Show Biznes

Co czytać w Parku Narodowym Yellowstone

1Where the Deer and the Antelope Play, reż. Nick Offerman

W tej wędrującej kolekcji esejów, zorganizowanej w trzech aktach wokół trzech różnych podróży, aktor i outdoorsman Nick Offerman bada świat przyrody i swoje miejsce w nim. Część pierwsza opisuje biwak w Parku Narodowym Glacier z Jeffem Tweedy i George’em Saundersem, część druga to wolontariat na farmie na angielskiej wsi, a część trzecia to jego podróż Airstreamem przez Amerykę w czasie największej pandemii. Będąc jednocześnie dziennikiem podróży, manifestem i porywającym wezwaniem do wyjścia na zewnątrz, Where the Deer and the Antelope Play jest powiewem świeżego alpejskiego powietrza, dostarczonym przez sympatycznego przewodnika.

2Święta firma, autorstwa Annie Dillard

W 1975 roku Annie Dillard przeprowadziła się do jednopokojowej chaty na wyspie w Puget Sound, gdzie było tylko „jedno ogromne okno, jeden kot, jeden pająk i jedna osoba” Przez następne dwa lata prowadziła życie klasztorne, pisząc Holy the Firm, grzmiącą medytację na temat Boga, cierpienia, świata przyrody i ludzkiego ducha. Licząca zaledwie 76 stron, niewielka książka, która może po prostu rozwiać się podczas wietrznej wędrówki, ale zaufaj nam: to jeden z najlepszych literackich towarzyszy, jakich możesz spakować na dzień wędrówki. Wrócisz z eksploracji zmieniony, tak jak Dillard była po swoim czasie w Puget Sound. Sięgnijcie po Holy the Firm, aby odkleić się od swojego umysłu i spojrzeć na świat „z broadaxem”, jak zaleca autorka.

3Imperium cieni, autorstwa George’a Blacka

Ta rozległa historia powstania Yellowstone jako parku narodowego rozpoczyna się w 1805 roku, kiedy Lewis i Clark byli jednymi z pierwszych białych odkrywców, którzy odkryli cuda krajobrazu. Kończy się pod koniec lat 70. XIX wieku, krótko po tym, jak Ulysses S. Grant wyznaczył tę ziemię jako pierwszy amerykański park narodowy. Kolejne dekady to krwawy proceder, w którym biali przybysze dopuszczali się przerażających aktów przemocy, by wyplenić rdzenne ludy zamieszkujące Yellowstone, w tym Wrony, Blackfeet, Bannocks i Shoshones. Z drobiazgowymi szczegółami Black śledzi wszystkie konkurencyjne interesy walczące o kawałek Yellowstone, od przedsiębiorców, przez naukowców, po mormońskich pionierów. Ta podróż do strasznych początków parku jest mocnym przypomnieniem tego, jak granica została oswojona i skradziona.

4Śmierć w Yellowstone, autorstwa Lee H. Whittlesey

Death in Yellowstone to wstrząsająca saga „Florida Man” o naszym pierwszym parku narodowym. Napisana przez oficjalnego historyka Yellowstone, książka rozciąga się aż do 1870 roku, śledząc setki głupich zgonów i dziwnych wypadków w jednym z najbardziej znanych krajobrazów narodu. Podzielone na dwie części, „Śmierć z powodu natury” i „Śmierć z powodu człowieka”, te makabryczne historie pokazują, że niektórych gości parku spotyka haniebny koniec z powodu ich własnej pychy, jak ugotowanie się żywcem w gorących źródłach, podczas gdy inni umierają przez dziwny zbieg okoliczności, jak wędrowcy uderzeni przez kamienie kopnięte z krawędzi klifu. Jednocześnie przerażająca, zabawna i pouczająca, Śmierć w Yellowstone jest ostatecznie przestrogą przed traktowaniem przyrody jak atrakcji turystycznej. Jak wyjaśnia Whittlesey, „Niektórzy ludzie wymagają dzikości parku, a jednocześnie odmawiają mu prawa do korzystania z jego dzikości wobec nich.”

Ta treść jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią i importowana na tę stronę, aby pomóc użytkownikom w podaniu ich adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnych treści można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button