Show Biznes

Aktorka Jameela Jamil mówi: „Całe moje życie to historia wstydu przed okresem”

SANTA MONICA, CALIFORNIA - NOVEMBER 15: 2020 E! PEOPLE'S CHOICE AWARDS -- In this image released on November 15, Jameela Jamil arrives at the 2020 E! People's Choice Awards held at the Barker Hangar in Santa Monica, California and on broadcast on Sunday, November 15, 2020. (Photo by Rich Polk/E! Entertainment/NBCU Photo Bank via Getty Images)

Aktorka Jameela Jamil jest znana ze swojej szczerości i szczerości, dlatego kiedy POPSUGAR rozmawiał z nią, nie było niespodzianką, że będzie otwarta, aby porozmawiać o jednym z najbardziej wstydliwych doświadczeń w Ameryce: miesiączce.

Na cześć Dnia Higieny Menstruacyjnej, Jamil współpracuje z P&G’s Always, by pomóc położyć kres ubóstwu związanemu z miesiączką, wesprzeć ustawę Kongresmenki Grace Meng o równości menstruacyjnej dla wszystkich i podzielić się swoimi własnymi problemami związanymi z miesiączką.

„Czuję się tak, jakby całe moje życie było historią wstydu związanego z okresem”, powiedziała POPSUGAR. Jamil mówi, że dorastając, nie otrzymała prawie żadnej edukacji na temat miesiączki. „Moja szkoła w ogóle nie mówiła o miesiączce. A kiedy mówiono o seksie, to było to wszystko w rodzaju prezerwatywy na bananie” Jako nastolatka mówi, że czuła się „w większości samotna”, gdy chodziło o jej cykl menstruacyjny.

„Dziewczyny w szkole nie rozmawiały o swoich. Czułam się tak, jakbyśmy w grupie zaprzeczały, że to się z nami dzieje, że to zmienia nasze samopoczucie, nastrój, sposób, w jaki czujemy się same ze sobą, nasze emocje” – mówi Jamil.

Jednak odpowiednie informowanie o swoim zdrowiu ma kluczowe znaczenie. Brak edukacji na temat miesiączki, objawów miesiączki i ogólnie zdrowia reprodukcyjnego jest jednym z powodów, dla których osoby cierpiące na takie schorzenia jak endometrioza czy PCOS mogą tak długo pozostawać niezdiagnozowane.

Dostęp do niedrogich produktów związanych z okresem jest także podstawową potrzebą człowieka. „Ubóstwo okresu”, które występuje, gdy ktoś nie jest w stanie znaleźć lub kupić produktów związanych ze zdrowiem menstruacyjnym, może spowodować, że ludzie opuszczają szkołę lub pracę, a nawet jest powiązane z konsekwencjami dla zdrowia psychicznego.

Aktor „The Good Place” twierdzi, że teraz bardziej niż kiedykolwiek nadszedł czas, by stanąć w obronie równości menstruacyjnej, w świetle ostatniego wycieku projektu opinii Sądu Najwyższego i możliwego obalenia Roe v. Wade. „Udało nam się wykorzystać wstyd jako narzędzie do uciszania ludzi w tych kwestiach, dlatego ustawodawstwo zaszło tak daleko, by blokować prawa osób, które potrzebują dostępu do aborcji, a także by nie podejmować działań i nie pomagać osobom, które mają miesiączkę” (Dla przypomnienia: ustawy ograniczające aborcję zostały już uchwalone w stanach takich jak Oklahoma, Teksas i Arizona) Niektórzy stwierdzili nawet, że projekt decyzji zawiera sformułowania, które mogą otworzyć drzwi dla przyszłych wyzwań legislacyjnych dotyczących dostępu do kontroli urodzeń.

„Widzimy, jak nasze prawa są nam odbierane na lewo, prawo i w centrum. Wmówiono nam, że jest już za późno i że jesteśmy bezsilni, ale tak nie jest” – mówi Jamil. „Musimy więc wykorzystać tę okazję, póki jeszcze możemy, aby użyć naszych głosów, naszej władzy, sił naszego stada i uświadomić im, że nie odejdziemy. Będziemy tylko coraz głośniejsi” Podkreśla Jamil, że dotyczy to zarówno praw aborcyjnych, jak i równości menstruacyjnej.

W USA prawie jedna na pięć dziewczynek opuściła zajęcia szkolne, ponieważ nie miała dostępu do środków na menstruację. Ustawa Menstrual Equity For All (Równość Menstruacyjna dla Wszystkich) zapewni, że we wszystkich szkołach będą dostępne bezpłatne środki na miesiączkę. Możesz przyłączyć się do Jamila, kontaktując się ze swoim lokalnym przedstawicielem, aby wyrazić swoje poparcie dla tej ustawy już dziś – a przy okazji wyrazić swoje poparcie dla prawa do aborcji.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button