Co oznacza, że granice mojego języka są granicami mojego świata?
„Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata.” – Ludwig Wittgenstein. W potocznym wyobrażeniu język jest środkiem komunikacji; umożliwia nam pobieranie i przekazywanie informacji o świecie. Szczególna zdolność języka wydaje się być tym, co odróżnia człowieka od innych zwierząt.
Czy nasz język ogranicza naszą wiedzę o świecie?
Języki nie ograniczają naszej zdolności do postrzegania świata lub myślenia o nim, raczej skupiają naszą uwagę i myśl na konkretnych aspektach świata. Jest wiele innych przykładów na to, jak język wpływa na percepcję, na przykład w odniesieniu do płci i opisywania wydarzeń.
O czym nie możemy mówić, musimy?
To jest ogólna forma propozycji. O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć. To, o czym nie możemy mówić, musimy przemilczeć. Świat jest reprezentowany przez myśl, która jest propozycją z sensem, ponieważ wszystkie one – świat, myśl i propozycja – mają tę samą formę logiczną.
Co może być w ogóle powiedziane, może być powiedziane wyraźnie, a to, o czym nie możemy mówić, musimy przemilczeć?
„To, co w ogóle można powiedzieć, można powiedzieć wyraźnie; a to, o czym nie możemy mówić, musimy pominąć milczeniem.” [„Was sich überhaupt sagen läßt, läßt sich klar sagen; und wovon man nicht reden kann, darüber muß man schweigen”] to dictum austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina.
Co można powiedzieć, można powiedzieć jasno?
Własna deklaracja celu Wittgensteina: „To, co w ogóle można powiedzieć, można powiedzieć wyraźnie, a o czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć” Tractatus Logico-Philosophicus. Autor Ludwig Wittgenstein.
Co Wittgenstein powiedział o języku?
Dochodzenia Filozoficzne. W swoim dziele Philosophical Investigations (1953) Ludwig Wittgenstein regularnie odwoływał się do koncepcji języka-gry. Wittgenstein odrzucił ideę, że język jest w jakiś sposób oddzielony i odpowiadający rzeczywistości, i twierdził, że pojęcia nie potrzebują jasności, aby mieć znaczenie.
Co można powiedzieć o Wittgensteinie?
W przedmowie do swojego Tractatus Wittgenstein pisze, że: Można by ująć cały sens tej książki być może w tych słowach: To, co w ogóle można powiedzieć, można powiedzieć wyraźnie; a tam, gdzie nie można mówić, tam trzeba milczeć.
W co wierzył Ludwig Wittgenstein?
W Tractatus Logico Philosophicus, Wittgenstein argumentował za reprezentacyjną teorią języka. Określił to jako „teorię obrazu” języka: rzeczywistość („świat”) jest rozległym zbiorem faktów, które możemy zobrazować w języku, zakładając, że nasz język ma adekwatną formę logiczną.
Kto twierdzi, że język jest obrazem rzeczywistości?
Ludwig Wittgenstein
Kto napisał Prawda językowa i logika?
A. J. Ayer
Czy Wittgensteina trudno się czyta?
Ludwig Wittgenstein jest notorycznie trudnym filozofem do przeczytania, a co dopiero do zrozumienia. Jedyną książką, którą Wittgenstein wydał za życia, był „Tractatus Logico-Philosophicus” z 1921 roku, który jest prawie nieczytelny. Została ona w większości napisana, gdy walczył w I wojnie światowej w armii austriackiej na froncie rosyjskim.
Co powinienem przeczytać przed Wittgensteinem?
Frege jest dobry. Wystarczy wyszukać na SEP-ie „atomizm logiczny”, żeby zrozumieć związek między Russellem a Wittgensteinem. Polecam też poczytać trochę metafizyki Platona w Republice, ale szczególnie to, co znajduje się w Sofiście, Filebie i Mężu stanu. Warto zajrzeć do Theatetus.
Jak wyjaśnić epistemologię?
Epistemologia, filozoficzne badanie natury, pochodzenia i granic ludzkiej wiedzy. Termin pochodzi od greckiego epistēmē („wiedza”) i logos („rozum”), dlatego dziedzina ta bywa określana jako teoria wiedzy.
Jakim typem filozofii jest Wittgenstein?
Ludwig Wittgenstein | |
---|---|
Era | 20th-century philosophy |
Region | Western philosophy |
School | Filozofia analityczna Antyfundacjonalizm Korespondencyjna teoria prawdy Zwrot lingwistyczny Atomizm logiczny Behawioryzm logiczny |
Institutions | Trinity College, Cambridge |
Jak Zea definiuje filozofię?
Zea uczy filozofii jako zaangażowania. Jednym ze sposobów odczytania zarówno Platona, jak i Kartezjusza jest to, że obaj (na swój sposób) chcieli, aby filozofia stanowiła fundament dla czegoś – Platon chciał, aby filozofia stanowiła fundament dla polityki, a Kartezjusz chciał zapewnić fundament dla nauki.
Ile języków znał Wittgenstein?
Angielski
Jaka jest etymologia filozofii?
Pierwotne znaczenie słowa filozofia pochodzi od greckich korzeni philo- oznaczającego „miłość” i -sophos, czyli „mądrość” Kiedy ktoś studiuje filozofię, chce zrozumieć, jak i dlaczego ludzie robią pewne rzeczy i jak prowadzić dobre życie.
Jakie są 2 główne podziały filozofii?
Aksjologia jest gałęzią filozofii, która rozważa badanie zasad i wartości. Wartości te dzielą się na dwa główne rodzaje: etykę i estetykę. Etyka jest pytaniem o moralność i wartości osobiste. Logika jest gałęzią filozofii, która stara się uporządkować rozumowanie.