Polityka

Zmiana następuje sześć miesięcy po tym, jak agencja zniosła szerszy wymóg testowania pasażerów linii lotniczych z każdego obcego kraju

Boeing 777 linii China Airlines startuje z międzynarodowego lotniska w Los Angeles w 2020 r.   (AaronP/Bauer-Griffin/GC Images)
Boeing 777 linii China Airlines startuje z międzynarodowego lotniska w Los Angeles w 2020 roku. (AaronP/Bauer-Griffin/GC Images)

Posted December 28, 2022 at 5:08pm

Centers for Disease Control and Prevention ponownie będzie wymagać od pasażerów linii lotniczych podróżujących z Chin, aby pokazać negatywny test COVID-19 wśród gwałtownego wzrostu przypadków po masowych protestach skłoniły chiński rząd do rozluźnienia niektórych drakońskich środków ograniczających.

Wymóg, który rozpoczyna się 5 stycznia, przychodzi sześć miesięcy po tym, jak CDC zniósł szerszy wymóg testowania dla pasażerów linii lotniczych podróżujących z dowolnego obcego kraju. Agencja ostrzegła wtedy, że będzie „okresowo oceniać” i przywracać wymagania dotyczące testów w razie potrzeby.

Pasażerowie w wieku 2 lat i starsi muszą wykazać negatywny wynik z PCR lub szybkiego testu antygenowego wykonanego lub monitorowanego przez licencjonowanego pracownika służby zdrowia w ciągu dwóch dni od wyjazdu, agencja powiedziała w środę, ogłaszając wymóg.

Wymóg dotyczy pasażerów przybywających bezpośrednio z Chin, Hongkongu i Makau, a także podróżujących przez południowokoreańskie lotnisko Incheon International Airport, Toronto Pearson International Airport lub Vancouver International Airport. CDC powiedział w środę, że te trzy lotniska obejmują „przytłaczającą większość” osób podróżujących z Chin.

Pasażerowie mogą również pokazać dokumentację wyzdrowienia z COVID-19, jeśli test pozytywny miał miejsce ponad 10 dni przed lotem.

CDC powiedział również, że rozszerza dobrowolny program, który testuje pasażerów przybywających z co najmniej 30 krajów i sekwencjonuje warianty z pozytywnych przypadków. Program będzie teraz obejmował lotniska w Los Angeles i Seattle, obejmując 500 lotów każdego tygodnia, w tym 290 lotów z Chin.

Stany Zjednoczone podążają za kilkoma innymi krajami w realizacji wymogu testowania na podróżnych z Chin po tym, jak kraj ten ogłosił plany złagodzenia swoich ograniczeń granicznych począwszy od 8 stycznia w ramach zmiany polityki dotyczącej COVID-19. Eksperci debatowali nad skutecznością tej polityki, biorąc pod uwagę globalną obecność COVID-19 oraz odstęp czasu pomiędzy wykonaniem testu przez pasażera a wejściem na pokład samolotu. Szczególne obawy budzi jednak brak przejrzystości chińskich danych.

  Co oznacza pomarańczowa diamentowa boja specjalna?

„To, co musi być jasne, to jaki jest cel tej polityki i jak ją oceniamy” – zatweetował prezes Infectious Diseases Society of America Carlos del Rio.

Gwałtowny wzrost przypadków w Chinach jest trudny do określenia ilościowego z powodu decyzji rządu o skalowaniu raportowania danych i ograniczeniu definicji zgonów COVID-19 do tych spowodowanych niewydolnością oddechową.

Światowa Organizacja Zdrowia niedawno wezwała Chiny do wydania bardziej dokładnych statystyk, przy czym Mike Ryan, dyrektor wykonawczy WHO Health Emergencies Programme, ostrzegł, że obecna metoda kraju „bardzo mocno zaniży prawdziwą liczbę zgonów.”