Show Biznes

Barack i Michelle Obama oddają cześć George’owi Floydowi: „Powróćmy do pracy na rzecz zmian”

Były prezydent Barack Obama i była Pierwsza Dama Michelle Obama wspominają George’a Floyda w dwuletnią rocznicę jego zabójstwa. 20 kwietnia 2021 roku były policjant z Minneapolis, Derek Chauvin, został skazany na 22 lata więzienia za zarzuty związane ze śmiercią Floyda. 25 maja były prezydent USA i FLOTUS złożyli Floydowi hołd na swoich kontach na Instagramie, poświęcając chwilę na odniesienie się do aktywizmu wywołanego gniewem, który powstał po jego śmierci – oraz do niedawnych masowych strzelanin, które również zdominowały nagłówki gazet w tę bolesną rocznicę.

„Opłakując dziś dzieci z Uvalde, powinniśmy poświęcić trochę czasu, by zauważyć, że minęły dwa lata od zabójstwa George’a Floyda pod kolanem policjanta” – napisał były prezydent na Instagramie, wspominając masową strzelaninę w Robb Elementary School w Uvalde, TX, która miała miejsce 24 maja. „Jego zabójstwo pozostaje z nami wszystkimi do dziś, zwłaszcza z tymi, którzy go kochali”.

W swoim własnym poście była Pierwsza Dama dodała: „Wiem, że wiele się teraz dzieje i łatwo jest poczuć się przytłoczonym żalem, który spływa na nas z tak wielu różnych stron. Wczoraj był to bezsensowny horror i morderstwo uczniów i nauczycieli w Uvalde w Teksasie. Niedługo wcześniej doszło do nienawistnego morderstwa czarnoskórych mieszkańców Buffalo. Dziś wspominamy inną traumę, która wciąż jest z nami na wiele sposobów. Minęły dwa lata od brutalnej śmierci George’a Floyda z rąk policjanta. Myślenie o tym filmie i tych dziewięciu minutach i 29 sekundach wciąż wstrząsa tak wielu z nas, i powinno”.

W obliczu tak wielu przypadków przemocy z użyciem broni, której można było zapobiec, Obamowie dostrzegli, jak wielkie jest psychiczne i emocjonalne obciążenie, odczuwane zbiorowo przez cały naród, wzywając czytelników do okiełznania swoich emocji i przekucia ich w działanie. „W następstwie [Floyd’s] morderstwa, nowe pokolenie aktywistów powstało, aby przekuć ich udrękę w zorganizowane działanie, rozpoczynając ruch mający na celu podniesienie świadomości na temat systemowego rasizmu i potrzeby reformy wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i policji,” napisał były prezydent USA.

„Pamiętajmy o fali protestów, które wstrząsnęły naszymi sumieniami.”

Była FLOTUS kontynuowała: „Kiedy zastanawiamy się nad jego zabójstwem i kiedy opłakujemy tych uczniów, pamiętajmy również o milionach ludzi, którzy dwa lata temu zamienili swój smutek i gniew w aktywizm. Pamiętajmy o fali protestów, które wstrząsnęły naszymi sumieniami. Ponownie zaangażujmy się w pracę na rzecz zmian – niezależnie od tego, czy dotyczą one sposobu, w jaki nasze społeczności są pilnowane, jak skonstruowany jest system sądownictwa karnego, czy też tego, jak długo będziemy akceptować przemoc z użyciem broni jako sposób na życie.”

Na zakończenie przypomniała czytelnikom, że przemocy z użyciem broni nie da się uniknąć, zachęcając wszystkich do podjęcia działań, zarówno dużych, jak i małych. „A przede wszystkim, mimo że teraz to boli, pamiętajmy, że nie musimy akceptować tego, co się dzieje, jako nieuniknione” – napisała. „Jeśli więc czujesz się dziś zagubiony, przytul tych, których kochasz, i zrób wszystko, co w twojej mocy, by nasz kraj – i ludzie, którzy nim kierują – stali się trochę silniejsi, odważniejsi i lepsi dla nas wszystkich.”

Więcej sposobów na podjęcie działań i uzyskanie informacji można znaleźć tutaj oraz na stronie internetowej Fundacji Obamy.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button