Show Biznes

Czy Jack Nelson z serialu ” Peaky Blinders ” jest naprawdę oparty na Joe Kennedym?

Ostatni sezon gangsterskiego serialu telewizyjnego, Peaky Blinders, został wyemitowany w serwisie Netflix 10 czerwca. Jednak to nie koniec historii, ponieważ trwają prace nad filmem fabularnym Peaky Blinder .

Przepełniony tragedią, przemocą i zemstą serial rozpoczyna się natychmiast po nieudanej próbie samobójczej Tommy’ego Shelby’ego pod koniec sezonu 5, po czym następuje czteroletni skok w czasie.

Rozpoczęcie sześcioodcinkowego sezonu to także wielka strata dla fanów Blindera na całym świecie. Ciocia Polly została uśmiercona w serialu z powodu odejścia Helen McCroy w prawdziwym życiu. Aby uhonorować jej spuściznę, fabuła Polly zakończyła się emocjonalną sceną pożegnania.

Kolejnym momentem przyprawiającym o zawrót głowy był powrót Alfiego Solomona (Tom Hardy). Po powrocie z martwych okazuje się, że Solomon stworzył sobie nowe życie w Bostonie z pewną kobietą. Shelby i Solomon przeżywają razem ostatnią szczerą chwilę w tym sezonie.

Ponadto plotki głoszą, że wujek Giny, Jack Nelson, jest inspirowany prawdziwym amerykańskim biznesmenem, Joe Kennedym, ojcem JFK i Roberta Kennedy’ego. „Jak zawsze w przypadku Peaky [Blinders], patrzymy na historię, bierzemy prawdziwe fakty i fabularyzujemy je” – powiedział Steven Knight w wywiadzie dla Den of Geeks. „Jest w tym pewien oddźwięk z Bostonem, z politykami wyższego szczebla” Oto wszystko, co wiemy o powiązaniach Jacka Nelsona z Joe Kennedym.


Kim jest Joe Kennedy?

Joseph Kennedy Senior jest najbardziej znany z sukcesów politycznych swoich potomków, zwłaszcza synów, JFK i Roberta Kennedy’ego. Urodził się w Bostonie w 1888 r. W 1912 r. ukończył studia ekonomiczne na Harvardzie. Później był bankierem, maklerem giełdowym, potentatem na rynku nieruchomości i importerem, aż w końcu trafił do polityki jako ambasador USA w Wielkiej Brytanii w latach 1938-1940.

Metody gromadzenia majątku przez Kennedy’ego budziły wątpliwości, ponieważ brał on udział w procederze, który dziś nazwalibyśmy insider trading i był oskarżony między innymi o przemyt alkoholu. Jednak pomimo oskarżeń, nigdy nie został skazany za popełnienie jakiegokolwiek przestępstwa.

Czy Jack Nelson naprawdę bazuje na Joe Kennedym?

Steven Knight, twórca Peaky Blinders, potwierdził w Den of Geek, że Kennedy był inspiracją dla wujka Jacka, ale nie trzeba zbyt wiele kopać, by zobaczyć, jak wiele te dwie postacie mają ze sobą wspólnego.

Podobnie jak Joe, Jack w Peaky Blinders jest bostończykiem o znaczących powiązaniach politycznych. W serialu Jack podróżuje do Anglii, aby kupić licencje importowe dla najlepszych szkockich i irlandzkich destylarni whiskey, które chcą robić interesy w Ameryce pod koniec prohibicji – jest to posunięcie zaczerpnięte bezpośrednio z książki Joe Kennedy’ego. W rzeczywistości biznesmen zarobił znaczne pieniądze na licencjach importowych, które nabył między innymi dla szkockiej whisky Haig & Haig, Dewar’s i ginu Gordon’s, za pośrednictwem swojej firmy Somerset Importers, sprzedając 150 000 skrzynek szkockiej whisky w pierwszym pełnym roku działalności. Dekadę później Kennedy podobno sprzedał Somerset za 8,5 miliona dolarów (ponad 140 milionów dolarów według dzisiejszych stawek) – pieniądze te wykorzystał do zbudowania dynastii Kennedych.

Jednak Nelson jest nadal postacią fikcyjną. Choć wielu podejrzewa Kennedy’ego o prowadzenie podejrzanych interesów, nie możemy z całą pewnością stwierdzić, czy był on zamieszany w przestępczość, zwłaszcza w takim stopniu, w jakim Nelson występuje w serialu. Jak powiedział Knight w wywiadzie dla Den of Geek, „Jak zawsze w przypadku Peaky [Blinders], patrzysz na historię i bierzesz prawdziwe fakty i fikcjonalizujesz je.” Dodał: „To, co naprawdę wydarzyło się w latach 30. z tymi potężnymi ludźmi, to coś, czego jako autor fikcji nie odważyłbyś się stworzyć, ponieważ jest to tak szalone. Próbuję więc wziąć część tego szaleństwa i chaosu rzeczywistości i umieścić je w opowieści.”

Pytania pozostawione bez odpowiedzi

Największym pytaniem, które żyje bezczynnie w umysłach wszystkich ludzi, jest: Czy Tommy Shelby przetrwa Peaky Blinder’s movie?

Kiedy ten sezon kończył się, jak się wydawało, kolejną próbą samobójczą Shelby’ego z pistoletem przyłożonym do głowy, miał on wizję swojej zmarłej córki, Ruby. Powstrzymała go ona przed upadkiem, mówiąc mu, że nigdy nie był chory i musi żyć dalej. Po pogodzeniu się z faktem, że lekarz Shelby’ego okłamał go, że jest chory, faszyści dokonują zemsty.

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button