Co się stanie z ciśnieniem, gdy ściśniesz balon?
Ściskając balonik, zmniejszasz przestrzeń, którą mogą zająć cząsteczki gazu. Ponieważ cząsteczki są upychane nieco bliżej siebie, zderzają się z większą ilością, więc ciśnienie od poruszających się cząsteczek gazu wzrasta. Jeśli objętość się zwiększa, jej ciśnienie maleje.
Gdy balonik jest ściskany objętość maleje co się dzieje z ciśnieniem powietrza wewnątrz balonika?
2 powoduje chwilowy spadek ciśnienia wewnątrz (małe strzałki w żółtym kolorze) i tworzy nierównowagę ciśnień. Silniejsze ciśnienie powietrza zewnętrznego ściska balonik. W miarę zmniejszania się objętości balonu, ciśnienie wewnątrz balonu rośnie. W końcu jest w stanie zrównoważyć ciśnienie powietrza zewnętrznego.
Dlaczego ciśnienie wewnątrz balonu wzrasta, gdy jest on nadmuchiwany?
Wewnątrz balonu ciśnienie wypycha się na zewnątrz, a to musi być zrównoważone przez ciśnienie powietrza zewnętrznego, które wpycha się do środka PLUS siła sprężystości, która również wpycha się do środka. Dlatego ciśnienie będzie rosło w miarę nadmuchiwania balonu, ponieważ siła pochodząca od gumki rośnie w miarę nadmuchiwania balonu.
Co się stanie, jeśli nadmuchasz balonik bardziej?
Kiedy nadmuchujesz balon, tak naprawdę wprowadzasz gazy, w tym przypadku głównie hel, do elastycznego pojemnika. Gdy dodajesz więcej gazu, ciśnienie wewnątrz balonu wzrasta i w odpowiedzi balon się rozszerza… Gdy wchodzisz wyżej w atmosferę, powietrze staje się rzadsze i ciśnienie atmosferyczne spada.
Co powoduje ciśnienie powietrza wewnątrz balonu?
Ciśnienie gazu to ciśnienie, które powstaje w wyniku zderzeń cząsteczek gazu z jakimś obiektem. Wewnątrz balonu cząsteczki gazu zderzają się z wewnętrznymi ściankami balonu. To właśnie te zderzenia sprawiają, że balon jest nadmuchiwany. Gdyby cząsteczki gazu nagle przestały się poruszać, balon natychmiast by się opróżnił.
Jak obliczyć ciśnienie w balonie?
pv=niu*R*T ( eq. 1) . Jeśli znajdziesz liczbę moli ( niu ) to otrzymasz ciśnienie ( bo możesz obliczyć , z dobrym przybliżeniem, objętość balonika używając pojemnika z wodą i zatapiając go w tej wodzie, mierząc różnicę między początkowym a końcowym poziomem wody itd. ).