Show Biznes

Allyson Felix chce przywrócić radość do czarnych ciąż

Uwaga redaktora: My w POPSUGAR uznajemy, że ludzie wielu płci i tożsamości rodzą, nie tylko ci, którzy są kobietami. Dla tej konkretnej historii przeprowadziliśmy wywiady ze źródłami, które ogólnie określały ludzi, którzy rodzą jako kobiety.

W 2018 roku Allyson Felix była w ciąży ze swoim pierwszym dzieckiem. Jej zdrowy styl życia i łatwa ciąża, którą miała do tej pory, doprowadziły ją do przekonania, że jej poród pójdzie zgodnie z planem. Ale w 32 tygodniu u najbardziej odznaczonej lekkoatletki w historii USA zdiagnozowano „ciężki przypadek stanu przedrzucawkowego” Przeszła awaryjne cesarskie cięcie, a jej córka, Camryn, spędziła pierwszy miesiąc na oddziale intensywnej terapii noworodków (NICU).

Według Mayo Clinic, stan przedrzucawkowy jest poważnym powikłaniem ciąży, które może powodować wysokie ciśnienie krwi i uszkodzenia organów, prawdopodobnie spowodowane kilkoma czynnikami, w tym problemami z krążeniem krwi w łożysku. Nieleczony stan przedrzucawkowy może być śmiertelny zarówno dla dziecka jak i osoby rodzącej.

Na szczęście, ponad trzy lata później, mama i córka są zdrowe i dobrze się rozwijają. Felix przechodzi na emeryturę po tym sezonie i właśnie zakończyła swoje ostatnie mistrzostwa świata z brązowym medalem w sztafecie 4×400 metrów. Camryn natomiast jest stałym punktem na uboczu treningów i wyścigów swojej mamy. Ale doświadczenie porodowe Felixa pozostało z nią. „Nie zdawałem sobie sprawy, że byłem zagrożony [for pregnancy complications]”, mówi POPSUGAR w wywiadzie we współpracy z kampanią Pampers’s Raise Care, Deliver Joy. „I czułem, że zostałem wepchnięty w sytuację, na którą nie byłem przygotowany.”

Doświadczenie to otworzyło Felixowi oczy na kryzys zdrowia matek Czarnych w Stanach Zjednoczonych, który dotknął nie tylko ją. Serena Williams miała zagrażające życiu doświadczenie porodu z zakrzepami krwi, które przedłużyło się, gdy personel medyczny nie wysłuchał jej próśb o wykonanie tomografii komputerowej. „Urodzenie mojego dziecka, jak się okazało, było testem na to, jak głośno i jak często będę musiała wołać, zanim w końcu zostanę usłyszana” – napisała Williams w kwietniowym eseju w Elle.

Według danych Centers for Disease Control and Prevention (CDC), czarne osoby, które rodzą, są trzy razy bardziej narażone na śmierć z przyczyn związanych z ciążą niż białe osoby, pomimo faktu, że około 60 procent wszystkich zgonów związanych z ciążą można zapobiec. Dalsze badania CDC zauważają, że poważne różnice rasowe utrzymują się w czasie, w różnych grupach wiekowych i poziomach edukacji.

„Czułam, że to moje zadanie: podzielić się swoją historią i pomóc innym kobietom zrozumieć pewne rzeczy, których mogą szukać.”

Dysproporcje są spowodowane „różnicami w jakości opieki zdrowotnej, leżącymi u podstaw warunków chronicznych, strukturalnym rasizmem i ukrytymi uprzedzeniami”, mówi CDC. Terri Major-Kincade, MD, podwójnie certyfikowany neonatolog, pediatra i rzecznik Pampers, może zagotować to jeszcze bardziej: „Większość z tych problemów jest związana z jakością opieki, którą otrzymujemy, a kiedy mówię o jakości opieki, mam na myśli nie słuchanie [the patient]” Dodaje: „Właściwie widzę to każdego dnia . Możesz mieć jedną kobietę, która jest czarna, jedną kobietę, która jest biała, dwie kobiety zadające to samo pytanie: 'Jestem zaniepokojona, że coś jest nie tak. Czy może pan to sprawdzić? Czy naprawdę powinnam iść do domu?” [For] jednej osobie, możemy zlecić inne badania. Druga osoba zostaje oznaczona jako zła, jako trudna. To się często zdarza kobietom kolorowym” Indywidualnie, dr Major-Kincade wierzy, lekarze starają się wykonywać najlepszą pracę, jaką mogą, „ale jesteśmy w systemach, które są wypełnione stronniczością”, mówi POPSUGAR.

Częścią pracy Felixa jest teraz zachęcanie innych czarnych ciężarnych do obrony siebie w gabinecie lekarskim. „Największą rzeczą jest, aby nie być zastraszonym”, mówi, jednocześnie przyznając, jak trudne może to być w gabinecie lekarskim. „Po prostu [don’t] puść to, czy to samemu się wypowiadać, czy mieć kogoś innego na miejscu. Wiem dla siebie, to było naprawdę mój partner, moja rodzina, która musiała mówić w moim imieniu, bo nie byłem w stanie. I po prostu bycie przygotowanym do tego jest naprawdę duże” Prowadzenie tych rozmów z partnerem lub zaufanym przyjacielem lub członkiem rodziny przed pójściem do porodu, a najlepiej na początku ciąży, pomaga zapewnić, że potrzeby ciężarnej będą traktowane priorytetowo, nawet jeśli nie są w stanie orędować za siebie.

Ciężar zmiany stronniczego systemu spada również na instytucję opieki zdrowotnej, mówi dr Major-Kincade. Ale w międzyczasie, bycie self-adwokatem w gabinecie lekarskim jest kluczowe. „Zachęcam ludzi, kiedy spotkasz się ze swoim dostawcą, [to] powiedz 'Hej, jestem kolorową kobietą w Stanach Zjednoczonych. Widziałam historię Allyson. Jestem bardzo zaniepokojona, że będę statystyką. Co robisz, aby upewnić się, że otrzymam sprawiedliwą opiekę?” – mówi. „A jeśli okaże się, że jesteśmy przed kimś, kto jest obrażony, ponieważ używamy naszego głosu, to właśnie wtedy wiemy, 'OK, cóż, muszę znaleźć innego dostawcę'”

Felix czuła się zaskoczona swoim trudnym doświadczeniem porodowym i była zmuszona podzielić się nim, aby pomóc zwiększyć świadomość. „Kiedy przez to przeszłam, nie zdawałam sobie sprawy, że jestem w grupie ryzyka” – mówi. „Czułam, że to było moje zadanie: podzielić się moją historią i pomóc innym kobietom zrozumieć pewne rzeczy, których mogą szukać” Jeśli coś nie czuje się dobrze, „nie pozwól, aby ktoś cię odrzucił”, podkreśla. Skorzystaj z innych źródeł, takich jak doule i położne, dodaje dr Major-Kincade. A jeśli chcesz zajść w ciążę, „nie unikaj tego doświadczenia tylko dlatego, że jesteś zagrożona” – mówi Felix. „Wiedz, że możesz doświadczyć pełnej radości z ciąży i rodzicielstwa”.

Bycie mamą Camryn to „najbardziej wyjątkowa, najlepsza praca, jaką kiedykolwiek miałam” – mówi teraz. „Cieszę się po prostu patrząc, jak rośnie . Przeżywam najlepszy czas.”

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button