Show Biznes

Dlaczego nowe wytyczne ekspertów mówią, że dzielenie łóżka z niemowlętami jest niebezpieczne

Jeśli chodzi o cosleeping z dzieckiem, wydaje się, że każdy ma inne zdanie na temat bezpieczeństwa dzielenia łóżka. Jednak nowe wytyczne wydane we wtorek przez Amerykańską Akademię Pediatrii (AAP) są jednoznaczne: dzielenie łóżka z dzieckiem – lub nawet posiadanie przedmiotów wokół nich – może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

W pierwszej od pięciu lat aktualizacji wytycznych dotyczących bezpiecznego snu dziecka, AAP wymieniła kilka nowych zaleceń mających na celu obniżenie ryzyka zgonów związanych ze snem, w tym z powodu zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS) i uduszenia. Te nowe zalecenia dotyczą tworzenia „bezpiecznego środowiska snu” według AAP, które wykracza poza dzielenie łóżka i spanie we dwoje. Stowarzyszenie przedstawiło również zalecenia dotyczące powierzchni do spania dla niemowląt i pościeli w celu stworzenia najbezpieczniejszej sytuacji do spania dla niemowlęcia.

AAP zauważa, że nowe wytyczne są szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że co roku w USA umiera około 3500 niemowląt z powodu zgonów związanych ze snem. Podczas gdy ogólna liczba zgonów niemowląt spadła w latach 90-tych do 2000 roku, utrzymują się poważne różnice między grupami rasowymi: od 2010 do 2013 roku wskaźnik nagłych niespodziewanych zgonów niemowląt wśród „czarnych i amerykańskich Indian/Alaska Native niemowląt” był „ponad dwukrotnie i prawie trzykrotnie wyższy, odpowiednio, niż w przypadku białych niemowląt”, powiedział AAP w oświadczeniu prasowym. Wprowadzenie istotnych zmian w sytuacji snu niemowlęcia może obniżyć to ryzyko i sprawić, że dzieci będą bezpieczniejsze.

Czy spanie nocne jest bezpieczne?

Według AAP, cosleeping jest zdefiniowany jako rodzic i niemowlę śpiące w bliskiej odległości (na tej samej lub różnych powierzchniach) „tak, aby móc widzieć, słyszeć i/lub dotykać się nawzajem” Bed sharing, który można uznać za rodzaj cosleepingu, to sytuacja, w której niemowlę śpi na tej samej powierzchni co inna osoba.

Bed sharing jest bardzo odradzany przez AAP. „AAP rozumie i szanuje fakt, że wielu rodziców decyduje się na rutynowe dzielenie łóżka z różnych powodów, w tym ułatwienia karmienia piersią, preferencji kulturowych i przekonania, że jest to lepsze i bezpieczniejsze dla ich dziecka” – mówi organizacja. Jednak, kontynuuje AAP, dowody wskazują, że dzielenie łóżka nie może być zalecane ze względu na jego związek z SIDS – organizacja powołuje się na badanie z 2013 r. obejmujące ponad 1400 przypadków SIDS, które wykazało, że ponad 22 procent zgonów wiązało się z dzieleniem łóżka. Co ważne, dzielenie łóżka jest związane z innymi czynnikami ryzyka SIDS – takimi jak miękka pościel, zakrywanie głowy i narażenie na dym tytoniowy (dla niemowląt palaczy) – i uważane za czynnik ryzyka sam w sobie.

W miejsce wspólnego łóżka AAP zaleca, aby „niemowlęta spały w pokoju rodziców, blisko łóżka rodziców, ale na oddzielnej powierzchni przeznaczonej dla niemowląt, najlepiej przynajmniej przez pierwsze [six] miesiące.” AAP zauważa, że jest to „najbezpieczniejsze miejsce” do spania dla niemowlęcia, wyjaśniając, że „posiadanie niemowlęcia blisko ich łóżka w łóżeczku lub basinecie pozwoli rodzicom karmić, pocieszać i reagować na potrzeby niemowlęcia.” Ponadto „istnieją dowody na to, że spanie w pokoju rodziców, ale na osobnej powierzchni, zmniejsza ryzyko SIDS aż o 50 [percent]”, według AAP.

Na jakiej powierzchni powinny spać niemowlęta?

Podczas snu AAP zaleca umieszczenie niemowlęcia na „twardej, płaskiej, nieprzechylonej powierzchni do spania”, takiej jak ściśle dopasowany materac przykryty dopasowanym prześcieradłem w łóżeczku zatwierdzonym przez AAP. Aby „zmniejszyć ryzyko SIDS, uduszenia, uwięzienia/wywinięcia i uduszenia”, na powierzchni spania nie powinno być innej pościeli ani miękkich przedmiotów, zauważa stowarzyszenie.

Niemowlęta nie powinny również spać na powierzchniach nachylonych pod kątem większym niż 10 stopni. Strome nachylenie pozwala dzieciom „łatwiej zgiąć tułów i podnieść głowę”, co pozwala im przewrócić się na bok lub brzuch i zwiększa ryzyko „zmęczenia mięśni i potencjalnego uduszenia” Produkty o większym nachyleniu obejmują foteliki samochodowe, wózki i chusty dla niemowląt – wszystkie miejsca, w których dzieci nieuchronnie zasypiają. Kiedy to się stanie, AAP zaleca przeniesienie dziecka na płaską, twardą powierzchnię do spania.

Dzielenie łóżek będzie nadal gorącym tematem wśród rodziców i opiekunów, więc – wiedząc, że istnieje zwiększone ryzyko śmierci dla niemowląt, które dzielą łóżko i śpią na powierzchniach, które nie są zatwierdzone do spania dla niemowląt – warto wziąć pod uwagę nowe wytyczne AAP. „Jest to niezbędne dla rodzin i pediatrów, aby współpracować ze sobą, budować zaufanie i prowadzić przemyślane rozmowy o tym, jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo poprzez obniżenie ryzyka”, Rebecca Carlin, MD, FAAP, współautor oświadczenia i raportu technicznego AAP, powiedział w oświadczeniu. Pamiętaj, aby porozmawiać z pediatrą, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące sytuacji snu Twojego dziecka.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button