Strona główna Show Biznes 9 ważnych rzeczy, które możesz zrobić, aby wesprzeć prawa aborcyjne już dziś

9 ważnych rzeczy, które możesz zrobić, aby wesprzeć prawa aborcyjne już dziś

Sąd Najwyższy przygotowuje się do obalenia orzeczenia w sprawie Roe v. Wade, przełomowej sprawy z 1973 r., która chroni prawo do aborcji w USA – wynika z projektu opinii, który wyciekł do portalu Politico i został opublikowany wczoraj wieczorem. Jest to wynik, którego wielu oczekiwało od czasu, gdy sprawa Dobbs przeciwko Jackson Women’s Health Organization, kwestionująca zakaz aborcji po 15 tygodniach w Mississippi, trafiła do sądu o większości konserwatywnej. Mimo to przeczytanie projektu opinii i doświadczenie tej chwili w rzeczywistości jest mrożące krew w żyłach.

„Roe od samego początku było rażąco błędne” – pisze w projekcie opinii sędzia Samuel Alito, nazywając argumentację sprawy „wyjątkowo słabą” i mającą „szkodliwe konsekwencje” Jeśli projekt stanie się oficjalny, nie będzie federalnej ochrony praw do aborcji; decyzja będzie należała do poszczególnych stanów.

Aborcja pozostaje legalna (choć niekoniecznie dostępna) w USA do czasu, gdy sąd oficjalnie wypowie się w sprawie Dobbs, co ma nastąpić w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. I chociaż sędziowie mogą technicznie zmieniać swoje głosy do czasu, gdy decyzja stanie się oficjalna, Politico donosi, że koledzy Alito mianowani przez Republikanów – Clarence Thomas, Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh i Amy Coney Barrett – zgodzili się głosować za opinią większości.

„Chociaż decyzja, którą widzieliśmy w wyciekłym projekcie opinii, nie jest jeszcze ostateczna i aborcja pozostaje legalna, intencje sądu są jasne” – mówi serwisowi POPSUGAR Jamesa Bailey, dyrektorka ds. czarnych kampanii w Planned Parenthood Federation of America. „To krytyczny moment dla zwolenników, by przekuć oburzenie w działanie: nie będziemy spokojnie stać i pozwalać na odbieranie nam naszych praw” Bailey podkreśla, że nie jest jeszcze za późno, aby się zaangażować. Oto, co możesz zrobić już teraz, by walczyć o prawa do aborcji.

Przekaż pieniądze na fundusze aborcyjne

Bailey zaleca przekazywanie datków na rzecz lokalnego ośrodka aborcyjnego lub funduszu aborcyjnego (organizacji pomagających ludziom w dostępie do aborcji). Fundusze aborcyjne zazwyczaj pomagają ludziom w opłaceniu kosztów aborcji lub podróży w celu jej wykonania. Możesz także wesprzeć fundusz stanowy w jednym z 13 stanów, w których obowiązują „ustawy spustowe”, które automatycznie zakazują aborcji, gdy tylko stanie się ona legalna. Bailey twierdzi, że 26 stanów może „szybko” zdelegalizować aborcję, pozostawiając „ponad 36 milionów kobiet w wieku reprodukcyjnym – i innych osób, które mogą zajść w ciążę – bez dostępu do bezpiecznej, legalnej aborcji” Wejdź na stronę National Network of Abortion Funds, aby znaleźć lokalny fundusz, któremu można przekazać darowiznę (np. w stanie, w którym obowiązuje ustawa antyaborcyjna), lub wpłać darowiznę, którą organizacja rozdzieli między ponad 80 różnych grup aborcyjnych.

Vote

Wiem, jak męczące jest ciągłe powtarzanie tego w czasach kryzysu – kiedy wydaje się, że proces demokratyczny nie działa i że głosowanie nie wystarczy. Ale jednocześnie ten moment jest przykładem tego, jak bardzo głosowanie jest ważne. Trzech z sędziów, którzy podobno poparli projekt opinii Alito, zostało mianowanych przez prezydenta Trumpa, którego prezydentura zmieniła skład sądu z niemal równego ideologicznego impasu między Republikanami i Demokratami do podziału 6-3 na korzyść Republikanów. Gdyby Trump nie został wybrany, skład sądu i wynik sprawy Dobbsa mogłyby być zupełnie inne.

  Podczas inokulacji agaru ruchliwości Dlaczego ważne jest, aby ostrożnie wprowadzić i usunąć igłę inokulacyjną wzdłuż tej samej linii ukłucia?

Nominacje do Sądu Najwyższego nie są jedynym powodem do głosowania. Prawa aborcyjne są atakowane na poziomie stanowym od dziesięcioleci – i to aż do września, kiedy to w Teksasie podpisano ustawę zakazującą aborcji po sześciu tygodniach. Również na szczeblu federalnym Kongres może wprowadzić prawo zakazujące aborcji (więcej na ten temat w dalszej części artykułu). Jeśli chcemy chronić dostęp do aborcji, musimy głosować na wszystkich szczeblach władzy na urzędników, którzy są gotowi walczyć o to samo. Sprawdź, jakie jest stanowisko Twoich obecnych przedstawicieli w Kongresie i legislaturze stanowej w sprawie aborcji i oddaj swój głos w nadchodzących wyborach śródokresowych na kandydata, który będzie walczył o ochronę tego prawa.

Skontaktuj się z wybranymi przez siebie urzędnikami już teraz

Jeśli projekt opinii się utrzyma, obalenie ustawy Roe v. Wade może być kwestią miesięcy – co oznacza, że owszem, będziesz chciał zagłosować w listopadowych wyborach parlamentarnych, ale równie ważne jest, abyś podjął działania już teraz. Kontaktując się ze swoimi stanowymi przedstawicielami telefonicznie, pocztą elektroniczną lub listownie, możesz wpłynąć na stanowe prawo, które – w przypadku obalenia Roe – zadecyduje o legalności aborcji w całym kraju. Na poziomie federalnym Kongres ma możliwość skodyfikowania ustawy Roe v. Wade „za pomocą krajowego prawa chroniącego prawa do aborcji” – napisała na Twitterze senator Elizabeth Warren. Senator Bernie Sanders i reprezentantka Alexandria Ocasio-Cortez również opowiedzieli się za kodyfikacją.

  Jak stwierdzić, czy dany związek jest cis czy trans?

W obecnym stanie prawnym ustawa taka nie mogłaby zostać przyjęta przez Senat bez minimalnej liczby 60 głosów ze względu na możliwość filibustracji – strategii, którą senatorowie stosują, aby „przedłużyć debatę i opóźnić lub uniemożliwić głosowanie” nad ustawą lub inną kwestią dyskusyjną, zgodnie ze stroną internetową Senatu USA. Przy obecnym podziale głosów w izbie, wynoszącym 51-49 na korzyść Demokratów, Republikanie mogą potencjalnie zablokować każdą ustawę dotyczącą praw aborcyjnych. Dlatego wielu demokratycznych członków Kongresu opowiada się za zniesieniem filibuster jako sposobu na uchwalenie ustawy o prawach aborcyjnych – i dlatego filibuster jest czymś, o czym należy wspomnieć, kiedy naciska się na wybranych urzędników w sprawie praw aborcyjnych.

Zrozum, jakimi środkami dysponujesz

Pigułki „morning-after”, dostępne bez recepty dla każdego bez względu na wiek, są jedną z najbardziej dostępnych form antykoncepcji awaryjnej. Istnieją pewne ograniczenia dotyczące pigułki „dzień po” (dziewięć stanów daje farmaceutom prawo do odmowy jej podania), ale eksperci powiedzieli wcześniej POPSUGAR, że jest mało prawdopodobne, aby została ona całkowicie zakazana w USA. Nie ma więc potrzeby gromadzenia dziesiątek tabletek – w rzeczywistości może to doprowadzić do niedoborów, które dotkną osoby potrzebujące leku właśnie teraz. Lekarze twierdzą, że posiadanie w domu trzech lub czterech opakowań nie jest złym pomysłem, ale należy uważać, aby nie zażywać tabletek, których termin ważności upłynął, ponieważ może to spowodować, że tabletki będą mniej skuteczne w zapobieganiu ciąży. Można również porozmawiać z lekarzem o innych możliwościach zapobiegania ciąży, takich jak hormonalne tabletki antykoncepcyjne lub wkładki wewnątrzmaciczne (IUD).

  Jak stwierdzić, czy dany związek jest cis czy trans?

Zgłaszanie się na ochotnika do akcji pomocy wyborczej

Oprócz głosowania i zachęcania przyjaciół i rodziny do tego samego, możesz poświęcić swój czas na wolontariat w organizacjach zajmujących się pomocą wyborcom. Obejmuje to wolontariat na rzecz lokalnych lub stanowych kandydatów, którzy popierają aborcję, lub zaangażowanie się w program „Adopt a State” organizacji Vote Save America, który umożliwia ci pomoc szczególnie w tych stanach, gdzie prawo do aborcji jest najbardziej zagrożone. Możesz również zaangażować się w działalność Planned Parenthood i innych grup wsparcia, które wspólnie planują wydać 150 milionów dolarów na nadchodzące wybory śródokresowe.

Zaangażuj się w protesty

Protesty w związku z projektem opinii sądu już się rozpoczęły i prawdopodobnie będą trwały jeszcze przez wiele miesięcy. Jeśli zdecydujesz się protestować, pamiętaj, by robić to w sposób bezpieczny. Noś maskę, osłaniaj skórę i oczy (okulary lub gogle) na wypadek użycia gazu pieprzowego i rozważ pozostawienie telefonu w domu ze względu na obawy o prywatność. Znaj swoje prawa w przypadku obecności policji.

Śledź grupy zwolenników na portalach społecznościowych

Śledzenie grup aktywistów aborcyjnych na portalach społecznościowych jest dobrym sposobem na edukację i bycie na bieżąco. Grupy takie jak Guttmacher Institute, Center for Reproductive Rights, Planned Parenthood i Still We Rise skupiają się na popieraniu aborcji i rozpowszechnianiu faktów i badań. Śledzenie tych grup jest również dobrym sposobem, aby dowiedzieć się o możliwościach protestu i innych sposobach zaangażowania się.

Zrozum, co to oznacza dla twojego stanu, i przygotuj plan awaryjny

Teraz nadszedł czas, aby zbadać prawo aborcyjne swojego stanu – czy obowiązują już ograniczenia, czy też twój stan jest jednym z 13, które zakażą aborcji, gdy tylko sąd na to zezwoli. Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną, aby opracować plan na wypadek, gdybyś potrzebowała aborcji w stanie, w którym dostęp do niej jest ograniczony lub zakazany. Bailey zaleca skorzystanie z Abortion Finder, aby znaleźć sprawdzonego świadczeniodawcę aborcyjnego w pobliżu.

Jeśli miałaś aborcję, podziel się swoją historią, jeśli możesz

Jeśli czujesz się komfortowo dzieląc się osobistą historią aborcji i jeśli jest to dla ciebie bezpieczne, Planned Parenthood twierdzi, że jest to „jeden z najpotężniejszych sposobów” walki z aborcją. Możesz podzielić się swoją historią na stronie internetowej Planned Parenthood lub poprzez We Testify.

Najchętniej czytane

Spojrzenie wstecz na poprzednie (i obecne) miłości Emily Ratajkowski

Modelka, pisarka i aktywistka Emily Ratajkowski jest nieustannie w centrum uwagi, czy to ze względu na różne występy w modelingu lub aktorstwie, czy też...

Co spowodowało wzrost poziomu tlenu we wczesnej atmosferze?

Co spowodowało wzrost poziomu tlenu we wczesnej atmosferze?Fotosynteza przeprowadzana przez prymitywne rośliny i algi uwalniała tlen, który stopniowo gromadził się w atmosferze. W końcu ilość tlenu obecnego w atmosferze umożliwiła ewolucję zwierząt.Jak powstała wczesna atmosfera?Kiedy Ziemia uformowała się 4,6 mld lat temu z gorącej mieszaniny gazów i ciał stałych, nie miała prawie żadnej atmosfery. Powierzchnia

Która z poniższych pozycji jest przykładem rozliczeń międzyokresowych kosztów?

Która z poniższych pozycji jest przykładem czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów?Przykładem czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów jest ubezpieczenie, które często jest opłacane z góry za wiele przyszłych okresów; jednostka początkowo ujmuje te wydatki jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów (składnik aktywów), a następnie zalicza je do kosztów w okresie użytkowania. Inną pozycją powszechnie występującą na koncie rozliczeń międzyokresowych

Uwielbiałeś „Adwokata Lincolna” –oto 10 kolejnych dramatów prawniczych

Prawnik z Lincolna awansował na pozycję nr 1 wśród tytułów Netflixa w tygodniu 16-22 maja, i to nie bez powodu. Skoro porywająca historia Mickeya...

10 najlepszych filmów o wieczorze kawalerskim

Wieczór kawalerski - ostatnia noc lub weekend z chłopakami, zanim zostaniesz żonaty - ma być okazją do świętowania przyjaźni, dobrych wspomnień i zakończenia...

Gigi Hadid w końcu wprowadza na rynek własną markę modową

Źródło obrazu: Getty / David M. BenettGigi Hadid może teraz dodać "założycielkę marki" do swojej biegowej listy osiągnięć. W czwartek, 4 sierpnia, supermodelka zaoferowała...

Dlaczego bocznik jest połączony równolegle?

Dlaczego bocznik jest połączony równolegle? Znaczna część prądu mierzonego przechodzi do bocznika z powodu małej rezystancji, a przez amperomierz przechodzi niewielka ilość prądu. Bocznik łączy się równolegle z amperomierzem, dzięki czemu spadki napięcia na mierniku i boczniku pozostają takie same.Jakie jest zastosowanie oporu bocznika?Rezystor bocznikowy służy do pomiaru prądu elektrycznego, zmiennego lub stałego. Odbywa się

Jaki jest ostateczny cel procesu budżetowania kapitałowego?

Jaki jest ostateczny cel procesu budżetowania kapitałowego?Określenie, jak konsekwencje podjęcia danej decyzji wpływają na przychody i koszty firmy Wymienienie projektów i inwestycji, które firma planuje podjąć w przyszłości Prognozowanie konsekwencji listy przyszłych projektów dla firmy Określenie skutków decyzji ...Jak rozpoczyna się proces budżetowania kapitałowego?A) Proces budżetowania kapitałowego rozpoczynamy od określenia przyrostu zysków z projektu. B)

Jamie Campbell Bower jeździł kiedyś na koniu o imieniu Martini

Ta historia zawiera spoilery dotyczące czwartego sezonu Stranger Things.Trzeba przyznać, że Stranger Things- dział castingu tego serialu naprawdę może być niepokonany. Przykład? Jamie Campbell...

Który rodzaj reklamy najprawdopodobniej skłoni Cię do złożenia ogłoszenia z dużym wyprzedzeniem? który typ reklamy jest najbardziej prawdopodobny, abyś złożył swoje ogłoszenie z dużym...

Który rodzaj reklamy najprawdopodobniej skłoni Cię do złożenia ogłoszenia z dużym wyprzedzeniem?Magazine adsJaki jest najbardziej powszechny rodzaj reklamy?Terminy w tym zestawie (7) Najbardziej widoczny rodzaj reklamy, określany jest jako reklama krajowa lub konsumencka.Który z poniższych typów reklamy jest najtrudniejszy do zignorowania przez konsumentów?Product placementKtóra z poniższych rzeczy jest jedną z głównych rzeczy do rozważenia podczas

100+ zdjęć 4 uroczych dzieci Kim i Kanye: North, Saint, Chicago i Psalm

Po czwórce dzieci i prawie siedmiu latach małżeństwa, Kim Kardashian i Kanye West postanowili rozstać się ze sobą na początku 2021 roku. Para pierwotnie...

Pozostałe newsy

  Co przedstawia kariotyp?

Spojrzenie wstecz na poprzednie (i obecne) miłości Emily Ratajkowski

Modelka, pisarka i aktywistka Emily Ratajkowski jest nieustannie w centrum uwagi, czy to ze względu na różne występy w modelingu lub aktorstwie, czy też...

Każdy aktor, który zagrał Wednesday Addams na przestrzeni lat

Jest makabryczna, chrapliwa, zdystansowana i zawsze intrygująca. To Wednesday Addams, która powraca! Film Netflixa "Wednesday" z Jenną Ortegą w roli głównej rzuca nowe światło...

Jerry Seinfeld nigdy nie zrezygnuje z „Cudownego brązowo-złotego płynu”

W 2012 roku, w filmie na jednym z tysięcy serwisów streamingowych, o których już zapomniałem, że kiedykolwiek istniały, Jerry Seinfeld odebrał przyjaciela i zawiózł...

Top Altcoiny gotowe do eksplozji w każdej chwili w 2023 roku!

Wygląda na to, że przestrzeń kryptowalutowa zyskała wystarczającą ilość byczego impetu, a ostatnie upswingi uzasadniają to twierdzenie. W międzyczasie cena Bitcoina gwałtownie przekroczyła oczekiwany...