Show Biznes

Biden podpisuje rozporządzenie o ochronie osób przekraczających granice stanów w celu dokonania aborcji

WASHINGTON, DC - JULY 08: U.S. President Joe Biden signs an executive order on access to reproductive health care services during an event at the Roosevelt Room of the White House on July 8, 2022 in Washington, DC. President Biden delivered remarks on reproductive rights at the event. (Photo by Alex Wong/Getty Images)

W ciągłym wysiłku, aby chronić dostęp do aborcji po Sąd Najwyższy obalił Roe v. Wade pod koniec czerwca, prezydent Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze w środę, 3 sierpnia, aby pomóc ludziom, którzy muszą przekroczyć granice państwa w celu uzyskania dostępu do aborcji.

Nowe zarządzenie kieruje do Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych (HHS) sekretarza Xaviera Becerry, aby zapewnić, że dostawcy usług zdrowotnych przestrzegają federalnych praw niedyskryminacji i znaleźć sposoby wspierania pacjentów, którzy muszą podróżować, aby uzyskać dostęp do opieki aborcyjnej. Wsparcie obejmuje pracę ze stanami poprzez Medicaid „aby umożliwić im zapewnienie opieki nad zdrowiem reprodukcyjnym dla kobiet, które mieszkają w stanach, gdzie aborcja jest zakazana w tym stanie”, powiedział Biden, według CBS News.

CBS News podało również, że Biden odniósł się do zwycięstwa praw reprodukcyjnych w Kansas ostatniej nocy – stan głosował za utrzymaniem prawa do aborcji w swojej konstytucji. „Sąd praktycznie ośmielił kobiety w tym kraju, by poszły do urn i przywróciły prawo wyboru, które sąd właśnie wyrwał po 50 latach” – powiedział Biden. „Oni nie mają pojęcia o sile amerykańskich kobiet. Wczoraj wieczorem w Kansas się o tym przekonali.”

To nie jest pierwsze rozporządzenie wykonawcze, które Biden podpisał, próbując wprowadzić w życie ochronę dla osób starających się o aborcję. 8 lipca Biden podpisał rozporządzenie, które aktywowało różne zabezpieczenia w zakresie ochrony zdrowia reprodukcyjnego w odpowiedzi na decyzję Sądu Najwyższego, w tym zachęcanie HHS do wyjaśnienia, że aborcje wykonywane w celu ratowania życia pacjenta są chronione federalnie.

Wskazówki miały na celu uspokojenie świadczeniodawców, że mają federalną ochronę, jeśli wykonują ratujący życie zabieg aborcji na pacjentce. „Dzisiaj, w sposób nie budzący wątpliwości, wzmacniamy to, że oczekujemy od świadczeniodawców kontynuowania oferowania tych usług, i że prawo federalne uchyla stanowe zakazy aborcji, gdy jest ona potrzebna w nagłych przypadkach” – powiedział Becerra w oświadczeniu.

„Uznaj wyzwanie za przyjęte, Court.”

Chwilę przed podpisaniem zamówienia 8 lipca, Biden wygłosił uwagi z pokoju Roosevelta w Białym Domu, gdzie upomniał się o decyzję sądu najwyższego i przewidział wyższą frekwencję liberalnych wyborców w nadchodzących wyborach środka kadencji. „Uznaj wyzwanie za przyjęte, sądzie”, powiedział Biden. „Ale w międzyczasie podpisuję to ważne rozporządzenie wykonawcze”.

W dążeniu do ochrony prywatności pacjentów i dostawców usług medycznych, pierwszy rozkaz Bidena poprosił również prokuratora generalnego Merricka Garlanda i sekretarza bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Mayorkasa o podjęcie działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony każdego, kto może szukać lub świadczyć te usługi medyczne. Poprosił Federalną Komisję Handlu o rozważenie podjęcia dalszych działań w celu ochrony prywatności użytkowników (coś, co zostało wezwane w dyskusji wokół aplikacji śledzących okres, na przykład) i sensownie zająć się dezinformacją online, jak również. Wreszcie, administracja powiedziała, że zbierze pro bono adwokatów, stowarzyszeń prawniczych i organizacji interesu publicznego razem w spotkaniu, aby „zachęcić prawników do reprezentowania i pomagania pacjentom, dostawców i osób trzecich zgodnie z prawem poszukujących tych usług w całym kraju.”

Zarządzenia Bidena to kroki we właściwym kierunku, ale należy pamiętać, że nie uchylają one decyzji Sądu Najwyższego ani nie tworzą żadnych natychmiastowych zmian w sytuacji. 50 stanów nadal może ustalać własną politykę aborcyjną.

Wśród krytyki, że administracja Bidena nie działa wystarczająco szybko, aby zająć się malejącymi prawami reprodukcyjnymi w narodzie, Biden powiedział w swoich uwagach 8 lipca, że odpowiedzialność za kodyfikację Roe leży po stronie Kongresu: „Najszybszym sposobem przywrócenia Roe jest uchwalenie krajowej ustawy, którą podpiszę natychmiast po jej przejściu na moje biurko” Dodał: „Wyzwaniem jest wyjść i zagłosować. Na litość boską, w listopadzie są wybory. Głosujcie. Głosujcie. Głosujcie. Vote.”

– Dodatkowe raporty Melanie Whyte i Maggie Ryan

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button