Strona główna Show Biznes Gotuję po drodze przez książkę kucharską Stephena Kinga

Gotuję po drodze przez książkę kucharską Stephena Kinga

Kilka Octobers temu, cieszyłem się tym, co uważałem za kwintesencję Stephen King dining experience. Miało to miejsce w Dysart’s Truck Stop and Restaurant, kilka mil za Bangor, Maine. Zbliżało się Halloween, jesień przechodziła w zimę, a w jadalni panowała mglista atmosfera flaneli i kaczych butów L.L. Beana. Ciasto à la mode było z jagodami i parowało delikatnie obok mojego poobijanego egzemplarza Under the Dome-książka, która zaczyna się w jadłodajni nie podobnej do tej u Dysarta. Wciągająca jak historia, moja uwaga nie mogła się oprzeć, by nie powędrować do pobliskich rozmów, nasłuchując każdej ayuh oraz yessah.

Jeśli brzmi to jak brytyjski facet pobłażający przerażającym banałom, mogę tylko obiecać, że.. do zapamiętać posiłek w ten sposób. Mój pobyt w Bangor był naznaczony wieloma takimi poślizgami między rzeczywistością a pamięcią i fikcją. Byłem na pielgrzymce miłośników horrorów, Bangor jest zarówno domem Kinga, jak i scenerią dla IT, moja ulubiona powieść Nawiedzone przez klaunów Derry to Bangor we wszystkim oprócz nazwy; King zmienił nazwy ulic, ale zachował większość innych. Spędziłem dzień wędrując po miejscach, o których myślałem, że istnieją tylko w mojej wyobraźni: Barrens, Standpipe, Up Mile Hill (zwana Hammond Street w tym dziwnym, rzeczywistym wariancie) i niesamowity grin z włókna szklanego posągu Paula Bunyana w Bass Park. Nawet sam Dysart pojawia się w więcej niż jednym opowiadaniu Kinga.

Jest więc chyba wybaczalne, że zmitologizowałem to ciasto z jagodami. Nie pamiętam, jakie było smaczne, ale w moim umyśle to ciasto jest symbolem wszystkich ciast, moim fetyszem Ameryki na talerzu, ostatnim smakiem niesamowitego dnia. Jedzenie tak robi, prawda? Wczepia się w pamięć z wytrwałością, z którą mogą rywalizować tylko nastoletnie piosenki miłosne. Teraz, za każdym razem, gdy restauracja, jadłodajnia lub jakikolwiek posiłek jest wspomniany w opowiadaniu Stephena Kinga, jestem przenoszony z powrotem do tego stołu z Formiki, z nocą w Nowej Anglii zapadającą miękko na zewnątrz.

Jedzenie i opowieść, pamięć i wyobraźnia – te abstrakcyjne wrażenia mogą się splatać. To zjawisko dobrze rozumie Theresa Carle-Sanders. Wykorzystuje je w Castle Rock Kitchen.


Jakże szalonym pomysłem wydaje się w pierwszej chwili „fikcyjna książka kucharska”. Są to przepisy inspirowane postaciami, które nigdy nie żyły, które nigdy nie jadły opisywanych potraw. Same potrawy mogą pojawić się jedynie jako fragment zdania lub rzucona odrobina lokalnego kolorytu. Książka Carle-Sanders jest pięknie przedstawiona, z przepiękną mapą Maine, pełnokolorowymi zdjęciami Jenny Bravo, a nawet przedmową samego Kinga. Przyjmuje nawet fikcyjne ramy dla dostawy, pisząc z perspektywy pani Garrity, matki The Long Walk’protagonisty, Raya Garrity’ego. Jest to głębokie odniesienie, które natychmiast daje znać, że Carle-Sanders odrobiła pracę domową. Pomimo tego wszystkiego, będę szczery – kiedy przedstawiono mi Castle Rock Kitchen, moją pierwszą myślą było „chwytanie kasy”

Castle Rock Kitchen: Wicked Good Recipes from the World of Stephen King[1965900]

Castle Rock Kitchen: Wicked Good Recipes from the World of Stephen King</h6></p><div><p><img width=

Castle Rock Kitchen: Wicked Good Recipes from the World of Stephen King” fetchpriority=”auto” decoding=”async” data-sizes=”auto” src=”https://hips.hearstapps.com/vader-prod.s3.amazonaws.com/1666625822-51fQNTetpbL._SL500_.jpg” loading=”lazy” srcset=”https://hips.hearstapps.com/vader-prod.s3.amazonaws.com/1666625822-51fQNTetpbL._SL500_.jpg?crop=1xw:1xh;center,top&resize=980:* 1960w,https://hips.hearstapps.com/vader-prod.s3.amazonaws.com/1666625822-51fQNTetpbL._SL500_.jpg?crop=1xw:1xh;center,top&resize=768:* 1536w,https://hips.hearstapps.com/vader-prod.s3.amazonaws.com/1666625822-51fQNTetpbL._SL500_.jpg?crop=1xw:1xh;center,top&resize=640:* 1280w”>

Teraz 29% taniej

Jakie to szczęście, że podczas pobieżnego przeglądania stron moje oko przykuł przepis na coś, co nazywa się „Blue Plate Special” Mówię „coś”, ponieważ po przygotowaniu wersji Carle-Sandersa z wątpliwym sukcesem, wciąż jestem świadomy, że danie to oznacza wiele rzeczy dla wielu ludzi. Szybkie poszukiwania ujawniają, że termin ten był szeroko stosowany w pierwszej połowie XX wieku do opisania surowej i gotowej oferty restauracji. Sam talerz był jedyną stałą: tradycyjnie niebieski, niedrogi i podzielony na segmenty jak taca z telewizyjnego obiadu. To, co podawano na zmieniała się codziennie. Często były to resztki z poprzedniego dnia, przerobione na tani, obfity posiłek dla osób w podróży.

To jest właśnie ten rodzaj nieoszlifowanego amerykańskiego jedzenia, który do mnie przemawia. Danie takie jak Blue Plate Special jest przesiąknięte historią; jest niemal folklorystyczne. Można sobie łatwo wyobrazić Johna Dillingera przeżuwającego jedno z nich lub Jacka Kerouaca skrobiącego niebieską emalię do czysta przed wyruszeniem na jedno lub drugie wybrzeże. Carle-Sanders dołącza do każdego swojego przepisu fragment powieści Kinga, i nie jest przypadkiem, że w tym przypadku wybiera odniesienie do 11/22/63, w którym podróżujący w czasie Jake Epping jada w „wielu przydrożnych restauracjach prezentujących Mom’s Home Cooking, gdzie Blue Plate Special, zawierający ciasto à la mode na deser, kosztował osiemdziesiąt centów”

  Od Elizabeth Debicki do Imeldy Staunton - oto bliższe spojrzenie na obsadę 5. sezonu "The Crown"

stephen king

Uczta odpowiednia dla (Stephena) Kinga

Dzięki uprzejmości Neila McRoberta

11/22/63 to celebracja i lament. Ze wszystkich powieści Kinga żadna nie sięga z większą tęsknotą do epoki, która minęła, a może w ogóle nigdy nie istniała. Tysiące mil i ocean dalej, na mojej maleńkiej, ciasnej wyspie, ja również pozostaję trochę zakochany w micie tej utraconej Ameryki. Znalazłem jej kawałek w tamto późne październikowe popołudnie w Dysart’s, a teraz książka kucharska Carle-Sandersa oferowała mi możliwość zrobienia kolejnego przy użyciu farszu ziemniaczanego i smażonego na patelni udka kurczaka.

Nie powiem, że wyniki były zapierające dech w piersiach. Mój sos do kurczaka z pewnością okazał się mniej soczysty i aksamitny niż na zdjęciu, i nie mam pojęcia, jak blisko mojej zbitej wersji „Przyprawy Bella” była prawdziwa rzecz. W rzeczywistości posiłek zakończył się jako jakaś dziwna hybryda obiadu dziękczynnego i smażonych resztek, które Brytyjczycy nazywają bubble and squeak. Było jednak smaczne, a pomiędzy kęsami próbowałem zamknąć oczy i wyobrazić sobie siebie w jakiejś rustykalnej knajpce w Maine, z wielkimi ciężarówkami toczącymi się po autostradzie na zewnątrz, zmierzającymi do Castle Rock, Derry lub Jerusalem’s Lot.

  Jaką trakcję wykazuje się, gdy pojazd nie jest w ruchu? , Jaka trakcja jest demonstrowana, gdy pojazd się nie porusza? jaka trakcja jest wykazywana, gdy pojazd nie porusza się?

Ośmielony moim skromnym sukcesem, osiadłem na projekcie gotowania mojej drogi przez pozostałe osiemdziesiąt przepisów. Na początku nie wydawało się to zbyt trudne. Kiedyś poświęciłem cały rok na chronologiczne ponowne przeczytanie 75 opublikowanych dzieł Kinga. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że wiele z tych książek ma ponad osiemset lub tysiąc stron, nawet najbardziej skomplikowany przepis Carle-Sandersa wydaje się krótkotrwałym wyzwaniem. Oczywiście to niedorzeczne porównanie, nawet zanim weźmie się pod uwagę szanse na znalezienie syropu klonowego z Maine i skrzypów w brytyjskim supermarkecie. Ponadto, po spędzeniu tygodnia gotując dobry tuzin tych przepisów do tej pory, mam poważne pytania do tego, kto wybrał „filiżankę” jako standardową jednostkę miary. Wyobraźcie sobie mnie w ostatnią niedzielę, z buraczaną twarzą i zdenerwowaną, domagającą się informacji, jak do cholery mierzy się pory w cholernej filiżance!

stephen king

Autor, zmęczony po swojej kulinarnej przygodzie.

Dzięki uprzejmości Neila McRoberta

Kulinarny szok kulturowy na bok, niemal równie trudno było zdecydować, które kryterium jest ważniejsze: przepis czy materiał źródłowy. Niektóre z tych linków są wyjątkowo naciągane – czy naprawdę potrzebujemy przepisu na mac 'n’ cheese tylko dlatego, że danie to jest wymienione w niejasnej „Grammie?”- ale niektóre są na tyle smaczne, że mogę wybaczyć autorowi naciąganie. Holenderski naleśnik z kompotem bananowo-pekanowym nie przypomina niczego, co kiedykolwiek jadłam. Gluźny, gąbczasty i syropowaty, jak nieutwardzone ciasto. Smakuje bosko. Czy to naprawdę ma jakieś znaczenie dla IT bar najkrótsza wzmianka ojca Richiego Toziera? Nie, ale kogo to obchodzi? Moja żona i ja jedliśmy „Naleśniki z Tozierami” trzy niedzielne poranki z rzędu.

Inne przepisy mają bardziej znaczące podstawy w fikcji Kinga. Zupa ziemniaczana i kolardowa pochodzi z The Long Walk, gdzie jest to niezbędny posiłek w dystopijnym świecie. Wersja Carle-Sandersa jest prosta do wykonania i szalenie dobra, biorąc pod uwagę, jak niewiele składników zawiera. „Sloop” to Revival-inspirowany chowder kukurydziany, który wygląda zupełnie obrzydliwie, ale pięknie powleka język – choć znów użyłam mojego zebranego w ogrodzie przybliżenia Bell’s Seasoning (czy to coś w Maine?).

Nie mogę sobie przypomnieć, co Dolores Claiborne kiedykolwiek gotowała dla swojego nadużywającego męża i koszmarnego pracodawcy, ale „Sunday Boiled Dinner” i krochmalone risotto pieczone w piekarniku przynajmniej czuć jak coś, co przygotowałaby (i być może wypluła przed podaniem) ta dzielna, oblężona kobieta. Najbardziej apetycznym przepisem w całej książce jest „Zupa biedaka”, bisque z homara wspomniany w jednym z najlepszych opowiadań Kinga, „The Reach” Jeszcze nie zrobiłem go sam, ponieważ jesteśmy w środku kryzysu finansowego tutaj w Wielkiej Brytanii i cena pary homarów rzeczywiście uczyniłaby mnie biednym człowiekiem, ale pewnego dnia..

Myślałem ponownie o tym, jak jedzenie i historia i pamięć mogą złożyć razem w ludzkim sercu.

Jak dotąd był to projekt zabawny i lekki. Ale kiedy wyszczególniałam te wierniejsze Kingowskie dania na listę zakupów, zdałam sobie sprawę, że mają one pewne wspólne cechy. Są to posiłki gotowane w ramach napiętego budżetu, z wykorzystaniem tego, co jest łatwo dostępne, i często naznaczone wstydem i wyzywające. Jak wyjaśnia Stella Flanders w „The Reach”, „Zawsze mieliśmy garnek z gulaszem z homara na tylnej ścianie pieca i zdejmowaliśmy go i kładliśmy za drzwiami w spiżarni, kiedy minister przychodził, żeby nie widział, że jemy 'zupę biedaka’.”

  Ostrożne, konserwatywne budżetowanie będzie dominować w 1Q 2023, ponieważ marketerzy szukają raczej "outsmart" niż "outspend

Jakże interesujące, pomyślałam, że posiłki, o których King pisała z największymi szczegółami – przepisy, które Carle-Sanders była w stanie zaczerpnąć bardziej bezpośrednio z kartki – to „najbiedniejsze” jedzenie, często gotowane przez matki lub solidne, oh-so-Maine’owe damy, takie jak Stella Flanders. Wtedy uderzyło mnie, że były to być może posiłki, które własna matka Kinga gotowała dla niego. Nie będę powtarzać szczegółów – jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o niepewnym finansowo dzieciństwie Kinga i jego twardej jak diabli matce, Nellie Ruth King, proponuję przeczytać On Writing Ale wystarczy powiedzieć, że ciężko pracowała, by zapewnić byt jemu i jego bratu, a on bardzo ją kochał. Spekuluję tu dziko, ale znów pomyślałem o tym, jak jedzenie, historia i pamięć mogą złożyć się w ludzkim sercu

stephen king

Ciasto sernikowe z jagodami, inspirowane „Ciałem”

Dzięki uprzejmości Neila McRoberta

To, co zaczęło się jako efektowny dodatek do opowiadań Kinga, nagle stało się czymś głębszym. Każde z dań, do których próbowałem swoich sił – „Dick Hallorann’s Baked Beans” z The Shining, „Vegan Chili at Jon’s” z The Dead Zone, nawet nieudana próba upieczenia sernika z jagodami inspirowana „Ciałem” – czuło się jak podróż do Kingowej, przechylonej wersji Ameryki i komunia-of-sorts z samym człowiekiem.

Wiem, to pewnie brzmi jak kompletna bzdura, ale tak nie jest. Czytałem i czytam Stephena Kinga przez całe moje życie. Napisałem o nim doktorat. Odwiedziłem jego rodzinne miasto, wziąłem udział w Stephen King Tour, a nawet nocowałem w domu dosłownie po drugiej stronie ulicy. (Uwaga – to był szczęśliwy przypadek, a nie próba stalkingu) nowy sposób na jego fikcję, który znalazłem od lat.

Zawsze będę pamiętał, że jadłem to ciasto w Dysart’s. Teraz jednak nie będzie to mój jedyny obraz go-to, gdy King pisze o jadłodajniach i przystankach dla ciężarówek oraz staruszkach zebranych w lokalnym sklepie. Mogłem podejść do Castle Rock Kitchen z lekką pogardą, ale okazało się, że to nowe drzwi do mojego ulubionego uniwersum – sposób, by choć trochę uczestniczyć w uczciwym, robotniczym amerykańskim życiu, które King zawsze stawiał jako bastion przeciwko ciemności. W końcu nie wszystko w świecie Kinga jest przerażające. Czasami są tam stoły w ciepłym miejscu, coś pysznego do jedzenia i matki do wspominania.

stephen king

Autor podczas pielgrzymki do domu Stephena Kinga w Bangor, Maine.

Dzięki uprzejmości Neila McRoberta

Ta treść jest importowana z OpenWeb. Być może będziesz w stanie znaleźć tę samą treść w innym formacie, lub możesz znaleźć więcej informacji, na ich stronie internetowej.

Najchętniej czytane

6 najlepszych blenderów (2023), według kuchni testowej Bon Appétit

Najlepsze blendery potrafią wszystko - od blitzowania codziennego smoothie po przygotowanie dużej porcji masła orzechowego czy kruszenie kostek lodu do arbuzowej margarity. Ale jak...

Dlaczego domyślna litera dysku to C? , Dlaczego domyślną literą dysku jest C?

Dlaczego domyślną literą dysku jest C?Na komputerach z systemem Windows lub MS-DOS dysk twardy jest oznaczony literą dysku C:. Wynika to z faktu, że jest to pierwsza dostępna litera dysku dla dysków twardych. W tej powszechnej konfiguracji napęd C: byłby przypisany do dysku twardego, a napęd D: do napędu DVD.Jaka jest typowa litera dysku dla

Powinniśmy byli przewidzieć, że Netflix przygotuje Reality Show o grze w kalmara

W tym, co z pewnością jest masową inicjatywą Netflixa, mającą na celu wywołanie Squid Game zmęczenia, zanim jeszcze zobaczymy sezon drugi, streamer ogłosił, że...

Wygląda na to, że możemy liczyć na więcej przerażającego aktorstwa CGI w Gwiezdnych wojnach

Czy ktoś pamięta, jak w Księdze Boby Fetta przedstawiono CGI Luke'a Skywalkera, który był ulepszoną wersją CGI Luke'a Skywalkera, jakiego poznaliśmy w Mandalorianinie...

Kto będzie następnym Jamesem Bondem?

Wraz z tym, jak słońce w końcu zaszło na zmieniającą franczyzę kadencję Daniela Craiga jako Jamesa Bonda, fani piętrowej franczyzy szpiegowskiej łechcą się wiedzą,...

Kto powiedział, że nie ma złych żołnierzy tylko źli oficerowie?

Kto powiedział, że nie ma złych żołnierzy tylko źli oficerowie? "Nie ma złych żołnierzy, są tylko źli generałowie." - Trent Alexander (Cóż, tak mi powiedział w 2009 roku). Według Google, zasługa należy do Napoleona Bonaparte....Czy Patton był kiedykolwiek 5-gwiazdkowym generałem?George Patton osiągnął rangę czterogwiazdkową za swoje wyczyny bojowe jako jeden z najlepszych dowódców sił zmechanizowanych

Czy mogę użyć przełącznika 3-drogowego w miejsce przełącznika jednobiegunowego?

Czy mogę użyć przełącznika 3-kierunkowego zamiast jednobiegunowego?Tak, to może działać. przełączniki 3-drogowe są spdt (single pole double throw) z 3 zaciskami śrubowymi, a zwykłe przełączniki są spst (single pole single throw) z 2 zaciskami śrubowymi. Wystarczy wybrać odpowiednie dwa kontakty i jesteś dobry, aby przejść. . Multimetr to szybki sposób, aby dowiedzieć się, które zaciski

4 pomocne wskazówki dotyczące cyberbezpieczeństwa dla małych firm

Małe firmy są głównym celem cyberataków. Podczas gdy duże firmy dysponują zasobami pozwalającymi na inwestowanie w silne środki bezpieczeństwa, małe przedsiębiorstwa często nie mają takiego samego poziomu ochrony. Może to sprawić, że będą narażone na naruszenie danych i inne zagrożenia internetowe.Na szczęście istnieją pewne proste kroki, które małe firmy mogą podjąć, aby chronić się przed

Jakie są cechy trójkąta równoramiennego?

Jakie są cechy trójkąta równoramiennego?Trójkąt równoramienny ma następujące właściwości: Dwa boki są do siebie przystające.Trzeci bok trójkąta równoramiennego, który jest nierówny dwóm pozostałym bokom, nazywamy podstawą trójkąta równoramiennego.Dwa kąty przeciwległe do równych boków są do siebie przystające.Dlaczego wszystkie trójkąty równoramienne mają kąty proste?Ponieważ trójkąt równoramienny ma dwa boki równej długości, kąty naprzeciwko każdego z tych

Przewodnik CTO startupu po infrastrukturze danych

Podejmowanie decyzji biznesowych i planowanie operacji biznesowych odbywa się obecnie głównie za pomocą analityki i metod opartych na danych. Jednak efektywne wykorzystanie danych w celu uzyskania właściwego wglądu biznesowego nie jest łatwe ani darmowe. Wymaga nie tylko doświadczenia i wiedzy, ale także wielu narzędzi i infrastruktury. Inżynieria musi budować i utrzymywać narzędzia bazodanowe dla lepszej

Pozostałe newsy

6 najlepszych blenderów (2023), według kuchni testowej Bon Appétit

Najlepsze blendery potrafią wszystko - od blitzowania codziennego smoothie po przygotowanie dużej porcji masła orzechowego czy kruszenie kostek lodu do arbuzowej margarity. Ale jak...

Czym jest Cordyceps, czyli jadalny grzyb w „The Last of Us”?

Nie żeby was straszyć, ale grzyb zombie jest prawdziwy. Cordyceps, pomarańczowy, nitkowaty grzyb, rzeczywiście może zainfekować i kontrolować ciała niektórych robaków, takich jak mrówki,...

Dlaczego nazwy żywności dla psów są teraz tak popularne

Gnocchi, Tequila, Pickles. To lista pysznych rzeczy, ale także zbiór bardzo prawdziwych imion dla psów. Podczas gdy większość psów w Ameryce nadal nazywa się...

Świętuj Narodowy Dzień Tater Tot z Trailer Birds Hot Chicken

Nashville Hot Chicken Virtual Concept Offers Hot Tater Tot Deals Starting at Just $1, February 2ndDallas, TX (RestaurantNews.com) Przyjdźcie po niego, póki jest TOT!...

Naf Naf Middle Eastern Grill to Fan the Flame in Fort Mill

Szybko rosnący koncept fast-casual będzie gościł ceremonię przecięcia wstęgi 25 stycznia z ofertą dla pierwszych 50 gości w kolejce do jedzenia za darmoFort Mill,...