedoborów, które dotkną osoby potrzebujące leku właśnie teraz. Lekarze twierdzą, że posiadanie w domu trzech lub czterech opakowań nie jest złym pomysłem, ale należy uważać, aby nie zażywać tabletek, których termin ważności upłynął, ponieważ może to spowodować, że tabletki będą mniej skuteczne w zapobieganiu ciąży. Można również porozmawiać z lekarzem o innych możliwościach zapobiegania ciąży, takich jak hormonalne tabletki antykoncepcyjne lub wkładki wewnątrzmaciczne (IUD).

Zgłaszanie się na ochotnika do akcji pomocy wyborczej

Oprócz głosowania i zachęcania przyjaciół i rodziny do tego samego, możesz poświęcić swój czas na wolontariat w organizacjach zajmujących się pomocą wyborcom. Obejmuje to wolontariat na rzecz lokalnych lub stanowych kandydatów, którzy popierają aborcję, lub zaangażowanie się w program „Adopt a State” organizacji Vote Save America, który umożliwia ci pomoc szczególnie w tych stanach, gdzie prawo do aborcji jest najbardziej zagrożone. Możesz również zaangażować się w działalność Planned Parenthood i innych grup wsparcia, które wspólnie planują wydać 150 milionów dolarów na nadchodzące wybory śródokresowe.

Zaangażuj się w protesty

Protesty w związku z projektem opinii sądu już się rozpoczęły i prawdopodobnie będą trwały jeszcze przez wiele miesięcy. Jeśli zdecydujesz się protestować, pamiętaj, by robić to w sposób bezpieczny. Noś maskę, osłaniaj skórę i oczy (okulary lub gogle) na wypadek użycia gazu pieprzowego i rozważ pozostawienie telefonu w domu ze względu na obawy o prywatność. Znaj swoje prawa w przypadku obecności policji.

Śledź grupy zwolenników na portalach społecznościowych

Śledzenie grup aktywistów aborcyjnych na portalach społecznościowych jest dobrym sposobem na edukację i bycie na bieżąco. Grupy takie jak Guttmacher Institute, Center for Reproductive Rights, Planned Parenthood i Still We Rise skupiają się na popieraniu aborcji i rozpowszechnianiu faktów i badań. Śledzenie tych grup jest również dobrym sposobem, aby dowiedzieć się o możliwościach protestu i innych sposobach zaangażowania się.

Zrozum, co to oznacza dla twojego stanu, i przygotuj plan awaryjny

Teraz nadszedł czas, aby zbadać prawo aborcyjne swojego stanu – czy obowiązują już ograniczenia, czy też twój stan jest jednym z 13, które zakażą aborcji, gdy tylko sąd na to zezwoli. Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną, aby opracować plan na wypadek, gdybyś potrzebowała aborcji w stanie, w którym dostęp do niej jest ograniczony lub zakazany. Bailey zaleca skorzystanie z Abortion Finder, aby znaleźć sprawdzonego świadczeniodawcę aborcyjnego w pobliżu.

Jeśli miałaś aborcję, podziel się swoją historią, jeśli możesz

Jeśli czujesz się komfortowo dzieląc się osobistą historią aborcji i jeśli jest to dla ciebie bezpieczne, Planned Parenthood twierdzi, że jest to „jeden z najpotężniejszych sposobów” walki z aborcją. Możesz podzielić się swoją historią na stronie internetowej Planned Parenthood lub poprzez We Testify.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button