Strona główna Show Biznes Jak morderstwo JonBenét Ramsey stało się narodową obsesją

Jak morderstwo JonBenét Ramsey stało się narodową obsesją

Nancy Grace o morderstwie JonBenet Ramsey

Lista podejrzanych zawęża się. Wkrótce na liście nie będzie nikogo poza tobą.” –Alex Hunter, prokurator okręgowy w Boulder, przemawiający 13 lutego 1997 r

JonBenét Ramseyskończyłaby w tym roku 32 lata, ale jak wszyscy wiemy, nigdy nie dożyła nawet 7.

Najmłodsze dzieckoJanaorazPatsy Ramseyzostała znaleziona martwa w piwnicy ich domu w Boulder, Colo. po południu 26 grudnia 1996 roku – prawie osiem godzin po tym, jak Patsy gorączkowo zadzwoniła na 911, aby zgłosić, że jej 6-letnia córka została porwana.

Obudziła się około 5:30 rano, aby znaleźć dwuipółstronicowy, niechlujnie wydrukowany list z żądaniem okupu na dole schodów, który groził „ścięciem” dziecka, jeśli jej rodzice nie przebiją na widelec 118 000 dolarów okupu dla jakiejś „obcej frakcji”

To John odkrył ciało JonBenét krótko po godzinie 13:30 podczas drugiego przeszukania domu, który w tym czasie był już pełen policji i przyjaciół rodziny. Zaniósł dziecko, które wciąż było ubrane w piżamę, którą miała na sobie do łóżka poprzedniej nocy, po schodach i położył je w pobliżu choinki w salonie.

JonBenét została uduszona, a jej czaszka była pęknięta od uderzenia w głowę.

Lekarz orzecznik odkrył później obrażenia pochwy, a na jej bieliźnie były plamy, które wyglądały na krew, choć wymazy krwi znalezione na jej ciele nie były w miejscach, które odpowiadałyby plamom.

To, co było tragiczne i przerażające pod każdym względem w ciągu kilku chwil przerodziło się w zbrodnię o zagadkowych okolicznościach: Po co list okupu, skoro JonBenét nie została nawet zabrana z domu? A może była? Czy ktoś manipulował przy tym oknie w piwnicy, czy nie? Dlaczego nie było śladów stóp na śniegu przed domem, jeśli odpowiedzialny był za to intruz? Jak to się stało, że nikt nie znalazł jej podczas pierwszego przeszukania domu, podczas którego przyjaciel rodziny zajrzał do piwniczki z winami, w której została ostatecznie znaleziona, ale nie zapalił światła? Jakim cudem właściwe dochodzenie sądowe byłoby w ogóle możliwe, skoro tak wiele osób wchodziło i wychodziło z domu Ramseysów pierwszego dnia, nawet zanim John przeniósł ciało córki, zanieczyszczając, kto wie, jak wiele dowodów?

Istnieje teraz kanon książek, specjalnych wiadomości i filmów telewizyjnych sondujących, analizujących i ponownie dramatyzujących śledztwo. Według Departamentu Policji w Boulder, przetworzono ponad 1,500 dowodów, w tym 1,000 próbek DNA, ich jednostka ds. przestępstw głównych przejrzała i zastosowała się do 21,016 wskazówek, listów i e-maili, a detektywi przesłuchali ponad 1,000 osób w 19 stanach.

Jednak 25 lat później tak wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, a morderstwo JonBenét Ramsey pozostaje nierozwiązane.

Czy w ostatnim czasie nastąpiły jakieś zmiany w sprawie morderstwa JonBenét Ramsey?

Nikt nigdy nie został oskarżony w związku z jej śmiercią. Jeden mężczyzna przyznał się i został aresztowany, ale jego zeznania były fałszywe. Przez lata pojawiały się inne nazwiska, ale nic nie było rozstrzygające.

„Nadal istnieje duża szansa, że nigdy się nie dowiemy,”Elizabeth Vargas, która była gospodarzem specjalnego programu A&E w 2019 r.Hunting JonBenét’s Killer: The Untold Story, powiedział E! News. „Nie sądzę, że jest możliwe, że zrobiła to jedna osoba. To moja własna opinia, więc to oznacza dwie osoby, a to oznacza, że przynajmniej dwie osoby tam wiedzą, co się stało. To dla mnie niesamowite, że ci ludzie zachowali ten sekret, że ludzie, którym prawdopodobnie powiedzieli w swoim życiu, bo to trudny sekret do utrzymania, że nikt nie powiedział. Mamy różnego rodzaju zimne sprawy, które zostały rozwiązane dekady później i myślę, że to może być jedna z nich.”

Splash News

W oświadczeniu wydanym przed 25. rocznicą śmierci JonBenet w zeszłym roku, policja w Boulder powiedziała, że wraz z dużymi postępami w testach DNA, zaktualizowali ponad 750 próbek przy użyciu najnowszej technologii i wciąż mają nadzieję, że pewnego dnia uzyskają mecz.

John Ramsey, 78 lat, który pojawił się w filmie dokumentalnym Discovery+ ze stycznia 2021 r.JonBenét Ramsey: What Really Happened?, opowiedzianeUSA Todayw tamtym czasie, że pomimo udziału w nim, było mu zbyt ciężko, aby obejrzeć cały program.

„Śmierć JonBenét odebrała mi na jakiś czas chęć do życia” – tłumaczył – „Działania policji odebrały mi zdolność do normalnego życia i to w pewnym stopniu trwało jeszcze przez długi czas w sposobie, w jaki nas traktowano i napadano”.

Archiwum ZUMA/ZUMAPRESS.com

Dlaczego rodzice JonBenet Ramsey byli uważani za podejrzanych o jej śmierć?

John i Patsy pozostawali podejrzanymi – jeśli nie zawsze aktywnie prowadzili śledztwo – przez ponad dekadę. Patsy zmarła na raka jajnika 24 czerwca 2006 roku i została pochowana obok JonBenét, wciąż pod całunem podejrzeń.

„Policja wyciągnęła wniosek natychmiast tego dnia, następnego dnia, a następnie starała się znaleźć dowody na jego potwierdzenie”, powiedział JohnUSA Today. „A dowody, które znajdowali były, niestety dla nich, sprzeczne z ich wnioskami. Ale nigdy tego nie przyznali i zmagali się z tym przez lata i wydali miliony dolarów podatników, próbując udowodnić, że jest inaczej.”

W grudniu 2003 roku DNA z miejsca zdarzenia zostało przekazane do bazy danych FBI. Ówczesny prokurator okręgowy hrabstwa Boulder Mary Lacy poinformowała Johna w 2008 roku, w upublicznionym liście, że nowa technologia „dotykowego DNA” przekonała ją, że ani on, ani Patsy, ani Burke nie byli zamieszani w zabójstwo. Wyniki testów wskazywały raczej na „nieznanego mężczyznę”

„W zakresie, w jakim mogliśmy w jakikolwiek sposób przyczynić się do publicznego postrzegania, że mogłeś być zaangażowany w tę zbrodnię, jest mi głęboko przykro” – napisał Lacy.

Jednak osiem lat później, wspólne śledztwo prowadzone przez Boulder’sDaily Camerai 9 News zakwestionowały zasadność decyzji Lacy’ego o oficjalnym oczyszczeniu Ramseysów z powodu tego dowodu DNA. Placówki te donosiły w październiku 2016 roku, że istniały trzy odrębne markery genetyczne – Lacy wiedziała o dwóch, to była pierwsza publiczna wzmianka o trzecim – znalezionym na piżamie dziecka, i że jedna próbka, która została użyta do oczyszczenia podejrzanych, mogła być w rzeczywistości złożeniem z DNA wielu osób.

„To dość oczywisty punkt, ale mam na myśli, że jeśli szukasz kogoś, kto nie istnieje, bo w rzeczywistości jest to kilka osób, to jest to problem,”Troy Eid, były prokurator stanowy dla Kolorado, który pomógł zrecenzować sprawę dla gubernatora w 1999 roku, powiedział gazecie w 2016 roku.

W wywiadzie dla ABC News w tym czasie, Lacy odniósł się do nowych ustaleń i utrzymującej się krytyki. „Wytrzymałam gorsze rzeczy niż to… i to nic w porównaniu z tym, co przeszła rodzina Ramseyów ukierunkowana jako podejrzani w morderstwie ich własnej córki” – powiedziała. „Próbowałam zapobiec strasznej parodii sprawiedliwości” – kontynuowała. „Byłam przerażona na śmierć, że pomimo tego, że nie było żadnych dowodów, żadnej psychopatii i żadnego motywu, sprawa była pociągiem jadącym po torach, a Ramseyowie byli przywiązani do tego toru”

Wyjaśniając swoją teorię zbrodni, przypomniała sobie, co zobaczyła, zwiedzając dom Ramseyów kilka dni po zabójstwie, jeszcze w czasach, gdy była zastępcą prokuratora okręgowego, kierującym Biurem ds. Napaści Seksualnych: „odcisk tyłka” na dywanie przed sypialnią JonBenét.

„Wszyscy to widzieliśmy” – powiedziała Lacy. „Cały teren był niezakłócony, z wyjątkiem tego miejsca w dywanie. Ktokolwiek to zrobił, siedział na zewnątrz jej pokoju i czekał, aż wszyscy zasną, aby ją zabić.”

Jak media relacjonowały sprawę JonBenét Ramsey na przestrzeni lat?

W 2016 roku niemal dziwnie się czułem, nazywając to zimną sprawą, ponieważ fascynacja, chorobliwa ciekawość, poszukiwanie odpowiedzi – wręcz obsesja na punkcie morderstwa JonBenét Ramsey – czuła się tak aktualna jak zawsze.

Oczywiście sprawa otrzymała pełne leczenie 20-lecia z dwoma nowymi dokumentami telewizyjnymi, a następnie Lifetime’s Who Killed JonBenét?, 16 lat po miniserialu Perfect Murder, Perfect Town: JonBenét i miasto Boulder premiera na CBS Lawrence Schiller’adaptacja jego własnej książki o śledztwie z gwiazdami Marg Helgenberger jako Patsy i Dyanne Iandoli jako JonBenét.

Dr Phil McGrawrównież zrobił furorę we wrześniu 2016 roku swoim wieloczęściowym wywiadem ze starszym bratem JonBenét,Burke Ramseyem-jedyna inna znana osoba w domu, kiedy zmarła jego siostra, która miałanigdy niemówił publicznie o tej sprawie. Miał wtedy tylko 9 lat i nigdy nie był oficjalnym podejrzanym – ale też nie został oczyszczony z podejrzeń.

Okazało się, że Burke usiadł z Dr. Philem, aby wyprzedzić dwuczęściowy specjalny program CBS.The Case of: JonBenét Ramsey. Śledczy i eksperci kryminalistyczni zebrali się, aby zbadać sprawę, posuwając się tak daleko, że zbudowali replikę domu Ramseyów, aby odtworzyć scenę dokładnie tak, jak to było, gdy JonBenét została zabita, składając puzzle razem w sposób, który wskazał palcem na Burke’a, nawet mając 10-letniego chłopca, który uderzył fałszywą czaszkę latarką, aby zobaczyć szkody wyrządzone.

Burke odpowiedział na program CBS, składając 150 milionów dolarów pozwu o zniesławienie przeciwko dr Wernerowi Spitzowi, nazywając kryminalistycznym śledczym (który pamiętnie był świadkiem obrony podczasPhil Spector’proces o morderstwo) „poszukiwacz rozgłosu”, który „po raz kolejny wtrącił się do głośnej sprawy, aby wygłosić niepoparte, fałszywe i sensacyjne oświadczenia i oskarżenia.”

Ugoda w pozwie została ogłoszona w styczniu 2019 roku, po tym jak obie strony „osiągnęły polubowne rozwiązanie swoich różnic.”

CBS

„Wiem, że ludzie myślą, że ja to zrobiłem, że moi rodzice to zrobili”, Burke powiedział Dr. Philowi. „Wiem, że byliśmy podejrzani. Chcę uczcić jej pamięć robiąc ten wywiad. Nie chcę, by ktokolwiek zapomniał”

Nie było niebezpieczeństwa, że tak się stanie.

Jak na ironię, bez względu na to, ile czasu John i Patsy spędzili próbując publicznie doprowadzić do rozwiązania sprawy, zatrudniając własnych śledczych i oferując nagrody pieniężne – i bez względu na to, jak wiele zespołów ekspertów sonduje szczegóły po fakcie – absolutna prawda pozostaje zakryta. I może już zawsze tak pozostanie.

„Jestem przekonany, że ludzi nadal obchodzi sprawa JonBenét Ramsey, ponieważ, A, dziecko zostało brutalnie zamordowane. Scena została zainscenizowana. I nigdy nie została rozwiązana,” Nancy Grace, której tytułowy program na HLN był zwykle poświęcony najbardziej rozmownym nagłówkom kryminalnym dnia, powiedział E! News w 2016 roku. „Sprawiedliwość nigdy nie została uzyskana”

Nancy Grace daje szybkie odpowiedzi na temat prawdziwych spraw kryminalnych (Rapid Fire Answers on True Crime Cases)

Dlaczego morderstwo JonBenét Ramsey pozostało dla ludzi tak fascynujące?

Kiedy myślisz o tym, jak łatwo było się zaplątać – albo ponownie, albo po raz pierwszy – w szczegóły O.J. Simpsonproces ponad 25 lat po tym, jak został uniewinniony od zabójstw Nicole Brown Simpson oraz Ron Goldman, to nie było zaskoczeniem tylko to, jak wiele osób było wciąż głodnych więcej szczegółów na temat sprawy Ramseyów.

  Jak zbudować biznes, który przetrwa 100 lat

Nie chodzi tylko o to, że morderstwo JonBenét pozostaje nierozwiązane, choć można sobie wyobrazić, że samo to może wystarczyć, aby skłonić zwykłą grupę die-hard armchair investigators i ciągłe zainteresowanie fanatyków prawdziwych zbrodni – co, dzięki podcastom i czasami bardzo górnolotnym aspiracjom programów inspirowanych true-crime, jest nas wszystkich.

Chodzi o to, że wszystko w tej sprawie – sprawie, w której kamienne, niezaprzeczalne fakty były wystarczająco niepokojące – było po prostu wrong. Kiedy myślisz o dowodach kryminalistycznych, godzinach przesłuchań, sile człowieka poświęconej na śledztwo, zastanawiasz się, jak zbrodnie kiedykolwiek zostają rozwiązane. Bo czy nie było wystarczających przesłanek do rozwiązania tej jednej? Czy policja miała do czynienia z kryminalnymi mastermindami? A może kłamstwo staje się jeszcze potężniejsze, gdy mamy do czynienia z zakorzenionym systemem klasowym i pokaźnym workiem pieniędzy na jego poparcie?

Helen H. Richardson/The Denver Post

Ta sprawa nigdy nie przestała fascynować również dlatego, że władze były rozdarte w środku co do tego ostatniego pytania. Niektórzy byli przekonani – od razu lub wiele lat później – że Ramseysom uchodziło na sucho morderstwo, podczas gdy inni uważali, że para była niesprawiedliwie złośliwa, a prawdziwy morderca był tam, gdzieś, uciekając.

„Ponownie, nie uważam, że pan Ramsey zabił swoją córkę”, dodała Grace. „Ale przyjść, aby 'porwać dziewczynę’, przejść przez cały dramat z pozostawieniem tego okupu, a potem idą, 'Och, wiesz co? Zapomnij o pieniądzach, po prostu ją zabiję i zostawię jej ciało w piwnicy’…Ten scenariusz, jak sądzę, ma bothered ludzi, dostała się pod ich skórę, odkąd po raz pierwszy się wydarzyła”.

  Aktorskie CV Joe Keery'ego wykracza poza "Stranger Things"

Przypomnienie najdziwniejszych szczegółów ze śledztwa w sprawie morderstwa JonBenét Ramsey

Od pierwszego dnia zapowiadało się, że będzie to zbrodnia, która trafi do wiadomości krajowych.

Miała wszystkie elementy: Ofiara nie była zwykłym dzieckiem, ale uroczym białym 6-latkiem z dobrze sytuowanej rodziny. Scenerią było malownicze, wyjątkowo bezpieczne miasto Boulder – śmierć JonBenéta, na pięć dni przed końcem 1996 roku, była pierwszym oficjalnym zabójstwem tego roku w mieście. Śledczy znaleźli dowody na napaść seksualną. Zbrodnia i popkultura na zawsze splotły się ze sobą, fotogeniczna ofiara stała się najbardziej przejmującym rodzajem celebryty, a media, pobudzone przez sprawę O.J., która zakończyła się nieco ponad rok wcześniej, działały w gorączce.

A dziwnych szczegółów po prostu przybywało.

Dwu i pół stronicowy, zawiły list okupu był najdłuższym, jaki FBI kiedykolwiek widziało. A 118 tysięcy dolarów to była dziwna kwota, o którą prosili. Po znalezieniu ciała JonBenét, John Ramsey próbował umówić się na lot rodziny do Atlanty prywatnym samolotem jeszcze tej samej nocy, twierdząc, że ma pilne sprawy do załatwienia. Policja położyła temu kres, ale już trzy dni później pozwolono im opuścić miasto.

W niewytłumaczalny sposób John i Patsy Ramseyowie udzielili prawie 40-minutowego wywiadu dla CNN w dniu 1 stycznia 1997 roku, na długo przed tym, jak kiedykolwiek usiedli na dłuższy czas z detektywami.

„Jest morderca na wolności”, Patsy powiedziała CNN’s Brian Cabell. „Absolutnie,” dodał John.

Potem zaczęły krążyć materiały filmowe ze strony.

Mark Fix/ZUMA Press

JonBenét Ramsey stawia pod mikroskopem dziecięce konkursy piękności

Nie da się oddzielić myśli o JonBenét od jej zdjęć, które towarzyszyły nagłówkom gazet w tamtych dniach, 6-latka wyglądająca zarówno jak miniaturowa lalka, jak i zdecydowanie zbyt dorosła w pełnych włosach i makijażu, zdjęciach glamour zrobionych, gdy była na torze dziecięcych konkursów piękności.

1 czerwca 1996 roku JonBenét konkurowała w Royal Miss state pageant w Denver, a miesiąc później wygrała Gingerbread Production of America’s Little Miss Colorado, Mini Supreme division. To właśnie mniej więcej w tym czasie Patsy chciała, aby jej córka miała portfolio i pozowała do wielu mocno obłędnych zdjęć, które cały kraj miał zobaczyć kilka krótkich miesięcy później. Została ukoronowana Little Miss Christmas na All Star Kids Christmas pageant w Airport Holiday Inn na obrzeżach Denver 17 grudnia. Była w pobliskim centrum handlowym w występie sponsorowanym przez America’s Royal Miss 22 grudnia.

Tydzień po tym, jak została zabita, oddział ABC w Denver wyemitował materiał wideo z JonBenét na świątecznej imprezie. Następnie Sunburst dostarczył innej stacji telewizyjnej taśmę z lata. To był pierwszy raz, kiedy większość ludzi słyszała o konkursach piękności dla małych dzieci.

„To zafascynowało ludzi” – powiedziała Grace w rozmowie z E! News – „Było tam wiele jej zdjęć i wideo, które nie zawsze ma się w przypadku ofiar dziecięcych, więc publiczność miała okazję widzieć ją w kółko i w kółko – a tym samym, ergo, uwierzyć, że ją znają. Stali się z nią oswojeni, myślą, że znają JonBenét i dlatego jeszcze głębiej odczuli jej stratę.”

Dwanaście lat przed kontrowersyjnym Toddlers & Tiaras miałby mieć premierę na TLC, kłótnia już szalała nad tym, czy to było odpowiednie dla dzieci tak młodych jak JonBenét (i znacznie młodszych), aby konkurować w tym, co równało się z konkursem piękności, niezależnie od jakiejkolwiek części talentu, czy też był to płaski wyzysk, sposób dla „mamusiek od konkursów”, aby przeżyć swoje własne dni chwały. Patsy Ramsey była Miss Zachodniej Wirginii 1977 i startowała w wyborach Miss Ameryki.

I podczas gdy zdjęcia i filmy wideo opanowanego, przedwczesnego i ogólnie promiennego JonBenét stały się pożywką dla wielu debat na temat tego, co jest odpowiednie dla dzieci, a co nie, służyły również do przekształcenia jej rodziców – zwłaszcza matki – w bardziej podejrzane, być może czarne charaktery.

Jaka matka wystawiłaby swoje dziecko na pokaz w ten sposób? Czy JonBenet była maltretowana za zamkniętymi drzwiami?Co ukrywali? Nie mówiąc już o tym, czy morderstwo uszło im na sucho?

„Każdy, kto kiedykolwiek znajdzie się w takiej sytuacji, jak moja rodzina, przejdzie przez dwie tragedie: Po pierwsze utratę członka rodziny, a po drugie całkowity upadek pozostałych żyjących członków rodziny z powodu wszystkich prześladowań, które są na was nałożone – niesprawiedliwie,” siostra Patsy Pam Paugh lamentowałaby nad Dziś pokazują w 2010 roku, cztery lata po śmierci Patsy.

Chociaż władze w końcu skupiłyby się na parze jako osobach interesujących, wczesne dni dochodzenia również znalazły się pod ostrzałem. Ku przerażeniu biura prokuratora okręgowego, detektyw o nazwiskuLinda Arndt, dała nowo zatrudnionemu adwokatowi Ramseysów w sprawach karnych listę pytań policji, na które mieli odpowiedzieć John, Patsy i Burke, mając nadzieję, że uda im się przynajmniej wydobyć jakieś szczegóły (takie jak „O której godzinie każde z was poszło spać?”) z rodziny, gdy byli w Atlancie na pogrzebie JonBenét.

Policja w Boulder i Prokuratura Okręgowa w Boulder również od razu stanęły w rozkroku, przy czym każda z nich miała swoje własne poglądy na temat tego, jak powinno być prowadzone śledztwo. Chociaż ich wspólnym celem stało się ostatecznie zbudowanie sprawy przeciwko Ramseysom, oskarżenia o przecieki krążyły tam i z powrotem, a urazy narastały.

Ani Patsy, ani John nie usiedli do formalnego wywiadu ze śledczymi aż do 30 kwietnia 1997 roku, a zaraz potem próbowali wyjaśnić reporterom, dlaczego tak długo trwało usiadanie z policją.

Czy sprawa JonBenet Ramsey zostanie kiedykolwiek rozwiązana?

„Pozwólcie, że odniosę się do tego bardzo bezpośrednio: Nie zabiłem mojej córki JonBenét” – powiedział John. „Pojawiły się insynuacje, że była lub jest molestowana seksualnie. Mogę powiedzieć, że były to najbardziej raniące insynuacje dla nas jako rodziny. Są one całkowicie fałszywe. JonBenét i ja mieliśmy bardzo bliskie relacje. Będę za nią bardzo tęsknić przez resztę mojego życia”

Dodała Patsy: „Jestem zbulwersowana, że ktokolwiek mógłby pomyśleć, że John lub ja bylibyśmy zaangażowani w tak ohydną, haniebną zbrodnię. Zapewniam jednak, że nie zabiłam JonBenét i nie miałam z tym nic wspólnego”

Pod koniec konferencji prasowej John powiedział do kamery: „Znajdziemy cię. Znajdziemy cię. Mam to jako jedyną misję na resztę mojego życia” „Podobnie”, zgodziła się Patsy. „Policja i śledczy zapewnili nas, że jest to sprawa, która może zostać rozwiązana. Możesz wymykać się władzom przez pewien czas, ale Bóg wie, kim jesteś i znajdziemy cię.”

Rich Addicks/Atlanta Journal-Constitution via AP

Śledztwo trwało jednak nadal, ponieważ przywilej Ramseysów służył do pracy zarówno dla nich, jak i przeciwko nim. Byli w stanie pozwolić sobie na najwyższej klasy zespół prawny, który ostatecznie odniósł sukces w swoim zadaniu, którym było upewnienie się, że rodzina została oficjalnie oczyszczona. A jednak ich bogactwo i status sprawiły, że stali się idealną pożywką dla mediów, a także dały władzom powód, by kopać głębiej, nikt nie chciał być oskarżony o to, że nie starał się z całych sił, by przyskrzynić bogatą parę, która wystawiała swoją córkę na pokaz w konkursach.

Policja w Boulder przedstawiła swoją sprawę prokuratorom w czerwcu 1998 roku. Tego września prokuratorzy zaczęli przedstawiać swoją sprawę wielkiej ławie przysięgłych. W październiku 1999 roku prokuratura ogłosiła, że nie ma wystarczających dowodów, aby oskarżyć Johna lub Patsy Ramsey w związku ze śmiercią JonBenét. (Akt oskarżenia odpieczętowany w 2013 r. ujawnił, że prokuratorzy oskarżyli rodziców w 1999 r. po dwa zarzuty znęcania się nad dzieckiem skutkujące śmiercią)

W marcu 2001 roku para złożyła 80 milionów dolarów pozwu o zniesławienie przeciwko Departamentowi Policji w Boulder, który ostatecznie został rozliczony za nieujawnioną kwotę.

Do dziś trwają rozmowy, czy skupienie się na Ramseysach spowodowało, że śledczy zignorowali innych podejrzanych i, być może, stracili szansę na postawienie przed sądem prawdziwego zabójcy lub zabójców.

Mężczyźni związani ze sprawą morderstwa JonBenét Ramsey

Inne osoby, które na przestrzeni lat były związane ze sprawą to między innymi:

SAEED KHAN/AFP/Getty Images

John Mark Karr, nauczyciel szkolny w 1996 roku, zwrócił uwagę śledczych w kwietniu 2006 roku przez Michael Tracey, profesor dziennikarstwa z University of Colorado, który wyprodukował filmy dokumentalne o tej sprawie. Tracey powiedział, że Karr skontaktował się z nim w 2002 roku i powoli w korespondencji pojawiła się historia o tym, że Karr „przypadkowo” zabił dziecko, z którym był związany seksualnie.

Władze wyśledziły rozmowy Karra do Tajlandii, gdzie został aresztowany i przyznał się do przypadkowego zabicia JonBenét. Rodzina Karra dostarczyła śledczym dowody na to, że był z nimi w Georgii w noc śmierci JonBenét, a żadne zarzuty nigdy nie zostały wniesione po tym, jak testy DNA nie połączyły go ze zbrodnią.

„To kolejny wyboj na drodze dla nas emocjonalnie, ale myślę, że widzieliśmy, jak Lady Justice położyła dziś swój gawel”, Pam Paugh, siostra Patsy Ramsey, powiedziała CNN w październiku 2006 roku po oczyszczeniu Karra. „Nie sądzę, że ta historia jeszcze się nie skończyła i myślę, że ponownie, cierpliwość jest rozważną rzeczą do pożądania w tym momencie”

  Ile samochodów można posiadać w Ohio?

Gary Oliva został wymieniony przez48 Hours Investigatesw sierpniu 2002 roku jako osoba, która była przedmiotem dochodzenia po tym, jak dowiedziano się, że mógł być w pobliżu domu Ramseyów w noc zabójstwa i został zauważony na czuwaniu przy świecach dla JonBenét w roczną rocznicę zbrodni. Program doniósł, że zadzwonił do bliskiego przyjaciela jakiś czas po jej śmierci i szlochał, że „zrobił coś strasznego” W wywiadzie przeprowadzonym w więzieniu, który został włączony do programu, Oliva zaprzeczył, że był w to zamieszany, mówiąc: „Wierzę, że przyszła do mnie po tym, jak została zabita i ujawniła mi się. Chciałbym, żeby postawiono jej pomnik. Nie widziałem tego, nigdzie”.

Oliva została aresztowana pod zarzutem posiadania pornografii dziecięcej w czerwcu 2016 roku. Rzeczniczka miasta Boulder Sarah Huntley opowiadała m.in.Daily Camera, „Departament policji jest z pewnością bardzo dobrze zaznajomiony z nim, zarówno z powodu śledztwa, które zostało przeprowadzone w kontekście sprawy Ramseya, jak i z powodu jego historii kryminalnej i faktu, że jest zarejestrowanym przestępcą seksualnym.”

Kontynuowała, „Departament policji sumiennie zbadał te obecne zarzuty i uważa, że istnieje prawdopodobny powód, aby poprzeć aresztowanie. Ale obecnie nie możemy nikogo wykluczyć z grona podejrzanych, ani też uznać za podejrzanego w sprawie Ramseya.”

Oliva został skazany na 10 lat więzienia w sprawie pornografii dziecięcej. W 2019 roku, odpowiadając na raport, że Oliva przyznał się w liście do przypadkowego zabicia JonBenét, policja w Boulder powiedziała w oświadczeniu, że jego „potencjalne zaangażowanie w tę sprawę, w tym kilka poprzednich wyznań” zostało już dokładnie zbadane – i nie było żadnych nowych aktualizacji. „Departament rutynowo otrzymuje informacje na temat tego dochodzenia”, powiedziała policja. „Informacje dostarczone do departamentu policji są przeglądane wraz z wieloma wskazówkami i teoriami, które otrzymujemy”

Ollie Gray, śledczy wynajęty przez Ramseysów, który nadal zajmował się sprawą na własną rękę, nabrał przekonania, żeMichael Helgoth był mordercą. Rodzina Helgotha posiadała w tym czasie skład złomu na obrzeżach Boulder John Kenadyktóry pracował z Helgoth, powiedział In Touch Weeklyw kwietniu 2016 roku, że słyszał, że istnieje taśma, na której Helgoth mówi, że zabił JonBenét. Kenady powiedział, że dotarł do policji około 20 razy w miesiącach po zabójstwie, aby powiedzieć im o Helgoth, ale nigdy nie otrzymał żadnej merytorycznej odpowiedzi.

„Musisz szukać czegoś, aby coś znaleźć, a niestety w tym konkretnym przypadku miałeś całkowicie niedoświadczoną agencję policyjną”, powiedział Gray na Today pokazują w maju2016 roku. „Są prawdopodobnie trzy lub cztery osoby, które powinny być zbadane wcześniej i nadal wymagają zbadania. Najnowszy rozwój w tej konkretnej sprawie, jeśli chodzi o mnie, to Michael Helgoth. Był on w zasadzie piekielnym łowcą”

MARTY CAIVANO/AFP/Getty Images

Helgoth został znaleziony martwy 15 lutego 1997 roku, dwa dni po tym, jak prokurator okręgowy w Boulder Alex Hunterwygłosił konferencję prasową, w której spojrzał prosto w kamerę i powiedział: „Na koniec chcę wam powiedzieć,przez ciebie, chcę powiedzieć coś osobie lub osobom, które popełniły tę zbrodnię, osobie lub osobom, które zabrały nam to dziecko. Lista podejrzanych zawęża się. Wkrótce nie będzie na niej nikogo poza tobą… Pozbawiłeś nas wszelkiej łaski, jaką mogliśmy mieć na początku tego śledztwa. Dopilnujemy, by sprawiedliwości stało się zadość w tej sprawie. I że tyzapłaćza to, co zrobiliście. I nie mamy wątpliwości, że, że się stanie”

Śmierć Helgotha przez postrzał została uznana za samobójstwo, ale Kenady powiedział, że wyglądało to podejrzanie i twierdził, że mężczyzna został zamordowany przez wspólnika w zabójstwie JonBenét, „aby zamknąć mu usta.”

  Co przekazują pręciki i czopki w oku?

Helgoth został jednak pośmiertnie oczyszczony, gdy okazało się, że jego DNA również nie pasuje do śladów znalezionych na miejscu zdarzenia.

Poszukiwania rozwiązania sprawy morderstwa JonBenét Ramsey trwają

17 marca 1997 roku, emerytowany detektyw policji w Colorado Springs Lou Smit, z ponad 200 rozwiązanymi sprawami pod swoim pasem, dołączył do śledztwa. Został wezwany przez biuro Huntera, by pomóc w budowaniu sprawy przeciwko Ramseysom, ale gdy 18 miesięcy później ustąpił ze stanowiska, w liście rezygnacyjnym stwierdził: „Ramseysowie tego nie zrobili”

Smit skompilował w tym czasie listę alternatywnych podejrzanych, w tym Olivę.

Ed Andrieski/AP/Shutterstock

„Nie było ani jednego przypadku fizycznego lub seksualnego znęcania się” – powiedział Smit, którego grał m.in Kris Kristofferson wPerfect Murder, Perfect Town, opowiadał m.in Denver Post zanim zmarł w sierpniu 2010 roku. „Po prostu nie zmieniasz się w coś z dnia na dzień. Zazwyczaj ma się jakieś przeczucia. John dzwonił do swoich dzieci, gdy był w drodze. Jego była żona mówiła, że był dobrym ojcem” (Ramsey miał dwoje dorosłych dzieci z poprzedniego małżeństwa z Lucindą Pasch. Ich najstarsza córka, Elżbieta, zginęła w wypadku samochodowym w 1992 roku)

Smit stwierdził, że detektywi nie przeprowadzili pewnych testów, które mogłyby albo dodatkowo wplątać, albo uniewinnić Ramseysów, i przytoczył szereg kwestii proceduralnych, które miały miejsce w najwcześniejszych dniach śledztwa.

„Masz tylko jeden strzał, aby zrobić to dobrze”, powiedział. „Dom powinien był być całkowicie zamknięty. Miejsce zbrodni zostało spaprane” Smith teoretyzował, że zabójca dostał się do domu Ramseyów wieczorem w dzień Bożego Narodzenia i po zabiciu JonBenét prawdopodobnie zamierzał usunąć jej ciało z domu w walizce znalezionej przy rozbitym oknie piwnicznym. W przeciwieństwie do niektórych, Smit uważał, że istnieje były ślady włamania przez to okno. (John Ramsey powiedział, że wcześniej tego dnia wybił to okno)

Smit powiedział.Postże nazwisko zabójcy prawdopodobnie znajdowało się gdzieś w aktach sprawy dzięki jednej z tysięcy wskazówek, jakie otrzymała policja, i że prawdopodobnie sprawca był już wtedy w więzieniu za inne przestępstwo. „Ale jeśli utkniesz na jednej myśli o tym, kto to zrobił, nie rozwiążesz tego” – powiedział, odrzucając teorię, że morderstwo zostało zainscenizowane, ponieważ wyraźnie miało wyglądać na coś, czym nie było (jak np. dzieło seksualnego sadysty zamiast wyniku przemocy domowej).

„Nie ma tu złego faceta, policja celowo nie spartaczyła sprawy [the investigation], po prostu tak się stało” – Nancy Grace, była prokurator, powiedziała E! News w 2016 roku. „I nie wierzę, że ta sprawa kiedykolwiek, kiedykolwiek zostanie rozwiązana – ale mogę powiedzieć to”, dodała, odnosząc się do ponownego badania sprawy w tym czasie i tego, co insynuowało, „Burke Ramsey nie zabił swojej siostry”

A jednakA. Jakub Kolar, główny śledczy w sprawie dla biura prokuratora okręgowego w Boulder w latach 2005-2006, oparł się teorii, że odpowiedzialny jest intruz.

Odnosząc się do nowych próbek DNA znalezionych w bieliźnie JonBenét, które doprowadziły do oczyszczenia Ramseysów, Kolar napisał w swojej autopublikacjiForeign Faction: Who Really Kidnapped JonBenét?: „Nie sądzę, że powinniśmy pozwolić, aby przebiegiem śledztwa kierował jeden pojedynczy artefakt, który może, ale nie musi być zaangażowany w rzeczywistą zbrodnię porwania lub morderstwa”

JonBenét: Inside the Ramsey Murder InvestigationautorSteve Thomas, śledczy zajmujący się sprawą do sierpnia 1998 roku, upierał się w swojej książce, że „mała dziewczynka została zabita przez członka rodziny, którym według mnie była jej spanikowana matka, Patsy Ramsey, i że jej ojciec, John Ramsey, zdecydował się chronić swoją żonę w śledztwie, które nastąpiło.” Domyślił się, że Patsy straciła panowanie nad sobą, ponieważ 6-latka zmoczyła łóżko i trzasnęła nią o twardą powierzchnię w łazience, gdy ją sprzątała.

Thomas, który przez jakiś czas pracował nad sprawą z Lou Smitem, również uważał, że zachowanie Ramseysów w pierwszych etapach śledztwa było po prostu dziwne.

„Nie jestem samotnym głosem w tej sprawie” – powiedział Thomas[angDenver Post w 2000 roku. „FBI nas wspierało, departament policji nas wspierał, z wyjątkiem [Detective] Linda Arndt. Lou jest samotnym głosem w tej sprawie” (Arndt była jednym z pierwszych detektywów w domu Ramseyów rano 26 grudnia, zanim znaleziono ciało JonBenét)

Przez cały czas Ramseyowie gwałtownie utrzymywali swoją niewinność, w tym w swojej własnej książce, 2000’s The Śmierć niewinności.

O JonBenét ukazało się już wtedy co najmniej 10 książek.

„To jest frustrujące dla policji, to jest frustrujące dla nas, frustrujące dla opinii publicznej”, powiedział John na Larry King Live w 2000 roku o tym, że nikt jeszcze nie został postawiony przed sądem za zabicie JonBenét. „Opinia publiczna potrzebuje odpowiedzi na to pytanie. Nie mogą znieść myśli, że istnieje tego rodzaju potwór, który wciąż jest luzem. Myślę, że to jeden z powodów, dla których jest pośpiech w osądzaniu. Chcą uzyskać na to odpowiedź. To jest straszna rzecz”

Archiwum Zumy/ZUMAPRESS.com

W 2010 roku śledczy przeprowadzili świeżą rundę przesłuchań, mając nadzieję, że uda im się coś wstrząsnąć, cokolwiek poluzować. „Rozumiem, że spotkali się z Burke’m i dali mu wizytówkę i powiedzieli: 'Jeśli chcesz z nami porozmawiać, oto jak mógłbyś się ze mną skontaktować'”, adwokat rodziny RamseyówLin Wood opowiadał w BoulderDaily Camera gazeta w październiku 2010 roku. „Ale policja nie przesłuchała Burke’a”

Wood dodał: „Jakikolwiek byłby powód jakiegokolwiek rodzaju podejścia z Burke’em, nie miałoby to nic wspólnego ze sprawą poza rzeczywistością, że John i Burke mogliby pomóc policji w Boulder jako świadkowie w śledztwie. Z tego co wiem, dostali jakiś cynk i myślą, że Burke mógłby dać im jakieś informacje.”

John Ramsey powiedział Barbarze Waltersw wywiadzie w 2015 roku, że wciąż przewiduje, że albo DNA rozwiąże sprawę morderstwa jego córki, „albo ktoś, kto coś wie, stanie się zły lub zgorzkniały wobec tej osoby i powie.”

Patrząc wstecz na bezpośrednie dni po śmierci JonBenét, John powiedział: „Kiedy w twoim życiu dzieje się coś naprawdę tragicznego, odłóż swoje życie na bok. Daj swoją książeczkę czekową zaufanemu przyjacielowi. Unikaj podejmowania jakichkolwiek wielkich decyzji. Bo po prostu nie jesteś w stanie podejmować dobrych decyzji”

I to można powiedzieć o każdej osobie związanej z tą sprawą Stan Garnett, prokurator z Boulder, który zastąpił Mary Lacy, nazwał jej uniewinnienie Ramseysów w 2008 roku „prawnie nieistotnym”, mówiąc.Daily Cameranie był związany jej działaniami, gdyby sprawa toczyła się pod jego okiem.

Jak powiedział gazecie w październiku 2016 roku również były prokurator stanowy Troy Eid, „To niewiarygodne, ile spraw zostaje później rozwiązanych. A także w miarę jak testy DNA stają się lepsze, czasami usuwają wątpliwości, a czasami dodają wątpliwości.”

Dodał: „Nie jest za późno na sprawiedliwość.

(Pierwotnie opublikowane 19 września 2016 r., o godz. 6 rano PT)

Aby uzyskać więcej prawdziwych zbrodni aktualizacje na swoich need-to-know przypadkach, głowa do Oxygen.com.

Read More

Najchętniej czytane

Coinbase NFT Pauses Creator Drops na swoim rynku

Coinbase NFT niedawno podjęło decyzję o wstrzymaniu zrzutów twórców, powodując zamieszanie i spekulacje wśród społeczności NFT. Pomimo pauzy, Coinbase podkreślił, że jego rynek NFT...

Wśród rynkowej masakry, pojawia się srebrne światło dla niektórych firm z branży ad tech

Ad tech's upbeat CEOs can spot the thinnest of silver linings on clouds covering all light.Tam, gdzie inni wskazują na spowolnienie wydatków na reklamę,...

Czy inżynieria energetyczna to dobra kariera?

Czy inżynieria energetyczna to dobra kariera?W dzisiejszej dobie kryzysu energetycznego, wyczerpywania się paliw kopalnych i kwestii klimatycznych, kariera w inżynierii energetycznej to świetny wybór. Ten kierunek studiów zajmuje się usługami energetycznymi i wydajnością, zarządzaniem obiektami, inżynierią zakładów, zgodnością z przepisami środowiskowymi i alternatywnymi technologiami energetycznymi.Gdzie pracują inżynierowie energii?Chociaż inżynier energii zajmuje się pozyskiwaniem i wykorzystywaniem

Co było konsekwencją zamieszek na placu Haymarket Brainly?

Co było konsekwencją zamieszek na Haymarket Square Brainly?4 maja 1886 roku wiec protestu robotniczego w pobliżu chicagowskiego Haymarket Square przerodził się w zamieszki po tym, jak ktoś rzucił w policję bombą. W wyniku przemocy tego dnia zginęło co najmniej osiem osób. Pomimo braku dowodów przeciwko nim, ośmiu radykalnych działaczy robotniczych zostało skazanych w związku z

Czy dolna podpora mikroskopu jest w stanie wytrzymać?

Czy dolna podstawa mikroskopu?Podstawa: Dolna część mikroskopu, służąca do podtrzymywania Illuminator: Stałe źródło światła (110 V) używane w miejsce lusterka. Statyw: Płaska platforma, na której umieszcza się szkiełka.W jakim celu wyregulowałbyś mechaniczną kontrolę sceny?Ważne jest, aby używać mechanicznego stopnia, aby uzyskać lepszy i wyraźny widok na próbkę. Dzięki niemu korzystanie z mikroskopu jest znacznie łatwiejsze.

Fat Rosie’s w Naperville powiększa się o nową lokalizację

Scott Harris Hospitality przenosi słynny bar z taco i tequilą do większej lokalizacji z większą ofertą, nowym wystrojem i lepszym doświadczeniem klientaNaperville, IL (RestaurantNews.com)...

Dlaczego konieczne jest prowadzenie blankietu?

Dlaczego konieczne jest przeprowadzenie ślepej próby?Dlaczego konieczne jest przeprowadzenie ślepej próby przed pomiarem absorbancji próbki? Aby uwzględnić absorbancję spowodowaną przez kuwetę i rozpuszczalnik. Aby umożliwić rozgrzanie lampy i elektroniki spektrofotometru przed odczytem absorbancji próbki.Jakie jest znaczenie kontroli pozytywnej Jakie jest znaczenie kontroli negatywnej?Kontrola pozytywna powinna dawać dużą aktywność enzymu, podczas gdy kontrola negatywna powinna dawać

Czy wiązanie wodorowe to siła van der Waala?

Czy wiązanie wodorowe jest siłą van der Waala?Według złotej księgi IUPAC siła van der Waalsa to: Wiązanie wodorowe jest rodzajem oddziaływania dipol-dipol, więc pasowałoby do definicji siły van der Waalsa.Czy Van der Waals jest słabszy od wodoru?Wiązanie wodorowe jest słabsze niż wiązania jonowe lub kowalencyjne, ale silniejsze niż siły przyciągania van der Waalsa (Stevenson, 1982).Czy

Quentin Tarantino nazwał swój własny najlepszy film

Kiedy Quentin Tarantino nie mówi o tym, jak bardzo kocha swoje własne filmy, nazywa każdy kolejny nowy film "najgorszym w historii Hollywood" Lambastując...

Budowanie strategii SEO dla Twojej firmy

W nowoczesnym świecie biznesu, organizacje wszystkich rozmiarów rozumieją istotne podstawy optymalizacji pod kątem wyszukiwarek - i jak może to wpłynąć na rentowność. Jednakże, jeśli chodzi o tworzenie szczegółowej strategii SEO, wielu właścicieli firm odczuwa niedosyt. Skorzystaj z tych podstawowych wskazówek, aby rozpocząć budowanie szczelnej strategii SEO i obserwuj, jak Twój ruch w sieci rozkwita.Skoncentrowanie się

Recenzja HOMTOM S9 Plus: Najlepszy bezel-less smartfon poniżej 200 dolarów

Nie ma wątpliwości, że design smartfona jest pierwszą rzeczą, którą zauważa kupujący. A dlaczego nie przecież przyciąga najbardziej. Mamy więc tutaj dla Was smartfon HomTom S9 Plus z wyświetlaczem infinity. Homtom S9 Plus to stockowy telefon z androidem o ładnej jakości wykonania. Telefon jest prawie bezramkowy z boków, a także wyposażony w podwójny aparat. Homtom

Pozostałe newsy

Coinbase NFT Pauses Creator Drops na swoim rynku

Coinbase NFT niedawno podjęło decyzję o wstrzymaniu zrzutów twórców, powodując zamieszanie i spekulacje wśród społeczności NFT. Pomimo pauzy, Coinbase podkreślił, że jego rynek NFT...

Steve Aoki x Stoopid Buddy zapowiadają Web3 Stop-Motion Series

Steve Aoki i Seth Green łączą się z platformą treści web3/NFT ShibuyaXYZ, aby ogłosić interaktywny, tworzony przez społeczność serial poklatkowy zatytułowany "Dominion X: Level...

Firmy kryptowalutowe kontynuują zwolnienia i redukcję zatrudnienia do stycznia 2023 r

W morzu zwolnień tech, firmy Crypto również odczuwają ciepło tak daleko w styczniu 2023 roku. Co najmniej 14 firm kryptowalutowych ogłosiło zwolnienia, z ponad...

PROOF of Conference: Wszystko, co musisz wiedzieć

Top Blue-Chip NFT marka PROOF ogłasza "Proof Of Conference" - wielodniowe wydarzenie celebrujące wszystko co związane z web3. Wydarzenie łączy sztukę, kulturę, społeczność i...

Rug Radio PFP NFTs z Cory Van Lew Mint w poniedziałek 6

Fani Rug Radio, przygotujcie swoje cyfrowe portfele na drop PFP NFT projektu we współpracy z Cory Van Lew! Nowe przedmioty kolekcjonerskie pojawią się 6...