Show Biznes

Czy picie alkoholu codziennie jest złe?

Czasami po długim dniu pracy, szkoły, opieki i ogólnie bycia żywym w roku 2022, nic nie brzmi lepiej niż kieliszek wina lub ulubiony koktajl. Nazwij to happy hour, nazwij to biorąc krawędź off, nazwij to dmuchanie pary; jesteśmy przyzwyczajeni do opierając się na alkoholu, kiedy potrzebujemy trochę pomocy relaks, który czuje się jak trudniejsze zadanie niż kiedykolwiek w tych dniach.

Bez osądu do czyichkolwiek mechanizmów radzenia sobie, zwłaszcza po ostatnich kilku latach, ale prawdą jest, że alkohol jest jednym z nawyków, które nie chcesz opierać się zbyt mocno. Fizyczne i psychiczne zagrożenia dla zdrowia związane z piciem są dobrze udokumentowane, jednak nie zawsze łatwo jest obiektywnie ocenić własne nawyki związane z piciem i ryzyko, które się z nimi wiąże. Załóżmy, że pijesz alkohol prawie codziennie, ale nie w dużych ilościach – kieliszek lub dwa wina, gin z tonikiem lub jeden hard seltzer. Nie pijesz mocno, ale pijesz regularnie. W którym momencie staje się to niezdrowe lub nawyk, na który należy uważać? Odpowiedzi udziela dr Christopher Johnston, specjalista w dziedzinie medycyny uzależnień i główny oficer medyczny w Pinnacle Treatment Centers.

Czy codzienne picie alkoholu jest niezdrowe?

„Nie ma wolnej od ryzyka częstotliwości picia alkoholu” – mówi dr Johnston. „Nie ma znaczenia, jaki rodzaj alkoholu; ryzyko wzrasta wraz ze wzrostem ilości alkoholu” Jeśli pijesz częściej, dodaje, twoje ryzyko negatywnych konsekwencji wzrasta, choć istnieje pewne ryzyko nawet jeśli pijesz sporadycznie.

Krótka odpowiedź: tak, picie codziennie jest niezdrowym nawykiem. Konkretnie, częste picie może prowadzić do problemów żołądkowych, wysokiego ciśnienia krwi w krótkim i długim okresie, a także chorób psychicznych, takich jak depresja i lęk, mówi dr Johnston. Uszkodzenie wątroby i nerwów, problemy z pamięcią i dysfunkcje seksualne to również częste skutki zdrowotne. Codzienne picie może również zwiększyć ryzyko rozwoju zaburzeń związanych z używaniem alkoholu (AUD), zwłaszcza jeśli pijesz dużo, co Narodowy Instytut ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu (NIAAA) definiuje jako spożywanie więcej niż trzech drinków w dowolnym dniu lub więcej niż siedmiu drinków tygodniowo w przypadku kobiet i więcej niż czterech drinków w dowolnym dniu lub więcej niż 14 drinków tygodniowo w przypadku mężczyzn.

Codzienne picie może również zwiększyć twoją tolerancję na alkohol, co oznacza, że nie będziesz odczuwał efektów działania alkoholu tak szybko. Innymi słowy, jeśli pijesz, aby wywołać w swoim organizmie określoną reakcję (taką jak uczucie odprężenia lub redukcja stresu), może się okazać, że musisz wypić więcej, aby to osiągnąć. Tak więc nawet jeśli zaczynasz jako osoba pijąca umiarkowanie (jeden drink lub mniej dziennie dla kobiet), codzienne picie zwiększa prawdopodobieństwo, że staniesz się osobą pijącą ciężej, aby pokonać rosnącą tolerancję.

Nowe badania sugerują również, że wiek może mieć coś wspólnego z ryzykiem zdrowotnym związanym z alkoholem. Badanie z 2022 roku opublikowane w The Lancet wykazało, że ryzyko zdrowotne jest większe u osób poniżej 40 roku życia, a szacowana ilość alkoholu, którą można bezpiecznie wypić dziennie – bez narażania się na potencjalne ryzyko zdrowotne – to tylko dwie łyżki wina lub 0,34 uncji (100 mililitrów) piwa dla kobiet i mała szklanka piwa dla mężczyzn.

Badania te (będące przeglądem danych i wniosków ekstrapolowanych z badania Global Burden of Diseases, Injuries, and Risk Factors Study) są godne uwagi, ponieważ jako pierwsze informują o ryzyku związanym z alkoholem w podziale na regiony geograficzne, wiek, płeć i rok, a także dlatego, że sugerują, iż wytyczne dotyczące konsumpcji alkoholu powinny być potencjalnie zróżnicowane raczej ze względu na wiek niż płeć. Niektórzy eksperci skrytykowali te wnioski i warto zauważyć, że badanie miało bardzo szeroką definicję „ryzyka zdrowotnego”, obejmującą wszystko, od urazów fizycznych po problemy ze zdrowiem psychicznym, choroby sercowo-naczyniowe i raka.

Ale starszy autor badania Emmanuela Gakidou, profesor w Instytucie Metryki Zdrowia i Oceny na University of Washington’s School of Medicine, powiedział CNN, że takeaway jest w dużej mierze taki sam. „To, co udało nam się teraz zrobić, to rozłożyć to na czynniki pierwsze: Dla kogo alkohol jest szkodliwy? Dla kogo alkohol jest korzystny?” powiedział. „To dlatego wiadomość pojawia się jako inny, ale to jest rzeczywiście zgodne z tym, co powiedzieliśmy wcześniej” A tym przesłaniem jest to, że picie, w każdej ilości, wydaje się być złe dla zdrowia.

Jak ocenić swoje nawyki związane z piciem

NIAAA definiuje umiarkowane picie jako jeden drink lub mniej dziennie dla kobiet i dwa drinki lub mniej w ciągu dnia dla mężczyzn. Binge drinking i heavy drinking są definiowane jako spożywanie czterech lub więcej drinków w dowolnym dniu dla kobiet lub pięciu lub więcej drinków w dowolnym dniu dla mężczyzn, chociaż heavy drinking może być również stosowany do kobiet pijących więcej niż siedem drinków tygodniowo lub 14 drinków tygodniowo dla mężczyzn. Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA) definiuje również duże spożycie alkoholu jako picie w upojeniu alkoholowym przez pięć lub więcej dni w ciągu ostatniego miesiąca.

Picie w dużych ilościach i picie w dużych ilościach może zwiększyć ryzyko wystąpienia AUD, czyli upośledzonej zdolności do zaprzestania lub kontrolowania używania alkoholu. AUD diagnozuje się na podstawie spektrum łagodnego, umiarkowanego i ciężkiego. Niektóre wspólne wczesne znaki ostrzegawcze, że rozwijasz AUD, według dr Johnston, obejmują:

  • Zakłócanie wzorców snu
  • Kontynuowanie picia pomimo negatywnych konsekwencji
  • Spóźnianie się do pracy, szkoły lub innych obowiązków po spożyciu dużej ilości alkoholu
  • Znaczące osoby w Twoim życiu komentują Twoje picie

Pełną listę objawów można zobaczyć na stronie internetowej NIAAA.

Chociaż codzienne picie nie musi stawiać cię w kategorii osoby pijącej dużo lub z AUD, może zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju tych problemów, jak również innych problemów zdrowotnych związanych z alkoholem. Jeśli pijesz codziennie lub przez większość dnia, warto ponownie ocenić swoje nawyki pod kątem zagrożeń zdrowotnych, jakie ze sobą niosą i rozważyć zmniejszenie spożycia alkoholu na rzecz innych mechanizmów radzenia sobie. W przypadku picia, jak w przypadku wielu rzeczy, kluczowy jest umiar – w ilości i częstotliwości -.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button