Strona główna Show Biznes Boondoggle of the Year: Kryptowaluta

Boondoggle of the Year: Kryptowaluta

Kiedy byłem nastolatkiem, zacząłem grać w popularną grę komputerową o nazwie EverQuest. Była to wieloosobowa gra fantasy, w której gracze mogli tworzyć krasnoludzkich rycerzy, elfickich czarodziejów i inne postacie odpowiadające gatunkowi i wyruszać na przygody. Po wykonaniu zadania lub zabiciu potwora, otrzymywało się w nagrodę zbroję, broń lub inne dobra. Większość graczy używała tych przedmiotów, by awansować w grze. Inni sprzedawali je lub handlowali nimi, aby zdobyć to, czego potrzebowali, jako część tętniącej życiem wewnętrznej ekonomii EverQuesta.

Choć początkowo nie był zaprojektowany w tym celu, niektórzy gracze EverQuest mogli pominąć większość questów i przygód, kupując w pełni wyposażone postacie, konkretne przedmioty lub waluty w grze za prawdziwe pieniądze. Według niektórych szacunków, ponad 400 000 osób, głównie w Chinach, pracuje obecnie jako „farmerzy złota„-gracze, którzy powtarzalnie wykonują zadania w grze, aby zgromadzić waluty w grze wyłącznie po to, by móc je sprzedać innym graczom. W 2002 roku, kiedy gra była u szczytu popularności, jeden z ekonomistów twierdził, że że produkt krajowy brutto EverQuestu na głowę mieszkańca uplasowałby się na siedemdziesiątym siódmym miejscu na świecie, gdzieś pomiędzy ówczesnymi Rosją i Bułgarią.

Myślę o EverQuest zawsze, gdy czytam o kryptowalutach, lub w skrócie o kryptowalutach. (Moje kondolencje dla fanów kryptografii i kryptowalut) Kryptowaluta, podobnie jak platynowe monety EverQuesta, jest ogólnie rozumiana jako forma cyfrowej waluty. Pojawiła się w ciągu ostatniej dekady i przeszła do głównego nurtu w ciągu ostatnich kilku lat. Kryptowaluty to zarówno nie realną rzeczą i, jakoś tak bardzo realna rzecz. W listopadzie ubiegłego roku rynek kryptowalut wyceniono na ponad 3 biliony dolarów, czterokrotnie zwiększając jego szacowaną wartość w poprzednim roku. Wydawało się, że jest na skraju przejścia do głównego nurtu – były umowy dotyczące nazewnictwa stadionów, wysoko postawione poparcia celebrytów, a nawet seria reklam Super Bowl. Doradcy finansowi zaczęli pytać, czy ludzie powinni uwzględniać kryptowaluty w swoich 401(k)sach. Fundusze emerytalne zainwestowały w nią.

Sprawy wyglądają teraz nieco inaczej. Rynek kryptowalut jest obecnie podobno wart około 860 miliardów dolarów po utracie prawie dwóch trzecich swojej wartości w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wzdłuż drogi jego upadku leżą wraki niegdyś wysokich lotów giełd i firm kryptowalutowych. Największa z nich, FTX, zapadła się w siebie w wielomiliardową czarną dziurę. Jej nowy dyrektor generalny, który został sprowadzony, aby przeprowadzić firmę przez upadłość na podstawie rozdziału 11, powiedział sądowi federalnemu, że był to najgorszy przypadek złego zarządzania finansami, jaki kiedykolwiek widział. Wcześniej nadzorował on rozwiązanie Enronu.

Częścią problemu jest to, że kryptowaluta, jak często zauważali jej krytycy, w rzeczywistości nic nie robi. W przeciwieństwie do wielu akcji, nie wypłaca dywidend swoim nabywcom ani nie reprezentuje udziału własnościowego w firmie. W przeciwieństwie do obligacji, nie oferuje stałej stopy zwrotu. I w przeciwieństwie do rzeczywistych walut, kryptowaluta nie działa tak naprawdę jako powszechny środek wymiany. Nie możesz zejść do lokalnego sklepu spożywczego i kupić bochenek chleba za etherium lub tether. Elon Musk ogłosił w zeszłym roku, że Tesla zaakceptuje bitcoin jako płatność za pojazd, ale wycofał się kilka miesięcy później. Od tego czasu firma sprzedała 90 procent swoich udziałów w kryptowalutach.

  Obi-Wan Kenobi Sezon 2: Granice Galaktyki

Entuzjaści kryptowalut często pitchują je jako alternatywę dla tradycyjnych systemów finansowych, które są postrzegane jako skorumpowane i niegodne zaufania, a także dla walut fiat, które są postrzegane jako podatne na inflację i kontrolę rządową. Bitcoin pojawił się w następstwie kryzysu finansowego z 2008 roku i ten zeitgeist utrzymuje się w prawie każdym projekcie kryptowalutowym do dziś. Zdrowa ilość sceptycyzmu wobec banków i funduszy hedgingowych jest zrozumiała, a nawet uzasadniona. Kryptowaluty zawiodły jednak pod względem swoich własnych zalet na kilka ważnych sposobów.

Po pierwsze, kryptowaluty nie pokazały, że są odpornym magazynem wartości podczas spowolnienia gospodarczego lub okresów wysokiej inflacji. Jeśli miałeś 1000 dolarów w S&P 500 w pierwszym dniu handlowym stycznia 2022 roku, miałbyś mniej więcej 850 dolarów w pierwszym dniu handlowym grudnia 2022 roku. To brzydki 15-procentowy spadek. Wartość jednego tysiąca dolarów w bitcoinie w tym samym okresie wynosiłaby jednak dziś około 360 dolarów. Bitcoin został zaprojektowany jako odporny na inflację – ma skończoną podaż, która nigdy nie może być zwiększona po stworzeniu – a jednak stracił dwie trzecie swojej wartości w roku, w którym inflacja skoczyła do najwyższych poziomów widzianych w pokoleniu. (Większość innych „monet” radziła sobie jeszcze gorzej)

  Przegląd Hackathonu

To porównanie zakłada, że osoba, która miała 1000 dolarów w kryptowalutach w styczniu, nadal faktycznie miała je w grudniu. Dla bardzo wielu inwestorów kryptowalutowych po prostu tak nie jest. Niektórzy właściciele kryptowalut szukali wyższych zysków ze swoich udziałów, niż mogłoby zapewnić samo ich trzymanie i nadzieja, że liczba będzie się zwiększać. Doprowadziło to do tego, że niektóre firmy kryptowalutowe oferowały nadzwyczajne stopy zwrotu, w których firmy trzymały monety inwestorów, pożyczały je i zarabiały na wysokich stopach zwrotu, czasami nawet 8 procent lub 12 procent, a nawet więcej. Niektórzy „hodowcy plonów” twierdzili, że stopy wynoszą ponad 100 procent.

Jeśli jesteś sceptyczny wobec pomysłu, że jakakolwiek inwestycja może zagwarantować lub nawet obiecać takie nagrody, to twoje instynkty byłyby prawidłowe, ponieważ szybko okazało się, że jest to nie do utrzymania. Meteoryczny wzrost kryptowalut był w dużej mierze oparty na idei, że coraz więcej osób będzie w nie wchodzić, a one będą nadal iść w górę i w górę i w górę. Kiedy założyciel FTX Sam Bankman-Fried sławnie opisał, jak działa jego wersja, w podcaście Bloomberg w kwietniu, weteran reporter finansowy Matt Levine podsumował swoje wyjaśnienie jako „Cóż, jestem w biznesie Ponzi i to jest całkiem dobre” Bankman-Fried odpowiedział, że w tym co powiedział jest „przygnębiająca ilość słuszności”. (Nie powinno dziwić, że prokuratorzy federalni oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zgodzili się, że działo się coś podejrzanego. Bankman-Fried został aresztowany na Bahamach wkrótce potem; został oskarżony o osiem zarzutów, w tym o oszustwa kryminalne i konspirację)

  Przegląd Hackathonu

Firmy te i podobne przedsiębiorstwa w świecie „zdecentralizowanych finansów” zasadniczo powtórzyły wady i błędy „tradycyjnych finansów”, ale bez żadnego z aparatów regulacyjnych, które zrodziły się z tych błędów. Jeśli twój lokalny bank upadnie, to Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (Federal Deposit Insurance Corporation) pozwoli Ci odzyskać do pewnej kwoty, która zwykle wynosi 250 000 dolarów. Amerykanie, którzy powierzyli swoje kryptowaluty FTX lub Celsiusowi lub BlockFi lub którejkolwiek z innych upadłych giełd, nie mają takiej ochrony. Mogą w końcu uznać się za szczęściarzy, jeśli w postępowaniu upadłościowym odzyskają choćby ułamek tego, co im się należy. Zwolennicy kryptowalut nie docenili stopnia, w jakim instytucje kryptowalutowe będą przypominać najgorsze okrucieństwa tradycyjnego systemu finansowego, którego rzekomo chcieli uniknąć.

To prowadzi mnie z powrotem do mojego pierwotnego punktu: Kryptowaluty nie są prawdziwe. Podobnie jak platynowe monety w EverQuest, nie ma wewnętrznej wartości i nie jest przywiązany do niczego poza wspólnym przekonaniem wielu ludzi, że jest rzeczywiście warty czegoś. (Podobnie jak dolar, kryptowaluty często szybko zauważają, ale kryptowaluty nie mają 12 lotniskowców, arsenału jądrowego i systemu sądów, które mogą egzekwować długi) Poza kilkoma przypadkami brzegowymi, podstawową użytecznością kryptowalut w świecie rzeczywistym jest robienie dokładnie tego, co zamierzali jej pierwsi twórcy: unikanie kontroli rządowej. To nie oznacza życia w jakimś Matrix-esque cyberpunkowa dystopia; to oznacza pranie pieniędzy i uchylanie się od sankcji oraz inne rzeczy, które ogólnie uważa się za przestępstwa. A nie dotarłem nawet do szkód ekologicznych.

To, co czyni kryptowalutę tak tragiczną, to fakt, że nie jest to jakaś frędzelkowa zabawa dla typów o myśleniu technicznym. Jej entuzjaści przekonali dużą liczbę osób, że kryptowaluta może być szybką i łatwą ścieżką do bogactwa – pewnym sposobem na ucieczkę od stagnacji płacowej i zadłużenia, które uwięziły tak wielu młodych Amerykanów po Wielkiej Recesji. Kryptowaluta z pewnością wzbogaciła niektórych jej wczesnych zwolenników, ale liczba ta jest obecnie znacznie większa od wielu tysięcy osób, które zostały przez nią okradzione. Jedynym ratunkiem jest to, że upadek kryptowalut w tym roku nastąpił, zanim mogły one dosłownie lobbować w celu uzyskania korzystnego traktowania przez Kongres i regulatorów finansowych.

Rzeczywiście, upadek kryptowalut może okazać się słodko-gorzką wiadomością w dłuższej perspektywie. Podczas gdy obserwowanie, jak obecni entuzjaści kryptowalut tracą swoje pieniądze, nie jest czymś, co można świętować, alternatywą jest to, że znajdą więcej nowych marek, które je zastąpią. Miejmy nadzieję, że Amerykanie wyjdą z tego roku ze zdrową dawką ostrożności wobec „przemysłu” kryptowalutowego i głębszym sceptycyzmem wobec schematów typu „get-rich-quick”. Powinienem dodać zastrzeżenie, że być może ktoś kiedyś znajdzie uzasadniony i społecznie pomocny przypadek użycia kryptowalut. Do tego czasu nie ma zbyt wielu powodów, aby wkładać swoje pieniądze lub swoją wiarę w magiczne cyfrowe monety. Przynajmniej EverQuest był zabawny.

Read More

Najchętniej czytane

Pełny tekst: Gow. Arkansas Sarah Huckabee Sanders – odpowiedź GOP na „State of the Union” Bidena

Uwagi Gov. Arkansas Sarah Huckabee Sanders (R) GOP Response to President Joe Biden's State of the Union Address:Dobry wieczór. Jestem Sarah Huckabee Sanders.Bycie mamą...

Troy Baker mówi, że Pedro Pascal jest tak dobry w „The Last Of Us”, że zmieniłby swój oryginalny występ

Jedną z rzeczy, którą wszyscy związani z serialem próbowali wbić do głowy przez cały ten czas jest to, że jest on tak wierny oryginałowi,...

Krzysztof Bosak niebawem zostanie ojcem. Znamy już płeć dziecka

Krzysztof Bosak, jeden z kandydatów w ostatnich wyborach prezydenckich, już niebawem zmierzy się w zupełnie nowej roli. Polityk poinformował za pośrednictwem mediów...

Co oznacza AC z pionową linią przechodzącą przez niego?

Co oznacza AC z pionową linią przez nią?Common TimeJak wygląda cut time?Cut time (lub "cut common time") to sygnatura czasowa 4/4, która została rytmicznie "pocięta" w celu manipulacji rytmem i/lub tempem. Cut time może być zapisany jako 2/2, lub jako symbol w kształcie litery c z pionowym ukośnikiem (patrz obrazek). W ten sposób, cut time

Oto dlaczego powinieneś zautomatyzować swoją linię pakowania

Automatyzacja może sprawić, że praca będzie szybsza dla Ciebie, ale również droższa ze względu na koszty sprzętu. Ale są też inne zalety. Maszyna nie będzie się męczyć ani nudzić, a w razie potrzeby będzie pracować bez przerwy przez cały dzień.Możesz zaprogramować maszynę do wykonywania pewnych zadań, tak abyś nie musiał stale nad nią czuwać i

Jak USA zakończyły wojnę w Wietnamie?

Jak USA zakończyły wojnę w Wietnamie?W paryskich porozumieniach pokojowych ze stycznia 1973 r. wycofano wszystkie siły amerykańskie; poprawka Case-Churcha, uchwalona przez Kongres USA 15 sierpnia 1973 r., oficjalnie zakończyła bezpośrednie zaangażowanie wojskowe USA. Porozumienia pokojowe zostały złamane niemal natychmiast, a walki trwały jeszcze przez dwa lata.Kto przerwał wojnę w Wietnamie?Prezydent Richard M. Nixon przyjął na

Pozostałe newsy

  Która metoda badawcza pozwala badaczowi testować hipotezy przyczynowe?

Pełny tekst: Gow. Arkansas Sarah Huckabee Sanders – odpowiedź GOP na „State of the Union” Bidena

Uwagi Gov. Arkansas Sarah Huckabee Sanders (R) GOP Response to President Joe Biden's State of the Union Address:Dobry wieczór. Jestem Sarah Huckabee Sanders.Bycie mamą...

Mitt Romney do George’a Santosa podczas State of the Union: „You Don’t Belong Here

Sen. Mitt Romney (R-UT), nieudany kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta w 2012 roku, potwierdził, że powiedział osaczonemu Rep. George'owi Santosowi (R-NY): "Nie należysz tutaj"...

Biden zapomina, kiedy Super Bowl Sunday jest podczas State of the Union

Prezydent Joe Biden wydawał się zapomnieć, kiedy Super Bowl Sunday występuje mniej niż 15 minut w jego State of the Union address we wtorek...

Republikanie krzyczą „Zabezpieczyć granicę” podczas przemówienia Bidena o stanie państwa

Niektórzy republikańscy członkowie Kongresu krzyczeli "Zabezpieczcie granicę!" podczas przemówienia prezydenta Bidena o stanie państwa we wtorek wieczorem, co zmusiło 80-latka do kilku chwil przerwy.Biden...

FACT CHECK: Biden twierdzi, że ograniczył koszty insuliny dla pacjentów Medicare

CLAIM: Prezydent Joe Biden twierdził podczas wtorkowego State of the Union, że Democrats' Inflation Reduction Act umieścił miesięczny cap 0f $35 na kosztach insuliny...