Strona główna Show Biznes Dlaczego mamy taką obsesję na punkcie tyłków?

Dlaczego mamy taką obsesję na punkcie tyłków?

„Każdy ma inną historię pochodzenia tego, jak czuje się ze swoim dorosłym ciałem” – mówi dziennikarka Heather Radke. Dla wielu kobiet ta historia zaczyna się od ich tyłka, tej najbardziej symbolicznej i przyciągającej uwagę części kobiecego ciała – zawsze zbyt dużej, zbyt małej, zbyt płaskiej, zbyt wiotkiej, zbyt wrong. Ale jak doszliśmy do tego momentu w historii ludzkości, w którym kobiece tyły stały się kulturową obsesją?

W Butts: A Backstory, jej szalenie zabawny debiut, Radke wyrusza w poszukiwaniu odpowiedzi. Ta porywająca historia kultury łączy naukę z popkulturą, by dojść do kompleksowej taksonomii kobiecej pupy. Od dziewiętnastowiecznej burleski, przez szał aerobiku z lat osiemdziesiątych, aż po przebijający się do Internetu tył Kim Kardashian, Radke nie pozostawia kamienia na kamieniu. Jej źródła sięgają od badań antropologicznych po „Baby Got Back” Sir Mix-a-Lota, tworząc żywą mieszankę nauki i popkultury, ale Butts nie jest cała zabawa i gry (nawet jeśli sekcja o 19th-century fart parlors to naprawdę zabawa)

Radke bada, jak kobiece tyłki były wykorzystywane „jako środek do tworzenia i wzmacniania hierarchii rasowych”, działając jako locus rasizmu, kontroli i pożądania. Wszystko zaczęło się od Sary Baartman, południowoafrykańskiej kobiety zabranej do londyńskiego Piccadilly Circus w 1810 roku, gdzie została wystawiona na widok widzów, którzy płacili za oglądanie (i szczypanie) jej wielkiego tyłka. Jeśli chodzi o to, gdzie to wszystko się skończy, nikt nie wie, ale Radke ma duże nadzieje na ruch neutralności ciała. „Byłoby wspaniale, gdyby nasze ciała mogły być po prostu faktami zamiast symbolami, ale zamiast tego traktujemy je jak metafory” – mówi Esquire autor

Żywa i wnikliwa, Butts to najlepszy rodzaj nonfiction – taki, który zmusza cię do spojrzenia na coś zwyczajnego zupełnie nowymi oczami. Radke Zoomed z Esquire zabrał nas w głąb książki, od problemów związanych z wątpliwą nauką o tyłkach po szokujące realia przemysłu odzieżowego. Rozmowa została zredagowana pod kątem długości i przejrzystości.

ESQUIRE: Książkę otwiera historia Sary Baartman. Pisze Pani: „Historia Sary Baartman jest ważna nie tylko jako niepokojąca opowieść o wielkiej kobiecie, która była źle traktowana na początku XIX wieku, ale z powodu wielu sposobów, w jakie jej życie, pokaz i rozbiór pozostały aktualne na przestrzeni wieków.” W jaki sposób dziedzictwo Sary Baartman wciąż pozostaje z nami?

HEATHER RADKE: W naprawdę prosty sposób można zobaczyć spuściznę Sary Baartman przywoływaną przez cały XIX i początek XX wieku. Tak zwani „rasowi naukowcy” z XIX wieku, którzy w mniejszym lub większym stopniu wymyślali kategorie rasowe i hierarchie rasowe, często używali jej raportu z autopsji jako dowodu na to, że ludzie z Afryki byli mniej ludzcy niż ludzie z Europy, a afrykańskie kobiety były bardziej seksualne niż białe. Jej ciało było wystawione w Paryżu do lat 80-tych, a następnie zostało ponownie wystawione w latach 90-tych. To historia, która jest bardzo bliska.

Butts: A Backstory

Butts: A Backstory

Butts: A Backstory

Teraz 16% taniej

Europejczycy dostrzegli jej ciało i wykorzystali je jako symbol do tworzenia stereotypów rasowych. Widzimy to dobrze w codziennym życiu dzisiaj. Stereotyp, że Czarne kobiety są bardziej wysoce seksualne pozostał; widzimy go wszędzie. Myślący ludzie wiedzą, że to nieprawda, ale jest to zakorzenione w sposobie, w jaki myślimy o stereotypach rasowych. Istnieje również pogląd, że duże piersi kobiet niezależnie od rasy są bardziej seksualne. Widzimy to w artykułach z nagłówkami typu „Dlaczego mężczyźni lubią duże tyłki” Artykuły te sugerują, że kobiety z dużymi tyłkami są bardziej płodne lub bardziej seksualne niż kobiety z mniejszymi tyłkami. Wszystko to pochodzi ze spuścizny idei o dużych piersiach i czarnych kobietach, która została ukształtowana przez to, co spotkało Sarę Baartman na początku XIX wieku

Istnieje przemysł śmieciowej nauki o tyłkach. Jaki byłby odpowiedzialny sposób na opisanie tyłków w mediach?

Jestem reporterem w RadioLab, więc dużo myślę o nauce i o tym, jak mówić o nauce publicznie. Dla mnie niektóre z najciekawszych pytań to te, których nie możemy poznać. Jest takie pragnienie, by przedstawić ewolucyjne argumenty na temat ludzkich ciał. Rozumiem to – aby zrozumieć, kim jesteśmy teraz, chcemy zrozumieć, kim byliśmy na sawannie, ale tak niewiele możemy o tym wiedzieć. Możemy badać mięśnie, ponieważ mięśnie pozostawiają artefakty na kościach. Kiedy znajdziesz kość, możesz dowiedzieć się, jak pracowały mięśnie u starożytnego hominida. Ale w przypadku tłuszczu, włosów i tkanek miękkich nie mamy żadnych zapisów historycznych, więc trudno jest stwierdzić, ile tłuszczu mieli ludzie w dowolnym momencie w odległej przeszłości. Czy mężczyźni mieli brody? Czy kobiety nosiły długie włosy? W pewnym sensie to też jest niewiadoma. Nie jest to zbyt zabawny artykuł, ale to interesujący fakt. Jest sposób, w jaki możemy manipulować nauką, aby usprawiedliwić stereotypy i nieświadome uprzedzenia w naszym życiu, zamiast wziąć za nie odpowiedzialność lub się nimi zainteresować. Ważne jest, by mówić wprost o tym, czego nie możemy wiedzieć. W rzeczywistości biolodzy ewolucyjni czują się z tym całkiem komfortowo

Byłem pod wrażeniem rozległości i głębokości badań w tej książce. Czego dowiedziałeś się w trakcie tych wszystkich badań, co najbardziej cię zaskoczyło?

Przeprowadziłam wywiad z Abigail Glaum-Lathbury, historykiem mody i historykiem rozmiarów ubrań. Kiedy wyjaśniła mi, jak rozmiary w zasadzie nie działają, oddzwoniłam do niej trzy razy, żeby powiedzieć: „Abigail, po prostu tego nie rozumiem. Dlaczego nie próbują tego naprawić? Jak to jest, że to funkcjonujący przemysł?” W końcu powiedziała: „Nie chodzi o to, że nie chcą, żeby to działało; chodzi o to, że nie może” Ludzie są zbyt zróżnicowani, a odzież jest produktem przemysłowym. Nie mogą stworzyć odzieży, która pasuje do każdej osoby w tej skali, więc po prostu robią to, co mogą. Oczywiście, że to prawda. Ale dlaczego nie wszyscy wiemy, że to prawda? Dlaczego czuje się, kiedy wchodzisz do garderoby jak „Jest coś złego z moim ciałem, które nie pasuje do tych ubrań” Zamiast tego, co faktycznie jest prawdą, czyli „Jest coś nie tak z tymi ubraniami, które nie pasują do mojego ciała” Problem jest w szwach ubrań. Nie mogą zrobić ubrań, które będą na ciebie pasować. To naprawdę rozwaliło mój umysł. Abigail uważa, że jestem taka zabawna, bo ciągle powtarzałam: „Możemy o tym porozmawiać jeszcze raz? Naprawdę nie rozumiem.”

Jest sposób, w jaki możemy manipulować nauką, aby usprawiedliwić stereotypy i nieświadome uprzedzenia w naszym życiu.

Czy podobny problem dzieje się w męskiej rozmiarówce?

  Jakie są dwa przykłady heterogeniczności?

Męskie ubrania pasują lepiej, ponieważ są oparte na pomiarach. Kiedy mężczyzna kupuje spodnie, rozmiar odpowiada rzeczywistemu pomiarowi na jego ciele – rozmiarowi wokół talii. Męskie ubrania są również łatwiejsze do dopasowania niż damskie, ponieważ kobiety mają więcej tłuszczu na ciele i jest on rozmieszczony w sposób mniej przewidywalny. Piersi, tyłki, ciąża – trudno jest zrobić ubrania, które mogą pomieścić ten poziom zmienności. Męskie ciała również są bardzo zmienne, ale są nieco mniej zróżnicowane w ten szczególny sposób. Przemysł odzieżowy rozwiązał problemy z męskimi rozmiarami prawie sto lat przed tym, jak poczynił jakiekolwiek znaczące kroki w rozwiązywaniu problemów z kobiecymi rozmiarami – choć oczywiście nigdy nie rozwiązał problemów z kobiecymi rozmiarami. Na początku XX wieku mężczyźni wyruszyli na wojnę i trzeba było wyprodukować dla nich wszystkich mundury. Pomyślenie, jak ubrać tych wszystkich mężczyzn naraz stało się problemem rządowym, więc jest coś, co można o tym powiedzieć.

  Jak znaleźć sumę kątów wewnętrznych pięciokąta?

Co masz nadzieję, że mężczyźni wyniosą z tej książki?

Właściwie miałam wielu męskich przyjaciół, którzy czytali ją w szkicach. Wielu mężczyzn było zaskoczonych tym, jak skomplikowane mogą być relacje kobiet z ich ciałami. Niektóre z tych historii, jak np. historia rozmiaru, naprawdę zaskakują wielu mężczyzn. Zrobiłam o tym odcinek RadioLab z Latifem, jednym ze współprowadzących. Nie wiedział nawet, że damskie rozmiary to 4, 6, 8 itd. Zawsze jestem zaskoczona tym, że niektórzy mężczyźni nie wiedzą, na jak wiele sposobów kobiety liczą się ze swoim ciałem. Zawsze mówi się nam, jak mamy się czuć z naszymi ciałami. Czuję się tak świadoma tego, jak ludzie mogą myśleć o moim ciele. Jestem świadoma tego, jak ja myślę o swoim ciele w każdej chwili. Jestem pewna, że niektórzy mężczyźni o tym wiedzą. Ale jest ta prawda, że tak wiele kobiet po prostu chodzi, ciągle mając narrację o tym, jak ich ciała są postrzegane. Ta książka, mam nadzieję, daje pewien historyczny kontekst temu uczuciu. Mam nadzieję, że rzuca wyzwanie mężczyznom, aby zobaczyli, jak głębokie, skomplikowane i intensywne może to być naprawdę.

2013 mtv video music awards show

Miley Cyrus twerkuje na Robinie Thicke podczas 2013 MTV Video Music Awards, to moment w historii tyłka, który Radke analizuje bardzo szczegółowo

Michael Loccisano//Getty Images

Książka rzuca nam wyzwanie, aby kopać głęboko o wszystkich sposobach, że kobiece tyłki zostały „wykorzystane jako środek do tworzenia i wzmacniania hierarchii rasowych.” Jak białe kobiety powinny o tym myśleć i działać sumiennie, gdy poruszają się i przewijają w tym opętanym przez tyłki świecie?

Rzeczą, którą bym powiedziała, i rzeczą, którą sama próbuję zrobić, jest zadanie sobie pytania, dlaczego masz taki stosunek do tych obrazów. Może uważasz je za obrzydliwe. Dlaczego obrzydzenie? Może jesteś nimi zaintrygowany i podekscytowany. Dlaczego jesteś zaintrygowany i podekscytowany? Co masz nadzieję uzyskać i co te zdjęcia robią dla ciebie? Wszyscy mamy tyłki. To nie jest tak, że tyłki są z natury rasowe, ale historia sprawiła, że duże tyłki, w szczególności, mają rasowe konotacje. Naszym zadaniem, jako białych ludzi, jest bycie świadomym naszego związku z tą historią i zastanowienie się nad tym, czego chcemy, kiedy chcemy mieć duży tyłek lub czego chcemy, kiedy chcemy mieć mały tyłek. Do czego zmierzasz, a od czego się oddalasz? Musimy uświadomić sobie niektóre z tych nieświadomych pragnień, abyśmy mogli potem działać w sposób, który jest etyczny, przemyślany i miły dla ciał innych ludzi

Przypomina mi się to, co piszesz w zakończeniu o tym, że „zamiast odwracać się, powinniśmy zwracać się ku” To jest przydatna rama.

To może być sposób na zrozumienie siebie. Może być radosny, a nawet zabawny. Nie musi być wstydliwe i karalne. Napisałem 250-stronicową książkę o tyłkach. Nie zawsze było to zabawne i musiałem naprawdę liczyć się z częścią siebie podczas robienia tego, ale czasami było to niezwykle zabawne.

Co robisz z ostatnimi nagłówkami mówiącymi, że duże tyłki są out, a „thin is in”, po raz kolejny?

Tak właśnie działa moda. Jeśli rzecz staje się duża, to musi stać się mała, bo moda jest częścią kapitalizmu. Kapitalizm zależy od nowości, a jego mechanika bardzo szybko się nudzi. Jeśli buty były przez dwadzieścia lat, to w końcu muszą się skończyć. Ale rzecz w tym, że nie sądzę, by cienkie kiedykolwiek były naprawdę out. Ostatnie dziesięć czy piętnaście lat to czas pewnego rodzaju akceptacji ciała, ale to także czas kontroli kobiecych ciał, tak jak to było od zawsze. Pewna kobieta z pewnym tyłkiem jest dozwolona, ale nie wszystkie duże tyłki są celebrowane. Nie każdy może kupić dowolne ubranie i wszystkie pasują. Nie każdy czuje się świetnie w swoim ciele. Jeśli byłaś szczupła z dużym tyłkiem, to było fajne. Ale teraz, to nie jest naprawdę przypadek dla wielu ludzi; to dość nietypowy typ ciała, który został, dla wielu ludzi, stworzony poprzez operację

  Co powinieneś zrobić, gdy zbliżasz się do innej łodzi na główkę?

cfda fashion awards arrivals

Kim Kardashian na początku tego miesiąca. Niektórzy spekulowali, że Kardashian i jej siostry odwróciły swoje Brazilian Butt Lifts, aby zmniejszyć rozmiar swoich tyłków

Kevin Mazur//Getty Images

Inną rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę, jest symbolika szczupłej kobiety. Niektóre artykuły twierdzą, że ten moment to powrót do Kate Moss, ale tak naprawdę wydaje mi się, że jest to dużo bardziej powrót do Paris Hilton, Callisty Flockhart i Friends aktorki z końca lat 90. Nie jest to szczególnie buntownicze wyobrażenie – o wiele bardziej chodzi o bycie bogatym i zgodnym z przemysłem modowym. Wszystko to jest wciąż związane z kilkoma branżami próbującymi kontrolować kobiety, co było prawdą przez bardzo, bardzo długi czas. Korzenie tego sięgają znacznie dalej niż lata 90. Często pojawia się narracja o latach 20. w stylu: „Kobiety przestały nosić gorsety i znalazły wolność” Valerie Steele twierdzi jednak, że zamiast kontrolować swoje ciało przez gorset, kobiety zostały poproszone o samodzielne kontrolowanie swoich ciał poprzez takie rzeczy jak modne diety. W tym okresie wynaleziono wagę łazienkową i chirurgię plastyczną. Przez co najmniej sto lat kładziono nacisk na to, by kobiety same dyscyplinowały swoje ciała, zamiast używać czegoś takiego jak gorset do kontrolowania tego, jak wyglądają. Dla mnie ten „trend” jest tylko kolejną iteracją tego.

Kiedy dojdziemy do neutralności ciała?

Mnóstwo ekscytujących aktywistów naciska na to. Wydaje się, że dość trudno dojść do neutralności, choć są części naszego ciała, które są względnie neutralne, jak łokcie czy kolana. Może nie dla wszystkich, ale na pewno nie niosą ze sobą symboliki piersi czy tyłków. Myślę, że byłoby wspaniale, gdyby nasze ciała mogły być po prostu faktami zamiast symbolami, ale zamiast tego traktujemy je jak metafory. Przychodzą oznaczać tak wiele różnych rzeczy i często nie jesteśmy całkowicie świadomi, jakie są te znaczenia.

W news-sferze o tyłku, było dużo rozmowy o Kardashianach prawdopodobnie usuwających swoje BBL. Cytujesz frazę Toni Morrison, „grając w ciemności”, aby opisać białe kobiety, takie jak Miley Cyrus i siostry Kardashian, które zakładają i usuwają większe tyłki. Co sądzisz o tej wiadomości o Kardashiankach?

Tych oskarżeń o Kardashianach jest mnóstwo. Poprzez przyleganie do Czarności, próbowali skorzystać finansowo i kulturowo. Interesujące jest to, że mogą potem to zdejmować. To prawdziwy ruch władzy, który wykonują białe kobiety, a biali mężczyźni też to robią. Możliwość założenia czegoś, a następnie zdjęcia tego, to powiedzenie: „Mam ostateczną kontrolę. Mogę to mieć kiedy chcę i mogę z tym skończyć kiedy już tego nie chcę” „Grać w ciemności”, jak mówi Toni Morrison, to przepisywać stereotypy Czarności i stereotypy białej kobiecości, czyli stereotypy niewinności i czystości, które mogą być szkodliwe dla wszystkich zaangażowanych. To zdecydowanie gest, który widziałam w całej historii butów, którą badałam. Jest to coś, co uznałem za naprawdę niepokojące i zdecydowanie bardzo obecne. Nie byłbym zaskoczony, gdyby to była przynajmniej część tego, co się z tym dzieje.

  Jakie są dwa przykłady heterogeniczności?

Jaka część pisania i badania tej książki przyniosła ci najwięcej radości?

Dwie części książki, które naprawdę podobały mi się w badaniach i którymi byłam naprawdę podekscytowana, to części, w których rozmawiałam z facetami, którzy robią podkładki pod tyłek dla drag queens i kobietami, które stały się aktywistkami fat fitness. Jest tak wiele sposobów, na jakie można kontrolować ciała. To było ekscytujące spotkać ludzi, którzy znaleźli sposoby, aby czuć się wyzwolonym w swoich ciałach i oprzeć się niektórym z tych kontroli. Aktywistki aerobiku w latach 80. identyfikowały się jako grube kobiety. Chciały poruszać swoimi ciałami i cieszyć się tymi elementami rewolucji aerobiku, które były zabawne i znaczące dla wielu ludzi, ale nie czuły się włączone w świat Jane Fondy i Grega Smithy’ego. Byli podekscytowani, że mogą się spotkać, grać fajną muzykę i znaleźć sposób, by się poruszać i czuć się dobrze w swoim ciele. Jest w tym wiele inspiracji. Chociaż historia ciał zawsze będzie historią kontroli, jest wiele osób, które potrafiły znaleźć wyzwolenie.

Ta zawartość jest importowana z OpenWeb. Możesz być w stanie znaleźć tę samą treść w innym formacie lub znaleźć więcej informacji na ich stronie internetowej.

Najchętniej czytane

JokerClub by Partouche Verse x Porsche

Popularna francuska grupa kasyn Partouche (i Partouche Multiverse) rozszerza się dalej na web3 poprzez swoją najnowszą kampanię Joker Club NFT w collaboratin z Porsche....

Jaka jest różnica między badaniami podstawowymi a stosowanymi quizlet?

Jaka jest różnica między badaniami podstawowymi a stosowanymi quizlet?Jaka jest różnica między badaniami podstawowymi a stosowanymi? Badania stosowane prowadzone są w celu rozwiązania problemów praktycznych. Badania podstawowe prowadzone są w celu poszerzenia teorii i wiedzy naukowej.Jaka jest różnica między badaniami stosowanymi a badaniami w działaniu?Badania stosowane są społecznie użyteczne - zastosowanie wygenerowanej wiedzy do problemów

Jak oglądać Tár, choćby tylko dla kalamburów

Ku zaskoczeniu świata filmowego, naszą uwagę przykuł film o dyrygentce filharmonii w środku potencjalnego śledztwa w sprawie uchybień w miejscu pracy. Nie powinno to...

Jakie jest pole powierzchni sektora okręgu?

Jakie jest pole sektora okręgu?Jeśli pytasz o pole sektora, jest to kąt środkowy 360 razy pole koła, na przykład, jeśli kąt środkowy wynosi 60, a dwa promienie tworzące go mają 20 cali, podzielisz 60 przez 360, aby uzyskać 1/6.Jak używać łuku w zdaniu?Ona jest współczesną Joanną d'Arc.Tęcza utworzyła na niebie piękny łuk.Słońce wydaje się poruszać

Southern Cal Stifles Utah, 71-56

Southern California Trojans guard Malik Thomas (1) i Utah Utes guard Gabe Madsen (55) battle for the ball in the first half at Galen...

Jak skutecznie promować Instagram kupując followersów

W dzisiejszych czasach Instagram jest bardzo wpływową siecią społecznościową. Użytkownicy stale zwiększają swoją wartość w przestrzeni internetowej, inwestują środki w rozwój swoich kont i rozszerzają wpływy swojej marki. W tym artykule zastanowimy się nad kupowaniem subskrybentów jako szansą na szybki start w promocji, a także nad metodami wzmocnienia strategii na długą perspektywę.Jakie są korzyści z

Co to jest mol fotonów?

Co to jest mol fotonów?Einstein jest jednostką zdefiniowaną jako energia zawarta w jednym molu fotonów (6,022×1023 fotonów). Ponieważ energia jest odwrotnie proporcjonalna do długości fali, jednostka ta jest zależna od częstotliwości. W badaniach nad fotosyntezą einstein jest czasem używany z inną definicją jednego mola fotonów.Jak znaleźć energię w kJ mol?Nieco innym sposobem byłoby użycie Eλ=hc

W związku z nowym albumem BTS planuje spojrzeć w przeszłość

Zaznaczcie w kalendarzach datę 10 czerwca, ponieważ BTS powracają. W ostatnim dniu ich wyprzedanej, czteronocnej rezydentury w Las Vegas w kwietniu tego roku, siedmioosobowa...

Czy praca w bibliotece jest pracą państwową?

Czy praca w bibliotece jest pracą rządową?Zgodnie z prawem, zatrudnienie w większości agencji rządowych USA, w tym w Bibliotece Kongresu, jest ograniczone do obywateli USA. Jednakże, osoby nie będące obywatelami mogą być zatrudnione pod warunkiem, że prawo imigracyjne i inne wymogi prawne są spełnione, a Biblioteka stwierdzi, że nie ma wykwalifikowanych obywateli amerykańskich dostępnych na

Pozostałe newsy

JokerClub by Partouche Verse x Porsche

Popularna francuska grupa kasyn Partouche (i Partouche Multiverse) rozszerza się dalej na web3 poprzez swoją najnowszą kampanię Joker Club NFT w collaboratin z Porsche....

BAYC Dookey Dash Sewer Pass Claims Ends Tomorrow!

Twierdzenie Sewer Pass i doświadczenie BAYC Dookey Dash zbliża się do końca 8 lutego (jutro!). Dlatego też, mając to na uwadze, ważne jest, aby...

Ryan Carson, były dyrektor generalny Proof Collective, oskarżony o nieetyczne postępowanie z Flux Fund Announcement

Proof Collective's Ex-COO, Ryan Carson znalazł się w błotnistych wodach po tym, jak jego fundusz Web3, 'Flux' spotkał się z krytyką. W tweecie...

Rug Radio x Cory Van Lew PFPs są dziś w obiegu!

Wyczekiwany przez Rug Radio Kolekcja PFP NFT z artystą Cory Van Lew ma spaść już dziś, 6 lutego. Rug Radio, firma medialna Web3...

Rynek NFT powraca z 945 milionami dolarów w styczniu

Rynek NFT rozpoczyna rok 2023 z hukiem, zdobywając ponad 945 milionów dolarów w sprzedaży i wolumenie handlowym w samym styczniu! Ten powrót oznacza wspaniałe...