Strona główna Show Biznes Jak cyberpunk Williama Gibsona radykalnie zmienił science fiction

Jak cyberpunk Williama Gibsona radykalnie zmienił science fiction

Kiedy William Gibson zobaczył pierwsze dwadzieścia minut Blade Runnera w 1982 roku, był przygnębiony. Napisawszy „jedną trzecią” tego, co stanie się jego debiutancką powieścią, Gibson zobaczył przełomowy film Ridleya Scotta i zakładał że jest „done for” Zanim zdążył wymyślić cyberpunk, wydawało się Blade Runner pokonał go. Chociaż Gibson skończył swoją powieść Neuromancer, który ostatecznie został opublikowany w 1984 roku, obawiał się, że zostanie oskarżony o kradzież „mojej wizualnej tekstury z tego zadziwiająco finezyjnego filmu.” Ale Blade Runner nie zrujnował Gibsona Neuromancera, lub odwrotnie. Zamiast tego, podczas gdy Blade Runner wprowadził filmowy język science fiction do głównego nurtu, Gibson uczynił literacki odpowiednik dla powieści science fiction. 38 lat po Neuromancer na stałe przekształcił science fiction, wpływ cyberpunku jest wszędzie. Dziś wielkie science fiction XXI wieku ma ogromny dług nie wobec Blade Runner, ale do Williama Gibsona.

Najnowszy dowód na trwały wpływ cyberpunku na science fiction znajduje się w nowym serialu Amazon Prime, The Peripheral, nieprzypadkowo oparty na powieści Williama Gibsona z 2014 roku o tym samym tytule. Początkowo skupia się na bracie i siostrze grających na zlecenie, Burtonie (Jack Reynor) i Flynne Fisher (Chloë Grace Moretz), The Peripheral częściowo rozgrywa się w bardzo niedalekiej przyszłościowej Ameryce, z tylko nieco bardziej zaawansowanymi drukarkami 3D, e-rowerami i hiperrealistycznymi grami w wirtualnej rzeczywistości. Podczas gdy Ready Player One wyobrażał sobie interconnected gaming jako dosłowną oazę pośród slumsów świata rzeczywistego, The Peripheral przyjmuje bardziej realistyczne podejście: masowe systemy wirtualnej rzeczywistości i gry nie zjednoczą ludzkości, ponieważ problemy biedy i brutalnego klasizmu są nadal miażdżąco wszechobecne. Jednak systemy te będą pozwoli na podróże w czasie, tylko nie takie, jakie widzieliście wcześniej. Podobnie jak w przypadku innych książek Gibsona, żadna z tych technologii nie uratuje ludzkości, ale technologia nie jest też wrogiem. „To najczystsza forma spekulatywnej fikcji, jaką kiedykolwiek czytałem”, powiedział Jack Reynor, współtwórca filmu The Peripheral, opowiada Esquire. „Kochałem science fiction i cyberpunk, i kochałem Neuromancer, ale nigdy nie czytałem The Peripheral przed otrzymaniem tej części. I to mnie rozwaliło.”

Otwarcie w cieniu przyszłej japońskiej metropolii zwanej Chiba City, Neuromancer skupia się głównie na wyczynach Henry’ego Dorsetta Case’a, hakera, którego czasem nazywa się „kowbojem” Gdy powieść się zaczyna, Case wpadł w tarapaty i przyjmuje zlecenie od Molly Millions, najemniczki do wynajęcia, która potrzebuje Case’a do cyberhejtu. Akcja stawia ich przeciwko SI zwanej Wintermute i prowadzi przez ogromne, połączone miasto przyszłości zwane „The Sprawl”, które w zasadzie obejmuje wszystko od Bostonu do Atlanty. Ten kaper zabiera ich nawet do orbitalnego siedliska zwanego Freeside, gdzie mają do czynienia nie tylko z AI, ale z bardzo starą i potężną oligarchią zwaną Tessier-Ashpools. Łącząc uczucie i tempo hardboiled crime novel z awangardowym stylem Williama S. Burroughsa (jednego z bohaterów Gibsona), fabuła Neuromancer liczy się niemal tak samo jak sama proza. Jak wielu zwróciło uwagę, powieść zawiera jeden z najlepszych i najbardziej nastrojowych wierszy otwierających wszech czasów: „Niebo nad portem miało kolor telewizji, dostrojonej do martwego kanału”

Neuromancer

Neuromancer

Neuromancer

Podczas gdy cyberpunkowe wibracje z Neuromancer oraz Blade Runner skanowanie jako anachroniczne teraz (automaty telefoniczne!), Peryferia jest mniej więcej tak przyziemny, jak tylko sięga współczesne science fiction. Zarówno powieść, jak i nowy serial telewizyjny zawierają podstawowy składnik wszystkich wspaniałych cyberpunków: połączenie zaawansowanej technologii i twardego życia. Jeśli istnieje jakiś opis, z którym wszyscy możemy się zgodzić, a który definiuje cyberpunk, to prawdopodobnie jest to właśnie to zderzenie, z domieszką mroku noir. Ale co jest cyberpunk dokładnie i jak przekształcił całe science fiction?

Jak wielu wielkich twórców w centrum ruchów artystycznych, William Gibson nie wymyślił etykiety „cyberpunk”, a już w 1986 roku aktywnie nie lubił tego terminu, mówiąc że to „strategia marketingowa”, która „w moim odczuciu trywializuje to, co robię” Samo słowo pochodzi z opowiadania „Cyberpunk” z 1982 roku autorstwa Bruce’a Bethke. Ta historia z udziałem nastoletnich hakerów jest bardzo w tym samym estetycznym sąsiedztwie co The Peripheral lub starsze opowiadania Philipa K. Dicka. Bethke stwierdził , że jego monetyzacja cyberpunku była „czysto egoistyczna i napędzana przez rynek” Jego celem było „wynalezienie nowego terminu, który uchwyciłby zestawienie postaw punkowych i zaawansowanej technologii”

  Która z poniższych cech jest charakterystyczna dla skamieliny wskaźnikowej?

Zasadniczo Gibson miał rację: słowo „cyberpunk” rozpoczęło swój żywot jako zasadniczo chwytliwe buzzword dla pewnego nastroju. W 1986 r, Gibson bemoaned, „Wszystko, co naprawdę się stało, to to, że garść prac kilku nowych autorów wylądowała na biurkach kilku wydawców w tym samym czasie. Ludzie nie wiedzieli, co z nami zrobić, więc dali nam ten tag.”

W XXI wieku Gibson zdawał się nieco łagodzić liberalne użycie słowa „cyberpunk” do opisania niektórych ze swoich najsłynniejszych dzieł. W swoim eseju z 2000 r „Will We Have Computer Chips In Our Heads?” Gibson zauważył, że „cyberpunkowi twardziele z science fiction, z ich ostrymi czarnymi garniturami i chirurgicznie wszczepionymi krzemowymi chipami, mają już w sobie pewien nostalgiczny romantyzm.” Gibson napisał ten esej rok po The Matrix trafił do kin, film, który już na przełomie wieków budził nostalgię za cyberpunkową wyobraźnią lat 80. Kiedy Matrix[The Matrix] eksplodował w 1999 roku, Gibson powiedział że „bardzo mu się to podobało” i czuł, że jakikolwiek wpływ jego pracy na The Matrix prawdopodobnie dotarł tam przez „twórczą osmozę kulturową” W 1982 r, Blade Runner oraz Neuromancer były statkami przepływającymi w deszczowej nocy, podczas gdy Matrix, Strange Days, i inne „hakerskie” sci-fi z przełomu wieków przyjęły podgatunek cyberpunku jako oczywisty – był to wirtualny ocean, po którym żeglowali

To jest obraz

Chloë Grace Moretz w scenie z filmu „Amazon’s The Peripheral.

Sophie Mutevelian

Zapewne nie wszystko, co wyszło spod wpływu cyberpunku, było świetne. Nikt nie uważa, że Billy Idol’s album z 1993 r Cyberpunk jest jednym z jego najlepszych. William Shatner w latach 90 TekWar powieści i serial telewizyjny to jakby walmartowska wersja wizji Gibsona, natomiast upojna cyberpunkowa powieść Ernesta Cline’a Ready Player One zdawał się nie dostrzegać właściwego sensu Neuromancer oraz Matrix. Tak, ci „cyberpunkowi twardziele”, jak Case i Neo mogą być badassami, ale ogólne znaczenie cyberpunkowej estetyki nie polegało tylko na byciu cool. Zamiast tego dobry cyberpunk zapewniał naturalistyczny kontrapunkt dla sztampowych i nudnych ustawień science fiction tego, co było wtedy w głównym nurcie. W pseudo-sequelu do Neuromancer, Count Zero, dowiadujemy się o tym, co może się stać z dziećmi, które doświadczają telepatycznych programów quasi-telewizyjnych będąc w łonie matki. Nie jest to tak naprawdę prosta metafora czegokolwiek, ani ten genialny koncept nie jest predyktorem mediów społecznościowych czy czegokolwiek takiego. To po prostu fascynująco mroczne science fiction, a nie coś, co próbuje przemawiać do dosłownej przyszłości. Wczesne cyberpunkowe powieści Gibsona dotyczyły lat 80-tych, więc cokolwiek te książki mogłyby powiedzieć o współczesnym świecie, nie dowodzi, że jest on jakimś technologicznym czarodziejem prognozującym przyszłe wydarzenia, a raczej czymś nieco bardziej interesującym: wielkim artystą.

  WIZARDS at SUNS | NBA FULL GAME HIGHLIGHTS | 20 grudnia 2022 r

Integralność i reputacja Gibsona jako autora przetrwały podwójne zagrożenia nostalgii i utowarowienia z jednego prostego powodu: jego pisarstwo się zmieniło. Jak Jack Womack napisał w posłowiu z 2000 r. do Neuromancer, „[Gibson] przechytrzył to kulturowe zawężenie w sposób, który mógł być ewentualnie wyobrażony, ale nigdy nie przewidziany przez nikogo; na pewno nie w druku, a już na pewno nie przez pisarzy science fiction.”

Z perspektywy większości krytyków książkowych, The Peripheral i jego sequel z 2020 r Agencja reprezentuje powrót Williama Gibsona do pisania bardziej future-tense science fiction. Choć Gibson napisał wiele znakomitych książek, to docenione przez krytyków powieści Historia zero (2010) oraz Spook Country (2007) były bardziej ugruntowane we współczesności. Ale The Peripheral był podróżą Gibsona z powrotem do przyszłości, uzupełnioną o nowe ujęcie cyberpunkowych idei. Podobnie jak Case in Neuromancer, Flynne jest rodzajem współczesnego hakera, włamującego się do systemu, by rozwikłać tajemnicę, która dzieje się w innej, wypełnionej technologią sferze, ale także na jej własnym podwórku. Jak dowiadujemy się w powieści, tytułowe „peryferia” to w zasadzie ciało robota, dzięki któremu można przechowywać informacje z przeszłości. Innymi słowy, Gibson wymyślił bardzo hakerską metodę podróży w czasie: strumień danych może umieścić twój umysł (i duszę?) w niemal doskonałym humanoidalnym ciele.

  Czy Avatar: Droga wody ma scenę po napisach końcowych?

W serialu Amazona peryferyjne ciało robota Flynne’a będzie przypominać humanoidalnych Cylonów z Battlestar Galactica , czy gospodarzy w Westworld. Ponieważ serial jest produkowany przez Westworld’s Lisa Joy i Jonathan Nolan, niektóre z nich Westworld-esque estetyka doskonale komponuje się z wizualnym budowaniem świata w telewizyjnej wersji The Peripheral. Ale w pewnym sensie mash-up tj Westworld vibe z cyberpunkową opowieścią o podróżach Williama Gibsona to swego rodzaju powrót do domu. Chociaż HBO’s Westworld powstał na podstawie filmu Michaela Crichtona z 1973 roku o tym samym tytule, nie sposób wyobrazić sobie Bernarda (Jeffrey Wright) grzebiącego w różnego rodzaju kodach czy wbijającego się w „the Sublime” bez podbudowy w postaci cyberpunku, która pojawia się jako pierwsza. W pewnym sensie, zanim The Peripheral, najlepszy cyberpunkowy serial XXI wieku nie był Altered Carbon, ale Westworld. Czy Westworld przejdzie do historii jako jeden z najlepszych seriali sci-fi wszech czasów, czy nie, nie jest tak naprawdę sednem sprawy. Jego istnienie to ewidentny efekt połączenia cyberpunkowych koncepcji z topornymi narracjami z lat 70. o robotach-gone-amok

The Peripheral

The Peripheral

The Peripheral

Teraz 21% taniej

Gatunek telewizyjny science fiction ma wystarczająco dużo miejsca, aby objąć różnorodne nastroje i style filozoficzne. Podczas gdy Star Trek franczyza kontynuuje ekspansję w przeważnie optymistycznym kierunku z Strange New Worlds, nie sposób odrzucić faktu, że w obu Picard Sezon Pierwszy i Drugi, zasadnicze konflikty są niemal w całości związane z cyberpunkowymi ideami. W Sezonie Pierwszym, połowa misji Jean-Luca związana jest ze śledzeniem robotnika, podczas gdy Sezon Drugi wyobraża sobie, co by się stało, gdyby hivemind Borg zaczął asymilować drony w dzisiejszych czasach. Kiedy rodząca się królowa Borga, dr Jurati (Alison Pill), toczy uliczną walkę z Seven of Nine (Jeri Ryan) we współczesnym Los Angeles, staje się jasne, że nawet najbardziej antycyberpunkowa franczyza sci-fi wszech czasów przeszła w cyberpunk. Nawet scena otwierająca najnowszy Star Wars seria, Andor, znajduje swojego tytułowego bohatera Cassiana (Diego Luna) w, jak się wydaje, całkowicie cyberpunkowym otoczeniu. Z jego obsesją na punkcie śledzenia danych i analogowej technologii w brudnym futurystycznym otoczeniu, Andor jest najbliżej „Gwiezdne wojny miał kiedykolwiek do cyberpunku, a franczyza jest za to lepsza. Jeśli ktoś miałby zrobić współczesną wersję filmową Neuromancer dziś występ Diego Luny w Andor można by uznać za wspaniałe przesłuchanie do roli Case’a, hakerskiego antybohatera nieśmiertelnej powieści Gibsona.

Ale potem znowu, jako błyskotliwość m.in The Peripheral demonstruje, siła pisarstwa Gibsona polega na tym, że cyberpunk to nie tylko lustrzane okulary przeciwsłoneczne czy deszcz spadający na hakerów w opustoszałym dystopijnym krajobrazie miejskim. Najlepsi z cyberpunku ośmielili resztę science fiction do stworzenia technologicznych opowieści o czymś inne niż tylko technika. Jako Gibson napisał w 2004 r, uważa, że okres przydatności do spożycia Neuromancer to zasługa „mojej niemal doskonałej ignorancji technologii, z której ekstrapolowałem” Cyberpunk nie jest o hakerach, robotach czy słodko-gorzkich futurach noir. Chodzi o prawdziwych ludzi. Przyszłość, w której żyją, nie jest do końca istotna. Gibson nauczył nas, że kontekst wspaniałego science fiction może być jak pogoda – to znaczy, że może się zmieniać. Czasami cyberpunk potrzebuje mocnego deszczu, a innym razem, ostatnio w przyziemnym ziemskim miasteczku, wszystko czego potrzebuje historia to otwarte niebo

Ta treść jest importowana z OpenWeb. Możesz być w stanie znaleźć tę samą treść w innym formacie, lub możesz być w stanie znaleźć więcej informacji, na ich stronie internetowej.

  Co to znaczy zachować głowę?

Najchętniej czytane

Coinbase NFT Pauses Creator Drops na swoim rynku

Coinbase NFT niedawno podjęło decyzję o wstrzymaniu zrzutów twórców, powodując zamieszanie i spekulacje wśród społeczności NFT. Pomimo pauzy, Coinbase podkreślił, że jego rynek NFT...

Co ekonomista uznałby za ziemię?

Co ekonomista uznałby za ziemię?Ziemia, W ekonomii zasób obejmujący zasoby naturalne wykorzystywane w produkcji. Ziemia była uważana za "pierwotny i niewyczerpany dar natury" We współczesnej ekonomii jest szeroko definiowana, aby objąć wszystko, co dostarcza natura, w tym minerały, produkty leśne oraz zasoby wodne i lądowe.Czym jest ziemia w ekonomii quizlet?ziemia. definicja: zasoby naturalne, które są

Jaka właściwość wody powoduje zakrzywioną powierzchnię?

Jaka właściwość wody powoduje zakrzywianie powierzchni?Woda ma tendencję do przyciągania i bycia przyciąganą do innych polarnych cząsteczek. To przyciąganie między cząsteczkami wody a innymi polarnymi cząsteczkami nazywamy adhezją. Kiedy następuje nachylenie, powierzchnia wody staje się zakrzywiona, jak pokazano na rysunku.Dlaczego pierwiastek węgiel jest tak wyjątkowy?Węgiel jest jedynym pierwiastkiem, który może tworzyć tak wiele różnych związków

Ile procent węgla znajduje się w acetonie?

Ile procent węgla znajduje się w acetonie?Skład procentowy według pierwiastkówElementSymbolMass PercentHydrogenH10.413%CarbonC62.040%OxygenO27.548%Jaki jest procent masy węgla?27.29 %Jaki jest procentowy skład tlenu w acetonie c3h6o?27.6%Jaki jest skład procentowy c3h6o?Skład pierwiastkowy C3H6OElementSymbolMass percentCarbonC62.0397HydrogenH10.4128OxygenO27.5476Gdzie wykorzystywany jest C6H12O6?Oddychanie komórkowe pozwala organizmom na wykorzystanie (uwolnienie) energii zgromadzonej w wiązaniach chemicznych glukozy (C6H12O6). Energia zawarta w glukozie jest wykorzystywana do produkcji ATP.

Jakie są kroki związane z transformacją 3D?

Jakie są kroki związane z transformacją 3D?Jakie są kroki związane z transformacją 3D?Modeling Transformation.Projection Transformation.Viewing Transformation.Workstation Transformation.Które równanie dla translacji 3D jest poprawne?Macierzowa reprezentacja translacji punktu Staje się ona (x1,y1,z1) po translacji. Tx Ty Tz są wektorami translacji. Przykład: Punkt ma współrzędne w kierunku x, y, z tj. (5, 6, 7). Translacja odbywa się w

W której części widma elektromagnetycznego emitujemy najwięcej światła?

W której części widma elektromagnetycznego emitujesz najwięcej swojego światła?Stolovy. Większość gwiazd emituje większość swojej energii elektromagnetycznej w postaci światła widzialnego, czyli tej niewielkiej części widma, na którą wrażliwe są nasze oczy.Która z fal EM ma największą częstotliwość?Promienie gammaJaka fala EM może być widziana przez człowieka?Światło widzialne to światło, które możemy zobaczyć, a więc jest to

Google mówi, że nagłówki H1 są przydatne, ale nie krytyczne

Znaczniki H1 na każdej stronie internetowej zawsze były podkreślane przez webmasterów od narodzin SEO. Aby uzyskać dobre rankingi w Google znaczniki H1 nigdy nie pominęły swojego miejsca na liście kontrolnej. Jednak ostatnio sesja Google Hangout z Johnem Muellerem zburzyła ten mit. Kiedy jeden z użytkowników zapytał, czy znaczniki H1 są ważne na stronie internetowej, otrzymaliśmy

Minty Avocado Christmas Cookies

Total TimePrzygotowanie: 20 min. Pieczenie: 10 min./zestaw + chłodzenieRobi się7 tuzinówZaktualizowano: 11 stycznia 2023 rNajlepiej znane na południowym zachodzie, ciasteczka z awokado stają się...

Jakie są zalety histogramów?

Jakie są zalety histogramów?Histogramy pozwalają oglądającym na łatwe porównywanie danych, a dodatkowo dobrze sprawdzają się przy dużych zakresach informacji. Zapewniają również bardziej konkretną spójność, ponieważ przedziały są zawsze równe, co umożliwia łatwe przenoszenie danych z tabel częstości do histogramów.Jakie są podstawowe zalety wyświetlania łodygi i liścia w porównaniu z histogramem wybierz wszystkie, które mają zastosowanie?

Jakie jest 7 poziomów organizacji w ekologii?

Jakie jest 7 poziomów organizacji w ekologii?Opisuje gatunek, populację, społeczność, ekosystem i biosferę jako poziomy organizacji ekologicznej.Jakie są interakcje organizacji w ekosystemie?Streszczenie. Interakcje między gatunkami w ramach sieci ekologicznych obejmują cztery główne typy dwukierunkowych oddziaływań: mutualizm, komensalizm, konkurencję i drapieżnictwo (które obejmuje roślinożerność i pasożytnictwo). Z powodu wielu powiązań między gatunkami w ramach sieci pokarmowej

Jakie są trzy różne rodzaje iluminowanych rękopisów?

Jakie są trzy różne rodzaje iluminowanych manuskryptów?Trzy rodzaje iluminowanych manuskryptów to inicjały, obramowania i małe ilustracje. Choć te trzy elementy mogą wydawać się niewielkie, to jednak w znacznym stopniu...Dlaczego w średniowieczu nie było wielkiego zapotrzebowania na książki?Odpowiedź: W V i XV wieku, aż do początku renesansu, społeczeństwo średniowieczne było wiejskie i samowystarczalne, które opierało się

Pozostałe newsy

Coinbase NFT Pauses Creator Drops na swoim rynku

Coinbase NFT niedawno podjęło decyzję o wstrzymaniu zrzutów twórców, powodując zamieszanie i spekulacje wśród społeczności NFT. Pomimo pauzy, Coinbase podkreślił, że jego rynek NFT...

Steve Aoki x Stoopid Buddy zapowiadają Web3 Stop-Motion Series

Steve Aoki i Seth Green łączą się z platformą treści web3/NFT ShibuyaXYZ, aby ogłosić interaktywny, tworzony przez społeczność serial poklatkowy zatytułowany "Dominion X: Level...

Firmy kryptowalutowe kontynuują zwolnienia i redukcję zatrudnienia do stycznia 2023 r

W morzu zwolnień tech, firmy Crypto również odczuwają ciepło tak daleko w styczniu 2023 roku. Co najmniej 14 firm kryptowalutowych ogłosiło zwolnienia, z ponad...

PROOF of Conference: Wszystko, co musisz wiedzieć

Top Blue-Chip NFT marka PROOF ogłasza "Proof Of Conference" - wielodniowe wydarzenie celebrujące wszystko co związane z web3. Wydarzenie łączy sztukę, kulturę, społeczność i...

Rug Radio PFP NFTs z Cory Van Lew Mint w poniedziałek 6

Fani Rug Radio, przygotujcie swoje cyfrowe portfele na drop PFP NFT projektu we współpracy z Cory Van Lew! Nowe przedmioty kolekcjonerskie pojawią się 6...