By Charles Kennedy – Mar 14, 2023, 4:00 PM CDT
- YPF szuka możliwości podwojenia produkcji ropy naftowej w ciągu najbliższych 5 lat.
- Płodna Vaca Muerta jest głównym punktem planów ekspansji firmy.
- YPF poinformował, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku osiągnął średnie wydobycie ropy naftowej na poziomie 232 tys. baryłek dziennie.
Argentyna jest domem drugiej co do wielkości formacji łupkowej na świecie, zawierającej szacunkowo 16 miliardów baryłek ropy naftowej i 308 bilionów stóp sześciennych gazu ziemnego. Jest to również jedna z najbardziej niespokojnych gospodarek na świecie, z kryzysami mniej lub bardziej obecnie chronicznymi. A jednak jest jeden jasny punkt pośród kłopotów Argentyny. Państwowa firma naftowa i gazowa, YPF, ma duże ambicje w obu towarach. YPF planuje podwoić swoje wydobycie ropy naftowej w ciągu najbliższych pięciu lat i zwiększyć produkcję gazu ziemnego o 30 procent. I może się to udać.
Plan zwiększenia produkcji to ogłoszony wcześniej w tym miesiącu przez dyrektora finansowego YPF, który powiedział również, że w tym roku firma zwiększy produkcję ropy naftowej o 8 procent, a produkcja gazu wzrośnie o 3 procent.
W centrum tych planów jest Vaca Muerta- formacja łupkowa Dead Cow, która przyciągnęła supermajorów do Argentyny pomimo licznych wyzwań.
Exxon ma 35-letnią koncesję na blok w formacji, która w ciągu pięciu lat może pompować 55 000 baryłek dziennie. Chevron jest również obecny w grze Vaca Muerta, podobnie jak Shell, który zresztą ma m.in partnerował z YPF na projekcie produkcyjnym w sztuce, która do przyszłego roku powinna produkować 15 000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie.
Ale argentyński państwowy major energetyczny nie poprzestaje na Shellu. W rzeczywistości ma wiele partnerstw w grze Vaca Muerta, a ostatnie, które stało się newsem, jest z Petronasem, malezyjskim odpowiednikiem YPF.
Te dwa niedawno podali sobie ręce na temat tego, co może stać się projektem o wartości 60 miliardów dolarów, dzięki któremu Argentyna stanie się między innymi eksporterem skroplonego gazu ziemnego. Pięciofazowy projekt obejmie cały proces od wydobycia, poprzez transport, aż po skraplanie.
W pierwszej fazie ma być produkowane około 5 mln ton metrycznych LNG rocznie. Oczekuje się, że YPF i Petronas podejmą ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie projektu w 2024 roku.
Plany Petronas LNG zostały ogłoszone na zeszłotygodniowej konferencji CERAWeeek, gdzie szef YPF, Pablo Iuliano, powiedział również, że firma ma podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie projektu ropociągu, który kończyłby się terminalem eksportowym dla ropy naftowej zdolnym do obsługi supertankowców.
Argentyńska państwowa firma naftowo-gazowa z pewnością nie siedzi bezczynnie. Pomimo wyzwań związanych z pracą na złożu Vaca Muerta, takich jak brak infrastruktury i duże odległości do miejsc zaopatrzenia w materiały takie jak piasek szczelinowy, firma zwiększa tam swoje wydobycie.
Na początku tego miesiąca, YPF poinformował że w ostatnim kwartale ubiegłego roku osiągnęła średnie wydobycie ropy naftowej na poziomie 232 tys. baryłek dziennie. Dzięki wyższym cenom YPF zaksięgował za kwartał przychody w wysokości 4,65 mld dolarów, co oznacza wzrost o 24 w stosunku do roku, oraz zyski w wysokości 464 mln dolarów, co stanowiło 69-procentowy wzrost w stosunku do roku.
YPF jest „w dobrej pozycji, aby kontynuować przyspieszenie monetyzacji zasobów Vaca Muerta”, dyrektor finansowy firmy, Alejandro Lew, powiedział mediom na początku tego miesiąca na imprezie świętującej 30-letnią historię handlu YPF na nowojorskiej giełdzie.
Z popytem na ropę, gdzie jest i cenami, gdzie są, choć niższe niż w czwartym kwartale, YPF jest rzeczywiście w dobrej pozycji, z jego głównym rezerwuarem wciąż w dużej mierze niewykorzystanym. Podobnie jak Gujana, Argentyna wydaje się być zdeterminowana, aby jak najlepiej wykorzystać swoje zasoby paliw kopalnych, póki trwa popyt.
Chociaż, według niektórych, popyt ten będzie trwał przez kolejne dekady, monetyzacja nowych zasobów raczej wcześniej niż później może mieć korzystne skutki nie tylko dla dostawcy, ale także dla krajów konsumujących, dając im nowe źródło ropy spoza OPEC.
W tym roku YPF planuje wydać m.in 5 mld USD w formie wydatków kapitałowych. Około połowa, czyli 2,3 mld dolarów, zostanie przeznaczona na Vaca Muerta. Około 700 mln USD z tej sumy zostanie przeznaczone na zwiększenie produkcji ropy i gazu, zarówno z aktywów łupkowych YPF, jak i z operacji konwencjonalnych.
Państwowa firma ma również na uwadze znaczne zwiększenie eksportu: do 2027 roku, według CFO Alejandro Lew, YPF może eksportować 35 do 40 procent ropy, którą produkuje, co równa się około 150 000 baryłek dziennie.
Za ubiegły rok firma zgłosiła produkcję ropy na poziomie 226 tys. bpd i gazu na poziomie 37,5 mln cu m dziennie. Najbardziej wyraźny wzrost produkcji w obu towarach pochodził z operacji łupkowych YPF: wydobycie ropy łupkowej wzrosło o 45 procent, a produkcja gazu łupkowego była o 47 procent wyższa niż w 2021 roku.
Wielu obserwatorów branży i analityków kwestionowało zdolność Argentyny do powielenia amerykańskiego boomu łupkowego na grze Vaca Muerta, a w większości przypadków wyglądało to do tej pory mało prawdopodobne. Ale z ambitnym operatorem państwowym, współpracującym rządem i silnym międzynarodowym popytem na ropę i gaz, YPF może mieć motywację potrzebną do odtworzenia amerykańskiego boomu łupkowego u siebie.
By Charles Kennedy for Oilprice.com
Więcej Top Reads From Oilprice.com:
- Obawy przed upadkiem banków przenoszą się na ceny ropy
- Aktywność wiertnicza w USA schładza się w permie
- Ceny ropy naftowej utrzymują się w przedziałach pomimo serii prognoz
Pobierz darmową aplikację Oilprice już dziś
Powrót do strony głównej
Charles Kennedy
Charles jest pisarzem dla Oilprice.com
More Info
Powiązane posty
Zostaw komentarz