Show Biznes

Elliot Page poleca te siedem książek

d

ROGER DECKKER

Jak lubisz zaczynać poranki? Może budzi Cię joga, java albo kilka niezgrabnych uderzeń w przycisk drzemki. Ale dla Elliota Page’a, gwiazdy okładki naszego letniego wydania, najbardziej błogie poranki to codzienna praktyka czytania. „Dla mnie euforia jest po prostu aktem budzenia się, robienia kawy, siadania z książką i czytania” – powiedział Esquire. W artykule Page poleca sześć swoich najnowszych ulubionych lektur, wśród których znajdują się zarówno powieści, jak i pamiętniki czy zbiory esejów. Ale nie mógł poprzestać na sześciu książkach; po wywiadzie przysłał jeszcze jedną, abyście mogli się nią delektować. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o książkach, które go poruszyły – i być może kupić kilka z nich na własną szafkę nocną.

1In the Dream House, by Carmen Maria Machado

Graywolf Press

Page cytuje książkę Carmen Marii Machado W domu marzeń jako „jedną z moich ulubionych książek” W tym odważnym pod względem formalnym pamiętniku o przemocy domowej, Machado wciąż na nowo analizuje w myślach niszczący związek, oceniając go przez tak różne tropy i soczewki jak erotyka, bajki i Star Trek. Odważna i mrożąca krew w żyłach książka W domu snów nie przypomina niczego, co kiedykolwiek wcześniej czytaliście.

2Czyjaś córka, autor: Ashley C. Ford

Page opisała również wielokrotnie nagradzany pamiętnik Ashley C. Ford Czyjaś córka jako „fantastyczny” W tej przejmująco szczerej historii Ford opowiada o swoim burzliwym dojrzewaniu w Indianie, gdzie wychowywała ją wulkaniczna i czasami agresywna matka. Jej dzieciństwo nawiedzało widmo uwięzionego ojca, którego idealizowała jako kochającego i wspierającego rodzica, którego jej brakowało. Kiedy dorosła Ford dowiaduje się, że jej ojciec wyjdzie na wolność po prawie trzydziestu latach, musi zmierzyć się z potworną zbrodnią, którą popełnił. Jej wrażliwość na kartach książki jest niezwykłym osiągnięciem.

3Punch Me Up to the Gods, by Brian Broome

Houghton Mifflin Harcourt

Innym pamiętnikiem, który znalazł się na liście Page’a, jest książka Briana Broome’a Punch Me Up to the Gods. „To absolutnie jedna z najlepszych rzeczy, jakie kiedykolwiek czytałem” – powiedział. “Amazing. A. Mazing. Astounding.” W swoim debiucie Broome analizuje, co to znaczy być biednym, czarnym i odmieńcem w Ameryce przez pryzmat własnego dzieciństwa na wsi w Ohio. Wykorzystywany przez rodziców i poddany segregacji w swojej społeczności, Broome pisze z zapierającą dech w piersiach surowością i wrażliwością o tym, jak świat, który znał jako dziecko, ukształtował człowieka, którym się stał.

4How To Write An Autobiographical Novel, by Alexander Chee

Mariner Books

Jeśli chodzi o zbiory esejów, Page sięgnął po książkę Alexandra Chee How to Write an Autobiographical Novel. „Ohhhh,” powiedział. „To jest takie dobre” W tym uznanym zbiorze Chee dokonuje bilansu swojego życia literackiego, zastanawiając się, w jaki sposób czytanie i pisanie ukształtowały jego sposób postrzegania świata. Analizuje również związki między sztuką a aktywizmem oraz wiele pamiętnych zajęć, które wspierały jego pisarstwo – od czytania Tarota po czekanie przy stole Williama F. Buckleya. Współczujący i troskliwy, pełen tęsknoty i hojny w duchu, Chee jest pisarzem, z którym z przyjemnością się zgubisz.

5Real Life, by Brandon Taylor

Riverhead Books

Choć Page określa swoją literacką dietę jako głównie literaturę faktu, na jego listę lektur wkradły się dwie powieści. Pierwszą z nich jest Brandon Taylor Real Life, sensacyjny debiut powieściowy, który znalazł się na krótkiej liście do prestiżowej Nagrody Bookera. „To fantastyczna książka” – mówi Page. „Jest tak fenomenalnym pisarzem, że to po prostu powala” Prawdziwe życie to przejmująca, wymagająca opowieść o Wallace’ie, studencie biochemii na środkowo-zachodnim uniwersytecie, którego murzyńskość i odmieńczość alienują go z małej społeczności przyjaciół. Taylor jest niezwykłym kartografem samotności Wallace’a, tworząc drobiazgową opowieść o środowisku akademickim, intymności i tożsamości. Chcesz poznać charakterystyczny styl Taylora przed zagłębieniem się w Prawdziwe życie? Przeczytaj oryginalną historię jego autorstwa w Esquire.

6Split Tooth, autor: Tanya Tagaq

Listę Page’a zamyka ostatnia powieść: Split Tooth, autorstwa Tanyi Tagaq. „To jedna z najlepszych rzeczy, jakie kiedykolwiek czytałem” – powiedział. „Niesamowita. Niesamowita. Niesamowita. Dwie ostatnie strony jej książki to cały ten piękny fragment o tym, że: Nie chcę wybaczać. Ale wybaczam sobie. Od czasu do czasu sięgam po nią, żeby to przeczytać” Napisana przez uznaną eskimoską śpiewaczkę gardłową, Split Tooth łączy poezję i prozę, opowiadając historię eskimoskiej nastolatki wchodzącej w wiek dojrzały w widmowym arktycznym krajobrazie, gdzie musi zmierzyć się z alkoholizmem, zastraszaniem i nastoletnią ciążą. Ale żadna ziemska siła nie jest w stanie jej powstrzymać; opowiedziana w strzelistych epizodach realizmu magicznego, jej historia jest opowieścią o duchowości, szamanizmie i czystej magii.

7Amator, autor: Thomas Page McBee

Scribner

Wybór Page’a po wywiadzie to Amator, pouczający pamiętnik Thomasa Page’a McBee. „Amator to piękna i mocna książka napisana przez wybitnie utalentowanego Thomasa Page’a McBee, z którym miałem szczęście pracować przy nowym sezonie Umbrella Academy” – powiedział Page. „Ten pamiętnik to bardzo ważna pozycja w literaturze transseksualnej, którą warto wspierać i która głęboko do mnie przemówiła” Amator to opowieść McBee’ego o jego decyzji trenowania boksu i zostania pierwszym transseksualistą, który walczył z cisgenderowym mężczyzną w Madison Square Garden. Dzięki boksowi McBee konfrontuje się z brutalnym dziedzictwem toksycznej męskości, a jednocześnie poznaje potężną prawdę o tym, jak ring bokserski może połączyć mężczyzn. Liryczny i wrażliwy, Amateur stawia pytanie, czy przemoc i męskość muszą iść w parze. Relację McBee’ego z pracy nad trzecim sezonem The Umbrella Academy można przeczytać tutaj.

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button