Strona główna Show Biznes Co czytać, jeśli przegapiłeś " Odprawę

Co czytać, jeśli przegapiłeś ” Odprawę

Już od pierwszego odcinka Severance zyskał miano programu o wysokim poziomie konceptualnym, w którym płynnie mieszają się style i gatunki. Widzowie byli zachwyceni jego unikalnym podejściem do równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, kąśliwą satyrą na korporacje i często absurdalnymi, niemal linczowskimi obrazami (gofrowe przyjęcia, anyone?). Choć potwierdzono powstanie drugiego sezonu, data premiery pozostaje odległa. Na szczęście istnieje długa lista książek, które chcą wypełnić tę pustkę. W tym niekończącym się międzyczasie, sprawdź kilka z tych godnych uwagi lektur, które czerpią z Severance.

Niezależnie od tego, czy masz ochotę na satyrę w miejscu pracy, technologiczny horror, tajemnicę zaginającej pamięci, czy też wszystkie powyższe, ta lista odnosi się do wszystkich aspektów serialu. Niektóre z tych lektur rozgrywają się w naszym obecnym kapitalistycznym piekle, podczas gdy inne przedstawiają przyszłość od lekko spekulatywnej do całkowicie dystopijnej. Jednak niezależnie od tego, kiedy się rozgrywają, wszystkie rzucają wiele światła nie tylko na to, jak teraz żyjemy i pracujemy, ale także na to, jak nadajemy znaczenie pamięci o tym wszystkim.

1Tell Me an Ending, by Jo Harkin

Kiedy kilka osób zostaje prawnie powiadomionych, że usunięto im ważne wspomnienie i mogą teraz odzyskać do niego dostęp, stają przed wstrząsającym dylematem. Tell Me an Ending śledzi losy Finna, Mei, Williama i Oscara, którzy zastanawiają się, czy powinni odzyskać nieznaną traumę. Kluczem do ich przeszłości są psychologowie z kliniki usuwania wspomnień Nepenthe. Podobnie jak w finale pierwszego sezonu Severance, odkrycia dotyczące tożsamości, żalu i tajemnic okazują się być zarówno wyzwalające, jak i niszczące.

2The Memory Police, autor: Yoko Ogawa

W tej surrealistycznej baśni tajemnicze zniknięcia zmieniają krajobraz bezimiennej wyspy i tych, którzy ją zamieszkują. W miarę jak zmiany te przybierają coraz większe rozmiary – od zaginionych przedmiotów, przez zaginione zwierzęta, po zaginione części ciała – tylko nieliczne jednostki zdają sobie sprawę z tych dziwactw, podczas gdy reszta populacji jest nieświadoma tego, co zostało utracone. Policja Pamięci pracuje nad tym, by przeszłość została całkowicie zapomniana, wzbudzając strach w tych nielicznych ludziach, którzy pragną przypomnieć sobie dawne czasy. Tytułowe siły działają podobnie jak wyższa kadra w Lumon Industries w Severance, która robi wszystko, co w jej mocy, by uniemożliwić biurowym trutniom odkrycie całej ich rzeczywistości.

3Nigdy nie pozwól mi odejść, autor Kazuo Ishiguro

Podobnie jak Severance, to literackie arcydzieło płynnie łączy odcienie i gatunki, dając znakomity efekt. Łącząc gotycki romans, dystopię sci-fi i powieść o dojrzewaniu, Nigdy nie pozwól mi odejść ukazuje zamkniętą grupę uczniów szkoły z internatem, którzy zastanawiają się nie tylko nad swoim celem, ale nad samym swoim istnieniem. Uczniowie ci od najmłodszych lat są przygotowywani do wypełnienia bardzo szczególnego przeznaczenia, które jest tak ponure i wstrząsające, że czytelnik nie może powstrzymać się od odruchu rozpaczy. Jeśli Severance kwestionuje daremność pracy, Never Let Me Go rozszerza desperację o krok dalej, kwestionując daremność życia.

4Kilka osób pisze na maszynie, autor: Calvin Kasulke

W tej prawdziwie oryginalnej powieści świadomość mężczyzny zostaje przeniesiona do Slacka, zatracając wszelkie poczucie własnego ja poza biurem. Opowiedziana w całości poprzez rozmowy online, Kilka osób pisze na klawiaturze wyobraża sobie rzeczywistość, w której ta skazana na zagładę egzystencja jest przekleństwem dla jednostki, ale dobrodziejstwem dla miejsca pracy. Gerald, uwięziony w chmurze, może jedynie pracować nad nieskończonymi e-mailami i arkuszami kalkulacyjnymi, zamknięty w wiecznym stanie zerowej skrzynki odbiorczej. Podobnie jak Severance, Gerald spędza większość powieści, desperacko szukając drogi ucieczki, czyniąc satyryczne obserwacje i trafne spostrzeżenia podczas swojej absurdalnej podróży z internetowej otchłani.

  Jakie pytania zadała Salomonowi królowa Saby?

5Bewilderment, by Richard Powers

Richard Powers bada ekstremalny potencjał futurystycznej neuroterapii w tej przejmująco emocjonalnej opowieści. Theo Byrne, pragnąc zmienić zachowanie swojego trudnego syna, pozwala Robinowi uczestniczyć w eksperymentalnym procesie zwanym „zdekodowanym neurofeedbackiem”, który umożliwia odciśnięcie w jego umyśle wzorca aktywności mózgu jego zmarłej matki-ekologa. Nadmiar empatii i wrażliwości w świecie zewnętrznym Robina jest jednocześnie obiecujący i zaskakujący, ale wkrótce prowadzi do tak zgubnej perspektywy, że sugeruje, iż nasz ekologiczny upadek jest nieunikniony. Jeśli Severance jest przestrogą przed tym, jak technologia może sprawić, że zapomnimy, to Bewilderment ostrzega przed tym, jak technologia może sprawić, że będziemy pamiętać (i czuć) zbyt wiele.

6We Are Satellites, by Sarah Pinsker

We Are Satellites to technologiczno-społeczny horror, w którym badany jest wpływ nowego implantu mózgowego nie tylko na rodzinę, ale i na cały świat. Technologia pilotów rzekomo pozwala jednostkom doskonalić się w wielozadaniowości na niespotykanym dotąd poziomie; jest wybawieniem dla szkół i biur, zwiększając produktywność do niespotykanego dotąd poziomu. Jest to jednak rozwiązanie równie polaryzujące, co popularne, które niemal rozbija małżeństwo Vala i Julii. Gdy pojawiają się niezamierzone konsekwencje zdrowotne, ruch przeciwników Pilota rośnie w siłę i powstaje przeciwko korporacyjnym i rządowym nadzorcom. Podobnie jak Severance, We Are Satellites jest przykładem dzielącego, destrukcyjnego i często nieuchronnego wpływu technologii ciała, zarówno w skali mikro, jak i makro.

7Mr. Nobody, by Catherine Steadman

  Co najlepiej opisuje konstytucję Irokezów? , Co najlepiej opisuje konstytucję Irokezów?

Kiedy półprzytomny mężczyzna zostaje znaleziony na brzegu brytyjskiej plaży, nie może mówić i nie ma dokumentów tożsamości, przyciąga uwagę mediów. Wielu ekspertów medycznych bada anonimowego mężczyznę, który wkrótce zostaje nazwany Panem Nikt, ale nikt nie jest w stanie dowiedzieć się o nim niczego nowego. Dopiero neuropsycholog, dr Emma Lewis, zostaje wezwana do zbadania sprawy. Okazuje się, że wie on o niej o wiele więcej niż o sobie samym, co tworzy porywający thriller psychologiczny, w którym przeszłość krzyżuje się w zaskakujący i zaskakujący sposób. Powiązania między pozornie różnymi osobami są równie zaskakujące, jak niektóre z niesamowitych sposobów, w jakie krzyżują się ścieżki bohaterów Severance.

Poza tytułowym podobieństwem, film Ling Ma Severance ma wiele wspólnego z serialem telewizyjnym. W tej apokaliptycznej satyrze biurowa harówka pozostaje niezmienna nawet podczas końca świata. W obliczu plagi zombie Candance Chen jest tak oddana swojej pracy, że zamyka się w swoim korporacyjnym biurowcu w Midtown. Nawet gdy zmuszona jest uciekać wraz z grupą ocalałych, powieść pozostaje sprytna, klaustrofobiczna i nieubłagana w przekazywaniu informacji o tym, jak obłędne i zakorzenione mogą być mechanizmy późnego kapitalizmu w najbardziej ekstremalnych okolicznościach.

9Remember Me, przez Estelle Laure

Gdyby Severance było romansem dla młodych dorosłych, otrzymalibyśmy coś w rodzaju Remember Me. Kiedy nastolatka Blue Owens spotyka Adama Mendozę, doświadcza niesamowitego déja vu. Wszystko w nim wydaje się znajome, a jednak nie pamięta, by kiedykolwiek wcześniej go spotkała. Blue wkrótce dowiaduje się, że Adam jest jednym z elementów usuniętej pamięci i wyrusza w podróż, by odkryć prawdę kryjącą się za ich związkiem i jej przeszłością. Podobnie jak w przypadku Severance, tajemnicze notatki i zdjęcia dostarczają kluczowych dowodów i szokujących rewelacji.

10The Circle, autor: Dave Eggers

  Czy gospodarze Airbnb mogą zobaczyć Twój dowód osobisty?

Korporacja w centrum Kręgu przypomina Lumon z Severance w swoim natrętnym, niemal totalitarnym istnieniu. Obsesja na punkcie przejrzystości i nadzoru w tej rzekomo dobrej firmie technologicznej wciąga nową pracownicę Mae Holland, która docenia potencjał mikroczipów w walce ze wszystkim, od przestępczości po korupcję. Jednak The Circle wkrótce mutuje w orwellowskiego behemota, ingerującego w życie swoich pracowników i użytkowników. Mimo ciężkiego podejścia, jest to szalona podróż przez aż nazbyt prawdopodobną niedaleką przyszłość.

11Before I Go to Sleep, by S.J. Watson

Kobieta z amnezją wsteczną stara się zrekonstruować swoją przeszłość. Sprzeczne informacje, których dostarczają jej mąż i tajemniczy lekarz, powodują u niej prawdziwy kryzys tożsamości. Podobnie jak w przypadku innies Severance, bohaterka desperacko próbuje odnaleźć sens życia, mając pusty umysł i niewiele wiarygodnego wsparcia. Stawka rośnie, gdy narastające rozbieżności wkrótce przynoszą niebezpieczne konsekwencje w tym trzymającym w napięciu thrillerze psychologicznym.

12The Warehouse, by Rob Hart

Wyobraź sobie świat, w którym firma podobna do Amazona dominuje nad wszystkim, a Twoja rola w niej jest z góry określona przez algorytm (nietrudno to sobie wyobrazić, prawda?). To tylko część przerażającej przyszłości, którą przedstawia The Warehouse. Klaustrofobiczny, przypominający labirynt kampus powieści jest po części horrorem społecznym, a po części korporacyjnym thrillerem szpiegowskim, odzwierciedlającym często nieprzeniknioną strukturę biur Lumona, w których pracują mózgi. Ale co ważniejsze, oddaje to, jak trudno jest poruszać się w naszej kapitalistycznej rzeczywistości.

13Dare to Know, by James Kennedy

W filmie Dare to Know surrealistyczne założenie i niekonwencjonalne odkrycie napędzają kosmiczną podróż. Bezimienny, wiecznie wypalony bohater ma dość swojej pracy polegającej na obliczaniu i powiadamianiu ludzi o dokładnym czasie ich śmierci. Wkrótce popełnia kardynalny grzech swojej firmy, stosując algorytm na sobie. Według szacunków formuły, powinien był umrzeć wiele godzin temu. To, co następuje potem, to przypominająca sen podróż, podczas której nawiązuje kontakt z dawnymi bliskimi, odwiedza starożytne zaginione miasta, a przy okazji bawi się fizyką kwantową. Podobnie jak w Severance, bohater na skraju wypalenia zawodowego kwestionuje swoją tożsamość i traci poczucie rzeczywistości. To całkowicie oryginalna powieść, która z pewnością sfrustruje równie wielu, jak ich zachwyci.

14The Lathe Of Heaven, autor: Ursula K. Le Guin

Kiedy sny George’a Orra zamieniają się w rzeczywistość, zwraca się on o pomoc do psychoterapeuty. Niestety, lekarz wykorzystuje niezwykłe zdolności swojego pacjenta do własnych celów, manipulując światem dla własnych niecnych celów. Wyzysk jest równie potężny i nieprzewidywalny jak w przypadku pracowników Severance, jeśli nie bardziej. To klasyk science fiction o władzy, braku zaufania i niezamierzonych konsekwencjach, jakie mogą wywołać.

15Happy for You, autor: Claire Stanford

A gdybyś mógł zwiększyć swoje szczęście, stosując się po prostu do rad algorytmu? W świecie Happy For You jest na to aplikacja. Kiedy pozbawiona celu, ambiwalentna Evelyn przyjmuje pracę w firmie technologicznej, która obiecuje optymalizację szczęścia, wkrótce zaczyna kwestionować swoje własne cele i priorytety na przyszłość. Przez pryzmat mediów społecznościowych wzmacniających normy, Happy For You tworzy ostrą krytykę Doliny Krzemowej i medytację na temat tego, jak ludzka emocjonalność wymyka się automatyzacji, podobnie jak bezmyślna praca numerologów w Severance.

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Najchętniej czytane

JokerClub by Partouche Verse x Porsche

Popularna francuska grupa kasyn Partouche (i Partouche Multiverse) rozszerza się dalej na web3 poprzez swoją najnowszą kampanię Joker Club NFT w collaboratin z Porsche....

Dlaczego błonnik nie jest dla ciebie dobry?

Dlaczego błonnik nie jest dla Ciebie dobry?Zbyt duża ilość błonnika w diecie może powodować wzdęcia, gazy i zaparcia. Osoba może złagodzić ten dyskomfort poprzez zwiększenie spożycia płynów, ćwiczenia i dokonywanie zmian w diecie. Te niewygodne skutki uboczne nadmiernej ilości błonnika mogą wystąpić, gdy ktoś spożywa więcej niż 70 gramów (g) błonnika dziennie.Jaki organ jako pierwszy

Co jest prawdą zarówno w przypadku fotosyntezy, jak i oddychania komórkowego?

Co jest prawdą zarówno w przypadku fotosyntezy, jak i oddychania komórkowego?Odpowiedź. Odpowiedź: W podanych stwierdzeniach zarówno fotosynteza jak i oddychanie komórkowe potrzebują organelli do prowadzenia swoich procesów jest prawdziwe, a wszystkie pozostałe stwierdzenia są fałszywe.Które stwierdzenie najlepiej opisuje związek między fotosyntezą a oddychaniem komórkowym?Odpowiedź. W wyniku fotosyntezy powstaje glukoza, która jest wykorzystywana w oddychaniu komórkowym

Co najlepiej opisuje funkcję enzymów?

Co najlepiej opisuje funkcję enzymów?Enzymy to cząsteczki biologiczne (zazwyczaj białka), które znacznie przyspieszają tempo praktycznie wszystkich reakcji chemicznych zachodzących w komórkach. Są one niezbędne do życia i pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie, takich jak pomoc w trawieniu i metabolizmie.Co najlepiej opisuje funkcję i strukturę enzymu?Co najlepiej opisuje funkcjonowanie enzymów w organizmie? Enzymy są przekształcane

Top Result-driven SEO Trends to uplifting Your Online Visibility

W tej konkurencyjnej erze, ustanowienie swojej małej lub dużej skali biznesu na platformach internetowych bez SEO jest jak marzenie. Widoczność online odgrywa dominującą rolę w popularyzacji marki i wprowadzaniu jej do wybitnych klientów. Search engine optimization oferuje wiele korzyści w ekspansji biznesowej i przyspieszenie jego stopy generowania zysku. W związku z tym, trzeba strategię lub

Czarna Pantera: Wakanda Forever to jeden z najdłuższych filmów Marvela

W multiwersum Marvela minęło sporo czasu od pojawienia się narodu Wakandy - ale może się wydawać, że jeszcze więcej dłużej czas w teatrze dla...

Który kraj ma najwięcej więźniów na mieszkańca?

W którym kraju jest najwięcej więźniów na mieszkańca?Stany ZjednoczoneKtóry kraj ma najmniejszą liczbę więźniów na mieszkańca?Republika ŚrodkowoafrykańskaJaki procent Ameryki przebywa w więzieniach?0.7%Ile zarabiają prywatne więzienia na jednym więźniu?Prywatne więzienie może zaoferować swoje usługi rządowi i pobierać opłatę 150 USD za dzień za jednego więźnia. Ogólnie rzecz biorąc, rząd zgodzi się na te warunki, jeśli kwota

Dlaczego Księżyc ciągnie za sobą pływy?

Dlaczego Księżyc wywołuje pływy?Wysokie pływy i niskie pływy są spowodowane przez Księżyc. Grawitacyjne przyciąganie Księżyca generuje coś, co nazywa się siłą pływową. Siła pływów powoduje, że Ziemia - i jej woda - wybrzusza się po stronie najbliższej Księżycowi i po stronie najbardziej od niego oddalonej. Kiedy znajdujesz się w jednym z tych wybrzuszeń, doświadczasz przypływu.Czy

Jak wielkość teleskopu związana jest z jego zdolnością do zbierania światła?

Jak rozmiar teleskopu jest związany z jego zdolnością zbierania światła?Ponieważ zdolność zbierania światła zależy od kwadratu średnicy obiektywu, odległość, na jaką można wykryć obiekt, rośnie właśnie jako średnica obiektywu (brak kwadratu). Dłuższe ekspozycje umożliwiają teleskopowi wykrywanie obiektów znajdujących się w jeszcze większych odległościach.Od czego przede wszystkim zależy siła zbierania światła i zdolność rozdzielcza teleskopu?Inną ważną

Dlaczego nie mógł stanąć na nogach?

Dlaczego nie mógł stanąć na nogi?Odpowiedź. Z trudem stanął na nogach. Wyjaśnienie: "Hardly" oznacza "ledwo".Have a leg up znaczenie?: mieć przewagę nad innymi Firma ma przewagę nad konkurencją dzięki ostatniemu rozgłosowi.Co znaczy noga w dół?1 używany do wskazania ruchu z wyższej do niższej pozycji. zeszli z góry. 2 na niższym lub dalszym poziomie lub pozycji

Pozostałe newsy

  Jaki jest jeden czynnik, który będzie się różnił między grupą eksperymentalną a grupą kontrolną?

JokerClub by Partouche Verse x Porsche

Popularna francuska grupa kasyn Partouche (i Partouche Multiverse) rozszerza się dalej na web3 poprzez swoją najnowszą kampanię Joker Club NFT w collaboratin z Porsche....

BAYC Dookey Dash Sewer Pass Claims Ends Tomorrow!

Twierdzenie Sewer Pass i doświadczenie BAYC Dookey Dash zbliża się do końca 8 lutego (jutro!). Dlatego też, mając to na uwadze, ważne jest, aby...

Ryan Carson, były dyrektor generalny Proof Collective, oskarżony o nieetyczne postępowanie z Flux Fund Announcement

Proof Collective's Ex-COO, Ryan Carson znalazł się w błotnistych wodach po tym, jak jego fundusz Web3, 'Flux' spotkał się z krytyką. W tweecie...

Rug Radio x Cory Van Lew PFPs są dziś w obiegu!

Wyczekiwany przez Rug Radio Kolekcja PFP NFT z artystą Cory Van Lew ma spaść już dziś, 6 lutego. Rug Radio, firma medialna Web3...

Rynek NFT powraca z 945 milionami dolarów w styczniu

Rynek NFT rozpoczyna rok 2023 z hukiem, zdobywając ponad 945 milionów dolarów w sprzedaży i wolumenie handlowym w samym styczniu! Ten powrót oznacza wspaniałe...