Strona główna Show Biznes Firmy naftowe żonglują tańszą ropą i niższą emisją

Firmy naftowe żonglują tańszą ropą i niższą emisją

Tsvetana Paraskova

Tsvetana Paraskova

Tsvetana jest pisarzem dla Oilprice.com z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w pisaniu dla takich punktów informacyjnych jak iNVEZZ i SeeNews.

More Info

Premium Content

By Tsvetana Paraskova – Mar 16, 2023, 7:00 PM CDT

  • Świadomi ESG inwestorzy domagają się od dużych firm naftowych obniżenia śladu węglowego podczas inwestowania w tanie projekty naftowe typu greenfield.
  • Prezes ExxonMobil, Woods: Polityka i firmy muszą znaleźć odpowiednią równowagę między bezpieczeństwem energetycznym a sposobami na obniżenie emisji z ropy i gazu.
  • Chevron szuka w tym roku postępu w realizacji ponad 100 projektów mających na celu obniżenie intensywności emisji dwutlenku węgla w swojej działalności.

Największe międzynarodowe firmy naftowe i gazowe na świecie nadal zobowiązują się do prowadzenia operacji o niższej emisji, aby dostarczyć światu węglowodory, których potrzebuje i będzie potrzebował w przyszłości. Niestety dla Big Oil, nie wszystkie zagłębia i obszary wydobycia są równe, więc firmy skupiły się w ostatnich latach na inwestowaniu w najbardziej płodne operacje, które dają najbardziej dochodową ropę przy relatywnie niższych emisjach niż w innych lokalizacjach.

Aby zatrzymać inwestorów w sektorze, największe firmy naftowe nadal chwalą się swoimi postępami w redukcji emisji. Jednak aby stworzyć dodatkową wartość dla akcjonariuszy poprzez wyższe zyski, firmy traktują priorytetowo określone baseny i zasoby, które ich zdaniem dadzą najtańszą do wydobycia ropę i gaz ziemny w swoich portfelach.

W dobie inwestycji ESG i kryzysu energetycznego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Big Oil żongluje obecnie koniecznością dalszego wydobycia ropy i gazu z imperatywem ograniczenia emisji, jeśli chce nadal mieć licencję na działalność.

Pomimo gwałtownego wzrostu energii odnawialnej w ostatnich latach, świat nadal polega na paliwach kopalnych dla ponad 80% swoich potrzeb energetycznych.

„Strike The Right Balance”

Polityka i firmy muszą znaleźć właściwą równowagę między bezpieczeństwem energetycznym a sposobami ograniczenia emisji z ropy i gazu, szef ExxonMobil Darren Woods powiedział podczas konferencji CERAWeek by S&P Global w ubiegłym tygodniu.

„Byłoby błędem porzucenie któregokolwiek z tych celów” – dodał Woods.

ExxonMobil stawia sobie za cel wzrost produkcji w Permie do 1 mln baryłek dziennie (bpd) i jednocześnie osiągnięcie zerowej emisji netto w swoich eksploatowanych aktywach niekonwencjonalnych w Permie do 2030 roku.

  Ile liścieni ma nasiona? , Ile liścieni ma nasiono?

„Jednym z punktów w realizacji tego celu jest pokazanie światu, że możemy zrobić obie te rzeczy” – powiedział Woods na CERAWeek.

Exxon jest również jednym z najmniej emisyjnych rafinerii na świecie, dodał dyrektor wykonawczy.

Jeśli Exxon nie będzie produkował oleju napędowego i benzyny, których potrzebuje świat, zrobi to ktoś inny – z operacjami o wyższej intensywności emisji – i nie będzie korzyści netto dla świata w zakresie redukcji emisji, zauważył Woods.

Istnieje uznanie, jak pilna jest ta kwestia i „jak ogromny jest lifting”, powiedział. Rozwiązania będą się różnić w zależności od okoliczności na całym świecie, powiedział Woods.

Drugi amerykański supermajor, Chevron, powiedział na swoim Dniu Inwestora 2023 w zeszłym miesiącu, „Robimy postępy w kierunku naszych celów redukcji intensywności CO2 w górę rzeki. Nadal priorytetowo traktujemy projekty, które mają zwrócić największą redukcję emisji dwutlenku węgla w sposób efektywny kosztowo.”

Chevron szuka postępu w ponad 100 projektach w tym roku, aby obniżyć intensywność węglową swoich operacji, koncentrując się między innymi na zarządzaniu energią, redukcji spalania i zarządzaniu metanem.

  Jak krach giełdowy wpłynął na amerykańskie banki?

„Nasz cel w sprawie metanu jest prosty – utrzymać go w rurze”.

Nowe Zasoby Uprzywilejowane

Bardzo produktywne pola i nowsze baseny mają tendencję do mniejszej emisji na baryłkę ze względu na samą wielkość produkcji i nowe projekty, aby wydobycie w nowszych polach było mniej emisyjne, poprzez elektryfikację operacji, na przykład, mówią analitycy The Wall Street Journal.

W głębokowodnej Zatoce Meksykańskiej w USA i na lądzie w Arabii Saudyjskiej produkcja w przeliczeniu na baryłkę należy do najtańszych i najczystszych jednocześnie, ponieważ tamtejsze odwierty są bardzo wydajne – powiedziała Dziennikowi Julie Wilson, dyrektor ds. badań nad globalnymi poszukiwaniami w Wood Mackenzie.

Norwegia również może pochwalić się jednymi z najniżej emitowanych baryłek na świecie.

Operatorzy offshore w Norwegii zaczęli zastępować turbiny gazowe energią elektryczną z lądu – energia elektryczna w Norwegii pochodzi w przeważającej mierze z hydroenergii – obniżając emisję z nowszych pól naftowych.

  Jim Carrey dołącza do rosnącej listy celebrytów rezygnujących z Twittera po przejęciu przez Elona Muska

Na przykład, faza 2 giganta Johan Sverdrup pole naftowe będzie emitować 0,67 kilograma (kg) CO2 na baryłkę wydobytej ropy, dzięki zasilaniu z brzegu, twierdzi operator Equinor. Średnia światowa wynosi 15 kg/baryłkę, jak podaje norweski major.

Jednak „prawdziwie uprzywilejowane zasoby, o niskim progu rentowności (odporność na niskie ceny) i emisji (zrównoważony rozwój w kategoriach zakresu 1 i 2) są czymkolwiek, ale nie są obfite”, Andrew Latham, wiceprezes, Energy Research w Wood Mackenzie, powiedział w ostatnim raporcie.

„Świat jest daleki od końca ery węglowodorów” – powiedział Latham.

Według WoodMac’s base-case Energy Transition Outlook (ETO), zapotrzebowanie na ropę osiąga szczyt w 2030 roku, przed powolnym spadkiem do 94 milionów baryłek dziennie (bpd) w 2050 roku. Nawet w przypadku przyspieszonej transformacji energetycznej (AET), zakładającej globalne zero netto do 2050 r. i osiągnięcie najambitniejszych celów Porozumienia Paryskiego, popyt na ropę będzie nadal wynosił 33 mln bpd w 2050 r.

„W obecnym stanie rzeczy widzimy wystarczająco dużo, aby zaspokoić tylko około połowy naszej prognozy popytu na ropę i gaz w scenariuszu bazowym do 2050 roku” – mówi Latham z WoodMac.

„Ten problem 'szczytowej przewagi’ looms coraz większy i przedstawia ogromny i pilny apel do działania. Jak ostatnie przerwy w dostawach służą przypomnieniu nam, zaniedbujemy upstream na nasze niebezpieczeństwo. Zarówno ropa naftowa, jak i, w szczególności, gaz będą nadal wymagały ogromnych i trwałych inwestycji.”

By Tsvetana Paraskova for Oilprice.com

Więcej Top Reads From Oilprice.com:

  • Sieć wodorowych rurociągów na Morzu Północnym jest możliwa
  • Indie nie zobowiązały się do zakupu rosyjskiej ropy poniżej limitu cenowego G7
  • Globalna produkcja ropy spadła w styczniu do 7-miesięcznego minimum

Pobierz darmową aplikację Oilprice App już dziś

Powrót do strony głównej

Tsvetana Paraskova

Tsvetana Paraskova

Tsvetana jest pisarzem dla Oilprice.com z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w pisaniu dla takich punktów informacyjnych jak iNVEZZ i SeeNews.

More Info

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Read More

Najchętniej czytane

Za kulisami wielkiego tygodnia Kal Penna w The Daily Show

W e-mailu do agenta FBI podczas sprawdzania jego przeszłości, kiedy Kal Penn po raz pierwszy dołączył do Białego Domu Obamy jako dyrektor stowarzyszony Biura...

Które z poniższych stwierdzeń jest prawdziwe na temat pierwotnej struktury białka?

Które z poniższych stwierdzeń jest prawdziwe na temat pierwotnej struktury białka?Pierwotna struktura białka odnosi się do liniowego łańcucha aminokwasów powstałego w wyniku połączenia aminokwasów wiązaniami peptydowymi. Pierwotny łańcuch aminokwasów składa się w struktury drugorzędowe, takie jak α-helisa i β-sześcian.Co oznacza struktura pierwotna białka?Liniowa sekwencja aminokwasów w obrębie białka jest uważana za pierwotną strukturę białka. Białka

Jak bardzo wzrośnie commerce media dla agencji mediowych w 2023 roku?

4 stycznia 2023 r | Przez Michaela BürgiIvy LiuTen artykuł jest częścią limitowanej serii redakcyjnej, zwanej The 2023 Notebook, i ma być przewodnikiem po...

10 najbardziej zakazanych książek w Ameryce

Mike KimWojna kulturowa znalazła nowy front - i to w najbliższej bibliotece szkolnej.W 2021 r. liczba prób zakazu czytania książek w Stanach Zjednoczonych wzrosła...

Czy kolczyki w uszach krwawią?

Czy kolczyki w uszach krwawią?Pierwsze 1-3 dni: Może pojawić się lekkie zasinienie i lekki obrzęk. Miejsce przekłucia może być również wrażliwe na dotyk. Może być kilka plamek krwi w miejscu przekłucia.Dlaczego płatki uszu tak bardzo krwawią?Krwawienie z ucha to wydzielina z ucha, która zawiera krew. Wydzielina może być kombinacją ropy, wosku, płynu i krwi. Chociaż

Vivienne Westwood, wpływowa tropicielka mody, umiera w wieku 81 lat

(LONDYN) - Vivienne Westwood, wpływowa modowa...

Megan Fox zagra śmiertelnie niebezpieczną mamę-robota AI w nowym filmie „Subservience”

Megan Fox zagra przerażającego robota AI w zupełnie nowym filmie. Aktor wystąpi u boku gwiazdy "365 Days" Michele Morrone w nowym filmie "Subservience" od...

Rozwiązania zagadek na piątek, 17 marca 2023 r

Uwaga: Większość prenumeratorów posiada niektóre, ale nie wszystkie, zagadki odpowiadające poniższemu zestawowi rozwiązań dla swojej lokalnej gazety.CROSSWORDSUSA TODAY krzyżówkaZagraj w krzyżówkę USA TODAY.Krzyżówka Los...

Pozostałe newsy

  Jak McCulloch vs Maryland przyczynił się do powstania nacjonalizmu?

Za kulisami wielkiego tygodnia Kal Penna w The Daily Show

W e-mailu do agenta FBI podczas sprawdzania jego przeszłości, kiedy Kal Penn po raz pierwszy dołączył do Białego Domu Obamy jako dyrektor stowarzyszony Biura...

Nowe słuchawki Sony z redukcją szumów są warte wydania pieniędzy

Znalezienie wysokiej jakości pary słuchawek z redukcją szumów, które naprawdę redukcja hałasu to wyzwanie. Od dłuższego czasu polowałam na parę, zwłaszcza że moja tolerancja...