By Tsvetana Paraskova – Mar 16, 2023, 7:00 PM CDT
- Świadomi ESG inwestorzy domagają się od dużych firm naftowych obniżenia śladu węglowego podczas inwestowania w tanie projekty naftowe typu greenfield.
- Prezes ExxonMobil, Woods: Polityka i firmy muszą znaleźć odpowiednią równowagę między bezpieczeństwem energetycznym a sposobami na obniżenie emisji z ropy i gazu.
- Chevron szuka w tym roku postępu w realizacji ponad 100 projektów mających na celu obniżenie intensywności emisji dwutlenku węgla w swojej działalności.
Największe międzynarodowe firmy naftowe i gazowe na świecie nadal zobowiązują się do prowadzenia operacji o niższej emisji, aby dostarczyć światu węglowodory, których potrzebuje i będzie potrzebował w przyszłości. Niestety dla Big Oil, nie wszystkie zagłębia i obszary wydobycia są równe, więc firmy skupiły się w ostatnich latach na inwestowaniu w najbardziej płodne operacje, które dają najbardziej dochodową ropę przy relatywnie niższych emisjach niż w innych lokalizacjach.
Aby zatrzymać inwestorów w sektorze, największe firmy naftowe nadal chwalą się swoimi postępami w redukcji emisji. Jednak aby stworzyć dodatkową wartość dla akcjonariuszy poprzez wyższe zyski, firmy traktują priorytetowo określone baseny i zasoby, które ich zdaniem dadzą najtańszą do wydobycia ropę i gaz ziemny w swoich portfelach.
W dobie inwestycji ESG i kryzysu energetycznego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Big Oil żongluje obecnie koniecznością dalszego wydobycia ropy i gazu z imperatywem ograniczenia emisji, jeśli chce nadal mieć licencję na działalność.
Pomimo gwałtownego wzrostu energii odnawialnej w ostatnich latach, świat nadal polega na paliwach kopalnych dla ponad 80% swoich potrzeb energetycznych.
„Strike The Right Balance”
Polityka i firmy muszą znaleźć właściwą równowagę między bezpieczeństwem energetycznym a sposobami ograniczenia emisji z ropy i gazu, szef ExxonMobil Darren Woods powiedział podczas konferencji CERAWeek by S&P Global w ubiegłym tygodniu.
„Byłoby błędem porzucenie któregokolwiek z tych celów” – dodał Woods.
ExxonMobil stawia sobie za cel wzrost produkcji w Permie do 1 mln baryłek dziennie (bpd) i jednocześnie osiągnięcie zerowej emisji netto w swoich eksploatowanych aktywach niekonwencjonalnych w Permie do 2030 roku.
„Jednym z punktów w realizacji tego celu jest pokazanie światu, że możemy zrobić obie te rzeczy” – powiedział Woods na CERAWeek.
Exxon jest również jednym z najmniej emisyjnych rafinerii na świecie, dodał dyrektor wykonawczy.
Jeśli Exxon nie będzie produkował oleju napędowego i benzyny, których potrzebuje świat, zrobi to ktoś inny – z operacjami o wyższej intensywności emisji – i nie będzie korzyści netto dla świata w zakresie redukcji emisji, zauważył Woods.
Istnieje uznanie, jak pilna jest ta kwestia i „jak ogromny jest lifting”, powiedział. Rozwiązania będą się różnić w zależności od okoliczności na całym świecie, powiedział Woods.
Drugi amerykański supermajor, Chevron, powiedział na swoim Dniu Inwestora 2023 w zeszłym miesiącu, „Robimy postępy w kierunku naszych celów redukcji intensywności CO2 w górę rzeki. Nadal priorytetowo traktujemy projekty, które mają zwrócić największą redukcję emisji dwutlenku węgla w sposób efektywny kosztowo.”
Chevron szuka postępu w ponad 100 projektach w tym roku, aby obniżyć intensywność węglową swoich operacji, koncentrując się między innymi na zarządzaniu energią, redukcji spalania i zarządzaniu metanem.
„Nasz cel w sprawie metanu jest prosty – utrzymać go w rurze”.
Nowe Zasoby Uprzywilejowane
Bardzo produktywne pola i nowsze baseny mają tendencję do mniejszej emisji na baryłkę ze względu na samą wielkość produkcji i nowe projekty, aby wydobycie w nowszych polach było mniej emisyjne, poprzez elektryfikację operacji, na przykład, mówią analitycy The Wall Street Journal.
W głębokowodnej Zatoce Meksykańskiej w USA i na lądzie w Arabii Saudyjskiej produkcja w przeliczeniu na baryłkę należy do najtańszych i najczystszych jednocześnie, ponieważ tamtejsze odwierty są bardzo wydajne – powiedziała Dziennikowi Julie Wilson, dyrektor ds. badań nad globalnymi poszukiwaniami w Wood Mackenzie.
Norwegia również może pochwalić się jednymi z najniżej emitowanych baryłek na świecie.
Operatorzy offshore w Norwegii zaczęli zastępować turbiny gazowe energią elektryczną z lądu – energia elektryczna w Norwegii pochodzi w przeważającej mierze z hydroenergii – obniżając emisję z nowszych pól naftowych.
Na przykład, faza 2 giganta Johan Sverdrup pole naftowe będzie emitować 0,67 kilograma (kg) CO2 na baryłkę wydobytej ropy, dzięki zasilaniu z brzegu, twierdzi operator Equinor. Średnia światowa wynosi 15 kg/baryłkę, jak podaje norweski major.
Jednak „prawdziwie uprzywilejowane zasoby, o niskim progu rentowności (odporność na niskie ceny) i emisji (zrównoważony rozwój w kategoriach zakresu 1 i 2) są czymkolwiek, ale nie są obfite”, Andrew Latham, wiceprezes, Energy Research w Wood Mackenzie, powiedział w ostatnim raporcie.
„Świat jest daleki od końca ery węglowodorów” – powiedział Latham.
Według WoodMac’s base-case Energy Transition Outlook (ETO), zapotrzebowanie na ropę osiąga szczyt w 2030 roku, przed powolnym spadkiem do 94 milionów baryłek dziennie (bpd) w 2050 roku. Nawet w przypadku przyspieszonej transformacji energetycznej (AET), zakładającej globalne zero netto do 2050 r. i osiągnięcie najambitniejszych celów Porozumienia Paryskiego, popyt na ropę będzie nadal wynosił 33 mln bpd w 2050 r.
„W obecnym stanie rzeczy widzimy wystarczająco dużo, aby zaspokoić tylko około połowy naszej prognozy popytu na ropę i gaz w scenariuszu bazowym do 2050 roku” – mówi Latham z WoodMac.
„Ten problem 'szczytowej przewagi’ looms coraz większy i przedstawia ogromny i pilny apel do działania. Jak ostatnie przerwy w dostawach służą przypomnieniu nam, zaniedbujemy upstream na nasze niebezpieczeństwo. Zarówno ropa naftowa, jak i, w szczególności, gaz będą nadal wymagały ogromnych i trwałych inwestycji.”
By Tsvetana Paraskova for Oilprice.com
Więcej Top Reads From Oilprice.com:
- Sieć wodorowych rurociągów na Morzu Północnym jest możliwa
- Indie nie zobowiązały się do zakupu rosyjskiej ropy poniżej limitu cenowego G7
- Globalna produkcja ropy spadła w styczniu do 7-miesięcznego minimum
Pobierz darmową aplikację Oilprice App już dziś
Powrót do strony głównej
Tsvetana Paraskova
Tsvetana jest pisarzem dla Oilprice.com z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w pisaniu dla takich punktów informacyjnych jak iNVEZZ i SeeNews.
More Info
Powiązane posty
Zostaw komentarz