Show Biznes

Dark Winds to świetna telewizja z wątpliwego źródła

Jak każda dobra trylogia, nadeszła trzecia odsłona nowej amerykańskiej fali rdzennej telewizji. Dark Winds ląduje na AMC po dwóch poprzednich programach prowadzonych przez rdzennych mieszkańców, Rutherford Falls i Reservation Dogs, które przetarły nowe komediowe ścieżki dla rdzennych narracji w amerykańskiej telewizji. Ale Dark Winds robi coś innego. W przeciwieństwie do swoich poprzedników, Dark Winds nie jest komedią – to serial osadzony w dużo wcześniejszym okresie czasu, który zagłębia się i zawiera czary.

Mroczne wiatry to najnowsza zagadka policyjna Tony’ego Hillermana z Navajo, która została zaadaptowana na potrzeby filmu i telewizji, po Mrocznym wietrze (1991) i trzyczęściowym miniserialu PBS Skinwalkers: The Navajo Mysteries (2002). W tych tajemniczych powieściach występują funkcjonariusze policji plemiennej Navajo, Joe Leaphorn i Jim Chee, którzy rozwiązują sprawy przestępstw w rezerwacie Navajo. Dark Winds jest oparty na powieści Hillermana z 1978 roku, Listening Woman. W rolach głównych występuje dwóch najgorętszych obecnie rdzennych aktorów: Zahn McClarnon jako porucznik policji plemiennej Navajo, Joe Leaphorn, oraz Kiowa Gordon jako młodszy, początkujący zastępca Jim Chee. Jeśli Rutherford Falls jest jak klasyczny i ukochany film science fiction Gwiezdne wojny, Reservation Dogs jest jak Imperium kontratakuje , podnosząc stawkę z większą zręcznością, złożonością i ostrością. Podobnie, Dark Winds można porównać do Return of the Jedi w tym sensie, że mamy tu do czynienia z w większości satysfakcjonującą i dopracowaną ewolucją narracji rdzennej, która nie rzuca na nas zbyt wielu niespodzianek (mimo, że jest to thriller psychologiczny). W przeciwieństwie do swoich poprzedników, Dark Winds przekracza półgodzinną granicę i eksploruje granice gatunku tajemnicy.

Dark Winds zakłada sklep na południowym zachodzie w rezerwacie Navajo, plemieniu, które większość rdzennych ludzi już zna, a nie- rdzenni ludzie są prawdopodobnie najbardziej znani, jeśli w ogóle wiedzą cokolwiek o rdzennej kulturze. Zakładając sklep w Navajolandzie, Dark Winds pokazuje kulturę Navajo i piękny, rozległy krajobraz, w którym się znajduje. Jak mówi Leaphorn do Chee, gdy patrolują tereny, „W dobry dzień mamy 50 oficerów plemiennych do patrolowania 27,000 mil kwadratowych” Podczas gdy Rutherford Falls zawiera fikcyjną Minishonka Nation w swojej fabule i Reservation Dogs wydaje się być bardziej międzyplemienną historią osadzoną w międzyplemiennym stanie Oklahoma, z jej postaciami regularnie używającymi popkulturowego rdzennego slangu jak „skoden” i „standis”, Dark Winds wyróżnia się jako Indigenous TV, która skłania się szczególnie ku treściom i tematom Navajo.

Odcinek otwierający sześcioczęściową serię rozpoczyna się sekwencją pozornie inspirowaną przez Mrocznego Rycerza otwierającą napad na bank. Zostajemy wrzuceni w wir wydarzeń w biały dzień, tuż przed bankiem na Main Street w Gallup, w Nowym Meksyku. Mrugnij, a przegapisz Better Call Saul / Breaking Bad Jeremiah Bistui grający jednego z głównych przestępców. Obok McClarnona grającego kolejnego gliniarza, można by argumentować, że w tym nowym, rdzennym krajobrazie filmowym i telewizyjnym, Bitsui jest teraz zagrożony byciem typowym dla Navajo złoczyńcą. (Nie jestem pewien, czy faktycznie był Navajo w Better Call Saul / Breaking Bad uniwersum, ale chciałbym myśleć, że był).

Z torbami pieniędzy w ręku, Bitsui i ekipa uciekają helikopterem, lecąc nisko nad górami, mijając starszego Navajo doglądającego swoich owiec. Trzy tygodnie później, starszy choruje i idzie odwiedzić uzdrowiciela w motelu w Monument Valley, tylko po to, aby zostać zamordowanym wraz z biedną młodą dziewczyną Navajo później tej samej nocy. Jego straszny los: poderżnięte gardło i wydłubane oczy, podczas gdy młoda dziewczyna dziwnie umiera na atak serca. Świeżo po konfrontacji i wymierzeniu sprawiedliwości złodziejowi kradnącemu cenne odłamki ceramiki w rezerwacie, porucznik Leaphorn przybywa na miejsce zdarzenia, nakładając na swoją twarz tradycyjne znaki, by chronić się przed pozostałościami czarnej magii, a następnie przeszukuje pokój hotelowy, odkrywając martwe ciała zarówno starszego, jak i młodej dziewczyny.

Wszystko to dzieje się w ciągu pierwszych dziesięciu minut i jest to dużo do ogarnięcia. W końcu Chee dołącza do zabawy, ubrany w niebieski garnitur w stylu lat siedemdziesiątych, prowadząc błyszczący El Camino i płonąc przez rodzinę Navajo, której samochód jest zepsuty bez pomocy w zasięgu wzroku. Chee wyjechał na jakiś czas i jest odcięty od rezerwy i swoich ludzi; teraz ma misję, by spotkać się z Leaphornem na jego nowej stacji. Ma swoje powody, aby wrócić do domu i trzyma je blisko kamizelki. Jak mówi Leaphornowi uzdrowiciel Navajo, w całym tym zamieszaniu, „Są wśród nas tacy, którzy nie są tym, czym się wydają” I tak oto sprawy nabierają tempa. Leaphorn chce się dowiedzieć, kto zabił chorego starca i młodą dziewczynę z plemienia Navajo – dziewczynę, z którą łączą go więzy rodzinne – a także rozwiązać zagadkę napadu na Main Street. Kto to zrobił i dlaczego odleciał w kierunku rezerwatu Navajo?

dark winds

McClarnon jako Leaphorn i Gordon jako Chee.

AMC

Dark Winds kieruje rozmowę z dala od półgodzinnych komedii Rutherford Falls i Reservation Dogs, i w kierunku poważniejszego tonu. Ten ton jest zdecydowanie ciemniejszy. Mnóstwo brązów, czerni, błękitów i szarości – ze złowrogimi burzami czającymi się tuż za horyzontem – to południowo-zachodni noir. Gdzie program taki jak Reservation Dogs utrzymuje rzeczy głównie lekkie (aż do późniejszego sezonu), Dark Winds zaczyna się poważnie i trwa w ten sposób. Występy obsady trafiają we wszystkie znaki. Jako Leaphorn, McClarnon jest znakomity. Tak wiele z jego gry pochodzi z jego oczu i ust. Fascynująca krzywizna, która wije się od podbródka do kącików ust, wyraża tak wiele o tym, co czuje i myśli, zwłaszcza gdy jego twarz jest oświetlona przez złote słońce Nowego Meksyku. Jego gra jest subtelna i stonowana, a przy tym nabiera szczególnej autentyczności.

W międzyczasie Gordon wciela się w postać rdzennego pięknisia powracającego do rezerwatu, subtelnie łącząc ambicję z nieodłącznym, skomplikowanym pociągiem do rodzinnych stron. Chee ma swoje własne cele i marzenia o życiu z dala od rezerwatu Navajo, ale jest również z i częścią ziemi – nigdy nie może od tego uciec. Jessica Matten, jako zastępczyni Leaphorna, dodaje tak bardzo potrzebnego kobiecego pierwiastka i energii do Departamentu Policji Plemiennej Navajo. Jej charyzmatyczna gra wciąga; jako twarda jak paznokcie policjantka Navajo trzyma się na uboczu, mieszka we własnym domu na przyczepie, posiada konie i ma oko na wszystko, co może zakłócić jej sposób życia, w tym na Chee. Jest bardzo wnikliwa w swoją społeczność i ziemię, którą patroluje – tak bardzo, że Leaphorn, który nie ufa zbytnio, mówi jej, że ufa jej instynktowi.

Listening Woman

Harper Paperbacks Listening Woman

Teraz 33% taniej

Podczas gdy ta wyprawa w dłuższą formę i nowy gatunek telewizji o tematyce tubylczej jest fascynująca, Brakuje mi śmiechu, który Reservation Dogs i Rutherford Falls przynoszą do stołu. Rozumiem oczywiście, że są to różne programy robiące różne rzeczy, podczas gdy Dark Winds ma na celu zbadanie, co rdzenni pisarze i reżyser mogą zrobić w ramach innego gatunku. Rozumiem to. Z radością przyjmuję i pochwalam to.

Mimo to, trudno zignorować słonia w pokoju: serial jest zasadniczo oparty na zestawie postaci białego człowieka, z Listening Woman Hillermana wymienionym jako materiał źródłowy. Jest tam tak duży nacisk na czary, że istnieje granica kulturowego fetyszyzmu; prawie egzotyzuje kulturę Navajo do punktu, w którym można sobie wyobrazić, że dla widza niebędącego rdzennym mieszkańcem może to być „O tak, ten program. Widziałem go. To jest o Navajos – oni robią te czary.” Rozumiem, że to interesujący, „egzotyczny” temat dla nie-rodzimej widowni, ale zastanawiam się, czy mając taką możliwość, rdzenny showrunner i ekipa poszliby tą drogą? Z pewnością jest to ważna część tego, jak AMC reklamuje serial; „Season of the Witch” Donavana odgrywa znaczącą rolę w zwiastunie. Dla mnie ten nacisk biegnie aż do granicy eksploatacji.

Dawno już minęły czasy, kiedy aktorzy Navajo sprytnie mówili w swoim języku podczas kręcenia filmu.

Oczywiście, jeśli chodzi o tworzenie tego typu programów, zawsze będzie musiał nastąpić jakiś kompromis. Trudno się pomylić, gdy ma się poparcie założyciela Instytutu Sundance Roberta Redforda i mieszkańca Santa Fe George’a R.R. Martina jako producentów wykonawczych; obaj są sprawdzonymi zwolennikami rodzimego kina. Przypuszczam, że nie można oczekiwać rdzennych twórców od góry do dołu przy każdej produkcji. Jest to prawdopodobnie dobry problem, aby mieć w 2022 roku, w tym, że walka tylko o posiadanie rzeczywistych rdzennych aktorów i twórców na tych stanowiskach była wystarczająco trudnym celem do osiągnięcia.

To powiedziawszy, to niesamowite w 2022 roku, aby zobaczyć trzeci rdzenny serial obsadzony rdzennymi pisarzami i aktorami, a także wyreżyserowany przez doświadczonego rdzennego reżysera, Chrisa Eyre, który wyreżyserował te postacie wcześniej w Skinwalkers: The Navajo Mysteries. Dark Winds ukazuje jeszcze jedno oblicze narracji rdzennych mieszkańców i sprawdza nowe pole gatunkowe w tym, co rdzenne opowiadanie ma do zaoferowania. Dawno już minęły czasy, kiedy aktorzy Navajo sprytnie mówili w swoim języku podczas kręcenia westernów, nabijając się z białych reżyserów tuż przed nimi; teraz mają siłę, by mówić w swoim języku naprawdę w swoich własnych historiach. Na horyzoncie jest o wiele więcej rdzennych historii, z większą ilością fal i ruchem w kierunku nowych gatunków. Prawdopodobnie pojawi się więcej możliwości dla rdzennych aktorów, by rozwinąć skrzydła. Koncepcja, że jest wystarczająco dużo pracy dla rdzennych aktorów, by nie mogli być typowani, nigdy wcześniej nie była nawet marzeniem o możliwości. I choć ta ekscytująca „trylogia” rdzennej telewizji kończy się na razie, to bynajmniej nie jest to koniec. Jest jeszcze wiele innych historii, które pojawią się na ekranie blisko ciebie, zaczynając od nadchodzących drugich sezonów Rutherford Falls i Reservation Dogs jeszcze w tym roku.

Ta zawartość jest importowana z OpenWeb. Być może będziesz w stanie znaleźć tę samą treść w innym formacie lub uzyskać więcej informacji na ich stronie internetowej.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button