Do czego odwrotnie proporcjonalny jest opór elektryczny przewodnika metalicznego?
Rysunek 12-41. Opór zmienia się wraz z długością przewodnika. Opór przewodnika metalicznego jest odwrotnie proporcjonalny do pola przekroju poprzecznego.
Dlaczego opór jest odwrotnie proporcjonalny do powierzchni?
Gdy zwiększa się pole przekroju poprzecznego, zwiększa się przestrzeń między naładowanymi cząstkami, więc maleje prawdopodobieństwo zderzenia. Dlatego opór maleje wraz ze wzrostem powierzchni. Innymi słowy, są one odwrotnie proporcjonalne.
Czy opór jest odwrotnie proporcjonalny do rezystywności?
Opór jest proporcjonalny do oporności i długości, a odwrotnie proporcjonalny do pola przekroju poprzecznego.
Jaka jest zależność oporu od długości przewodnika metalicznego?
Opór przewodnika metalicznego jest wprost proporcjonalny do jego długości. Im większa jest długość drutu o danej wielkości, tym większy jest opór.
Jaka jest zależność między oporem a średnicą?
Ponieważ grubość drutu jest zwykle reprezentowana przez jego średnicę. Tak więc, gdy średnica drutu jest podwojona (wykonana 2 razy), jego opór staje się jedną czwartą (1/4), a jeśli średnica drutu jest zmniejszona o połowę (wykonana 1/2), to jego opór staje się czterokrotnie (4 razy).
Jak zwarcie wpływa na opór?
W analizie obwodów, zwarcie jest definiowane jako połączenie pomiędzy dwoma węzłami, które wymusza na nich takie samo napięcie. W „idealnym” zwarciu oznacza to, że nie ma oporu, a więc nie ma spadku napięcia w poprzek połączenia. W rzeczywistych obwodach wynikiem jest połączenie o prawie zerowej rezystancji.
Co powoduje niski opór w obwodzie?
Wszystkie przewodniki wydzielają w pewnym stopniu ciepło, więc przegrzanie jest problemem często związanym z oporem. Im niższy opór, tym większy przepływ prądu. Możliwe przyczyny: izolatory uszkodzone przez wilgoć lub przegrzanie.
Jaki był wpływ na prąd, gdy nastąpiło zwarcie?
Odpowiedź. Gdy wystąpi zwarcie, prąd w układzie wzrasta do nienormalnie dużej wartości, podczas gdy napięcie układu spada do niskiej wartości. Duży prąd spowodowany zwarciem powoduje nadmierne nagrzewanie, co może skutkować pożarem lub wybuchem.