Polityka

Prezydent obiecał 11,4 mld dolarów rocznie na pomoc biednym narodom, ale Republikanie sprzeciwili się większości wydatków związanych ze zmianami klimatu

Prezydencki wysłannik ds. klimatu John Kerry, po lewej, naradzał się z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem w 2021 roku, gdy prezydent Joe Biden zadeklarował miliardowe wsparcie USA dla biednych narodów radzących sobie ze zmianami klimatycznymi. (Agencja Anadolu via Getty Images file photo)
Prezydencki wysłannik ds. klimatu John Kerry, z lewej, porozumiał się z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem w 2021 roku, gdy prezydent Joe Biden obiecał miliardowe wsparcie USA dla biednych narodów radzących sobie ze zmianami klimatycznymi. (Agencja Anadolu via Getty Images file photo)

Posted December 28, 2022 at 6:00am

Nawet z Demokratami wąsko kontrolującymi obie izby Kongresu, prezydent Joe Biden nie był w stanie przekonać ustawodawców do pełnego sfinansowania jego próśb o wpłaty w roku fiskalnym 2022 lub 2023 do międzynarodowych funduszy, które pomagają biednym narodom w rozwiązywaniu problemów związanych ze zmianami klimatycznymi.

Biden obiecał Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2021 roku, że Stany Zjednoczone będą przekazywać 11,4 miliarda dolarów rocznie na takie fundusze, począwszy od fiskalnego 2024 roku. Republikanie, którzy sprzeciwili się większości wydatków związanych ze zmianami klimatycznymi, będą mieli większość w Izbie w przyszłym roku, więc Biden będzie musiał stoczyć ciężką walkę, aby spełnić to zobowiązanie.

Biden 23 grudnia podpisał ustawę o wydatkach omnibusu fiskalnego 2023, która zawierała 1,06 miliarda dolarów na programy finansowania klimatu, co jest dalekie od 5,3 miliarda dolarów, których chciała administracja.

„Patrząc na liczby, to bardzo wygląda jak powtórka z zeszłego roku”, powiedział przez telefon Joe Thwaites, który śledzi międzynarodowe finanse klimatyczne w Natural Resources Defense Council. „To po prostu odpowiada wzorcowi, w którym Stany Zjednoczone podejmują zobowiązania dotyczące finansowania klimatu i nie wywiązują się z nich”

W poprzednim roku budżetowym Kongres zapewnił mniej więcej taką samą kwotę na finansowanie klimatu.

Zawiedzenie finansowania dla administracji przychodzi miesiąc po tym, jak negocjatorzy osiągnęli przełomowe porozumienie w rozmowach klimatycznych U.N. w Egipcie, aby stworzyć nowy fundusz, który pomoże biednym i zagrożonym narodom znosić katastrofy klimatyczne, które są napędzane w dużej części przez najbogatsze narody świata

Ta pula pieniędzy jest znana jako fundusz „strat i szkód”, długo utrzymywany cel działaczy klimatycznych przez dziesięciolecia międzynarodowych rozmów.

Dwadzieścia trzy bogate kraje są odpowiedzialne za około połowę emisji od zarania ery przemysłowej, ale stanowią znacznie mniejszą część populacji Ziemi – około 12 procent – pokazują dane z Global Carbon Project, klimatycznej bazy danych.

Rachel Cleetus, dyrektor ds. polityki i główny ekonomista w programie klimatyczno-energetycznym Union of Concerned Scientists, powiedziała, że kwota pieniędzy na finansowanie klimatu jest „haniebna i stanowi cięcie po uwzględnieniu inflacji.”

  Gdzie przechowywana jest energia wiązań chemicznych?

Powiedział Cleetus, „Kryzys klimatyczny wytrącił straszne, niesprawiedliwe obciążenie dla biedniejszych narodów, które desperacko potrzebują funduszy, aby przejść na czystą energię i dostosować się do rosnących wpływów klimatycznych.”

Thwaites i inni eksperci powiedzieli, że administracja może zwrócić się do niektórych agencji, takich jak Export-Import Bank lub Development Finance Corporation, aby finansować projekty klimatyczne poprzez ich ogólne budżety.

Rzecznik Departamentu Stanu powiedział, że John Kerry, były sekretarz stanu i doradca klimatyczny Bidena, powiedział Kongresowi, że finansowanie klimatu powinno być priorytetem w ustawie.

’Przyzwoity rozmach’

Thwaites skontrastował stagnację finansowania z nowym prawem klimatycznym, zdrowotnym i podatkowym, które przyniosło USA pewną wiarygodność klimatyczną na scenie światowej, gdzie Ameryka od dawna była postrzegana sceptycznie.

„Było tam trochę przyzwoitego rozmachu i po raz pierwszy w nieskończoność, całkiem sporo, pytania wokół tego, czy Stany Zjednoczone mogą spełnić swoje cele, wyblakły”, powiedział Thwaites, który uczestniczył w rozmowach w Egipcie w listopadzie. „Po raz pierwszy, za celem klimatycznym USA, jakim jest redukcja emisji, stoi wiarygodność.

Kraje rozwinięte obiecały w 2009 roku, że zapewnią co najmniej 100 miliardów dolarów rocznie dla krajów na froncie zmian klimatycznych, aby dostosować się do skutków ocieplającej się planety.

Ponieważ Stany Zjednoczone pozostają w tyle za innymi zachodnimi potęgami, takimi jak Unia Europejska – która w 2021 roku przekazała około 24 miliardów dolarów na programy finansowania klimatu – nakłania inne narody do zwiększenia swoich darowizn.

  Jak Tito's Handmade Vodka wykorzystuje "kulturowy fenomen" suchego stycznia

Ale wiarygodność USA w sprawie finansowania klimatu jest „prawie żadna”, powiedział Thwaites. „Istnieje dziura wielkości USA w zobowiązaniu klimatycznym o wartości 100 miliardów dolarów”

Sto organizacji w zeszłym miesiącu napisało do Bidena oraz liderów Izby i Senatu, naciskając na minimum 3,76 miliarda dolarów na finansowanie klimatu, kwotę zawartą w ustawodawstwie dotyczącym wydatków, które wyszło z senackiej podkomisji Appropriations, która finansuje Departament Stanu.

W ostatecznej ustawie o wydatkach Kongres nie zapewnił żadnego finansowania dla Zielonego Funduszu Klimatycznego, wspieranej przez ONZ puli pieniędzy, aby pomóc narodom o niskich dochodach w rozwiązywaniu problemów związanych ze zmianami klimatycznymi – tak jak w przypadku fiskalnym 2022.

Ostateczny tekst zapewnia 150,2 miliona dolarów dla Global Environment Facility, wielostronnego funduszu, odpowiadającego temu, o co prosił Biden. Ale ustawodawcy zapewnili 125 milionów dolarów dla Funduszu Czystych Technologii, zarządzanego przez Bank Światowy, mniej niż 550 milionów dolarów, których domagał się Biały Dom, i równe uchwalonym funduszom na rok fiskalny 2022.

  Czy turbina wiatrowa kiedykolwiek się zwróci?

Finansowy patchwork

Kongres zapewnił około 52 milionów dolarów dla Wielostronnego Funduszu Protokołu Montrealskiego, w przybliżeniu równego obecnym poziomom wydatków, ale mniej niż 64 miliony dolarów, o które wnioskowała administracja, oraz 15 milionów dolarów dla dwóch międzynarodowych organów klimatycznych – Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu i Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, lub UNFCCC – dopasowanych do fiskalnego 2022, ale mniej niż 21 milionów dolarów, o które wnioskowano.

Administracja może również stuknąć w fundusz w stanie – Fundusz Wsparcia Gospodarczego – aby pomóc w realizacji swojego celu. Administracja Obamy, na przykład, dała 1 miliard dolarów w kierunku międzynarodowego finansowania klimatu poprzez ten fundusz, powiedział Niranjali Amerasinghe, dyrektor wykonawczy ActionAid USA, amerykańskie skrzydło międzynarodowej grupy humanitarnej.

Niektóre pieniądze mogłyby być również przeniesione do funduszy specyficznych dla klimatu jako pożyczki. Na przykład, Departament Skarbu ogłosił w październiku pożyczkę w wysokości 950 milionów dolarów dla Funduszu Czystych Technologii.

Alexia Latortue, asystentka sekretarza ds. handlu międzynarodowego i rozwoju, nazwała wówczas tę pożyczkę „zaliczką” w kierunku celu Bidena.

Poza międzynarodowym sporem o pieniądze, to ludzie uderzeni przez wpływy klimatyczne w miejscach takich jak wschodnia Afryka – gdzie susza powoduje głód i najgorszy kryzys bezpieczeństwa żywnościowego na kontynencie od 20 lat – którzy ucierpią z powodu opóźnień w finansowaniu klimatu, powiedział Amerasinghe.

„To oni cierpią najbardziej. Z tego wszystkiego” – powiedziała. „Po prostu nie ma absolutnie żadnej uwagi poświęconej międzynarodowym finansom klimatycznym”

Republikanie Izby, w tym lider mniejszości Kevin McCarthy, R-Calif. ubiegający się o stanowisko mówcy, szczerzyli się na pomysł zapewnienia Ukrainie większych funduszy na jej wojnę z Rosją.

W nowym Kongresie, Demokraci musieliby poprowadzić ładunek dla finansowania klimatu, aby Stany Zjednoczone mogły osiągnąć swoje cele, powiedział Amerasinghe.

„Chyba, że w przyszłym roku będzie po prostu masowy wysiłek i przekonanie wśród Demokratów … aby przepchnąć coś, co będzie spełniać wniosek budżetowy”, powiedziała, „nie widzę, jak zamierzają go spełnić”