Show Biznes

Czy ta plama to pryszcz czy wrzód? Dermatolog wyjaśnia

Photographer: Matthew Kelly● Image w/ model: 2 Year Standard Contract. ● Expires: 6/01/2023Restrictions: Editorial and internal use only. No print or advertising.Model (Left to Right): Christina Yannello, Carolina AndujarProduct Credits: Cider top, Wolf Circus necklace

Image Source: POPSUGAR Photography / Matthew Kelly

Related Articles

  • Wiele napisano o pryszczach, ale tego samego nie można powiedzieć o innej chorobie skóry: czyrakach.
  • Choć choroby skóry prezentują się podobnie, wymagają odmiennego leczenia.
  • Zapytaliśmy dermatologa, jak odróżnić czyraka od pryszcza.

Wszyscy tam byliśmy: idziesz o swojej codziennej rutynie, gdy nagle w lustrze patrzy na ciebie wściekle czerwony guzek. Jest czerwony, jest bolesny i może mieć białą końcówkę w środku.

Możesz mieć pokusę, aby pop powiedział guzek, co nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nie tylko może dotykając skóry wprowadzić więcej bakterii do obszaru, ale guzek może nie być skaza trądzik w ogóle. Zamiast tego może to być czyrak, który wygląda podobnie, ale wymaga zupełnie innego leczenia.

Nie wiesz jak odróżnić czyrak od pryszcza? Poprosiliśmy dr Hadley King, dermatologa z certyfikatem, o przedstawienie dokładnej różnicy.

Różnica między czyrakiem a pryszczem

Zacznijmy od podstaw. „Pryszcz, lub trądzik, jest procesem zapalnym, który zaczyna się od zatkanego pora”, Dr King mówi POPSUGAR. „Chociaż bakterie mogą przyczynić się do stanu zapalnego, trądzik sam w sobie nie jest infekcją”.

Czyraki, z drugiej strony, są infekcjami. „Czyrak, lub furuncle, jest infekcją bakteryjną w skórze często spowodowaną przez bakterie staph lub strep”, mówi dr King. „Staph” (znany również jako bakterie gronkowca) i „strep” (bakterie paciorkowca) to zarazki, które są niezwykle powszechne w ludzkim organizmie. Pierwszy z nich częściej występuje na skórze i w nosie, a drugi najczęściej na skórze lub w gardle.

Zarówno czyraki, jak i pryszcze prezentują się jako czerwone zgrubienia, które mogą być wypełnione ropą, zaognione i bolesne w dotyku. Jest to prawdopodobnie czyrak, jeśli skóra wokół guza staje się coraz bardziej bolesne, trwa dłużej, aby uzdrowić, i nadal się większe, mimo najlepszych starań, aby go leczyć.

Etapy czyraka

Chociaż nie wszystkie czyraki są takie same, istnieją pewne wspólne objawy, które możesz być w stanie rozpoznać. Według WebMD, czyrak może zacząć się małe, ale są one często bolesne i zazwyczaj rosną w wielkości w trakcie infekcji. Oznaki poważnej infekcji obejmują:

  • Zakażenie w obszarze wokół czyraka, ze skórą staje się czerwony, bolesny, ciepły i spuchnięty
  • Więcej czyraków pojawiających się wokół pierwotnego.
  • Fever
  • Spuchnięte węzły chłonne

Czyraki nie są bardziej powszechne w żadnym konkretnym odcieniu lub rodzaju skóry, ale niektórzy ludzie są bardziej predysponowani do ich uzyskania niż inni. „Ludzie skolonizowani przez więcej pewnych bakterii, które powodują czyraki są bardziej prawdopodobne, aby doświadczyć czyraków niż inni,” Dr King mówi. Chociaż nie ma sposobu, aby powiedzieć w domu, czy masz więcej tej bakterii powodującej czyraki, dobrym wskaźnikiem jest to, czy dostajesz czyraki dość często. Aby się upewnić, możesz udać się do lekarza na posiew (test używany do określenia, czy masz infekcję bakteryjną).

Jak odróżnić pryszcz od czyraka

Teraz, gdy znasz już różnicę między pryszczem a czyrakiem, czas dowiedzieć się, jak je odróżnić. Wszystko ma związek z lokalizacją. „Zmiany trądzikowe najczęściej występują w podatnych na trądzik obszarach skóry, takich jak twarz, szyja, klatka piersiowa, górna część pleców, a czasem pośladki” – mówi dr King. (Zdjęcie powyżej jest przykładem zmian trądzikowych.)

„Furuncles (lub czyraki) może zdarzyć się wszędzie”, mówi. „Furuncles są bardziej prawdopodobne, aby być bolesne, czerwony, ciepły i, spuchnięte, i mieć ropę” Dobrym przykładem jest obraz czyraka poniżej.

Prezentujące objawy czyraka może brzmieć strasznie dużo jak cystic-acne flare-up, dlatego ważne jest, aby znać różnicę: zabiegi dla czyraków i trądzik są różne.

Jak leczyć czyraka

Powodem, dla którego nie chcesz pop, że tajemniczy guzek jest, ponieważ czyraki nie są po prostu zatkane pory – mogą wymagać rzeczywistego planu leczenia. „Aby leczyć czyraka, jest wysoce zalecane, aby zobaczyć swój board-certified dermatolog,” Dr King mówi. „To dlatego, że zmiana może wymagać drenażu, a ty możesz potrzebować kultury i doustnych antybiotyków.”

Teraz, gdy już wiesz, jaka jest różnica między pryszczem a czyrakiem, nie przejmuj się, jeśli odkryjesz ten drugi podczas wykonywania badania skóry. Wystarczy zastosować się do rad udzielonych przez dr Kinga, a szybko opracujesz skuteczny plan leczenia.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button