Show Biznes

Fani Star Treka, astronauci i inni wspominają Nichelle Nichols

Ścieżka aktorska była często w awangardzie zmian społecznych, na ekranie i poza nim.

star trek the original series
CBS Photo Archive//Getty Images

Nichelle Nichols, aktorka, która przełamywała bariery dla czarnych kobiet na ekranie i poza nim, zmarła w wieku 89 lat.

Syn Nichols, Kyle Johnson, ogłosił jej śmierć w niedzielę, pisząc na stronie aktorki na Facebooku: „Wczoraj wieczorem moja matka, Nichelle Nichols, uległa naturalnym przyczynom i odeszła. Jej światło, podobnie jak starożytne galaktyki, które teraz widzimy po raz pierwszy, pozostanie dla nas i dla przyszłych pokoleń, aby cieszyć się, uczyć i czerpać inspirację. Jej życie było dobrze przeżyte i jako takie jest wzorem dla nas wszystkich.”

Nichols na zawsze pozostanie w pamięci dzięki roli w Star Trek jako Porucznik Uhura, dowódca i mądry oficer łączności na Enterprise. Jako jedna z pierwszych czarnych kobiet odgrywających główną rolę w telewizji sieciowej, Nichols była często w awangardzie zmian społecznych. Po zakończeniu pierwszego sezonu serialu zrezygnowała z niego, by powrócić do pracy na Broadwayu, ale zmieniła decyzję, gdy dr Martin Luther King Jr błagał ją o pozostanie w Star Treku . W trzecim sezonie serialu, ona i William Shatner wymienili pierwszy pocałunek pomiędzy czarną osobą a białą osobą w amerykańskiej telewizji; chociaż sieć obawiała się reakcji, Paramount otrzymał więcej listów od fanów niż kiedykolwiek otrzymał za pojedynczy Star Trek odcinek.

Ale wpływ Nicholsa na postęp społeczny rozciągnął się daleko poza telewizję. Począwszy od 1977 roku, współpracowała z NASA, by rekrutować kobiety i osoby kolorowe na astronautów, inspirując tysiące aplikacji – w tym Sally Ride, pierwszą Amerykankę w kosmosie, i Mae Jemison, pierwszą kolorową kobietę w kosmosie. „Orędownictwo Nichelle wykraczało poza telewizję i przekształciło NASA”, powiedział administrator NASA Bill Nelson said w oświadczeniu. „Po Apollo 11, Nichelle uczyniła swoją misję, aby zainspirować kobiety i ludzi koloru, aby dołączyć do tej agencji, zmienić oblicze STEM i zbadać kosmos. Misja Nichelle jest misją NASA. Dziś, gdy pracujemy nad wysłaniem pierwszej kobiety i pierwszej osoby kolorowej na Księżyc pod Artemisem, NASA kieruje się dziedzictwem Nichelle Nichols.”

W ciągu weekendu, hołdy dla Nichols zalały media społecznościowe. Niektóre z nich pochodziły od kolegów z uniwersum Treka, takich jak jej współgwiazda George Takei i jej następczyni Celia Rose Gooding (obecnie grająca młodszą kadetkę Uhurę w Star Trek: Strange New Worlds), podczas gdy inne pochodziły od astronautów, Trekkies i ludzi z całego świata. Poniżej zebraliśmy kilka z naszych ulubionych. Żyj długo i pomyślnie, pani Nichols.

Ta zawartość została zaimportowana z serwisu OpenWeb. Możesz być w stanie znaleźć tę samą treść w innym formacie lub znaleźć więcej informacji na ich stronie internetowej.

Watch Next

preview for HDM All sections playlist - Esquire

Advertisement – Continue Reading Below

Advertisement – Continue Reading Below

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button