Strona główna Show Biznes Czy FTC może zablokować przejęcie ABK przez Microsoft?

Czy FTC może zablokować przejęcie ABK przez Microsoft?

Proponowane przez Microsoft przejęcie Activison Blizzard staje przed największą jak dotąd przeszkodą regulacyjną: skargą prawną wydaną przez amerykańską Federalną Komisję Handlu.

Chociaż FTC nie ma uprawnień do zatwierdzenia lub odrzucenia każdej fuzji, postępowanie prawne rozpoczęte przez tę skargę może ostatecznie doprowadzić do zablokowania transakcji przez amerykańskie sądy.

FTC powołała się na obawy związane z potencjalnym uczynieniem przez Microsoft najlepiej sprzedającej się franczyzy Call of Duty ekskluzywną dla własnego ekosystemu – wskazując na decyzję firmy, aby zrobić to samo z nadchodzącymi tytułami Bethesdy, takimi jak Starfield – między innymi. Ale ruch ten jest również częścią szerszego zacisku na masowe fuzje technologiczne.

GamesIndustry.biz rozmawiał z dwoma ekspertami prawnymi, przy czym partner zarządzający Gamma Law, David B. Hoppe, zauważył, że ta skarga jest zgodna ze „strategią rozszerzonego egzekwowania przepisów antymonopolowych przez FTC.”

David B. Hoppe, Gamma Law

„Częścią tego jest aktywny przegląd tak zwanych 'pionowych’ fuzji, które obejmują firmy, które nie są bezpośrednimi konkurentami, ale znajdują się w różnych punktach stosu branżowego” – wyjaśnia. „W tym przypadku Activision mogłoby być postrzegane jako swego rodzaju 'dostawca’ dla Microsoftu, ponieważ produkuje gry, w które można grać na Xboxie. W Stanach Zjednoczonych fuzje pionowe nie cieszyły się w przeszłości dużym zainteresowaniem, ponieważ w większości przypadków postrzegano je jako korzystne dla konsumentów

„Teoria głosiła, że integracja firm w różnych punktach łańcucha wartości doprowadzi do obniżenia cen dla konsumentów. Nie jest jednak jasne, czy rzeczywiście tak się stało. Ponadto, obecny pogląd wśród bardziej liberalnych ekonomistów w Stanach Zjednoczonych jest taki, że należy brać pod uwagę inne czynniki poza tym, czy fuzja spowoduje wyższe koszty. Te inne czynniki obejmują na przykład wpływ na innowacje i rynki pracy.”

Richard Hoeg, partner zarządzający The Hoeg Law Firm, dodaje: „Szczerze mówiąc, uważam, że podstawową motywacją jest rosnący nacisk FTC na agresywne egzekwowanie przepisów antymonopolowych w ogóle, a w odniesieniu do dużych firm technologicznych w szczególności

„Pozornie ich największe obawy dotyczą tego, że kontrola Microsoftu nad głównymi franczyzami AAA – zwłaszcza Call of Duty – dałaby im możliwość i zachętę do usunięcia tych franczyz z konkurencyjnych platform i pozwoliła na nieuczciwe zmonopolizowanie sprzedaży sprzętu, usług subskrypcyjnych i gier w chmurze.”

Czy FTC wygra tę batalię prawną?

Microsoft przygotowywał swoją obronę nieco publicznie, z prezesem firmy Bradem Smithem piszącym kawałek dla Wall Street Journal o wizji stojącej za umową i szefem Xboxa Philem Spencerem obiecującym Call of Duty na konsolach Nintendo i Steam przez dziesięć lat, jeśli umowa zostanie zatwierdzona (chociaż, jak omówił nasz własny Chris Dring, ten ostatni jest czymś w rodzaju sideshow).

„Wiele agencji w zasadzie zakłada się, że firma odpadnie w oparciu o presję, jaką mogą wywrzeć za pomocą skargi”

Richard Hoeg, The Hoeg Law Firm

Choć wielu jest sceptycznie nastawionych do argumentów Microsoftu przemawiających za zatwierdzeniem fuzji, Hoeg uważa, że i tak trudno będzie FTC zwyciężyć w sądzie.

„Po stronie konsolowej, stawiając sprawę, że [Microsoft] miałaby nadmierną siłę rynkową wymaga od FTC twierdzenia, że Nintendo i ogromny sukces Switcha nie jest częścią rynku właściwego, na który patrzą – to trudna sprzedaż” – mówi

„W odniesieniu zarówno do subskrypcji, jak i gier w chmurze, FTC musi przedstawić argument, że rynki te są odrębne od ogólnego rynku dystrybucji gier, co jest podobnie dość trudne, biorąc pod uwagę, że oba reprezentują jedynie różne modele biznesowe sprzedaży i prezentacji tych samych towarów. Fakt, że cloud gaming nie jest sprzedawany przez Microsoft oddzielnie, również zaciera granice

  Co to jest wymienny nośnik pamięci USB?

„Wreszcie, fakt, że wszystkie te pytania są stawiane w odniesieniu do firmy, która jest co najmniej druga, jeśli nie trzecia na spektrum sprzedaży konsol (w danych jurysdykcjach), sprawia, że argumenty Microsoftu są mocniejsze. FTC ma bardzo trudną sprawę.”

Hoppe ma jednak mniej wiary w argumenty Microsoftu i twierdzi, że artykuł Smitha w WSJ był zaskakująco słaby: „Mówi o możliwościach cross-platformowych, jakby to była jakaś rewolucyjna rzecz, którą Microsoft miał przynieść światu, jeśli tylko uda im się kupić Activision”. Wielu czytelników WSJ i członków Kongresu uzna to za interesujące. Ale jak wiedzą ludzie, którzy grają w gry lub pracują w branży, cross-platforma już tu jest i nie zniknie, a wydawcy nie potrzebują do tego platform.”

That said, he adds that ultimately the arguments most likely to decide the case will be based on precedents in antitrust law – and in that regard, the law is „not on [the FTC’s] stronie”

Co się dzieje dalej?

Zbliżamy się do końca dwutygodniowego okna, w którym Microsoft musi odpowiedzieć na skargę FTC, zanim naprawdę rozpocznie się formalny proces. Przesłuchanie przed sędzią administracyjnym w FTC zostało już zaplanowane na sierpień 2023 roku – natychmiast przesuwając umowę poza datę ukończenia w czerwcu 2023 roku, na którą liczył zarówno Microsoft, jak i Activision. Przed tym przesłuchaniem odbędą się różne spotkania i dyskusje między zainteresowanymi stronami, z których każda może doprowadzić do ugody (zwłaszcza jeśli Microsoft skończy oferując ustępstwa, które rozwieją obawy FTC).

  13 wygodnych par legginsów, które możesz kupić w Walmart

Jeśli sprawa dotrze do sierpniowej rozprawy, decyzja sędziego wciąż może zostać zaskarżona przez FTC, Microsoft i/lub Activision, co przeniosłoby ją do amerykańskiego sądu apelacyjnego i potencjalnie aż do Sądu Najwyższego USA. Ponownie, Microsoft mógłby osiągnąć ugodę z FTC w dowolnym momencie w tym czasie, chociaż Hoppe mówi, że komisarze tej ostatniej „wskazali, że są sceptyczni co do wartości takich ugód.”

„Byłbym zaskoczony, gdyby nie rozważano poważnie anulowania umowy”

David B. Hoppe, „Prawo Gamma

Dodatkową komplikacją, zauważa Hoeg, jest to, że Sąd Najwyższy USA jest obecnie w trakcie podejmowania decyzji w sprawie Axon Enterprise vs FTC, co może podważyć zdolność agencji takich jak FTC do prowadzenia procesów orzeczniczych poza sądami federalnymi.

„Jeśli to pójdzie tak, jak wielu się spodziewa, Microsoft może się nawinąć z możliwością wyrzucenia procesu do sądu federalnego, gdzie spodziewaliby się mieć większe szanse na sukces” – mówi.

Wszystko to sprawia, że spór między FTC a Microsoftem/Activision jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie, przez co trudno przewidzieć, jak się potoczy. Mimo to obaj nasi eksperci prawni uważają, że Microsoft pokona skargę FTC.

„Do tej pory bardzo trudno było FTC wygrać te sprawy w celu powstrzymania pionowych fuzji” – wyjaśnia Hoppe. „Głównym powodem jest to, że sądy wymagały od FTC wykazania szkody dla konsumentów. To może być w większości oczywiste, gdy dwie firmy są bezpośrednimi konkurentami, ale jest to bardzo trudne w przypadku fuzji pionowej

  Co jest prawdą w przypadku rozszczepienia binarnego?

„Na przykład to, czy Microsoft zapewni użytkownikom Xboxa ekskluzywne okna wydawnicze dla Call of Duty, będzie prawdopodobnie zależało od wielu czynników, które są w tym momencie nieznane. Mogą stwierdzić, że nie ma to sensu z różnych powodów, albo dynamika rynku za dwa lub trzy lata może być taka, że i tak nie ma to większego znaczenia. Trudno jest więc przedstawić sądowi dowód, który przekona go do interwencji w celu powstrzymania transakcji wartej 69 miliardów dolarów.”

Hoeg dodaje: „Gdyby to poszło aż do rozstrzygnięcia sądowego, wierzę, że Microsoft by wygrał. Trudniejszym pytaniem jest to, czy Microsoft doprowadzi to do końca takiego rozstrzygnięcia, czy też wykupi się wcześniej, zwłaszcza jeśli CMA [The Competition and Markets Authority, a UK regulator] i Unia Europejska ruszą również przeciwko niemu

„Te rzeczy zajmują dużo czasu, pieniędzy i zasobów, a wiele agencji w zasadzie zakłada się, że firma odpadnie w oparciu o presję, jaką mogą wywrzeć za pomocą skargi.”

Richard Hoeg, The Hoeg Law Firm

Dodaje, że „opłata karna”, którą Microsoft zapłaciłby za rezygnację z przejęcia Activision Blizzard, ma wzrosnąć w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Obecnie firma Xbox musiałaby zapłacić 2 miliardy dolarów, aby zatrzymać transakcję przed 18 stycznia 2023 roku, przy czym do 18 kwietnia kwota ta wzrośnie do 3 miliardów dolarów

I, jak wspomniał Hoeg, istnieje dodatkowa komplikacja w postaci innych organów regulacyjnych badających transakcję. Zarówno CMA, jak i UE są w trakcie dogłębnego dochodzenia, przy czym ten pierwszy już wyraził wiele obaw dotyczących potencjalnych szkód dla konkurencji, jeśli fuzja będzie postępować. Podczas gdy żaden regulator nie jest przywiązany do działań innych w odrębnych jurysdykcjach, Hoeg mówi, że „jakiekolwiek polityczne obawy CMA lub EC mogą napotkać na wniesienie powództwa są znacznie zmniejszone przez fakt, że FTC już ruszyła w tej sprawie.”

Hoppe tymczasem uważa, że jest „nieuniknione” to działanie FTC – i wszelkie zmiany w tym procesie idące dalej – wpłyną na wynik w innych jurysdykcjach, takich jak Wielka Brytania i UE.

Czy Microsoft przejmie Activision Blizzard?

Jak to bywa od czasu, gdy w styczniu po raz pierwszy ogłoszono przejęcie, pozostaje pytanie, czy ostatecznie przejdzie ono i Activision Blizzard stanie się częścią Microsoftu

Hoppe uważa, że skarga FTC znacznie zwiększyła koszty i niepewność związaną z transakcją, dodając: „Byłbym zaskoczony, gdyby nie rozważano poważnie anulowania transakcji i zapłacenia opłaty za zerwanie, jeśli miałaby ona zastosowanie. Jeśli pójdą dalej i nie osiągną jakiejś tymczasowej ugody z FTC, myślę, że wygrają. Możliwe, że wygraliby nawet w sierpniu przyszłego roku przed własnym sędzią FTC, co stało się niedawno w innej sprawie dotyczącej fuzji pionowej.”

Hoeg konkluduje: „Osobiście chciałbym, aby Microsoft przeszedł przez ten proces, ponieważ uważam, że ostateczne ustalenie byłoby korzystne dla zrozumienia przez uczestnika przemysłu tego, co jest i będzie dozwolone, ale to nie są moje pieniądze ani czas na linii. W moich oczach jest to prawie całkowicie 50/50 i całkowicie zależy od tego, jaki apetyt ma Microsoft, aby przejść przez całą tę sprawę.”

Read More

Najchętniej czytane

JokerClub by Partouche Verse x Porsche

Popularna francuska grupa kasyn Partouche (i Partouche Multiverse) rozszerza się dalej na web3 poprzez swoją najnowszą kampanię Joker Club NFT w collaboratin z Porsche....

Jakie są kroki do zostania profesjonalnym fotografem?

Jakie są kroki do zostania profesjonalnym fotografem?Kroki do zostania fotografemWybierz odpowiednią edukację. Istnieją programy fotograficzne zaprojektowane tak, aby dopasować cele zawodowe każdego studenta i poziom zaangażowania edukacyjnego. Wybierz punkt ciężkości. Internships. Podejmij egzaminy na certyfikaty. Zdobądź pracę na poziomie podstawowym. Wróć do szkoły, aby kontynuować naukę lub uzyskać wyższy stopień naukowy.Jak zdobyć pierwszą pracę w

Jak znaleźć opłatę za wcześniejsze rozwiązanie umowy w AT?

Jak znaleźć opłatę za wcześniejsze zakończenie umowy AT?Jak oszacować swój ETFPrzejdź do przeglądu konta i otwórz zakładkę My wireless.Przewiń do Moje urządzenia i dodatki i wybierz swoje urządzenie.Wybierz opcję Zarządzaj moim urządzeniem.Zajrzyj pod Mój kontrakt bezprzewodowy lub Zobowiązanie do świadczenia usług, jeśli widzisz: Jesteś na umowie Next, nie masz ETF.Jak mogę się uwolnić od umowy

Które z poniższych to cztery regiony geograficzne, w których firma sprzedaje obecnie swoje kamery akcji?

Które z poniższych regionów geograficznych są czterema, w których firma sprzedaje obecnie swoje kamery akcji?Które z poniższych to cztery regiony geograficzne, w których firma sprzedaje swoje kamery? Europa-Afryka, Ameryka Łacińska, Azja-Pacyfik i Ameryka Północna.Które z poniższych działań najprawdopodobniej spowoduje wzrost kosztów produkcji na parę markową?Które z poniższych działań najprawdopodobniej spowoduje wzrost kosztów produkcji na jedną

Rodzice Kaley Cuoco i Tom Pelphrey mieli randkę na gali Critics’ Choice Awards

Kaley Cuoco i Tom Pelphrey mieli kolejny wieczór przed przybyciem ich małego dziecka na 2023 Critics' Choice Awards. Dwie gwiazdy wyszły na efektowny czerwony...

Znaczenie motywacji jako czynnika w zakładach piłkarskich

Jeśli chodzi o mecze piłki nożnej, to nie jest tak, że talent zawsze wygrywa. Niejednokrotnie zdarza się, że słabsza drużyna może sprawić niespodziankę w meczu z dużo silniejszym zespołem. To właśnie ta niepewność w zakładach piłkarskich sprawia, że 1xBet wkracza do akcji. Nie tylko jakość drużyny odgrywa główną rolę w ustaleniu wyniku meczu. Ważnym czynnikiem

Jaki jest największy współczynnik tarcia statycznego?

Jaki jest największy współczynnik tarcia statycznego?Baluncore powiedział: Najwyższe współczynniki tarcia statycznego są dla suchego kontaktu identycznych metali.Jaki materiał ma najniższy współczynnik tarcia?PTFEJaki materiał jest najbardziej śliski?Jaki materiał ma największe tarcie?washclothJaki materiał jest najbardziej śliski?BAM: Prawie tak twardy jak diament, a jednocześnie kradnie tytuł dla najbardziej śliskiego materiału na świecie, jaki kiedykolwiek powstał, jest bardziej śliski

Czy można wyciągnąć szwy wewnętrzne po cesarskim cięciu?

Czy można ściągnąć szwy wewnętrzne po cesarskim cięciu?Twoje szwy wewnętrzne zaczną się rozpuszczać w ciągu kilku dni po porodzie. Nie trzeba ich usuwać. Jeśli masz zszywki zewnętrzne, są one zwykle usuwane w 3. dniu. Jeśli chciałabyś wrócić do domu w 2. dniu, Twoja położna może je usunąć podczas wizyty domowej.Czy szwy wewnętrzne mogą się rozerwać?Szwy

Serial FX ” Alien ” zmierza do telewizora w pobliżu ciebie

Jeśli jest jedna rzecz, na którą można liczyć w Obcy rozszerzonego uniwersum, jest ta wieczna prawda: Ksenomorf zawsze wraca. Możesz wysadzić go z śluzy...

Co jest jedynym źródłem nowej zmienności genetycznej w populacji?

Co jest jedynym źródłem nowej zmienności genetycznej w populacji?mutationCzy mutacja jest jedynym źródłem nowych alleli?Mutacje mogą zmieniać pojedyncze nukleotydy lub całe chromosomy (rysunek poniżej) i są jedynym źródłem nowych alleli. Ostatecznym źródłem zmienności genetycznej są mutacje losowe - zmiany w sekwencjach nukleotydów DNA.Które z poniższych jest jedynym źródłem nowej zmienności w populacji quizlet?Mutacja: nowe allele

Media Buying Briefing: Agencje skupiają się na tym, co praktyczne, a nie teoretyczne na tegorocznych targach CES

9 stycznia 2023 r | Przez Michaela BürgiIvy LiuPodziękowania dla Teads za sponsorowanie relacji Digiday z CES i przedstawienie tej edycji Digiday+ Media Buying...

Pozostałe newsy

  Nie zarejestrował się w DCOM w wymaganym terminie?

JokerClub by Partouche Verse x Porsche

Popularna francuska grupa kasyn Partouche (i Partouche Multiverse) rozszerza się dalej na web3 poprzez swoją najnowszą kampanię Joker Club NFT w collaboratin z Porsche....

BAYC Dookey Dash Sewer Pass Claims Ends Tomorrow!

Twierdzenie Sewer Pass i doświadczenie BAYC Dookey Dash zbliża się do końca 8 lutego (jutro!). Dlatego też, mając to na uwadze, ważne jest, aby...

Ryan Carson, były dyrektor generalny Proof Collective, oskarżony o nieetyczne postępowanie z Flux Fund Announcement

Proof Collective's Ex-COO, Ryan Carson znalazł się w błotnistych wodach po tym, jak jego fundusz Web3, 'Flux' spotkał się z krytyką. W tweecie...

Rug Radio x Cory Van Lew PFPs są dziś w obiegu!

Wyczekiwany przez Rug Radio Kolekcja PFP NFT z artystą Cory Van Lew ma spaść już dziś, 6 lutego. Rug Radio, firma medialna Web3...

Rynek NFT powraca z 945 milionami dolarów w styczniu

Rynek NFT rozpoczyna rok 2023 z hukiem, zdobywając ponad 945 milionów dolarów w sprzedaży i wolumenie handlowym w samym styczniu! Ten powrót oznacza wspaniałe...