Czego programiści aplikacji mogą się nauczyć od projektowania stron internetowych? – GdanskTown.pl

Source: Pixabay
Projektowanie aplikacji jest dyscypliną nowszą niż projektowanie stron internetowych, ale jej rynek jest mimo to lukratywny: co kwartał odnotowuje się średnio ponad 35 miliardów pobrań aplikacji. Podczas gdy tworzenie aplikacji i projektowanie stron internetowych ma swoje kluczowe różnice, od metod nawigacji po platformę, ich rozwój wykorzystuje te same umiejętności – a lekcje z jednej dyscypliny mogą informować o wynikach w drugiej. Oto trzy kluczowe sposoby, w jakie projektowanie stron internetowych może inspirować projektowanie aplikacji.
Wygląd jest kluczowy
Projektowanie interfejsu użytkownika od początku było istotnym elementem projektowania stron internetowych. Projekt wizualny przynosi korzyści stronom internetowym na wiele sposobów – na początek, czysty projekt może sprawić, że strona będzie łatwiejsza do odczytania i łatwiejsza w nawigacji, podczas gdy wybory projektowe na zamówienie mogą odróżnić stronę od konkurencji. Wyróżniającym się przykładem w dziedzinie mody detalicznej jest strona internetowa H&M, gdzie prosty, elegancki schemat kolorów – czerwieni, czerni i bieli – daje zaskakujący efekt i służy jeszcze większemu podkreśleniu produktów. Projektowanie aplikacji nie jest inne, a aplikacje mogą jeszcze bardziej skorzystać ze spójnego podejścia do projektowania; sklepy z aplikacjami własnościowymi są konkurencyjnym rynkiem, ponieważ wiele z nich to towary z ceną detaliczną. Stworzenie estetycznej aplikacji zapewni jej przyjęcie przez szerszą bazę użytkowników.
Miej na uwadze cel
Tak jak strony internetowe, które tracą z oczu swój cel biznesowy mają tendencję do niedomagania, tak i aplikacje, które są zdezorientowane co do ich głównego celu mogą być często skazane na porażkę. W tym celu, twórcy aplikacji mogą spojrzeć na udany projekt strony internetowej dla wskazówek dotyczących celu. Na przykład, w branży gier online, Buzz Bingo jest witryną bingo, która pozwala użytkownikom na dostęp do szeregu gier bingo, a także różnych automatów online i turniejów automatów. Celem strony jest działanie jako portal do tych gier, informując jednocześnie użytkowników o ich zasadach i dostępnych nagrodach. Strona wyraźnie informuje o rodzajach dostępnych gier i ogranicza treść do istotnych informacji na temat każdej gry, a także instrukcji dotyczących zakładania konta i zarządzania depozytami. Strona mogłaby z łatwością rozszerzyć się o wskazówki dotyczące gry, a nawet szersze wiadomości branżowe, ale te dodatki dodałyby niewiele wartości do docelowej demografii strony; utrzymanie prostej strony jest wyborem, zachowując jasność i cel oraz poprawiając doświadczenie użytkownika.
Chudszy jest szybszy
Source: Pixabay
Strony internetowe opierają się nie tylko na możliwościach oprogramowania przeglądarki, przez którą są uruchamiane, ale także na specyfikacji technicznej sprzętu komputerowego posiadanego przez użytkownika. Usprawnianie stron w celu maksymalnego wykorzystania dostępnych zasobów jest praktyką, z której twórcy aplikacji mogą czerpać inspirację, ponieważ przeciętny smartfon nie ma prawie takiej mocy obliczeniowej jak przeciętny komputer. Sukces aplikacji zależy od jej dostępności i użyteczności dla większości aktywnie używanych smartfonów. W wielu przypadkach oznacza to po prostu zmniejszenie liczby ciężkich zasobów, które wymagają pamięci fizycznej i czasu na załadowanie – ale istnieją również głębsze zmiany strukturalne, które można wprowadzić, aby zapewnić szybkie ładowanie i bezproblemowe użytkowanie. Zintegrowanie kodeków kompresji w aplikacjach może dodatkowo zmniejszyć wpływ dużej ilości informacji na wydajność, a podzielone zespoły mogą sprawić, że wstępne ładowanie danych będzie możliwe nawet na słabszych urządzeniach.
Aplikacje mają w niektórych przypadkach użycia unikalne zalety w stosunku do tradycyjnej strony internetowej, ale ich rozwój może mimo wszystko skorzystać z przykładów ustanowionych przez tę ostatnią. Pamiętając o tych kwestiach podczas procesu tworzenia aplikacji, możesz zapewnić sukces każdej nowo tworzonej aplikacji.