Show Biznes

Induktorzy 2022 Rock Hall udowadniają, że Gen X rządzi teraz światem

Oficjalnie ogłoszono 2022 nominacje do Rock & Roll Hall of Fame i jest to bardzo dobry rok. Jest to niezwykła klasa, ponieważ wszyscy wykonawcy są nadal żywi i aktywni. Ale co ważniejsze, jest to rok, który pokazuje nam, że pokolenie X wreszcie rządzi. Oto skąd wiem: przez jeden tydzień, we wrześniu 1983 roku, czyli w czasie, gdy ci z nas, którzy byli w środku pokolenia, mieli około 12 lat, a więc byli w najbardziej podatnym na wpływy wieku, wszyscy ci wykonawcy byli razem na liście przebojów Billboardu. (Wszyscy z wyjątkiem jednego, ale on ma dobrą wymówkę. Dojdziemy do tego.)

To, co oznaczało bycie gwiazdą rocka, taką, którą warto wprowadzić do Galerii Sław, która została ogłoszona zaledwie pięć miesięcy wcześniej, zmieniło się drastycznie w latach 80-tych, a może nawet właśnie w tym tygodniu. W miarę jak pokolenie wyżu demograficznego ustępuje miejsca pokoleniu X, to, czego możemy się spodziewać w Galerii, będzie ewoluować. Wygląda na to, że w tym roku to się zacznie. Poznajmy tegoroczną klasę oraz chaotyczną i zmieniającą kulturę listę przebojów z 23 września 1983 r., którą wszyscy oni dzielą.

EURYTHMICS

Ta zawartość została zaimportowana z serwisu YouTube. Być może będziesz mógł znaleźć te same materiały w innym formacie lub uzyskać więcej informacji na ich stronie internetowej.

#6: „Sweet Dreams (Are Made Of This)”
#63: „Love Is A Stranger”

Nadeszła cholernie późna pora, by Annie Lennox i Dave Stewart zostali wprowadzeni na salę. Ich stosunkowo krótki okres działalności jako Eurythmics jest wystarczającym powodem; przeskakiwali gatunki, naginali płeć i ogólnie stali się przykładem tego, czym może być muzyka pop w latach 80. Od tego czasu Annie rozpoczęła równie legendarną karierę solową, a Dave produkował płyty dla niemal wszystkich ludzi na świecie. We wrześniu 1983 roku ten płodny duet zszedł z #1 miejsca na pierwszym amerykańskim singlu „Sweet Dreams”, wzrósł na drugim i kończył prace nad kolejnym albumem Touch, który miał się ukazać dwa miesiące później. (Album ten zawierał „Right By Your Side”, moment Calypso zespołu. Mówię wam, Eurythmics mogli zrobić wszystko)

DOLLY PARTON

Ta zawartość została zaimportowana z serwisu YouTube. Te same treści można znaleźć w innym formacie lub uzyskać więcej informacji na ich stronie internetowej.

#17: „Islands In The Stream”

Jak wiecie, Dolly była nominowana, a potem Dolly się wycofała, a Hall powiedział: „Och, na to już za późno”, a potem w zeszłym tygodniu Dolly się wycofała i oto jest. Boomerscy rockmani trochę marudzili, że Dolly nie jest technicznie rock n’ rollem, ale jako rzecznik pokolenia X powiem: „Zamknij się, kogo to obchodzi?” Ci z nas, którzy spędzili swoje lata formacyjne w tym szczególnym momencie kulturowym, kiedy Dolly i Kenny Rogers siedzieli wygodnie pomiędzy The Police a Donną Summer, wiedzą, że zasady są po to, by je łamać. Rock n’ roll to duch, a Dolly ma go w sobie tyle samo, co Carmine Appice czy ktokolwiek inny. Jak powiedział Billy Joel (nr 1 w tym tygodniu z utworem „Tell Her About It!”), „Gorący punk, fajny funk, nawet jeśli to stare śmieci: dla mnie to wciąż rock n’ roll

LIONEL RICHIE

Ta zawartość została zaimportowana z serwisu YouTube. Być może tę samą treść będzie można znaleźć w innym formacie lub uzyskać więcej informacji na ich stronie internetowej.

#43: „All Night Long (All Night)”

Można by wysunąć tezę, że Lionel powinien zostać włączony do listy przebojów razem z Commodores i rzeczywiście to oburzające, że nie było ich tam od lat, ale tak to już jest. Solowa działalność Lionela w latach 80-tych jest legendarna, a można powiedzieć, że jest legendarna, ponieważ Bruno Mars spędził ostatnią dekadę próbując ją powtórzyć. We wrześniu 1983 roku, był na drodze do #1 z pierwszym z pięciu singli z Can’t Slow Down. Następnego lata znów był na #1 z „Hello”, piosenką, której teledysk jest szczytem kultury Friday Night Videos.

PAT BENATAR

Ta zawartość została zaimportowana z serwisu YouTube. Te same treści można znaleźć w innym formacie lub uzyskać więcej informacji na ich stronie internetowej.

#78: „Love Is A Battlefield”

Pat już dawno powinna być przyjęta do tej klasy, ale ma to sens. Oczywiście, to jej wcześniejsze utwory są naprawdę przełomowe. „Heartbreaker” i „Hit Me With Your Best Shot” to czyste podejście, klasyka karaoke na zawsze. „Shadows Of The Night” to teledysk z niewielkim budżetem, który uczynił z niej jedną z może trzech gwiazd przed MTV, które stały się gwiazdami MTV. Do wydania klasyka muzyki współczesnej dla dorosłych „We Belong” brakowało jeszcze roku. Ale to właśnie debiutujący w tym tygodniu utwór „Love Is A Battlefield” połączył wszystko w jedną całość: gniewną, wyzywającą piosenkę z mocnymi syntezatorami i teledyskiem, w którym artystka gra 30-letnią nastoletnią uciekinierkę i dzięki prostej choreografii wywalcza wolność dla swoich współwięźniów z dancehallu.

CARLY SIMON

Ta zawartość została zaimportowana z serwisu YouTube. Te same treści można znaleźć w innym formacie lub uzyskać więcej informacji na ich stronie internetowej.

#90: „You Know What To Do”

Słuchaj, powiedziałem tylko, że wszystkie one były na listach przebojów w tym samym tygodniu, nie powiedziałem, że wszystkie one wykonywały swoje najlepsze utwory. W latach 70. Carly była nietykalna, a jej renesans Working Girl trwał jeszcze kilka lat, ale w 1983 roku wydała album Hello Big Man, który zawierał niewielki przebój z syntezatorami w stylu Prince’a i basem w stylu Johna Taylora, którego wymagał ten moment. Carly należy do Galerii Sław. Inni artyści z listy przebojów tego tygodnia, którzy być może nie są na niej obecni: Taco, Frank Stallone, Loverboy. Inni artyści na liście przebojów w tym tygodniu, którzy zdecydowanie tak: Huey Lewis and the News, Culture Club, The JoBoxers. („Just Got Lucky” to jedyny przebój JoBoxers, ale jest on tak dobry.)

DURAN DURAN

Ta zawartość została zaimportowana z serwisu YouTube. Możesz być w stanie znaleźć tę samą treść w innym formacie lub uzyskać więcej informacji na ich stronie internetowej.

#97: „Is There Something I Should Know”

Najlepszy zespół lat 80. na listach przebojów z powodu bardzo kapitalistycznej rzeczy: po ogromnym sukcesie drugiego albumu Duran Duran w Stanach Zjednoczonych Rio, Capitol ponownie wydał ich debiutancki album z nowym tytułem, z nową okładką i dołączoną do niego piosenką bonusową, więc jeśli już go kupiłeś, musiałeś kupić go od nowa, a jeśli nie kupiłeś, musiałeś kupić to, co uważałeś za nowe. (Proces ten nazywamy teraz Fame Monstering.) Pojawiło się trochę kontrowersji wokół tego, że Duran Duran jest w ogóle brany pod uwagę przy tworzeniu Hall of Fame, a argumentem oskarżenia było to, że „brzmią źle” Jasne, Simon miał czasem problemy z trafieniem w te nuty, i jasne, nie ma żadnego usprawiedliwienia dla „The Wild Boys” Ale nikt nie był gwiazdą rocka lat 80. tak, jak Duran Duran byli gwiazdami rocka lat 80. i o to właśnie chodzi w tym Hall of Fame. Chcesz wirtuozerii? Posłuchajcie albumu Yngvie Malmsteena na dobrych słuchawkach i dajcie mi spokój.

EMINEM

Ta zawartość została zaimportowana z serwisu YouTube. Być może tę samą zawartość będzie można znaleźć w innym formacie lub uzyskać więcej informacji na ich stronie internetowej.

Dobra, Eminema nie ma na tej liście, głównie dlatego, że miał dziesięć lat. Ale Em został nominowany już w pierwszym głosowaniu, co ma sens, bo był tak wielki, jak tylko gwiazda rock n’ rolla mogła być w 2000 roku, czyli w czasie, gdy już prawie przestaliśmy się spierać, czy hip-hop można uznać za rock n’ roll. Trudno się z tym nie zgodzić, choć żałuję, że nie powiedział „pedał” kilkaset razy mniej. Jestem też lekko zdruzgotany, że Kate Bush nie znalazła się w zestawieniu, ale wierzę, że się tam znajdzie. Judas Priest (w tym czasie na listach przebojów z albumem Screaming For Vengeance) oraz Jimmy Jam i Terry Lewis (w tym momencie zajęci kręceniem filmu Purple Rain w ramach The Time) mają szansę na nagrodę Musical Excellence Award, co jest lepsze niż nic.

Mogę wam powiedzieć jedno: tegoroczny jam będzie jednym z wieków, choćby dlatego, że nikt nie będzie musiał być hologramem. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w listopadzie w Los Angeles. To będzie dobre wydarzenie. Nawet bez JoBoxerów.

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button