Strona główna Show Biznes Era Winstona Duke'a zaczyna się teraz

Era Winstona Duke’a zaczyna się teraz

Matka Winstona Duke’a chciała, żeby został pastorem. W jednej z naszych pierwszych rozmów powiedział mi, że wciąż trzymała się nadziei, naśladując swój gruby, tobagański akcent: „”Może jeszcze zostaniesz preachą!”” Odgrywa swoją pełną miłości, ale stanowczą ripostę: „Pani”, śmieje się, „daj sobie spokój!”

Dla pewnego rodzaju matki, i pewnego rodzaju wychowania, praca w kościele jest najwyższym powołaniem. To, że starsza siostra Duke’a wcześnie skończyła szkołę średnią i w końcu została znakomitym lekarzem, też nie zmniejszyło presji.

Trzydziestosześcioletni Duke nie jest człowiekiem czynu. Ale ma mit o stworzeniu, którym może się podzielić, gdy w gorący, słoneczny wtorek przychodzę do galerii Shulamit Nazarian w Los Angeles. Na wystawie znajduje się piętnaście prac artysty Trentona Doyle’a Hancocka, który wymyśla alter ego, złoczyńców, karykaturalnych Klansmenów i Technicolorowe stworzenia, wyczarowując z inspiracji świat, który jest po części autobiografią, a po części fantazją.

W tych prowokacyjnych pracach jest coś, co urzeka Duke’a. Prosi galerzystę, by wyciągnął dla mnie mały komiks – elementarz twórczości Hancocka – do przejrzenia. Gdy był tu ostatnio, galerzysta odpowiada, że Duke otrzymał ich ostateczną kopię. Mówi więc, że sam mnie wyedukuje, otwierając książkę z materiałami artysty: „Te – wskazuje Duke na dwie narysowane tuszem i farbą postacie – są ojcem i matką całkiem sporej części wszystkiego w jego świecie. Ojciec miał romans z kwiatami. On-„

Galerzysta wskakuje: „Masturbował się na polu kwiatów”

e

Robe and trousers by Dolce & Gabbana; hat by Gucci; sunglasses by Chrome Hearts; necklace by Birthright Foundry; lapel pin by Jacob & Co; bracelet by David Yurman; rings by Veneda Carter.

AB+DM

Kilka tygodni wcześniej Duke spędził dwie godziny, spacerując po galerii w towarzystwie Hancocka i jego żony, artystki JooYoung Choi. „Mówił o pracy niemal tak, jakby był ze mną w studio, kiedy ją tworzyłem” – opowiada mi później Hancock. „Był w stanie mówić o warstwie pracy, o której normalnie nie mam okazji rozmawiać z ludźmi”

Duke i ja zatrzymujemy się przed jedną z jego ulubionych prac. Pochodzi ona z serii Hancocka zainspirowanego twórczością kanadyjsko-amerykańskiego malarza Philipa Gustona, który przedstawiał Klansmenów w prozaicznych kontekstach, takich jak jazda samochodem z papierosem. Hancock wykorzystuje ten motyw, przedstawiając siebie trzymającego kaptur Klansmana dla swojego alter ego, Torpedoboya. Zamiast mitycznej bitwy o epickich rozmiarach, jak w filmach Marvela, seria pokazuje Hancocka próbującego nakłonić Torpedoboya do wejścia na stołek w celu wymiany żarówki, z zamiarem założenia mu stryczka. Duke lubi sposób, w jaki można zobaczyć tę scenę wyraźnie tylko z góry. Pod każdym innym kątem praca wygląda jak ściana kudłatego futra z przypadkową negatywną przestrzenią.

Widzi odbicie własnego przeżytego doświadczenia stojąc w tym miejscu. „Nawigując po wielu z tych przestrzeni jako Czarna osoba, ludzie nie rozumieją, przez co przechodzisz – mówi. Czujesz to, ale trudno to wyjaśnić w małych kawałkach. Podobnie jak w przypadku pracy Hancocka, trzeba się z tym zmierzyć bez reszty.

„Nie powiem, jeśli tego dotkniesz” – inscenizuje, wyciągając rękę, by samemu dotknąć sztuki.

Galeria sprawia wrażenie lekcji, ale i testu, sposobu na sprawdzenie, czy po prostu pobłażam ciekawskiemu hobby aktora. Duke jest wysoki i władczy; śmieje się szeroko i łatwo. Ale jeśli się z nim zgadzam, chce wiedzieć dlaczego. Jeśli widzę coś, czego on nie widzi, on też chce to zobaczyć. Czy zauważyłem, że prace Hancocka są rysowane tuszem, ale także kolażowe, ale także mityczne, ale także żywe?

preview for Winston Duke | Explain This

To, co Duke docenia w tej sztuce, to fakt, że jest ona tak zmienna. Tak ruchliwa, ale jednocześnie otwarta. „Po prostu uwielbiam to, że daje ci pozwolenie, że nic, co uważasz, nie jest za dużo”, mówi. „A jeśli jesteś w przestrzeniach, które sprawiają, że czujesz się tak, jakby to było, prawdopodobnie nie jest to bezpieczna przestrzeń”

Hancock pracuje z papierem, płótnem, tuszem i farbą, rzeźbą i wideo oraz filcem. Narzędzia Duke’a są inne – scenariusz, plan, blokowanie i kamera. Proponuję, aby w przeciwieństwie do aktorów, artyści pracujący w pojedynkę nie mieli żadnych ograniczeń. Tworzenie jest dla nich samotnym przedsięwzięciem

Uważa on, że. „To rodzaj pułapki, że mamy wrażenie, że ponieważ oni są generatywni, mają największe pozwolenie” – decyduje Duke. „My wszyscy tak mamy. Nawet jeśli jestem artystą współpracującym – nie mogę wykonać swojej pracy bez scenarzysty, reżysera, wszystkich ludzi – mam tak samo twórcze prawo jak ten facet”, mówi, gestykulując na portret Torpedoboya. „Muszę je tylko znaleźć”

W ciągu ostatnich kilku lat sukces znalazł Duke’a nagle, i to w wielkim stylu. Jego przełomowa rola w Black Panther uczyniła go poszukiwanym człowiekiem w Hollywood. (Występ w filmie, który przynosi ponad 1 miliard dolarów w kasie, zwykle to robi) I jego rola w pewnym do być-masywny, właśnie wydany sequel, Wakanda Forever, podniesie rangę Duke’a jeszcze wyżej. Dla aktora, który chce w pełni wykorzystać swoje moce, liczy się zarówno wszechobecność, jak i artystyczne spełnienie: Pracuje z reżyserami znanych marek i bierze udział w najnowszym pokazie mody Rihanny Savage X Fenty. Wszystko dzieje się dla Duke’a, wszystko naraz.

e

AB+DM

To jednak moment ocieniony smutkiem. Zaskakująca śmierć Chadwicka Bosemana w 2020 roku zawisła nad produkcją m.in Wakanda Forever. A zaledwie miesiąc przed największą premierą filmową w karierze Duke’a, niespodziewanie zmarła również jego matka i najbliższa powierniczka, Cora Pantin, jego ukochana „Mama Coco”. Teraz, gdy Duke zastanawia się, jak ma wyglądać jego własna przyszłość – którą z godnych pozazdroszczenia opcji wybrać – musi po raz pierwszy samodzielnie pokonać tę drogę.


Kiedy Czarna Pantera wprowadziła widzów do fikcyjnego afrykańskiego narodu Wakandy w lutym 2018 roku, stała się jawnym fenomenem. To był film Marvela z prawdziwym kulturowym rezonansem-historycznym znaczeniem, nawet. Był to również, wiesz, po prostu naprawdę dobry zegarek. W obsadzie znaleźli się zdobywcy Oscarów (Lupita Nyong’o, Forest Whitaker), symbole seksu (Michael B-is-for-bae Jordan), święci (Boseman) i hollywoodzka rodzina królewska (Angela Bassett). Ale Duke, grający M’Baku, charyzmatycznego i dominującego przywódcę milczącego plemienia Jabari, był oczywistym breakoutem.

temat nieznany

Kurtka, koszula i krawat marki Gucci; pierścień Panthère de Cartier marki Cartier; okulary przeciwsłoneczne marki Persol x Dolce & Gabbana.

AB+DM

Artykuł ukazał się w zimowym 2022/23 numerze „Esquire
subskrybuj

Zrobił za zaskakującego uzurpatora – mało znany absolwent Yale w swojej bardzo pierwszej roli filmowej. Duke był „zabawny, bezwstydny, imponujący (wyobraź sobie, że Orson Welles dołączył do W.W.E.),” The New York Times zauważył, dodając jego nazwisko do swojej krytycznej listy najlepszych występów roku. A jego seksapil skwierczał. „M’Baku could blow my m’back out if he wanted to”, uprzejma prośba o więcej pułapek na pragnienie od Duke’a, poszła wirusowo więcej niż raz.

Czarna Pantera stała się krytycznym ulubieńcem Marvel Cinematic Universe, inspirując memy („Wakanda Forever”, ale także „Ruthkanda Forever”) i zdobywając siedem nominacji do Oscara, w tym jedną za najlepszy film. Czarny blockbuster nigdy nie istniał na taką skalę. Zaledwie kilka scen sprawiło, że Duke stał się z dnia na dzień celebrytą. „To był przełomowy moment. Przesunął rozmowy” – mówi aktor o pierwszym filmie. „I skupił się na spektrum czarności, postaciach ze wszystkich środowisk, o każdym odcieniu skóry”

Post-Czarna Pantera, dostał do udowodnienia, że jest kimś więcej niż tylko groźnym alfą. W Us, Jordan Peele’s Get Out kontynuacja, wystąpił jako Gabe, tata z klasy wyższej średniej w bluzie Howard University na ucieczce przed swoim torturowanym doppelgängerem. „Winston stanął na wysokości zadania, by obalić postrzeganie M’Baku, przedstawiając Gabe’a poprzez granie bardziej wrażliwego i ułomnego taty” – mówi Peele. W Sundance indie Nine Days, był średnim menedżerem pracującym w swoistym czyśćcu, przeprowadzającym wywiady z nienarodzonymi duszami, by zdecydować, czy dostaną życie na ziemi. Reżyser tego filmu, Edson Oda, chciał znaleźć inną wrażliwość. „Nie spodziewasz się, że ta wielka, imponująca postać boi się życia” – mówi mi Oda. „Ale w środku wszyscy możemy być bezbronni”

Duke grawituje w kierunku historii, które czują się w innym świecie lub ekstremalnie – to, że jest aktorem Marvela z ambicjami indie, jest zbyt uproszczoną narracją. Film Marka Wahlberga i Petera Berga Spenser Confidential może być wyjątkiem na papierze, ale jego produkcja i tak była wzbogacająca: „Nie miał na koncie wielu prac filmowych, ale w pewnym sensie było to jak oglądanie hazinga w bractwie w college’u” – mówi kosztujący Spensera Alan Arkin. „Wyszedł z bardzo poważnych kilkuletnich studiów w Yale. I musiał zostać wrzucony w świat kamikadze takiego filmu, w jakim się znajdowaliśmy”

e

Płaszcz by Marine Serre; buty by Lucchese; bransoletka i pierścionki by Chrome Hearts.

Dzięki uprzejmości

„Chcę pochylić się nad tym, co uważam za epickie” – mówi Duke. „Czarna Pantera’s an epic. Patrzę na Nine Days jako epopeja My to epopeja, proporcje i skala. Chodzi o to, że świat się kończy, albo że stawka sytuacji wymaga poważnej transformacji, aby się przebić.” Ma stopę w obu uniwersach Marvela i DC: Udzielił głosu Bruce’owi Wayne’owi w Batman Unburied, psychologiczno-thrillerowy podcast Caped-crusader wyprodukowany przez Spotify, który nagrał się podczas pracy nad Wakanda Forever. „Był M’Baku od środy do piątku”, mówi twórca David S. Goyer. „A Bruce Wayne-slash-Batman w sobotę i niedzielę”

Ale to M’Baku sprawia, że jest rozpoznawany, i M’Baku płaci jego rachunki. Po galerii czekamy na zewnątrz na Ubera, który ma nas zabrać na lunch do Holloway House. Jeden z przechodniów rozpoznaje go: „To ty jesteś tym facetem”, zaczyna, „z filmu. Mmmm …”

Duke przytakuje. „M’Baku, tak.”

W środku jest Winstonem, fanatykiem sztuki, rozmawiającym z galerzystami; tu, na chodniku, jest bohaterem Marvela, spełniającym swój obywatelski obowiązek. Patrzy na mnie wyczekująco; fan podaje mi swój telefon, żebym pstryknął kilka zdjęć.

Wiele wisi jednak na włosku w przypadku najbardziej uznanej franczyzy Marvela. Boseman zmarł na raka okrężnicy w sierpniu 2020 roku w wieku czterdziestu trzech lat. Jego śmierć zbiega się ze śmiercią jego postaci, co jest decyzją, która nadal wywołuje kontrowersje wśród fanów. Kiedy Wakanda Forever zaczyna, król T’Challa zginął poza ekranem, rodząc pytania, kto zasiądzie na jego tronie i przywdzieje strój Czarnej Pantery – nie wspominając o tym, kto zakotwiczy serię na długie lata.

  Jakie stwierdzenie jest najmocniejszym twierdzeniem dla argumentacyjnej pracy badawczej?

Duke dorastał w Tobago, mniejszej wyspie w karaibskim narodzie Trynidadu i Tobago, mieszkając tuż nad wodą w mieście Argyle. „Był bardzo swobodny” – wspomina jego starsza siostra, Cindy. Ich matka była jednym z dwunastu dzieci, więc mieli dużą rozszerzoną rodzinę towarzyszy zabaw i poszukiwaczy przygód. (Duke nie utrzymuje relacji z ojcem)

Pantin przeniosła rodzinę na Brooklyn, kiedy Cindy powiedziała, że chce zostać lekarzem. Winston miał dziewięć lat, nagle stał się dzieckiem na gapę w wielkim mieście. Na początku, gdy jego mama pracowała przez wiele godzin, energiczny preteen był chętny do udowodnienia swojej niezależności, zwłaszcza chodząc samotnie do P. S. 91, szkoły publicznej w Crown Heights. „Pozwalaliśmy mu iść, ale ja i moja mama szłyśmy za nim i upewniałyśmy się, że naprawdę idzie tam, gdzie trzeba” – mówi Cindy.

e

Rodzina zdecydowała, że bezpieczniej będzie dla Duke’a w Rochester, gdzie Cindy przeprowadziła się, zaledwie kilka lat później, by studiować w szkole medycznej University of Rochester. Zamieszkał z nią w 2001 roku, gdy był w liceum, i stwierdził, że bardziej komfortowo czuje się poza wielkim miastem. Zapasy i grał w piłkę nożną, a także miał skok wzrostu. „To było bliższe dopasowanie do tego, jak zaczęło się jego życie” – mówi Cindy o ich życiu w Rochester. „To pomogło mu ponownie połączyć się z aspektem naszej tożsamości” Pantin wsiadała w piątek do autobusu o 17:00 z N.Y.C. i spędzała weekend na rodzicielstwie, sprzątaniu i gotowaniu. Następnie wracała autobusem o 1:00 do Brooklynu, aby zdążyć na czas do pracy w poniedziałek rano

  Jakie były cztery główne klasy społeczne w społeczeństwie bizantyjskim opisz każdą z nich?

„Nigdy nie miałam tego, jak nastolatek angst. Przechodziłem przez okresy nastoletniej depresji” – wspomina Duke. Jako dziecko z wyspy, tęsknił za ciepłą pogodą. W Rochester było zimno, a Amerykanie byli jeszcze zimniejsi. „Pochodzę z kultury, w której ludzie są ciepłokrwiści, ciepła kultura. Kiedy rozmawiają, czasami mówią naprawdę blisko ciebie. Amerykanie czują się uprawnieni do przestrzeni”

Nauczycielka hiszpańskiego w liceum złapała performatywną passę Duke’a – ożywał, gdy musiał przemawiać przed klasą. Jego pierwsza rola była w szkolnym sketch-comedy show: „Wszystkie swoje kwestie miałem dosłownie napisane na rękach” – mówi. Odgrywał je jako część żartu. W wieku siedemnastu lat, jak wspomina jego siostra, kazał przyjacielowi zawieźć go na casting do centrum handlowego w pobliskim Pittsford. Wygrał. „Czuł, że to wszechświat mówi mu: 'To jest twoja kariera. To jest dla ciebie'” – mówi Cindy. „Natychmiast zaczął mówić o tym, że chce się wyprowadzić do Kalifornii”

Rodzina doceniała sztukę, ale miała tradycyjne, praktyczne zawody. W Tobago Pantin był właścicielem dobrze prosperującej restauracji, a kuzyn Duke’a założył partię polityczną. Cindy jest wykształconym w Johns Hopkins i Yale lekarzem. Aktorstwo nie było wykluczone, ale rodzina miała swoje wymagania. „Mocno czuliśmy, że trzeba mieć awaryjne rozwiązanie” – mówi Cindy. „I tak dyskusja była taka, że po studiach, jeśli Kalifornia jest tam, gdzie chcesz iść, zbadamy to”

Po ukończeniu University at Buffalo z dyplomem teatralnym, podjął LSAT. Ale kiedy rodzina przeniosła się do Baltimore dla Cindy, aby rozpocząć szkolenie w Johns Hopkins Hospital, miał drugie myśli. „’Naprawdę nie czuję tej rzeczy związanej ze szkołą prawniczą, mamo'”, Cindy wspomina, jak się tłumaczył. „Patrzy na mnie i mówi: 'To nie ja’ ” Kiedy już dostał się do Yale, wyjaśnia Duke, jego matka zaakceptowała go, mówiąc: „Cóż, znają Yale w Tobago!”

e

Płaszcz by Diesel; naszyjnik, pierścionki, okulary przeciwsłoneczne i pasek by Chrome Hearts.

AB+DM

Duke wstąpił do Yale School of Drama, szukając aktorskiej rubryki: Co mógłby zrobić, by zagwarantować sobie dobry występ za każdym razem? Zmagał się z syndromem impostora, czuł się niepewnie. „Nie należałem do klasowych ulubieńców” Dostawał role drugoplanowe, z których starał się uczynić centra zamiast nich.

Jego częsta, i obecna, kostiumowa Lupita Nyong’o była w klasie nad nim. „Był niezwykle odważny”, mówi mi. „Pamiętam, że byłam po prostu karkołomna przez to, jak wielkim był ryzykantem”


Dobrzy ludzie w Axe Ventures w Hollywood, miejscu rzucania siekierą na Vine i Fountain, obiecują ograniczyć liczbę kalamburów, ale to część umowy. Za mniej niż sto dolców dostajemy siedemdziesiąt pięć minut i różne ostre przedmioty do rzucania, z „Beware of axe-idents”, „Axe me if you need any help”, tego rodzaju rzeczami, pieprzonymi w środku. W dużym sklepie w nijakim parku biznesowym, za El Pollo Loco, jest dziewięć pasów. To nasz kolejny przystanek po objazdowym lunchu po galerii. Duke nie jest rozpoznawany, ale nie jest rozpoznawany. Inny rzucający szczęśliwie zastępuje się jako maître d’ stawu, aby pomóc nam wypełnić waivers.

Nie mniej niż pięć minut w, Duke jest z powrotem w trybie nauczania. Wytrzymał już zbyt wiele moich żałosnych prób i jeszcze bardziej żałosnych błędów. Ale jest cierpliwym, łaskawym nauczycielem. Kiedy mi się nie udaje, i dalej nie udaje, tylko po to, żeby dalej nie udawało, nagrywa dziesiątki filmów z moich prób. Wspólnie przeglądamy ten film.

„Dużo lepiej!” mówi o jednym bliskim trafieniu. „Mniej energii, też”

Duke ma naturalnie imponującą sylwetkę. M’Baku ogłasza swoją dominację w postawie z klatką piersiową do przodu i w sposobie, w jaki jego uda rozciągają się poza jego tronem, a on sam szczeka na komendy. Ale styl Duke’a jest zbudowany wokół jego łatwej czułości. Chce się z Tobą dzielić, cieszyć, relaksować. Jest niecierpliwie ciekawy i nigdy nie jest zadowolony, nigdy nie jest pokonany. (Chce mieć wybrane najlepsze zajęcia do tego utworu i sonduje mnie o tym, kto go prześcignął. „Pojechałem do Włoch z obsadą filmu Sukcesja,” proponuję, „i kocią kawiarnię z Jasonem Derulo” Na to ostatnie odpowiada: „To było trochę dziwne, co?”)

„Nie lubię tego tak bardzo”, mówię moim błagalnym głosem, odzyskując mini tomahawk, który rzuciłem chwile temu, a który się nie trzymał.

„Podoba ci się ten ciężki?” Odpowiada Duke.

e

Płaszcz, koszula, spodnie, naszyjnik,i bransoletka Louis Vuitton Men’s; diamentowy pierścionek wieczności i pierścionek z diamentem i rubinem Jacob & Co; czarny pierścionek z diamentem David Yurman; pierścionek ze szmaragdowym szlifem pavé M Jewelers.

AB+DM

To mój szesnasty rzut w ciągu mniej więcej tylu minut, ale on nie przestanie mnie nagrywać, dopóki obaj nie trafimy. Kiedy już trafię, zaczynam odczuwać ulgę, Duke’a ogarnia delirium. Nikt nie wiwatuje głośniej i wkrótce nasi rzucający sąsiedzi dołączają do nas. Gdy ktoś wychodzi, przechodzimy na dwa oddzielne pasy. I bez, powiedzmy, że, obciążenie duke nagle zmienia się w potężnego wojownika, którego gra na ekranie. Rzuca – i ląduje – dwa tomahawki jedną ręką.


Duke nie mógł znaleźć słów. Podczas nabożeństwa dla Bosemana, jak pamięta, próbowano wykonać skandowanie „Wakanda” jako pożegnanie aktora, ale nie czuło się tego dobrze. „To było po prostu jak 'Zostaw to na zewnątrz’, wiesz? Moment błagał cię, abyś zostawił to na zewnątrz i był w tym momencie tutaj”, mówi. Nabożeństwo było szokującym zestawieniem: Rodzina Bosemana, przyjaciele i wdowa, wszyscy płaczą; to było w pierwszym roku pandemii, ze wszystkimi zamaskowanymi i starającymi się zachować bezpieczną odległość. „To było emocjonalnie intymne. Potrzebowałeś być trzymany, ale próbujesz zrobić cały społeczny dystans” Scena ta pozostawiła go oszołomionego. „To bolało naprawdę źle po prostu widząc, jak małe było pudełko. Stałem tam w kompletnym niedowierzaniu mówiąc: 'Gdzie jest reszta? Gdzie jest reszta wszystkiego?”

Boseman stał się główną gwiazdą i Czarna Pantera była jego tożsamością i misją. „Kiedy odszedł – mówi Duke – „[the sequel] miał rozpocząć zdjęcia za miesiąc lub dwa” Marvel planuje swoje premiery z wieloletnim wyprzedzeniem; istnieje skomplikowany żargon dotyczący tego, jak każdy film i premiera telewizyjna oddziałuje w ramach jeszcze bardziej skomplikowanego multiwersum. (Super-deluxe Avengers: Endgame, w którym Duke pojawia się na krótko, było częścią Fazy 3 Wakanda Forever to ostatni film Fazy 4; ogłoszone już plany Fazy 6 obejmują film, którego premiera ma nastąpić wiosną 2026 roku) Black Panther reżyser Ryan Coogler miał skoncentrowany na T’Challi scenariusz, który musiał zostać całkowicie przepisany.

To, czy zastąpić Bosemana, czy nie, było przedmiotem wielu zewnętrznych debat. #RecastTChalla trendował w sieci po tym, jak zwiastun sequela został pokazany na Comic-Con latem 2022 roku, podczas gdy petycja Change.org próbowała naciskać na Marvela, aby zrobił to samo, sugerując, że najlepszym sposobem na uhonorowanie Bosemana byłoby utrzymanie jego postaci przy życiu bez niego. Duke – jak również m.in Black Panther creative team-didn’t agree, and he addressed the decision on the podcast Jemele Hill Is Unbothered w odcinku wypuszczonym dzień przed naszym spotkaniem. Zanim zaczniemy rzucać toporami, słyszę, jak odtwarza klipy na swoim telefonie, monitorując reakcję w sieci.

Duke wydaje się sfrustrowany małostkowością fanów. Decyzja o niezatrudnianiu innego aktora do roli T’Challi została podjęta z szacunkiem dla Bosemana i w czasie żałoby. Zamiast to uznać, mówi, „wypośrodkowują swoją własną potrzebę postaci, kiedy nic z tego nie byłoby możliwe, gdyby ludzie, którzy powołali to do życia, nie uczestniczyli w tym, od kulis do przodu.”

e

Co więcej: Filmy komiksowe nieustannie bawią się liniami czasowymi i wieloma uniwersami Spider-Man: No Way Home (2021) zawiera trzech Spider-Manów! W ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat w Batmana wcieliło się lub podkładało głos aż czterdzieści osób, w tym Duke. T’Challa, w innym uniwersum lub w innej historii, prawie na pewno powróci. „Nie ma mowy, żeby nie zrobili remake’u Black Panther w przyszłości” – mówi Duke. „Nie ma możliwości, aby saga i interpretacja T’Challi, króla Wakandy, zakończyła się. On jest kanonem. Zaufaj więc, że to nadejdzie. Ale pozwólcie, by było to ludzkie doświadczenie”

  Jak rozpoznać, czy Twój partner coś przed Tobą ukrywa?

Dzień później Duke i ja spotykamy się na kolacji. Wybiera Mélisse, restaurację z menu degustacyjnym za cztery dolary, prowadzoną przez dwugwiazdkowego szefa kuchni Michelin Josiah Citrin. Jest tam pięć stolików i wnętrze, które jest ciemne i szykownie nowoczesne, ale także mgliście przypomina Amex Centurion Lounge. Każde danie jest wyszukane: złote jajko z osetra-kawiorem, grillowane na węglu japońskie amadai, sałata z sosem z wodorostów, coś małego i ozdobionego złotymi liśćmi, co polecono mi nie skubać, ale zjeść w całości. Jest tu playlista lo-fi z DJ-em fizycznie wymieniającym płyty na gramofonie na każdą piosenkę; przechodzimy od Andersona .Paaka do Phila Collinsa

„Mój pierwszy rok czy dwa lata w tym kraju były zdefiniowane przez spanie na podłogach. Nigdy nie oczekiwałem, że cokolwiek zostanie wręczone” – mówi Duke. „Zjeść z tobą w restauracji, robiąc menu degustacyjne, to szaleństwo” Powrócił do bycia ciekawskim, prosząc o szczegółowe opinie przy każdym kęsie. Jego obecny reżim treningowy – chce dobrze wyglądać na tej okładce! – oznacza, że w większości odciął się od alkoholu, ale dołącza do mnie w celu sparowania win.

Rozmawiamy o stracie, która przebiega zarówno przez, jak i wokół Wakanda Forever. Kiedy fani powrócą do afrykańskiego narodu, będzie on inny niż ten, który pamiętają: w następstwie śmierci T’Challi, region jest podzielony, choć M’Baku pozostał obecny. „Mówilibyśmy o tej postaci jako o chodzącym teście stresu” – mówi Coogler o pracy z Dukiem nad pierwszym filmem. „[M’Baku] to facet, który będzie szturchał fundamenty i upewniał się, że są stabilne. Jeśli nie jest, to on to wywoła” W sequelu, M’Baku spędza większość filmu szturchając Shuri, graną przez Letitię Wright, aby ponownie skupiła swoje wysiłki na prowadzeniu Wakandy zamiast mścić swoją rodzinę.

Na planie, Czarna Pantera producent Nate Moore mówi, że Duke był medytacyjny, „Myślę, że ponieważ używa tak wiele energii w swoim występie, że jak bokser, między ujęciami odpoczywa i resetuje się przed ponownym wyjściem do następnego ujęcia i dostarczeniem towaru.” Dla aktora ważne było, aby być cierpliwym, jak również hojnym. „Istniało uznanie dla wspólnej traumy. Mogłeś spojrzeć na drugą stronę i powiedzieć: 'Danai [Gurira] przechodzi przez coś podobnego; nie tylko ja to mam. Letitia przechodzi przez coś podobnego i czuję to’ ” Dla każdego, mówi, „zawsze była chęć bycia bardziej cierpliwym, chęć bycia cierpliwym z zespołem kreatywnym, z Ryanem, z tą bardzo unikalną sytuacją, której nikt nie mógł kontrolować.”

winston duke photographed for esquire by abdmcasting by randi peckstyling by andrew mukamal production by zach crawford at crawford co productionsset design by john whittingtonhair by brian davis at a frame agencygrooming by risha rox

Tank i spodnie Willy Chavarria; kapelusz z welonem Romeo Hunte; naszyjnik Panthère de Cartier Cartier; naszyjnik choker, bransoletki i pierścionki Chrome Hearts; naszyjnik (noszony na ramieniu) Jacob & Co.

AB+DM

Aktorzy rozpaczali prywatnie, ale inne wydarzenia na planie przedostały się do prasy. W październiku 2021 roku doniesiono, że Wright otwarcie wyraziła swoje antyszczepionkowe stanowisko wobec obsady i ekipy. Jej kontuzja na planie w Bostonie dodatkowo opóźniła produkcję. Przed finałowymi dwoma kursami pytam go o to. „Po pierwsze, to nie jest nic, co kiedykolwiek się pojawiło”, zaczyna. „Nie jest to też nic, co kiedykolwiek widziałem, ani nie doświadczyłem żadnego problemu z nią na planie. Poza doniesieniami z trzeciej ręki w mediach, nigdy nawet nie wiedziałem, że miała takie stanowisko.” To nie jest całkiem z trzeciej ręki, przypominam mu: Wright udostępniła na Twitterze antyszczepionkowe wideo.

  Winston Duke jest gotowy na spinoff M'Baku

„Nie było niczego, gdzie byłoby jak, 'Nie możemy zrobić czegoś dzisiaj 'bo Letitia nie może tu być’,” mówi. „Nigdy nie mieliśmy problemu na planie z Letitią i jej rzekomą postawą”

Chociaż Shuri grana przez Wrighta ubiera w tym filmie strój Czarnej Pantery, kończy się on cliff-hangerem – a ci z was, którzy jeszcze nie widzieli filmu i nie chcą znać zakończenia, mogą chcieć przejść od razu do następnej części. Nadal tu jesteś? Ok: Shuri podróżuje na Haiti, aby spędzić czas z Nakią (Nyong’o) i przegapić to, co byłoby jej koronacją. Zamiast niej jest tam M’Baku. Pod jej nieobecność jest królem i rządzi nad całą Wakandą. „M’Baku jest nienaganny. Bardzo dumny. Trochę konserwatywny” – mówi o zakończeniu. „To rodzaj szokującego i, dla mnie, bardzo ekscytującego momentu. Teraz zaczynam się zastanawiać, jakiego rodzaju królem będzie”

Ponieważ Duke musiał uczynić swoje drugoplanowe postacie w Yale „bardzo fabularnymi”, pytam jak się czuje teraz, gdy M’Baku, postać poboczna, jest z przodu i w centrum.

e

„Nie lubię myśleć o tym w ten sposób”, mówi. „Nie zgadzam się, że jest to w jakikolwiek sposób moje. Oba filmy Black Panther są naprawdę zdefiniowane przez swój zespół. I został zmuszony do bycia zdefiniowanym przez swój zespół. Kiedy tracisz swojego tytułowego bohatera, to wtedy na barkach grupy spoczywało pociągnięcie tej historii razem.”

Dodaje, że nie wie, co czeka M’Baku w przyszłości. „Siłą tego, czym stał się Marvel, jest to, że nie należy do żadnego jednego aktora, ani nikogo z czołówki czy postaci” Czy myśli, że fani o tym wiedzą? „Jeśli zwracają uwagę, to to zobaczą”

Ale życie Duke’a, z główną rolą w ikonicznej franczyzie Marvela, zmieni się jeszcze bardziej. Podczas kolacji dopuszcza, że ten moment otworzy kolejne drzwi. To jak sztuka Hancocka, którą widzieliśmy dzień wcześniej: Da mu więcej miejsca na bycie permisywnym w swojej sztuce i życiu. „Mogę być bardziej eksperymentalny. Mógłbym być zabawny. Mogę być bardziej niezależny w niektórych swoich wyborach” – mówi. Pomoże mu to w promowaniu organizacji non-profit, takich jak Partners in Health, globalnej organizacji, dla której pełni funkcję ambasadora gwiazd. Ponadto Duke lubi ładne rzeczy. „Kiedy po raz pierwszy zacząłem dekorować wnętrza, zawsze chciałem mieć miejsce, w którym czułbym się jak w magazynie”, mówi. Piękne elementy, minimalistyczne wykonanie. Ale potem to się stało. „I po prostu nie mogłem w nim żyć!” dodaje z wielkim, gardłowym śmiechem M’Baku


Około 4:00 rano w październikowy piątek, dwa dni po naszej kolacji w Mélisse i na kilka godzin przed zaplanowaną sesją zdjęciową do tej historii, Duke’a obudziła siostra. Mama Coco zmarła w wieku sześćdziesięciu sześciu lat.

„Nastąpiło wiele bolesnych wydarzeń, w tym zobaczenie jej ciała tego ranka, dotarcie na miejsce, gdy była jeszcze ciepła na oddziale intensywnej terapii, oraz przytulanie i całowanie jej ciała, aż zrobiło się zimne w naszych ramionach”, opowiada mi niecałe trzy tygodnie później.

e

Książę i jego matka, wyekwipowani do Wakandy

Kwaku Alston

Jego głos brzmi przez telefon mniejszy, cichy; mówi powoli. Nie tak, jakby dobierał odpowiednie słowa, ale jakby w ogóle próbował znaleźć jakiekolwiek. „Każdy dzień był naprawdę dużym wyzwaniem. Każdy dzień był wypełniony dużą ilością żalu, dużą ilością żalu podczas próby bycia wciąż funkcjonalnym i życia w świecie, który wciąż ma wiele oczekiwań, szczególnie wokół profesjonalizmu. Wiele osób z zewnątrz nie rozumie, jak wiele to dla ciebie znaczy” – mówi.

Krótko po naszym pierwszym spotkaniu Duke powiedział, że nie przepada za robieniem zdjęć dla prasy. Nie ma nic przeciwko temu, by uwaga na jego temat płynęła i płynęła. Nie zawsze ma ochotę na bycie profesjonalną osobowością. Ale teraz wydaje się być zdesperowany, by to zrekompensować: kilka słów o tym, jak jest trzymając się, o filmie, o tym jak bardzo tęskni za matką. Ten koronny moment zmienił się dla niego Wakanda Forever to plotka o stracie – która ma teraz większe znaczenie. Ma mniej cierpliwości dla ludzi, którzy chcieli w pośpiechu zmienić obsadę Bosemana. Ból potęguje się na ekranie, gdy ginie także inna ważna postać. „To będzie dla mnie bardzo trudne do oglądania. Mogę to powiedzieć już teraz” – mówi sucho.

On i Cindy pozostają w tej chwili blisko siebie. Towarzyszy ona swojemu młodszemu bratu na przesuniętej sesji zdjęciowej pod koniec października. „To jest zupełnie niezbadane terytorium”, mówi mi później. „[Our mother] pokazała nam, że trzeba być obecnym. Pokazała nam, że w chwilach żałoby oddaje się cześć zmarłym, starając się pamiętać o dobru, starając się pamiętać o tym, co czyniło ich wyjątkowymi, ale także szukając dobra w sobie nawzajem.”

Ale ciężar jest duży. „Nikt się już tak za mnie nie modli. Jest tak wiele żalu. To dziwne uczucie, smutek, bo po prostu wybucha w każdej chwili. Czuję, że w tej chwili muszę brzmieć pozytywnie, podnieść na duchu” – mówi, łapiąc się za gardło. „Ale tak naprawdę nie mam tego. To, co mogę powiedzieć, to że brakuje mi najlepszej osoby, którą chyba znałem do tej pory w życiu.”

Z tym nowym filmem, i tą rolą, świat przychodzi teraz do Duke’a, a on w zamian zaprzęga całą swoją artystyczną moc. Pantin chciała, by jej syn został pastorem, ale ten moment jest kulminacją jej modlitw.


Fot: AB+DM
Stylista: Andrzej Mukamal
Market Editor: Alfonso Fernandez Navas
Groomer: Risha Rox
Fryzjer: Gęś
Dyrektor projektu: Rockwell Harwood
Visuals Director: Justin O’Neill
Dyrektor wykonawczy, rozrywka: Randi Peck
Producent wykonawczy, Wideo: Dorenna Newton

Additional Fashion Credits: Na zdjęciu otwierającym, płaszcz marki Diesel, naszyjnik i pierścionki marki Chrome Hearts; w filmie, kamizelka dzianinowa marki Pierre Louis Mascia, spodnie i bransoletka marki Louis Vuitton Men’s, trampki marki Balenciaga, naszyjnik marki Cartier, pierścionek marki Bernard James, pierścionek marki David Yurman, pierścionek marki Veneda Carter

Ta zawartość jest importowana z OpenWeb. Być może będziesz w stanie znaleźć tę samą treść w innym formacie, lub możesz znaleźć więcej informacji, na ich stronie internetowej.

Najchętniej czytane

Pełny tekst: Gow. Arkansas Sarah Huckabee Sanders – odpowiedź GOP na „State of the Union” Bidena

Uwagi Gov. Arkansas Sarah Huckabee Sanders (R) GOP Response to President Joe Biden's State of the Union Address:Dobry wieczór. Jestem Sarah Huckabee Sanders.Bycie mamą...

Przewodnik krok po kroku do optymalizacji strony internetowej małej firmy pod kątem SEO

Nie ma sensu wydawać pieniędzy i czasu na budowanie atrakcyjnej strony internetowej, jeśli Twoi klienci nie mogą jej znaleźć. Więc, co możesz zrobić, aby Twoja strona wystaje w morzu treści w sieci? To dzięki SEO (search engine optimization) twoi klienci mogą znaleźć twoją stronę, kiedy szukają jej w Google, Yahoo i Bing. Budując swoją stronę

Jaki wynalazek umożliwił łatwy transport towarów i ludzi?

Jaki wynalazek umożliwił łatwy transport towarów i ludzi?Wynalezienie kolei i lokomotywy napędzanej parą otworzyło zupełnie nowy świat w transporcie. Teraz pociągi mogły podróżować wszędzie tam, gdzie można było zbudować tory. Transport nie był już ograniczony do rzek i kanałów.Jak transport poprawił się na początku XIX wieku?Drogi wodne i rosnąca sieć linii kolejowych łączyły granice ze

Lisa Marie Presley zmarła w wieku 54 lat

To było życie przeżyte w świetle reflektorów i w cieniu. Życie przeżywane publicznie, niechętnie i z niepokojem, dekady przed tym, jak reszta z nas...

Cobra Kai Season 6 oficjalnie zakończy serial

W 1986 roku, w którym ukazały się m.in Top Gun oraz Hoosiers-położyliśmy nasze oczy na The Karate Kid II. I choć wszyscy z was...

Bilet VIP na starcie Messi – Ronaldo kosztuje 2,6 mln dolarów

Bilet VIP na starcie Lionel Messi, Cristiano Ronaldo idzie za 2,6 mln dolarówzagraj6:00 PM ETRob DawsonKorespondent RIYADH, Arabia Saudyjska -- Fan piłki nożnej zapłacił...

Ile kosztuje sprzedaż akcji na Robinhood?

Ile kosztuje sprzedaż akcji na Robinhood?Robinhood przekazuje tę opłatę naszym klientom, z wyjątkiem sprzedaży 50 akcji lub mniej. Opłata wynosi $0.000119 za akcję (sprzedaż akcji) i $0.002 za kontrakt (sprzedaż opcji). Opłata ta jest zaokrąglana w górę do najbliższego grosza i nie jest większa niż 5,95 USD.Co się stanie, gdy sprzedam akcje na Robinhood?O: Po

Akolita zabiera Star Wars z powrotem do przyszłości

Osoby wypełniające swoje Star Wars krzyżówki tego ranka ucieszą się na wieść, że odpowiedzią na "another seven-letter word for Padawan" nie jest tylko 23-Across,...

Jakie jest 7 różnych dziedzin, które zajmują się nauką o środowisku?

Jakie jest 7 różnych dziedzin, które zajmują się naukami o środowisku?Nauka o środowisku to interdyscyplinarna dziedzina akademicka, która integruje nauki fizyczne, biologiczne i informacyjne (w tym ekologię, biologię, fizykę, chemię, naukę o roślinach, zoologię, mineralogię, oceanografię, limnologię, gleboznawstwo, geologię i geografię fizyczną oraz naukę o atmosferze) w celu zbadania...Który typ naukowca zajmującego się środowiskiem naturalnym

Pozostałe newsy

Pełny tekst: Gow. Arkansas Sarah Huckabee Sanders – odpowiedź GOP na „State of the Union” Bidena

Uwagi Gov. Arkansas Sarah Huckabee Sanders (R) GOP Response to President Joe Biden's State of the Union Address:Dobry wieczór. Jestem Sarah Huckabee Sanders.Bycie mamą...

Mitt Romney do George’a Santosa podczas State of the Union: „You Don’t Belong Here

Sen. Mitt Romney (R-UT), nieudany kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta w 2012 roku, potwierdził, że powiedział osaczonemu Rep. George'owi Santosowi (R-NY): "Nie należysz tutaj"...

Biden zapomina, kiedy Super Bowl Sunday jest podczas State of the Union

Prezydent Joe Biden wydawał się zapomnieć, kiedy Super Bowl Sunday występuje mniej niż 15 minut w jego State of the Union address we wtorek...

Republikanie krzyczą „Zabezpieczyć granicę” podczas przemówienia Bidena o stanie państwa

Niektórzy republikańscy członkowie Kongresu krzyczeli "Zabezpieczcie granicę!" podczas przemówienia prezydenta Bidena o stanie państwa we wtorek wieczorem, co zmusiło 80-latka do kilku chwil przerwy.Biden...

FACT CHECK: Biden twierdzi, że ograniczył koszty insuliny dla pacjentów Medicare

CLAIM: Prezydent Joe Biden twierdził podczas wtorkowego State of the Union, że Democrats' Inflation Reduction Act umieścił miesięczny cap 0f $35 na kosztach insuliny...