Strona główna Show Biznes Czy czas spędzony na ekranie jest naprawdę taki zły dla dzieci? Zapytaliśmy...

Czy czas spędzony na ekranie jest naprawdę taki zły dla dzieci? Zapytaliśmy ekspertów o prawdę

Azjatycki młody chłopak korzystający ze smartfona w sypialni

Czas na ekranie. Samo wypowiedzenie tych słów może przypominać wylanie benzyny w odległości dwóch centymetrów od ognia, przynajmniej w świecie rodziców.

Czas ekranowy może mieć obciążone konotacje, a zalecenia i opinie często czują się zasznurowane osądem i wstydem – nawet jeśli są oparte na dowodach. Niemniej jednak, Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zauważa, że dzisiejsze dzieci spędzają około siedmiu godzin dziennie na konsumpcji mediów rozrywkowych, w tym telewizji, telefonów, komputerów i innych urządzeń elektronicznych. To oczywiście dużo, ale jeśli chodzi o czas spędzony na ekranie, znalezienie odpowiedniej równowagi może być trudne.

„Moje osobiste przekonania na temat czasu ekranowego dla dzieci dramatycznie zmieniły się po posiadaniu własnych dzieci”, mówi Zishan Khan, MD, psychiatra dzieci, młodzieży i dorosłych z Mindpath Health. „Wcześniej o wiele łatwiej było mi wyobrazić sobie świat, w którym moja żona i ja sztywno przestrzegaliśmy wytycznych, których nauczyliśmy się i doradzaliśmy rodzicom naszych pacjentów w ramach naszych praktyk jako psychiatrów. Jednak w rzeczywistości życie wymaga elastyczności.”

Ale ogólne zalecenia – te, które odradzają czas ekranowy dla dzieci poniżej 18 miesięcy i nakłaniają do ograniczeń dla dzieci starszych – są w miejscu z jakiegoś powodu, prawda? A jeśli tak, to jaką elastyczność i łaskę mogą sobie zapewnić rodzice? Eksperci podzielili się ryzykiem i korzyściami (tak, korzyściami) związanymi z czasem spędzanym na ekranie oraz tym, dlaczego rodzice powinni mieć możliwość podejmowania najlepszych, najbardziej świadomych decyzji dla swoich rodzin.

Jakie są zagrożenia związane ze zbyt dużą ilością czasu ekranowego?

Według Dona Granta, doktora, psychologa mediów i krajowego doradcy ds. zarządzania zdrowymi urządzeniami w Newport Healthcare, istnieje długa lista problemów, do których może przyczynić się zbyt duża ilość czasu ekranowego, w tym:

 • Słaby sen
 • Problemy z uwagą
 • Problemy z obrazem ciała i niska samoocena
 • Otyłość
 • Wycofanie się ze zdrowych aktywności i relacji offline
 • Zakłócenia w nauce
 • Zmniejszona wyobraźnia
 • Dostęp do nieodpowiednich treści
 • Narażenie na dezinformację
 • Naruszenie prywatności
 • Drapieżniki
 • Problemy ze zdrowiem psychicznym a agresja

Whew – wygląda na to, że to dużo. Ale AAP przytacza również wiele z tych kwestii w swoim oświadczeniu politycznym dotyczącym czasu ekranowego dla dzieci i młodzieży, w tym otyłość, zdrowie psychiczne i obawy dotyczące prywatności.

Jakie są korzyści z czasu ekranowego?

Po przeczytaniu powyższej listy możesz być gotowy, aby odłączyć telewizor i ukryć każdy ekran. Oddychaj.

„Rodzice mogą być zrozumiale zaniepokojeni, biorąc pod uwagę, jak powszechne stały się urządzenia elektroniczne w naszym codziennym życiu” – mówi dr Khan. „Nawet praca w szkole jest często wykonywana na tabletach i komputerach. Nie obawiaj się, ponieważ czas ekranowy w umiarze może faktycznie mieć pozytywny wpływ na dzieci.”

Nawet AAP wskazuje na potencjalne korzyści z czasu ekranowego, w tym ekspozycję na nowe idee, świadomość bieżących wydarzeń oraz zdolność do angażowania się w społeczności i możliwości obywatelskie.

Ekrany zapewniają również środki do połączenia. „Łączenie się z przyjaciółmi za pośrednictwem wideo i SMS-ów jest świetne dla ich rozwoju umiejętności społecznych”, mówi Regine Muradian, PsyD., licencjonowany psycholog kliniczny i autor. „Podczas pandemii czas ekranowy był niesamowitą korzyścią i narzędziem, ponieważ bez niego nie byliby w stanie nadążyć z nauką i łączeniem się z przyjaciółmi”

Nawet gry wideo mogą mieć pewne korzyści. Badanie z 2022 roku obejmujące ponad 2000 dzieci w wieku 9-10 lat wykazało, że dzieci, które grały przez trzy do czterech godzin dziennie, miały wyższe wyniki testów umiejętności poznawczych i większą kontrolę impulsów niż ich rówieśnicy niegrający.

Gaming dostarcza również możliwości społecznych. „Dziecko może znaleźć rówieśnika o podobnych zainteresowaniach jak oni, gdy gra w grę wideo online, a ja widzę wiele dzieci w mojej praktyce, które mają regularne playdates Fortnite lub Minecraft”, mówi dr Khan.

Dr Khan mówi, że inne potencjalne korzyści z czasu ekranowego obejmują:

 • Poprawa zdrowia psychicznego i pewności siebie
 • Nauka i umiejętności krytycznego myślenia z treści edukacyjnych, a nawet gier wideo
 • Poprawa umiejętności czytania, pisania i matematyki z treści edukacyjnych
 • Poprawa drobnych umiejętności motorycznych z gier

Screen Time For Babies (czas ekranowy dla niemowląt)

„Eksperci, w tym AAP, nie zalecają w ogóle czasu ekranowego dla niemowląt w wieku poniżej 18 miesięcy, z wyjątkiem dopuszczenia czatu wideo z członkami rodziny, jeśli interakcja twarzą w twarz nie jest możliwa” – mówi dr Grant.

A ostatnio, badanie JAMA z 2023 roku wykazało, że zwiększone wykorzystanie czasu ekranowego w niemowlęctwie doprowadziło do obniżonego funkcjonowania wykonawczego w wieku 9 lat.

Ale porozmawiaj z innymi rodzicami lub spędź czas w rodzicielskiej grupie na Facebooku, a na pewno usłyszysz, jak ktoś przypisuje telewizję lub YouTube za nauczenie ich 10-miesięcznego dziecka mówienia, a konkretnie programy takie jak „Pani Rachel”

Obecnie nie ma dowodów na to, że ekspozycja na ekran dla niemowląt przyspiesza rozwój, a raczej wręcz przeciwnie. „Niemowlęta nie rozumieją zawartości ekranu i dlatego nie mogą przełożyć na świat fizyczny tego, co widzą na dwuwymiarowym ekranie” – mówi dr Grant. „Dźwięki i treść tego, co widzą na ekranach, mogą być czasami szokujące dla wrażliwych uszu niemowląt, niepokojące dla ich rozwijającego się wzroku, nadmiernie stymulujące dla ich szybko rozwijającego się mózgu i generujące niepożądane zmiany poznawcze i strukturalne”

  Jak opowiadać teraz o faszyzmie

Badanie z 2013 roku, cytowane w oświadczeniu polityki AAP na temat czasu ekranowego i młodych umysłów, miało podobne ustalenia. Stwierdzono w nim, że 15-miesięczne maluchy mogły przyswajać nowe słowa na ekranach dotykowych, ale zmagały się z zastosowaniem tego w trójwymiarowym świecie.

To powiedziawszy, jeśli potrzebujesz prysznica w spokoju, a już utknąłeś swoje dziecko przed ekranem, dr Khan to rozumie. „To nie znaczy, że zrujnowałeś swoje dziecko lub jesteś zaniedbany, umieszczając dziecko w swoim chodziku, aby oglądać film 'Thomas & Friends’ na swoim iPadzie, podczas gdy ty szybko bierzesz prysznic lub przygotowujesz obiad dla rodziny”, mówi.

Jeśli jednak masz zamiar to zrobić, dr Khan sugeruje ograniczenie tego do czasu trwania krótkiego prysznica lub jakiegoś szybkiego przygotowania posiłku, a następnie zaangażowanie niemowlęcia w interaktywną zabawę. Nic nie może uchwycić ich skupienia bardziej niż uśmiech ich rodziców, mówi.

Gdy Twoje dziecko zbliża się do swoich drugich urodzin, trochę czasu ekranowego może być korzystne. AAP zaleca ograniczenie go dla dzieci w wieku 2-5 lat po jednej godzinie. Dr Grant zachęca rodziców, aby byli ostrożni w wyborze treści.

„Niekoniecznie chodzi o ilość ich zaangażowania, ale o jakość” – mówi. Oświadczenie polityczne AAP zauważyło, że niektóre dobrze zaprojektowane programy dla przedszkolaków, w szczególności „Ulica Sezamkowa”, mogą pomóc w rozwoju.

  Kris Jenner poprowadzi ceremonię odnowienia ślubu Ellen DeGeneres i Portii de Rossi

Prawda jest taka, że gdy dzieci rosną, czas ekranowy jest nieunikniony. „Ostatecznie, ekrany są częścią życia, więc nie jest rozsądne, aby zrezygnować z ich używania lub całkowicie je ograniczyć”, mówi Caroline Danda, PhD, licencjonowany psycholog. „Ważne jest, aby określić, co ma sens dla twojego dziecka lub nastolatka, biorąc pod uwagę ich ogólny rozwój i potrzeby. Celem jest ustalenie granic i zapewnienie wskazówek, aby pomóc dziecku i nastolatkowi stać się dobrym konsumentem technologii i ekranów.”

Dr Grant zgadza się i upoważnia rodziców do wzięcia lejców z wkładem od dzieci w miarę ich rozwoju. „Uważam, że rodzice powinni być strażnikami czasu ekranowego swojego dziecka”, mówi. „Powinny istnieć granice czasu ekranowego dziecka, z oczekiwaniami wyraźnie wyjaśnionymi i omówionymi. Zacznij od ich pierwszego użycia i kontynuuj rozmowy odpowiednie do wieku przez cały okres dojrzewania.”

Zalecenia dotyczące czasu ekranowego według wieku

Jeśli nadal nie jesteś pewien, ile dokładnie czasu ekranowego dać swoim dzieciom, rozważ te sugestie dotyczące wieku. Odpowiednie dostosowanie do wieku to wspólny temat w wytycznych AAP i ekspertów. Oto podział z poradami ekspertów:

Wiek 0-18 miesięcy

Dr Grant nie zaleca żadnego czasu ekranowego dla dzieci w tej grupie wiekowej, z wyjątkiem rozmów wideo z rodziną i przyjaciółmi, zgodnie z zaleceniami AAP. Dr Khan zgadza się z tym, ale rozumie potrzebę elastyczności.

„Żaden, chyba że jest to dla krótkich okresów, aby pozwolić rodzicowi na przerwę i zebrać się, zaangażować się w samoopiekę, pielęgnację i higienę”, mówi dr Khan. „Kluczem jest tu ograniczenie do krótkich okresów czasu i próba uniknięcia narażenia ich na urządzenia elektroniczne w jak największym stopniu”

Wiek 18 miesięcy-2 lata

Dr Grant mówi, że na tym etapie rodzice mogą wprowadzić pewien ograniczony czas ekranowy. Najlepiej jest siedzieć z dzieckiem. A dr Khan sugeruje utrzymanie go poniżej godziny „treści ograniczonych do materiałów edukacyjnych i skoncentrowanych na dzieciach”

Wiek 2-5 lat

Dr Grant radzi rodzicom, aby ograniczyli czas ekranowy do mniej niż jednej godziny dziennie, skupiając się na wysokiej jakości treściach edukacyjnych.

Wiek 5-9 lat

Gdy dzieci wchodzą do szkoły, niektóre zadania mogą obejmować czas ekranowy, mówi dr Grant. Przygotuj się na to, że ich ograniczenia czasu ekranowego będą musiały się zmienić.

„Są one również zwykle interakcji zarówno z nim, a także poprzez niego z rówieśnikami dla wspólnych prac domowych i projektów,” mówi. „Eksperci zalecają, aby pozwolić na te akademickie, rozwojowe działania ekranowe, monitorowanie ich czasu ekranowego, gdy angażują się z nimi poza szkołą, nadal ustalając spójne limity i kontynuując dzielenie się oczekiwaniami rodziców / opiekunów dotyczącymi działań i zachowań ekranowych”

Ale co z ulubionym programem telewizyjnym? Gry wideo? IPhone’em? Dr Khan zaleca maksymalnie dwie godziny czasu ekranowego dziennie dla tego typu treści. A rodzice nadal powinni mieć na uwadze to, co ich dziecko ogląda na ekranie. „Rodzice powinni ograniczyć swoim dzieciom granie w brutalne gry wideo. Nie zaleca się, aby rodzice udostępniali dziecku swój osobisty smartfon” – mówi dr Khan.

Wiek 9-15 lat

Dr Khan mówi, że dwie do czterech godzin dziennie są odpowiednie w tym wieku. „Gdy dzieci stają się preteens, tweens i nastolatkami, najprawdopodobniej będą błagać o zwiększony czas ekranowy, bardziej zaawansowane urządzenia oraz aplikacje i gry” – mówi dr Grant.

  8 pytań dotyczących sera i serowarstwa, na które odpowiada znany degustator i sędzia serów

Radzi on, aby nie pozwalać dzieciom poniżej 13 lat na zakładanie kont w mediach społecznościowych. Na szczęście większość platform ma takie ograniczenia wiekowe (choć dzieci mogą je dość łatwo obejść). Mimo to, nawet niższy koniec tej grupy wiekowej może zrozumieć rozmowy o odpowiednim zachowaniu online, które stanowią podstawę dla dzieci do zaangażowania się w korzystanie z mediów społecznościowych w dół linii.

„Jasno omówić oczekiwania dotyczące limitów czasowych, zachowania online i uzgodnić z dzieckiem konsekwencje dla wszelkich odchyleń od przywileju korzystania z ekranu”, mówi dr Grant. „Rodzice mogą również rozpocząć dyskusję na temat umiejętności cyfrowych z dziećmi, zachęcając je do krytycznej oceny tego, co jest dostarczane za pośrednictwem ich ekranów, przypominając im o wartościach rodzinnych i oczekiwaniach dotyczących treści, rozmawiaj z nimi o zagrożeniach online zidentyfikowanych powyżej”

Dr Grant sugeruje odgrywanie ról lub ćwiczenie z podpowiedziami, które zachęcają dzieci do krytycznego myślenia o powszechnych scenariuszach, które napotkają w sieci. Po prostu rozpoczęcie zwrotów takich jak „Co byś zrobił, gdyby …” działa. „Jest to również etap, na którym można odpowiednio do wieku omówić zachowania cyberagresywne i sposoby skutecznego poruszania się po nich w przypadku ich wystąpienia” – mówi dr Grant.

Wiek 16-18 lat

„W tym czasie można założyć, że nastolatek korzystał z ekranów przez większą część swojego życia” – mówi dr Grant. „Bitwy o czas korzystania z ekranu najprawdopodobniej zostały stoczone, limity czasowe rozszerzone, a oczekiwania rodziców lub opiekunów omówione wiele razy”

Zalecenia dr Khana dotyczące limitów czasowych są takie same jak te, które podał dla 9- do 15-latków (dwie do czterech godzin dziennie). Podobne jest również spojrzenie dr Grant na czas ekranowy w tym wieku. „Zalecenia są takie same jak dla dzieci w wieku od 9 do 15 lat, z rozsądnym pobłażaniem dla ich wieku i wykazaniem zdolności do poruszania się po zdrowym zarządzaniu urządzeniami i zachowaniami bez negatywnych skutków”

Jak ustalić granice czasu ekranowego jako rodzina

Teraz, gdy masz najbardziej aktualne informacje, możesz podejmować świadome decyzje dotyczące tego, co jest najlepsze dla Twojej rodziny, jeśli chodzi o czas ekranowy. Eksperci podzielili się wskazówkami, które pomogą Ci zacząć i utrzymać te granice.

Content Matters

Szukaj treści edukacyjnych. „Ulica Sezamkowa” jest dobrym rozwiązaniem. Common Sense Media, organizacja non-profit, która ocenia zawartość mediów i technologii, może być również przydatnym zasobem. A aplikacje takie jak The Social Express II, Middle School Confidential 1: Be Confident in Who You Are i Sit With Us zostały zaprojektowane z myślą o edukacji. Dr Muradian sugeruje również, aby rodzice zapoznali się z programem Bark Technologies, który monitoruje urządzenia dzieci i sygnalizuje cyberprzemoc, treści dla dorosłych i drapieżników seksualnych.

Make It a Team Effort

Gdy Twoje dzieci stają się nastolatkami, daj im coś do powiedzenia w kwestii ograniczeń czasu ekranowego.

„Ustanowienie wstępnie zaplanowanej umowy o tym, ile czasu w sobotę będą grać w gry wideo, jest ważne”, mówi dr Muradian. „Dzieci chcą i potrzebują struktury i granic, pomimo ich kłótliwego stanu. Zapytanie ich, ile czasu według nich jest potrzebne, jest sposobem na danie im niezależności i kontroli oraz pozostawia miejsce na negocjacje.”

  Jesteśmy gotowi na Jodie Foster w True Detective: Night Country

Practice What You Preach

Dr Grant zaleca przyjęcie postawy „rób to, co mówię i jak ja to robię” podejście do czasu ekranowego.

„Być może najważniejsze jest to, że gorąco zachęcam rodziców i opiekunów do modelowania tych samych zachowań związanych z czasem ekranowym, których oczekują od swoich dzieci: brak urządzeń/ekranów podczas rodzinnych posiłków, wyjść lub na imprezach; angażowanie się w takie same zachowania i postępowanie w sieci, jak w przypadku.. [in real life]; oraz ograniczanie lub unikanie czasu ekranowego, gdy przebywają z innymi – mówi dr Grant.

Reevaluate as Needed

Po wprowadzeniu ograniczeń pamiętaj, że nic nie jest ustalone w kamieniu – nawet jeśli twój nastolatek pomógł opracować wytyczne dotyczące czasu ekranowego. Kilka czerwonych flag, że zasady domowe nie działają, według dr Khan, to m.in:

 • Zaburzony sen
 • Mniejsza rozpiętość uwagi
 • Zmiany nastroju lub drażliwe lub agresywne zachowanie
 • Spadek wyników w nauce

„Rodzice muszą nauczyć się ustalać granice i czuć się komfortowo, odbierając przywileje” – mówi dr Khan. „Twoje dziecko prawdopodobnie nie doceni posiadania ograniczeń i ograniczeń umieszczonych na ich wykorzystaniu urządzeń elektronicznych, a ty możesz mieć do czynienia z tantrami i meltdownami, ale jest to coś, do czego w końcu się przyzwyczają i faktycznie podziękują ci w przyszłości. Dzieci potrzebują struktury i radzą sobie najlepiej, gdy mają takie wskazówki od autorytetów, zwłaszcza bliskich.”

Najchętniej czytane

Jak pobrać z Google Drive pliki wykryte przez wirusy?

Jak pobrać z Google Drive pliki wykryte przez wirusa?Kroki do pobrania pliku, który Dysk Google oznaczył jako wirusMusisz skopiować ID pliku tzn. co jest pomiędzy ? Zaloguj się na swoje konto Google.Kliknij ikonę Dodaj do mojego dysku (ikona dysku Google ze znakiem +)Poczekaj, aż kopiowanie zostanie zakończone, a następnie kliknij przycisk Organizuj.Kliknij My Drive.Powinieneś być

Czy mam powiedzieć, do kogo to ma dotyczyć?

Czy powinienem powiedzieć do kogo to może dotyczyć?Tradycyjnie, zwrot "Do kogokolwiek" jest używany w korespondencji biznesowej, gdy nie znasz nazwiska odbiorcy lub nie piszesz do konkretnej osoby. Jednakże, powinieneś umieszczać czyjeś nazwisko tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że to właśnie ta osoba otrzyma twój e-mail lub list.Czy w liście motywacyjnym należy napisać do kogokolwiek?Nie powinieneś

Nominacje do Emmy 2022 już są

Pamiętacie zeszłoroczne Emmy, kiedy Kate Winslet zgarnęła złoto za perfekcyjną wymowę słowa "hoagie", a Emily w Paryżu została nominowana w kategorii Najlepsza Komedia? Wraz...

Które stwierdzenie najlepiej opisuje aliancką strategię wygrania 2 wojny światowej?

Które stwierdzenie najlepiej opisuje aliancką strategię wygrania 2 wojny światowej?Stwierdzenie, które najlepiej opisuje aliancką startegię wygrania II Wojny Światowej to "planowali odzyskać Afrykę Północną, aby dokonać inwazji przez Włochy, najechać Francję z Wielkiej Brytanii i Niemcy ze Związku Radzieckiego, a połączone siły pokonać Japonię."Co zdaniem prezydenta Roosevelta było najlepszym sposobem na zapobieżenie przyszłym wojnom 5

Ile kosztuje przelot z Chicago do Nowego Jorku?

Ile kosztuje przelot z Chicago do Nowego Jorku?Informacje o tanich lotach z Chicago do Nowego JorkuŚredni czas lotu1 godzina, 55 minutDeparture AirportChicago Midway (MDW), O'Hare International (ORD)Destination AirportNewark International Airport (EWR), Kennedy (JFK), LaGuardia (LGA)Direct AirlinesAmerican, Delta, United, SpiritMinimalna cena biletu w obie strony$103Ile kosztuje bilet z Chicago do Nowego Jorku?Siedem najlepszych linii lotniczych lata

Kto powiedział, że tak uczciwego i upierdliwego dnia nie widziałem?

Kto powiedział, że tak uczciwego i felernego dnia nie widziałem?MacbethOriginal TextModern TextWejdź MACBETH i BANQUOMACBETH i BANQUO wchodzą.MACBETH Nie widziałam dnia tak brudnego i sprawiedliwego.MACBETH (do BANQUO) Nigdy nie widziałam dnia, który byłby tak dobry i zły jednocześnie.Kiedy Makbet mówi o dniu tak złym i sprawiedliwym, jakiego nie widziałem, co ma na myśli, jaki inny

Czy podczas parkowania pod górę opony powinny być skręcone w lewo czy w prawo?

Czy podczas parkowania pod górę opony powinny być skręcone w lewo czy w prawo?Pod górę: Kierując się pod górę przy krawężniku, skręć przednie koła od krawężnika i pozwól pojazdowi powoli toczyć się do tyłu, aż tylna część przedniego koła oprze się o krawężnik, używając go jako blokady. Zjazd: Kiedy zatrzymujesz samochód kierując się w dół

Kolejne idiotyczne wyzwanie na TikToku – nie żyje nastolatka

Poziom głupoty niektórych wyzwań na TikToku jest zatrważający. I o ile wyzwanie polegające na celowym „zsiusianiu” się w spodnie budzi poważne obawy...

Jakie wydarzenie spowodowało, że Rosja zrezygnowała z udziału w I wojnie światowej?

Jakie wydarzenie spowodowało, że Rosja wycofała się z I wojny światowej?Rosja zasygnalizowała wycofanie się z pierwszej wojny światowej wkrótce po rewolucji październikowej w 1917 roku, a kraj zwrócił się przeciwko sobie z krwawą wojną domową między bolszewikami a konserwatywną Białą Gwardią.Dlaczego Rosja wycofała się z I wojny światowej?Rosja wycofała się z I wojny światowej, ponieważ

Pozostałe newsy

Nowe słuchawki Sony z redukcją szumów są warte wydania pieniędzy

Znalezienie wysokiej jakości pary słuchawek z redukcją szumów, które naprawdę redukcja hałasu to wyzwanie. Od dłuższego czasu polowałam na parę, zwłaszcza że moja tolerancja...

Ciara dzieli się swoim „Secret Sauce” do pewności siebie

Jako redaktorzy POPSUGAR, niezależnie wybieramy i piszemy o rzeczach, które uwielbiamy i myślimy, że Tobie też się spodobają. Jeśli kupisz polecony przez nas produkt,...