Show Biznes

Beyoncé zmienia renesansowy tekst po oskarżeniach o „ableistyczną obelgę

preview for Beyoncé’s Career Evolution

Zaledwie kilka dni po wydaniu swojego siódmego studyjnego albumu, Renaissance, Beyoncé dokonuje pewnych edycji. Podobnie jak Lizzo, która spotkała się z podobnymi skargami wcześniej tego lata, Beyoncé zmieni tekst jednego z kawałków po krytyce języka uznanego za ableistyczny.

Piosenka „Heated,” która jest jednym z bardziej popularnych utworów na nowym albumie, pozostawiła wielu fanów oburzonych i rozczarowanych za użycie słowa „spaz” W wersie outro śpiewa ona: „Spazzin’ on that ass, spaz on that ass” Ona używa go w sensie bycia dzikim, lub energicznym, jednak termin ten jest właściwie nieformalną wersją medycznego terminu „spastyczny”, który jest niepełnosprawnością utraty kontroli nad mięśniami. Termin ten jest również często używany jako obelga wobec osób ze spastycznym porażeniem mózgowym.

Beyoncé spotkała się z krytyką ze strony obrońcy praw osób niepełnosprawnych, Hannah Diviney, która była również odpowiedzialna za zwrócenie uwagi Lizzo na użycie tego słowa, a następnie, zainspirowała zmianę liryki. „Myślałam, że zmieniliśmy przemysł muzyczny i rozpoczęliśmy globalną rozmowę o tym, dlaczego język ableistyczny – zamierzony lub nie – nie ma miejsca w muzyce. Ale chyba się myliłam, bo teraz Beyoncé poszła i zrobiła dokładnie to samo,” napisała w eseju dla The Guardian.

W oświadczeniu dla Variety, zespół piosenkarki potwierdził, że tekst zostanie usunięty. „Słowo, nie użyte celowo w sposób szkodliwy, zostanie zastąpione”, powiedział jej zespół w oświadczeniu.

W „Grrrls” z jej nowego albumu, Special, Lizzo stanęła przed podobnym problemem. Jej oryginalny tekst brzmiał: „Do you see this shit? I’m a spazm.” Po zwróceniu jej uwagi, ona również usunęła i ponownie nagrała swoją piosenkę. Tekst piosenki brzmi teraz: „Czy widzisz to gówno? Hold me back.” Wydała również oświadczenie odnoszące się do tej kwestii. „Pozwólcie mi wyjaśnić jedną rzecz: nigdy nie chcę promować obraźliwego języka”, Lizzo tweetowała wtedy, „Jako wpływowa artystka jestem oddana byciu częścią zmiany, którą czekałam, by zobaczyć na świecie.”

Ta zawartość jest importowana z OpenWeb. Możesz być w stanie znaleźć tę samą treść w innym formacie, lub możesz być w stanie znaleźć więcej informacji, na ich stronie internetowej.

Advertisement – Continue Reading Below

Advertisement – Continue Reading Below

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button