Czy całkowite przemieszczenie zależy od tego, jaką drogę obierzemy?
Właściwości i równania przemieszczenia Przemieszczenie jest wielkością wektorową, co oznacza, że musimy określić jego wielkość i kierunek. Pamiętaj, że przemieszczenie zależy od początkowego i końcowego położenia drogi przebytej przez obiekt.
Czy przemieszczenie może być zerowe, nawet jeśli odległość nie jest zerowa?
Tak. Na przykład, samochód jedzie z punktu A do B, a następnie wraca. Załóżmy, że AB=5m. W tym przypadku przebyta droga wynosi 10m, natomiast przemieszczenie jest zerowe.
Dlaczego przemieszczenie może być zerowe, ale odległość nie?
Tak, przemieszczenie może być zerowe, ale odległość nie, ponieważ przemieszczenie ma zarówno kierunek jak i wielkość, podczas gdy odległość ma tylko wielkość. Dlatego, gdy przemieszczamy się z naszego domu do sklepu, a następnie z powrotem do domu, przemieszczenie jest zerowe, podczas gdy odległość nie jest zerowa.
Co to znaczy, że obiekt ma niezerową odległość, ale jego przemieszczenie jest zerowe?
A1) Tak , przemieszczenie może być zerowe nawet jeśli ciało pokonało jakąś odległość. Na przykład, rozważmy dwa punkty A i B oddalone od siebie o 1km, jeśli ciało podróżuje z A do B i wraca do A, jego odległość wyniesie (1+1) km, podczas gdy jego przemieszczenie będzie równe 0, ponieważ obiekt wrócił do swojej pozycji początkowej.
Czy można mieć zerowe przemieszczenie, nawet jeśli obiekt pokona pewną odległość?
Tak, jeśli obiekt pokonał pewną odległość, to na pewno może mieć zerowe przemieszczenia. ponieważ przemieszczenie jest wielkością wektorową zależną od położenia początkowego i końcowego, a nie od drogi. Na przykład 1 okrąg ruchu ma odległość 2πR, ale 0 przemieszczeń.
Czy poruszający się obiekt może pokonać zerową odległość?
Zatem jeśli ciało się porusza, to zawsze będzie pokonywało jakąś drogę, która nigdy nie może mieć zerowej długości. Zatem odległość przebyta przez poruszający się obiekt nigdy nie może być równa zeru.
Czy ciało o zerowym przemieszczeniu może mieć przyspieszenie?
Odpowiedź: Tak, obiekt może mieć zerową prędkość i jednocześnie przyspieszać.
Czy można poruszać się po krzywej z zerowym przyspieszeniem podaj przykład?
Nie, nie jest możliwe pokonanie zakrętu z zerowym przyspieszeniem, ponieważ podczas pokonywania zakrętu prędkość może pozostać stała, ale kierunek prędkości na pewno się zmieni. Tak samo jak przyspieszenie może być zerowe, ale kierunek prędkości na pewno się zmieni.
Czy możliwe jest poruszanie się po zakrzywionej ścieżce ze stałym przyspieszeniem?
(b) Czy możliwy jest ruch po zakrzywionej ścieżce z zerowym przyspieszeniem, stałym przyspieszeniem, zmiennym przyspieszeniem. (ii) W ruchu pocisku droga jest zakrzywiona, ale przyspieszenie jest stałe (=g). (iii) Zmienne przyspieszenie na zakrzywionej drodze jest. zdecydowanie możliwe.
Jaki jest ruch obiektu ze stałą prędkością po okręgu o stałym promieniu?
Ruch jednostajny kołowy to ruch po okręgu ze stałą prędkością. Przyspieszenie dośrodkowe →aC a → C to przyspieszenie, jakie musi mieć cząstka, aby poruszać się po torze kołowym. Przyspieszenie dośrodkowe jest zawsze skierowane w stronę środka obrotu i ma wielkość aC=v2/r. a C=v 2 / r .