Show Biznes

Dlaczego po przebudzeniu mam zawroty głowy?

Young woman lying in bed and covering eyes.

Poranki są trudne. Niezależnie od tego, czy spaliłaś swoje pierwsze trzy alarmy, zmagasz się z kacem, czy po prostu nie chcesz opuścić przytulnego komfortu swojego łóżka, ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, jest uczucie braku równowagi lub światłowstręt, gdy stopy w końcu uderzają o podłogę. Dlaczego więc czasami czujesz poranne zawroty głowy? POPSUGAR rozmawiał z ekspertami, by dowiedzieć się, co powoduje to nieprzyjemne, dezorientujące uczucie.

Dlaczego kręci mi się w głowie po przebudzeniu?

Jeśli po wstaniu z łóżka czujesz się trochę niepewnie, prawdopodobnie masz zawroty głowy. Andrea Paul, MD, doradca medyczny Illuminate Labs, opisuje to uczucie jako tymczasowe zaburzenie orientacji. Na szczęście odzyskanie poczucia równowagi zwykle nie trwa długo. Jeśli jednak często doświadczasz zawrotów głowy, ważne jest, by dowiedzieć się, co może być ich przyczyną.

Najczęstszą przyczyną zawrotów głowy, szczególnie w godzinach porannych, jest odwodnienie, wyjaśnia dr Daniel Boyer z Farr Institute. „Brak wystarczającej ilości płynów w organizmie może hamować prawidłowe funkcjonowanie mózgu i prowadzić do zawrotów głowy zaraz po wstaniu z łóżka rano.”

Do odwodnienia może dojść w wyniku spożycia alkoholu późno w nocy (pamiętasz kaca, o którym mówiliśmy?), a także w wyniku schorzeń podstawowych, takich jak wysoki poziom cukru we krwi. „Odwodnienie może również wystąpić, jeśli przebywasz w gorących warunkach, pocisz się lub nie pijesz dużej ilości wody w ciągu dnia” – mówi dietetyk Shauna Hatcher, MSPH, w rozmowie z POPSUGAR. Jeśli nie wypiłaś poprzedniego wieczoru happy hour i jesteś pewna, że pijesz wystarczająco dużo wody w ciągu dnia, być może coś innego powoduje poranne zawroty głowy.

Inne przyczyny porannych zawrotów głowy

Zawroty głowy mogą być czasem objawem choroby podstawowej. Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli nadal doświadczasz porannych zawrotów głowy, ponieważ mogą one być związane z jedną z poniższych chorób.

Sleep Apnea

Bezdech senny to zaburzenie snu, które powoduje nieregularne oddychanie w nocy, co może prowadzić do porannych zawrotów głowy – wyjaśnia dr Boyer. Inne częste objawy bezdechu sennego to głośne chrapanie, senność w ciągu dnia i poranne bóle głowy.

Niski poziom cukru we krwi

Poranne zawroty głowy mogą być również spowodowane niskim poziomem cukru we krwi, znanym również jako hipoglikemia, mówi dr Boyer. Chociaż niski poziom cukru we krwi najczęściej występuje u osób z cukrzycą, każdy może doświadczyć hipoglikemii, zwłaszcza jeśli przez dłuższy czas nic nie jadł (np. przed śniadaniem). Mimo to, jeśli jesteś zaniepokojony, warto porozmawiać o tym z lekarzem.

Niskie ciśnienie krwi

Niskie ciśnienie krwi lub gwałtowne zmiany ciśnienia krwi to kolejna częsta przyczyna porannych zawrotów głowy. „Szybkie wstawanie często powoduje chwilowy spadek ciśnienia krwi, co zwiększa ryzyko omdlenia” – mówi dr Paul w rozmowie z serwisem POPSUGAR. Zaleca ona powolne wstawanie z łóżka – stopniowe przechodzenie z pozycji leżącej do siedzącej, a następnie stojącej – aby zapobiec nagłemu spadkowi ciśnienia krwi. Jeśli jednak zdarza się to często, może to być oznaką poważniejszych problemów z ciśnieniem krwi.

Certain Medications

Dr Boyer dodaje, że niektóre leki, takie jak antydepresanty, leki przeciwzapalne, środki znieczulające i antykoncepcyjne, mogą powodować zawroty głowy jako efekt uboczny. Za każdym razem, gdy rozpoczynasz przyjmowanie nowego leku, pamiętaj, by porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą o tym, czego możesz się spodziewać – i zgłoś się do lekarza, jeśli skutki uboczne staną się zbyt uciążliwe.

Jak zapobiegać porannym zawrotom głowy

Powiedzmy sobie szczerze, zawroty głowy to nie jest dobry sposób na rozpoczęcie dnia. Na szczęście istnieją kroki, które mogą sprawić, że takie zawroty głowy będą rzadsze. Wszyscy trzej eksperci zalecają nawodnienie – co oznacza picie wody nawet wtedy, gdy nie jesteś spragniony, mówi dr Boyer – oraz ograniczenie alkoholu i kofeiny.

Kofeina może ograniczać przepływ krwi i powodować uczucie oszołomienia, wyjaśnia dr Hatcher, choć Twoja tolerancja na kawę może być różna. „Jedna osoba może odczuwać skutki wypicia jednej filiżanki, podczas gdy inna może wypić równowartość sześciu lub ośmiu filiżanek bez odczuwania żadnych znaczących skutków” – mówi dr Hatcher.

Dr Paul zaleca również znalezienie sposobów na zmniejszenie stresu, ponieważ niepokój może czasami objawiać się fizycznymi symptomami, takimi jak zawroty głowy. „Podczas stresu mózg wytwarza substancje chemiczne, które wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Hormony te wywołują zawroty głowy poprzez zwężenie naczyń krwionośnych” – mówi dr Paul.

Jeśli po podjęciu tych kroków nadal czujesz poranne zawroty głowy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci wykluczyć poważniejsze schorzenie.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button